MIDDELRURGSCHE G O U R A i\ T. Donderdag 1863. 20 Augustus. èOlJS Y* iw i N° 100. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 19 augustus. De gemeenteraad alhier hield heden middag de aange* kondigde zitting, waarin o. a. zijn overgelegd de geloofs* brieven der nieuw benoemde leden. Nadat deze door eene daartoe benoemde kommissie zijn onderzocht en jn orde bevonden, is besloten de benoemden in september e. k, bij vernieuwing als leden van den raad toe te laten. Naar aanleiding eener tnededeeiing van het koninklijk besluit, waarbij aan de zienswijze yan den rand ten opzigte van het aan 't burgerlijk armbestuur te verleenen subsidie is toegegeven, is besloten: het besluit van den raad van 22 julij jl. tot het verleenen van een krediet aan burgemeester en wethouders ten bedrage van f 13,000 tot bestrijding van verplegingskosten van het armwezen in te trekken, en voorts aan het burgerlijk armbestuur over 1863 ter bestrijding van verplegingskosten van hier armlastigen te verleenen een subsidie van f 25,763,52£, behalve de f8,300, welke bij besluit van 23 januarij jl. reeds in voorschot zijn verstrekt. Aan den heer L. Janse Bz., benoemd tot lector aan de kweekschool voor zeevaart te Amsterdam, is op verzoek ontslag verleend als lid der gezondheids-kommissie alhier. Onder kennisgeving door het bestuur der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid, dat de alge- ineene vergadering en het kongres in het volgende jaar alhier zullen gehouden woeden op den tweeden dingsdagin julij en volgende dagen is tevens de medewerking van het gemeentebestuur ingeroepen, om het verblijfin Zeeland voor de afgevaardigden bij die gelegenheid zoo aangenaam moge lijk te maken. Volgens tnededeeiing cles voorzitters hebben burgemeester en wethouders hieraan bij het opmaken der geraeentebegrooting gedacht, en zal bij de behandeling daarvan door den raad hieromtrent eene beslissing kunnen worden genomen. Een aanbod van de fabriekanten Lindo co., te Rotter dam en Delfshaven, tot het leggen van eenige honderden ellen trottoirs a f250 per 100 vierk. el, zal mede bij de be handeling der gemeeniebegrooting worden besproken. De gemeeniebegrooting voor 1861- is overgelegd en in handen der financiële kommissie gesteld. Goedgekeurd zijn de rekening van den schuttersraad, die van het bestuur der godshuizen en die der gemeente Mid delburg over 186 2. Aan liet burgerlijk armbestuur is magtiging verleend tot eenige af- en overschrijvingen op de begrooting waarbij tevens is gewezen op de verhooging van den post voor medi cijnen. Aan burgemeester en wethouders is een onderzoek opgedragen, in overleg met het armbestuur, welke maatre gelen er in het belang van het armwezen kunnen worden genomen, om de verhooging van subsidiën te voorkomen. Van een en ander geven wij in ons volgend noramer een meer uitvoerig verslag. Door de kommissie van geneeskundig onderzoek en toe- voorzigt in Zeeland, zijn geëxamineerd en bevorderd de heeren H. M. Hennequin en J. M. Janssen tot stedelijk heel- vroed- en plattelands heelmeester. De heer G. A. Peters, tot stedelijk heel-en vroedmeester. De jufvrouwen J. Cornelis en M. Meijnderts, tot stedelijke vroedvrouwen. Terwijl aan een plattelands heelmeester en een apotheker, alsniet genoegzaam voldaan hebbende, uitstel is verleend. Op donderdag den 17 september a. s. zal in het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage, worden aanbesteed de voortzetting van het graven van het kanaal door Zuid-Beveland, in twee perceelen. Als een blijk dat de luidste klagten niet altijd de meest gegronde zijn,en ten bewijze dat de kreten van verontwaar diging die nu en dan over de