MÏDDELBÜRGSCHE COURANT. Nu' 98. Zaturdag 863. 15 Augustus. Ete van vrijdag avond 8 ure. middelburg 14 augustus. Dekomraissaris deskoningsiu deze provincie.'freeft heden morgen deze gemeente verlaten, om een bezoek te brengen aan verschillende gemeenten van het voormalig 5e distrikt. H. M. de koningin van Engeland is woensdag op hare reis naar België Vlissingen gepasseerd. II. M. bevond zich aan boord van het koninklijk jacht Victoria Albert dat vergezeld werd door de stoomschepen Black Eagle, Osborne, Fairy. Vivit en Irene. Het Sluisch weekblad heeft vernomen dat de regering het voornemen heeft, vroegtijdig in de aanstaande zitting der staten generaal een wetsontwerp aan te bieden tot beschik baarstelling van gelden die voor de indijking van het Zwin noodig zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft woensdag de residentie verlaten en zal vermoedelijk drie weken afwe zig blij ven. Hij heeft zich, naar men verneemt, naar Dresden begeven. Jl. dingsdag is te Amsterdam, onder leiding van den algeraeenen voorzitter dr. H. J. Spijker, de 79ste algemeene vergadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen geo pend. Er waren 199 departementen vertegenwoordigd. Het aantal departementen bedraagt 310, dat der leden 13,931. Onder meerder is uitgebragt het rapport van het hoofd bestuur en de gekommitteerden der departementen Loenen a/d Vecht, Leeuwarden, Zalt-Bommel en Breda, ten vorigen jare belast om de vraag te onderzoeken Hoe moeten volks vermaken worden ingerigt, zullen zij vallen in den volks geest en gunstig werken op het volksleven? De konklusie is als volgt: De algemeene vergadering besluit: 1. de zaak der volksvermaken is der voortdurende belangstelling van de maatschappij overwaardig, en behoort tot haren werk kring; 2. de departementen zijn uitgenoodigdzoo veel mogelijk in overleg met de plaatselijke besturen, kommissiën te benoemen voor volksvermaken, of zich met de bestaande in aanraking te stellen; 3. vóór 1 december 1863 zenden de departementen, onder het adres der kommissie, bij het hoofdbestuur in al zulke inlichtingen omtrent hetgeen in hunnen kring bestaat, als strekken kunnen om het doel, dat men zich voorstelt, te bevorderen; de vergadering ver klaart de tegenwoordige kommissie diligent, in afwachting van een nader rapport. Deze konklusie is aangenomen. Mede is behandeld het rapport van het hoofdbestuur en de gekommitteerden der departementen Enkhuizen, Mid delburg, Arnhem, Zwainraerdam en 's Hertogenbosch, ten vorigen jare benoemd, om te onderzoeken in hoever de stichting van leeskamers, met hoop op een gunstigen uitslag, kon worden beproefd, voornamelijk met het oog op de financiële krachten der maatschappij. De kommissie adviseert de vergadering dat zij besluite I. De jaarlijksche begrooting van behoeften wordt, tot de wederintrekking van dit besluit, belast met eene som van f 1000, te vinden, zoo noodig, door eene evenredige verhoo ging van het verschuldigde quotum. II. De bedoelde som is bestemd, om bij wijze van proefneming de oprigting van leeskamers bij een tiental departementen te ondersteunen deze ondersteuning wordt niet meer dan eenmaal aan het zelfde departement verleend. III. De bedoelde som wordt onder de tien het eerst zich aanmeldende departe menten verdeeld, met dien verstande, dat de ondersteuning, aan elk toegedacht, de som van f 100 niet te boven ga. De ondersteuning wordt genoten nadat de belanghebbenden, ten genoege van het hoofdbestuur, zullen hebben overge legd, een wel omschreven plan, met staat van kosten enz. der instelling waaruit blijken moet, a. dat van de kosten ten minste deel door het betrokken departement zelf gedragen wordt; b. dat de eventuele voorlezers geen honorarium zul len genieten, en c dat de verlangde ondersteuning uit de algemeene kas alleen strekt ter bestrijding der uitgaven, voor lokalen, verlichting, verwarming en het aanschaffen van geschriften. Nadat het departement Enkhuizen hierop een amende ment van ingrijpende strekking had voorgesteld, is besloten de behandeling der zaak te verdagen en het rapport met het amendement aan de zelfde kommissie toe te zenden. Naar aanleiding der konklusie van het rapport van het hoofdbestuur en de gekommitteerden der departementen Dordrecht, Groningen, Moerdrecht, Utrechten Assen om trent het vraagstuk derschoolpligtigheid, is woensdag beslo ten 1van wege de maatschappij een adres aan de regering te rigten, waarbij op de invoering der school- of leerplig- tigheid wordt aangedrongen, en 2. de tijd en wijze van inzending van dit adres aan het hoofdbestuur over te laten. Mede i£ besloten het hoofdbestuur en de departementen uit te noodigen