In een verblindend licht van eer en invloed te Frankfort verschijnende, zal de keizer van Oostenrijk even als vroeger Napoleon 1, thans zijn „parterre de rois" kunnen hebben, bij de gala-voorstelling waarin ook Adeline Patti zal optre den, en mogt ook al zijn hervormings programma, waarom trent nog zoo weinig bekend is, niet worden aangenomen, het zal niet meer twijfelachtig zijn voor Europa dat de scepter van den invloed in Duitschiand op ditoogenblik in handen is van keizer Frans Jozef. Voorts hebben de mededeelingen aangaande het vorsten- kongres eenigen grond van waarschijnlijkheid, voor zoo verre daarin beweerd wordt, dat de oostenrijksche voor stellen niet gedebatteerd zullen worden, maar slechts eene ontwikkeling daarvan zal voorafgaan het verzoek des kei zers om de medewerking der andere soevereinen bij latere afzonderlijke behandeling der verschillende regeringen. Het aanbieden van de mexikaansche keizerskroon aan den aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, heeft bij de verschillende belanghebbenden verschillende gewaarwor dingen doen ontstaan, welke zich door middel van de dag bladpers hebben geuit. Oostenrijk en Spanje in Europa, de Noordelijke en Zuidelijke staten der unie in Amerika, heb ben door het monarchaal bestuur, hetwelk Mexiko zich volgens het dagblad La France „uit eigen beweging heeft gegeven," hunne mindere of meerdere onverschilligheid omtrent de ongelukkige mexikaansche expeditie in belang stelling zien veranderd. De publieke opinie in Oostenrijk zal ongaarne zien dat de aartshertog den keizers-zctel aan de overzijde van den oceaan zal gaan in bezit nemenZij vreest dat de persoon lijke kwestie voor den aartshertog weldra eene kwestie van staatkunde voor het rijk zal worden en aanleiding geven tot eene afhankelijkheid van Frankrijk, welke tot groote ram pen voor Oostenrijk zou kunnen leiden. Het schijnt overi gens dat de personen, die dit alles schrikbeelden noemen en een ander gevoelen zijn toegedaan, toch op den voorgrond plaatsen dat, vóór er sprake kan zijn van eene aanneming der kroon van Mexiko, op volkomene onderwerping des lands, eene uitspraak van vrij door de natie gekozene verte genwoordigers ten gunste van den aartshertog moet gevolgd zijn. Spanje is, als omtrent meer andere kwestiën, ook hier omtrent in twee partijen verdeeld. De eene helft der dag bladen dringt aan bij de regering dat zij zich verder ont- houde van alle inmenging in de mexikaansche aangelegen heden en het mexikaansch keizerrijk zoo spoedig mogelijk erkenne in het belang der aldaar wonende Spanjaarden. Een ander gedeelte der dagbladpers bespreekt de kwestie in afkeurenden zin en wil niet dat Spanje zich stilzwijgend allen invloed laat benemen door den franschen keizer. De gewaarwordingen der gefedereerd en en gekon fede reerden in Amerika, zijn natuurlijk geheel tegenovergesteld. De eerste zien met eene woede, welke door den burgeroor- log geheel magteloos is, het beginsel van Monroe, gedurende veertig jaren met hand en tand voorgestaan, vertreden door Napoleon, terwijl de gekon federeerden daarentegen dade lijk bereid zijn om Mexiko als keizerrijk te erkennen, omdat zij zich daarvan in eene nabij zijnde toekomst met grond veel voordeel kunnen beloven. Dat de toestand der zuidelijken de zedelijke en materiele hulp van Frankrijk zeer noodig maakt, bewezen steeds de laatste ben'gten omtrent de krijgsoperatiën. Mexiko, De Moniteur nniversel bevat het volgende rapport van den maarschalk Forey aan den minister van oorlog. „Mexiko 25junij 1863. „Lk heb te Mexiko het gemeentebestuur en het voorloopig bewind zamengesteld overeenkomstig de ontvangene in- atruktiën, Eene junta, zamengesteld uit vijf en dertig leden heeft de generaals Almonte en Salas, benevens den aartsbis schop van Mexiko tot leden van het uitvoerend bewind benoemd. „Ik heb mannen tot het bestuur geroepen, die geacht, gematigd en aanhangers van verschillende partijen zijn en mij geneigd schenen o/n met ijver werkzaam te zijn tot her stel der orde in dit zoo vreesselijk gedesorganiseerd gewest. Mijne keuze heeft de algemeene goedkeuring weggedragen. „Ik heb een dekreet uitgevaardigd ten opzigte «Ier druk pers-aangelegenheden. Het is in overeenstemming met de thans in Frankrijk vigerende wetgeving. „De junta