langzame voortzetting der werkzaamheden aan de staats-spoorvvegen opgaan, niet altijd volkomenbillijk zijn, nemen wij het volgende uit de Groningsche courant over. Wanneer dat dagblad klaagt over miskenning van de belangen zijner provincie verliest het blijkbaar weder geheel uit het oog dat in Zeeland reeds gedurende 18 jaren met ernst en schier zonder ophouden gestreefd is naar den aanleg van spoorwegen, en dat de pogingen hier hij herhaling en van verschillende zijden ter verwezenlijking van eene verbinding aan het wereldverkeer beproefd, vaak op tegenwerking zijn afgestuit. „Er wordt van het geduld van betNoorden, in zake spoor wegen, zoo schrijft genoemd blad waarlijk al te veel gevergd. Niet alleen dat de spoorweg te Groningen het laatst, zoo het schijnt, van alle onze spoorwegen tot stand zal komen en «Ie spoorweg van Groningen op Meppel, waarbij men hier zoo veel belang heeft, nog het allerlaatst; zelfs met de spoorwegen, die in onze rigting leiden, gaat het zeer langzaam. „Bij herhaling is gewezen op den spoorweg tusseben Zwolle en Meppel, voor den centraai-spoorwegen voor alle andere beraamde spoorwegen in het noord oosten des rijks van zoo overwegend gewigt. Deze kleine afstand behoorde thans voor alle andere in bewerking te zijn en niets duidt nog aan, dat men er in ernst aan denkt. „De provincie Groningen beklaagt zich over de einde- looze vertragingen, en dit gewest heeft regt van spreken want en dit is niet algemeen genoeg bekend reeds vóór vele jaren heeft men van hier pogingen aangewend tot het verkrijgen van koncessie om de stad Groningen met de westbaan in Hannover door een spoorweg te verbinden, zonder dat, als ik wel onderrigt ben,-er zelfs ooit antwoord op deze aanvrage gekomen is. In het verslag aan de staten van Groningen over 1855 en 1856 lezen wij het volgende „De provinciën Groningen, Friesland, Drenthe en Over ijssel maken wat de oppervlakte betreft, nagenoeg en, wat de bevolking aangaat, omtrent van het koningrijk uit. In produktief vermogen staan zij nietbeneden de andere deelen van het rijk. „Luider en luider verheffen zich allerwege stemmen ter bevordering van den aanleg van spoorwegen, en het is zoo. zoo lang de noordelijke gewesten verstoken blijven van deze versnelde kommunikatie-middelen, zullen zij bij andere landen en provinciën achterblijven in vooruitgang en ont wikkeling." De opening van den spoorweg Leeuwarden Harlingen is thans definitief vastgesteld op 1 oktober aanstaande Z. IC. H. prins Hendrik der Nederlanden is jl. vrijdag te Frankfort aangekomen, tot bijwoning van het aldaar te houden vorsten-kongres. Men weet dat sedert eenigen tijd het nieuwe gebouw voor den hoogen raad der Nederlanden gereed was, maar dat er onderhandelingen gevoerd werden tusschen den minis ter van justitie en dat hoogste regterlijk kollegie, overliet meubeleren enz. van dat gebouw. Daar de regering de tegenwoordige gebouwen van den hoogen raad tot een ander einde wenschte te bestemmen, zoo is in den laatsten tijd de aandrang om het nieuwe gebouw te betrekken, van regeringswege sterker geworden, zoo zelfs dat er een uiter ste termijn tot inbezitneming daarvan werd bepaald, (laai de minister van justitie zich anders verpligt zou hebben gevoDilen, bet nieuwe gebouw ter beschikking van den minister van binnenlandsche zaken testellen. Thans ver neemt men, dat de onderhandelingen tot eene gewenschte uitkomst hebben geleid en dat de hooge raad nog in den loop van het jaar het nieuwe gebouw op het plein betrekken vn het oude gebouw, waarin het 25 jaren heeft doorgebragt, eerlaten zal. In de vorige week zijn te Vlaardingen vijf schepen aangekomen met 70 a. 120 tonnen haring, niettegenstaande deze geringe aanbrengst hebben de prijzen eene nog al aan merkelijke daling ondergaan, zijnde de laatst bestede prijs f 31 geweest, waartegen echter geen koopers meer zijn. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 17 augustus „Ter gelegenheid van de groote haarlemsche tentoonstel ling, nu twee jaren geleden, was het uw blad hetgeen er de aandacht op vestigde, dat de tijd der algetneene tentoonstel lingen voorbij is door de onmetelijke uitgebreidheid die het veld der nijverheid in onze dagen verkregen heeft, en dat de toestand van elk afzonderlijk vak slechts op afzonderlijke tentoonstellingen gewaardeerd kan worden. De haagsche afdeeling der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, handelde overeenkom stig dien wenk toen zij in januarij van dit jaar haar pro gramma uitvaardigde voor eene hier te houden tentoonstel ling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen, en werkte de door u verkondigde denkbeelden nog verder uit, door in art. '1 van dat programma te bepalen, dat niet alleen die voorwerpen in aanmerking zouden komen die door bewerking of hoedanigheid uitmuntten, maar vooral die, welke zich wegen3 bruikbaarheid, nut, eenvoud en tevens weinige kostbaarheid onderscheidden. Aan dezen wensch is door verscheidene inzenders voldaan, maar nog niet in die mate als gewenscht zou zijnveel draagt nog te zeer den stempel van prachtstukken, die alleen voor zeer gespekte beurzen verkrijgbaar zijnen dus van geen algemeen belang kunnen gerekend worden. „De tentoonstelling werd heden morgen tegen half twaalf door den prins van Oranje als eere-voorzitter met eene korte toespraak geopend, welke de burgemeester dezer stad, als voorzitter der kommissie van beheer, beantwoordde. De muziek der stedelijke schutterij begeleidde dit alles met fan fares, en terwijl de prins met de kommissie en een aantal voorname genoodigden, waaronder verscheidene ministers en de koromissaris des konings in Zuid-Holland, de zalen doorwandelde, deed zich orgelspel hooren. Reeds ten half een werd de toegang opengesteld voor het publiek, dat door eene drukke opkomst blijken van zijne groote belangstel ling gaf. Op vrijdag 21 augustus zul ten twee uur de uitrei king der medaljes aan de bekroonden plaats hebben, die echter nog niet bekend zijn. Het rapport der jury van be oordeeling wacht nog op openbaarmaking, of is welligt nog niet geredigeerd, want morgen zullen nog proeven met de ingezonden hrandspuiten en de duikerklok worden geno men. Voor de leden der vereeniging en.de inzenders is een geheel programma van feestelijkheden op verschillende dagen, geredigeerd, waartoe het publiek geen toegang heeft. „De katalogus omvat 13U0 nommers en de kommissie van beheer verdient hoogen lof voor de smaakvolle en gemak kelijke wijze waarop zij die talrijke, somwijlen zeer omvang rijke voorwerpen, heeft weten te rangschikken. Bij de meeste nommers zijn de prijzen vermeld, een onmisbaar faktor voor de beoordeeling van het ten toon gestelde. Enkele fabrie kanten hebbenerechtereen geheim van gemaakt wat hunne artikelen moeten kosten en daardoor tegelijk afstand gedaan van alle eervolle onderscheiding; want art. 19 van het pro gramma zegt uitdrukkelijk, dat de voorwerpen, waarvan geen prijs is opgegeven, niet voor de bekrooning in aanmer king kunnen komen. Misschien is het er mede gelegen ais met tentoonstellingen van schilderijen, waar sommige schil ders, die een voorgevoel hebben (ïat zij de medaljes toch zouden raisloopen. de eer aan zich houden en verklaren dat zij „buiten mededinging" willen blijven. „De zalen zijn doelmatig versierd met vlaggen langs de wanden, waartusschen