tot het zoo veel mogelijk bevorderen van eenparigheid in de spelling onzer taal, waartoe reeds vele pogingen door deskundigen in den laatsten tijd zijn in het werk gesteld. Een \oorsteJ van het departement Alkmaar, om aan het hoofdbestuur op te dragen zich in naam der maatschappij tot de regering te wenden met den wensch dat de doodstraf worde afgeschaft, is bij akklamatie verworpen. Naar aanleiding van een voorstel van het departement Rotterdam is besloten dat door eene kou/missie een onder zoek zal worden ingesteld naar de middelen welke door de Maatschappij kunnen worden aangewend tot bevordering van de zedelijke belangen van den dienstbaren stand, vooral in grootere gemeenten. Deze kommissie zal zijn'zamenge- steld uit de departementen Rotterdam, Vlissingen, Zwolle en Breda, benevens een lid van het hoofdbestuur. De vergadering der plaatselijke kommissie van het natio naal gedenkteeken voor 1813 enz., woensdag namiddag te 's Ilage gehouden, werd door 42 leden bijgewoond. Naeenige algemeene beschouwingen over de drie bekende voorstellen der hoofdkommissie in haar verhand tot de zaak die men bij deze gelegenheid wil herdenken, werden door verschillende sprekers bezwaren geopperd tegen het denkbeeld van de oprigting eener „nationale ambacht school," die zij voor dit doel buiten alle verband rekenden tot hetgeen Z. K. II. prins Frederikals voorzitter der hoofdkommissie noemde „een echt nationaal gedenkteeken te helpen stichten, ter duurzame herinnering aan Neèrlands herboren zelfstandigheid, en aan de groote mannen, die dat heugelijke feit onder Gods zegen hebben voorbereid en tot stand gebragt." Daarna tot behandeling der drie verschillende voorstellen overgaande, werd het eerste, de naald te Scheveningen, met algemeene stemmen aangenomen het tweede, een bronzen of marmeren gedenkteeken te 's Gravenhage, met algemeene stemmen aangenomen het derde, een nationale ambacht school te Amsterdam, met 33 tegen 9 stemmen afgestemd. Bij de bespreking van het derde voorstel werden verschil lende denkbeelden geuit om eene andere bestemming aan mogelijk overschietende gelden te geven, mes:' dienaan gaande geen nieuw voorstel evenwel gedaan. De voorzitter sloot daarna de vergadering met kennisgeving, dat van het behandelde een naauwkeurig rapport aan de hoofdkom missie zal worden ingezonden. {N dag bl. van 's Gravenh.) t Uit Amersfoort schrijft men van den II augustus aan he Utrechtsch dagblad „De plaatselijke kommissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken ter herinnering aan november 1813 enz heeft in hare op heden, onder voorzitterschap van mr. A. G. Wijers. gehouden vergadering besloten, der hoofd kommissie te adviseren, dat zij met de oprigting van eene ambachtschool zeer ingenomen is, en die van dusdanig hoog gewigt acht, dat men er de voorkeur aan geeft hoven de plaatsing van een gedenknaald of monument, zóó zelfs dat de kommissie, bijaldien de in te komen gelden niet toe reikende mogten zijn voor de oprigting der voorgestelde ambachtschool die alsdan op kleinere schaal zou wenschen tot stand gebragt te zien. De kommissie zal voor alsnog niet tot eene inzameling overgaan, doch in overweging geven ora, ter verhooging van het nationaal karakter, op een daar toe te bepalen dag, eene algemeene kollekte te doen hou den." Wij vernemen dat de exploitatie der staats-spoorwegen dingsdag avond door de regering aan de thans gekomb i- neerde haagsche en amsterdamsche vereeni^ing definiti ef is gegund. Handelsblad Om in eens aan alle tegenstrijdige berigten een einde temaken, zoo schrijft men uit Harlingen aan de Amster damsche courant hebben wij bepaaldelijk onderzocht wanneer de lijnen BredaTilburg en Harlingen—Leeu warden in exploitatie gebragt worden, en vernomen, dat het verlangen van den minister van binnenlandsche zaken is dat dit, iad ieneenigzins mogelijk, met 1 oktober geschiede. Men schrijft uit Tilburg van 9 augustus: „De spoorweg brug over de rivier de Mark te Breda, welke weder gerepa reerd was, is, nadat er de lokomotief een paar maal was over gereden, zoodanig defekt geworden, dat zij nu, naar men verneemt, geheel zal afgebroken worden. Mogt dit het geval zijn, dan zou de exploitatie van de lijn van hier op Breda, welke, volgens algemeen gevoelen, den 1 oktober e. k. zou plaats hebben, hierdoor wel vertraagd kunnen worden. De geheele spoorbaan BredaTilburg, alsmede de stations- en andere gebouwen en inrigtingen op het stations-terrein alhier, zijn thans ter oplevering gereed, zoo dat het te bejammeren zou zijn, indien die lijn niet spoedig in exploitatie kon komen." Bij Zr. Ms. besluit, dd. 27 julij 1863 is bewilliging ver leend tot oprigting der Naamlooze vennootschap „Inter nationale crediet-en handels-vereeniging Rotterdam." De aartsbisschop^».