heeft zich in sektiën verdeeld voor de adminis tratie der verschillende ministeriële departementen. Ik bekleed het voorzitterschap voor de sektie van oorlog om het amerikaansche leger te organiseren eene bepaalde rege ling daaromtrent is even wel slechts mogelijk als er een krach- tig goevernement opgetreden en de vrede hersteld zal zijn. „Sedert mijne komst te Mexiko, zijn bij mij onophoude lijk klagten ingekomen over de afpersingen en misdaden van zekeren Buitron, die den titel voert van generaal. Deze persoon heeft gedurende geheel zijn leven niets anders gedaan dan van de eene partij tot de andere overgaan en zich steeds aan plundering over geven. Dergelijke bui tensporigheden, welke de bevolkingen inspanning hielden, moesten een einde nemen. Ik heb dien ten gevolge Buitron te Mexiko in hechtenis genomen, terwijl de kolonel du Barail met eene kleine troe pen-a fdeeling zich te San Angelo van de geheele bende meester maakte, waarover die boos wicht het bevel voerde. „Roovers, onder den naam van guerilleros, maken alle wegen onveilig, en alle handelsvervoer onmogelijk, overval len de openbare voertuigen tot voor de poorten der stad, plunderen de hacienda's en brengen grooten schrik onder de bevolking. Krachtige maatregelen waren noodzakelijk om aan dergelijken treurigen toestand een einde te maken. Ik heb al die roovers buiten de wet gesteld en regtbanken opgerigt uit kloekmoedige officieren om uitspraak te doen omtrent hen, die in onze handen zullen vallen. „Alvorens te denken aan het verder voortrukken onzer strijdkrachten, moest men zich eerst bezig houden met de zuivering van de omstreken der hoofdstad van verschillende benden, welke haar als het ware blokkeren. Van eene andere zijde trok Negrete, bijgestaan door Aurellano, Carbajas en anderen, te Tlaskala eene belangrijke strijdmagt zamen om in den staat Puebla te ageren en onze kommunikatiën af te snijden. Het bezetten der stad werd derhalve allernoodza kelijkst. Dien ten gevolge heb ik maatregelen genomen om aan al deze dringende noodzakelijkheden te voldoen. „Eene fransche kolonne, onder bevel van den kolonel de la Canorgue, rukt tegen Tlascala op met een detachement mexikaansche troepen onder den generaal Guttierez, die te A pan in bezetting zal blijven. De troepen van den generaal Vicario liggen te Tlalplau en teTepepa. De troepen van den generaal Marquez bewaken de dijken van Guanhtitiau en van Zumpango. De kolonel Aymard van het 62e rege- men is te Pachuca. De generaal Mejia, die in de stad Que- retaro veel invloed bezit, zal zich met de uoodige troepen daarheen begeven. Eene andere kolonne zal binnen kort Tuluca ia bezit nemen. De kavallerie eindelijk is verspreid in de omstreken van Mexiko, alwaar zij zich beter dan elders bevindt en de rust zal bewaren. „Door al deze maatregelen verzeker ik de veiligheid bin nen een vrij uilgebreiilen kring rondom de hoofdstad, ter wijl ik mijne kommumkatiën met Puebla ongestoord hand haaf. Overigens heb ik evenmin het behoorlijk bezettender kust uit het oog verloren. „De douanen-aangelegenheden te Menatitlan zijn van zeer belangrijken aard, daar uien de opbrengst aldaar op 30,000 piasiers maandelijks schat; de helft daarvan zou in de schatkist vloeijen, terwijl de andere helft^ebruikt zou worden tot betaling van soldij aan de troepen, welke tegen de guerilla zullen ageren, evenzeer als tot betaling der agen ten der douane en polioie. Op voorstel van den heer Natzer, administrateur der douanen zal eene nieuwe hulp-afdeeltng troepen worden georganiseerd onder den naam van contre- guerilla van Menatitlan. „De generaal Juan Ortega heeft de provincie Chiapa onze zijde doen kiezen. „De generaal Marin heeft te Carmen eene expeditie geor ganiseerd tegen Tabasco, en heeft zich meester gemaakt van eenige punten aan de kust, waardoor hij in gemeenschap met de contre-guerilla van Menatitlan zal kunnen ageren. Wjj zullen thans weldra de geheele kust van Vera-Cruz tot Yucatan in bezit hebben, lk heb plan om Tarapico door frausche troepen te doen bezetten, welke de generaal Mejia zal ondersteunen met het korps inlandsche soldaten onder bevel van den generaal Moreno, die zich in die streken bevindt. „De artillerie heeft in de verdedigingswerken rondom Mexiko 97 stukken buit gemaakt; de meeste van