de wapens van verschillende provin ciën en steden hangen. De achtergrond der groote zaal wordt door het borstbeeld des konings tusschen wapen trofeeën ingenomen. In het midden der ruimte staat eene piramide met voortbrengselen der blik-en koperslagerij van de wed, J. Bekkers en zoon te Dordrecht, kasten met de zilverwerken van de heeren J. M. van Kempen te Voor schoten, J. M. Lucardieen H. W. van Loon te Rotterdam, A. Bonebakker en zoon en B. 11. en J. B. Citroen te Am sterdam, P. de Meyer te 's Gravenhage enz. Overigens zijn er langs de wanden stellaadjen geslagen, die de overige voor werpen dragen. „Alle artikelen, die de katalogus vermeld, op te sommen, zou ondoenlijk zijn, zoo dat wij ons tot de meestopmerke- lijke zullen bepalen. „Reeds dadelijk staan wij in de vestibule voor een volle dig metalen zomerhuisje uit de metaalwarenfabriek van J. T. Seliölte te Amsterdam, die eene groote en prachtige kollektie voorwerpen van den meest uiteenloopenden aard, als pendules, vogelkooijen, kolenbakken, stoelen,statuetten, kamerkroonen, lampen ledekanten enz., heeft ingezonden. De achtkante koepel met bordes en drie groote vensters, terwijl de plaats van het vierde door de deur wordt inge nomen, alles met geel satijnen gordijnen, is van witgeschil derd geslagen ijzer, met zinken ornamenten. Op de treden, die buiten rondom het geheele koepeltje loopen, staan vier bronzen beelden. Inwendig is het gebouwtje met palisan der-, citroen- en satijnbont bekleed met ingelegde» vloer. De ijzeren tafel is te gelijk voor bloemenmand en fontein ingerigt en met vier ijzeren stoeltjes omgeven, terwijl van de zoldering eene fraaije kroon voor petroleum afhangt. De geheele koepel kan uit elkander genomen en in eene kist gepakt worden. „Zoodra men de groote zaal binnentreedt valt het oog op twee duikerspakken, die opgevuld zijn, zoo dat twee dui kers in vol kostuum als het ware de deur bewaken. Men heefter zelfs handen aan gemaakt, die den ijzeren stok hou den, waarvan die werklieden zich bedienen om den bodem te voelen. De volledige uitrusting bestaat in een zwaren en blinkenden koperen helm met groote glazen voor de oogen, en van boven uitloopende in eene lederen slang, door welke lucht wordt toegevoegd; in een zwaar lederen wambuis met handschoenen en dito broek en zware laarzen. Voor op de borst hangt een groot stuk lood, om het oederzinken in het water te vergemakkelijken. „Door M. L. Hermans en co. is eer. sierlijk en ligt rij tuigje van ijzer ingezonden, een zoogenaamde coureur. Het is een vreend verschijnsel dat dit het eenige rijtuig op de tentoonstelling is, zoodat dit vak in 't geheel niet als verte genwoordigd kan beschouwd worden, daar het toch wel fe onderstellen is, dat onze overige fabriekanten ook ijzeren rijtuigen vervaardigen. „Daarentegen schijnt de vervaardiging van haarden, kag- chels en brandkasten een zeer bloeijencie tak van industrie te zijn, want men treft daarvan vele en fraaije exemplaren aan. Bijzonder vallen daarbij in 't oog vier vierkante ge bronsde haardkagchels van P. G. Goorissen te Gouda, die zeer gemakkelijk voor de dienstboden zijn, daar zij niet gepoetst, maar slechts met water afgeveegd moeten worden; een cirkuieerhnard met buizen tot aanvoer van versche lucht in het vertrek, van Ravestein en co. te Rotterdam een vuurhaard volgens nieuwe konstruktie, van blank staal met goud, van de wed. P. H. Schoepkensen zoon te Maastricht, en twee nog prachtiger open haarden, mede van blank staal roet vergulde sieraden, van J. Uijen te Nijmegen, die boven dien van hoogst eleganten vorm zijn en zeker dadelijk koo-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1