™ Utrecht, mgr. Zvvijsen. zal waar schijnlijk eerstdaags zijn verblijf te 's Hertogenbosch vesti gen. Bcjiociningesii en besliiiicn. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. J. p- Hector, te Vlissingen. tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder der orde van de Kroon Ie klasse, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. leger. Benoemd tot tweeden luitenant-kwartiermeester hij het 2e regement infanterie de sergeant W. F. A. Scboe- vers. ZVarlne en leger. De gepantserde ijzeren stoomkanonneerhoot is heden morgen van Vlissingen naar Hellevoetsluis vertrokken. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 6 augustus jl., no. 60, wordt de kapitein ter zee G. Fabius, met den 20 dezer, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Zeeland, en hetzelve met den 21 en daaraan volgende opgedragen aan den kapitein ter zee G. C. C. Pels Rijcken. Staatscourant Koloniën. De heden per fransche overlandtnail aangekomen oost- indische dagbladen behelzen geen nieuws van overwegend belang. Gemengde berigten. Blijkens ingekomen berigt bij den burgemeester van Oost en West-Souburg is de luchtballon, die dingsdag avond jl. op „de Groote Abeele" is opgelaten, den volgenden mor gen gevonden op een stuk lands van F. Vermeulen onder de gemeente Nisse, eiland Zuid-Beveland. Gisteren is te Domburg, waarschijnlijk ten gevolge van den sterken golfslag, een der wielen eener in zee gereden badkoets gebroken, zoo dat deze op zijde viel. De heide per sonen, welke zich in deze badkoets bevonden verkregen daarbij evenwel geen letsel en gingen onmiddellijk in eene andere over. Bij gelegenheid van de verkiezing var. leden voor den gemeenteraad te Cats, waren twee nieuwe leden benoemd in de plaats der aftredenden. Deze echter verzuimden zich omtrent de op hen uitgebragte keus te verklaren, binnen den termijn bij art. 13 van de gemeentewet bepaald. Zij werden dus geacht hunne benoeming niet aan te nemen, en er werd eene nieuwe keus gedaan. Daarbij deed zich het vreemd verschijnsel voor, dat nu de afgetreden leden, die men eerst ter zijde had gezet, met groote meerderheid wer den herkozen, terwijl degenen die men eerst in hunne plaats had gesteld betrekkelijk weinig stemmen bekwamen. Te Parijs werd met de Rhone een luitenant-kolonel van Vera Cruz verwacht, die te Puebla krijgsgevangen is gemaakt. Deze luitenant-kolonel is eene vrouw, die de ver schillende graden welke zij heeft bekleed op het slagveld heeft verkregen. Toen haar man dienst had genomen was zij hem gevolgd. Nadat hij gesneuveld was, bleef zij een werkzaam deel aan den oorlog nemen en werd zij tot luite nant bevorderd. Zij klom van toen af steeds hooger in rang en werd na de nederlaag der franschen voor Guadelupe op den 5 mei 1862 tot luitenant-kolonel verheven. Te Puebla moest zij zich overgeven. Zij moet eene knappe vrouw zijn met eenigzins ruwe manieren. Zij wordt met militaire eer bewijzen, haren rang toekomende, bejegend. Te Londen zijn met het aan de Petroleum-trading- company behoorende schip Ramsay, 5000 vaten petroleum van New-York aangebragt. Te Swinden in het graafschap Stafford had zekere werkman Davis Guest twist met een zijner hekenden gehad en zocht zich op hem te wreken. Toen hij hem een winkel zag binnentreden maakte hij in allerijl een stuk ijzer gloei- jend, ging naar den winkel, wierp zijn vijand den hoed af en drukte hem het gloeijende ijzer op het hoofd. De onge lukkige werd eensklaps krankzinnig en zoo woest dat drie personen hem niet konden vasthouden. De dader is gear resteerd. Van Ernest Rénan's „Leven van Jezus" waven den 8 dezer reeds 35.000 exemplaren te Parijs verkocht. Te Parijs is de warmte dezer dagen bijna ondragelijk. Maandag middag ten 2 ure teekemie de honderdgradige thermometer in de schaduw 34graden. Ook te Almelo cirkuleert eene lijst bij de gasverbrui- kers, behelzende een aanzoek aan de direktie der gasfabriek, om den prijs van het gas, die nu 21 cent per kub. el is, met 6 cent te verminderen. Bij weigering zal men petroleum gaan branden. De lijst was dadelijk van 120 handteekeningen der voornaamste ingezetenen voorzien. Te Rotterdam is een kinder-ziekenhuis opgerigt, waarin lijders van twee tot twaalf jaren, onverschillig tot welke godsdienst zij behooren, zullen worden opgenomen. De verplegingskosten worden berekend a 40 cent voor ieder kind per dag; voor zoo ver de middelen der inrigtingzulks toelaten, worden de kinderen van behoeftigen kosteloos opgenomen en verpleegd.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1