groot kaliber; verder 986,000 kardoezen, 22.196 kogels, 4429 kanon-ladingen, 12,300 pond kruid, 300,0U0 perkussie- doppen en vunrpijlen van verschillend kaliber. Een uito-e- bretde opgave zal daarvan aan uwe excellentie worden toegezonden. Onder de stukken bevindt zich „le Pèlerin," welk kanon in 174:4 te Douai gegoten is en naar Frankrijk zal worden oyergebragt. „De generaal opperbevelhebber van het expeditte-leger in Mexiko „Fokey." Volgens de laatste berigten van Reuter's agentschap hadden de generaals Coinon forten Dobhtdo zich leu gunste der fransche interventie verklaard. De president Juarez zou overigens de hulp hebben ingeroepen van de regering te Washingon. Omtrent de operatiën der fransche troepen werd eindelijk gemeld dat de generaal Berthier met 2500 man naar San Litis de Potosi, de verblijfplaats van Juarez was opgerukt. Duitschland. De inwoners van Frankfort houden zich voor het oogen- blik met niets anders bezig dan met het weldra aldaar te houden vorstenkongres, terwijl alles in gereedheid wordt gebragt om de verschillende soevereinen op behoorlijke wijze te kunnen ontvangen. De senaat der stad heeft dezer dagen de volgende proklamatie gerigt tot de bevolking. „Medeburgers, „Een veelbeteekenend oogenblik zal weldra voor het groot duitsch vaderland aanbreken. „De keizer van Oostenrijk heeft zijne medeleden van den bond, de soevereine vorsten en de vrije steden van Duitsch- land uitgenoodigd om deel te nemen aan gemeenschappe lijke beraadslagingen, welke omtrent de hervorming van den duitsehen bond, in onze stad zullen plaats hebben. „De keuze van onze stad tot plaats, alwaar die belangrijke zameukomst zal gehouden worden heeft voor ons te meer beteekenis, daar zijne majesteit de keizer wel heeft willen erkennen dat onze geboortestad nimmer hare vader* landsche gevoelens betrekkelijk de algemeene zaak van Duitschiand heeft verloochend. Die keus strekt bovendien onze stad tot eer, daar Z. M. de keizer aan den senaat te kennen heeft gegeven dat hij bij gelegenheid van dit kon- gres van vorsten, welke onze gastvrijheid zoo zeer waardig zijn, met zeer veel genoegen onze stad zal bezoeken. „Medeburgers „Voegt uwe wenschen bij die van den senaat dat het aan staand kongres der duitsche vorsten in qnze s'ffcd, vruchten oplevere voor het welzijn van de zaak des vaderlands. Laat ons den doorluchtigen monarch, wiens keizerlijk stainhuis zoo innig verbonden is aan de roemrijkste herinneringen van Frankfort en aan de heiligste trauitiën onzer voorva deren, op waardige wijze ontvangen. Laat ons evenzeer de vorsten en de vrije steden, welke zich rondom den keizer willen vereenigen met het oog op eene zoo edele en zoo tnoeijelijke taak met eene geestdrift begroeten der duitsche natie en onzer stad waardig. „Mogen de dagen, welke aanstaande zijn, in de historie van Duitschiand en in de gescbiedrollen onzer geboortestad worden opgeteekend als voor altijd gedenkwaardig. „Frankfort II augustus 1863. „De burgemeesters en de senaat der vrije stad Frankfort." Waarschijnlijk zal de kaisersaal in de oude stad en niet het paleis Thurn en Taxis, alwaar de duitsche hond verga dert, voorliet kongres in gereedheid worden gebragt. Zatunlag avond ten 6 ure is de keizer van Oostenrijk in de vrije stad Frankfort aangekomen en door senaat en bevolking met deftige plegtstatigheid en levendige geestdrift begroet. Van het bondspaleis, alwaar de vorst zijn intrek zal nemen, wapperde de duitsche vlag. De koningen van Saksen, Beijeren, Hannover en verdere vorsten werden eveneens op dien dag verwacht. MENGEOXfclËX. 1813 cm. De meeste plaatselijke kommissiën ter oprigting van een monument voor november 1813 enz., hebben in den laatsten tijd omtrent ile voorstellen der hoofdkounnissie te 's Graven- liage hare opiniën geuit en roet eenigen grond mag men derhalve aannemen dat de natie haar gevoelen over deze zeer belangrijke kwestie thans heeft uitgesproken. Dat gevoelen over het plan der haagsehe heeren was waartoe dit te verhelen zeer ongunstig. Bevreemdend is deze uit komst evenwel volstrekt niet en men zou zich bijna afvra gen kon het anders? Naaurv toch washetgroote struikelblok, de zamenstelling der hoofdkommissie, ten deele overwonnen door de bekende koinbinatie en hadden velen berust, zij het dan ook noode, in de personen welke ten deze als het ware aan het hoofd der natie waren geplaatst, met het oog op de omstandigheid dat het voorzitterschap der kommissie door den algemeen geachten en geliefden prins werd waargenomen, of een nieuwe hinderpaal verrees op den weg. welke lot eene bevredigende oplossing der monuments westie moest lei den. De hoofdkommissie ontwierp een plan en transigeerde daarbij klaarblijkelijk met eigene opvatting. Had de hoofdkommissie één plan in overweging gegeven, verschil van opinie zon daaromtrent ontstaan zijn. Het voorstellen van drie plannen heeft zulk een verba zend aantal uiteenloopende meeningen in het leven geroe pen dat men ja, bij meerderheid van stemmen het eerste, tweede of derde plan kan iloeu aannemen, maar voorzeker minder gemakkelijk bij meerderheid van stemmen zich van de ondersteuning der natie zal kunnen verzekeren. Het is dan ook wel te onderstellen dat de transaktie der hoofdkommissie met hare eigene opvatting de noodlottigste gevolgen zal hebben, te meer daar de natie in deze kwestie gelijk ook wel in andere pleegt te geschieden volstrekt niet zal kunnen begrijpen waarom ook weder hier een monument voor 's Gravenhage noodwendig eene ambacht school voor Amsterdam tot tegenhanger moest hebben, ter wijl de inwoners van Rotterdam wij bedoelen hier vooral de massa niet zullen inzien waarom juist Amsterdam hier weder moet prijken met eene inrigting, welke naar hunne meening veel geschikter in het „vooruilvliegënde" Rotter dam eene plaats zou hebben moeten innemen. Zullen dit de praktische gevolgen zijn van het drieledig plan der hoofdkommissie, ook in hetalgemeen schijntde han delwijze der lioofdkominissie te 's Gravenhage minder verde digbaar te zijn. Velen zullen zich met het oog op de drie bekende plannen de vraag stellen, of e'ën feit niet door éën gedenkteeken van welken aard overigensmoest her dacht worden, terwijl dan toch alle krachten tot éën doel zouden kunnen aangewend worden, en thans door verbrok keling en verdeeling dier krachten, <le verwezenlijking van de drie verschillende plannen minder schoon, minder vol ledig en minder aan de nationale uiting beantwoordende zal kunnen wezen Is het antwoord bevestigend en vraagt men zich venolgens af, waarom niet één plan is voorgesteld, het antwoord ligt steeds opgesloten in het woord transaktie. Werpen wij thansee» blik op de drie voorgestelde plan nen zelve, dangelooven wij, met bet oog op het voorgaande, dat het eerste plan alleen een gedenknaald te Scheveningen, zonder bijvoeging der beide andere, reeds genoegzaam zou geweest zijn. Eén monument voor één feit ware waarlijk reeds voldoende, doch de hoofdkommissie meende waar schijnlijk dat vele personen aan de stichting van een monu- ment hunne adhaesie zouden weigerenzij wilde dit derhalve met eene stichting verbinden, welke trouwens geenszins in eenig verband stond met hetgeen men wilde gedenken, daar toch de redenering als zou dit eeue verplig- ting zijn, waartoe eene zelfstandige natie geroepen wordt, wanneer zij met voldoening eigen toestand wenscht te kunnen beschouwen, niet van gezochtheid is vrij te pleiten. Met deze stichting moest o p straffe der hooge ontevredenheid van Amsterdam, de hoofstad begiftigd worden nu moest ook 's Gravenhage voor de zaak worden gewonnen, en zie daar van zelf reeds een tweede monument, alles als vrucht van laakbare transaktie. Is dan eene ambachtsschool niet zeer nuttig wordt door sommigen gevraagd. Wel mogelijk, maar zoo men dit al aanneemt staat zij daarin slechts min of uieer gelijk met een asyl voor verminkten in 's lands dienst, met eene volksbiblio theek, metzoo veel meer, maar in el k geval buiten eenig verband inet eene herdenking aan „november 1813 eo?.-" Tot nog toe achten wij van alle officieel en nietjofflci^^v ontworpen plannen het monument te Scheveningen, en wel eeniglijk en alleen, het beste ter beantwoording aan liet voorgestelde doel. Een monument: omdat^(tardooS^a^ onze meening op de geschiktste wijze eene materiële Uiting uau eene bezielende gedachte kan worden gegeven een riib- £-\\, nament te Scheveningenomdat die plaats uit•"historiscibjj^J oogpunt de meest eigenaardige is. Terwijl onze eeuw van stooravermogen en telegrafie Téhe

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3