8 Ten slotte is het verzoek met meerderheid van stemmen verworpen, waarvan aan kerkvoogden zal worden kennis gegeven, met betuiging evenwel van de tevredenheid van den raad over de pogingen tot wering van kinderen en andere personen uit die bank. De voorzitter deelt mede dat de herbenoemde leden van den gemeenteraad, de heeren dr. J. W. Callenfels, D. Uyt- tenhooven, A. Ru ij ach, W. van der Os en C. J. van der Hijden, onder toezending hunner geloofsbrieven, hebben verklaard hunne benoeming aan te nemen. Deze geloofsbrieven worden door de heeren Winkelman, van Uije Pieterse en Pot onderzocht en in orde bevonden, waarna de verschillende herbenoemde leden achtereenvol gens worden toegelaten. Een voorstel tot het beschikken over de onvoorziene uit gaven op de begrooting voor 186-1 wordt goedgekeurd, en voor kennisgeving aangenomen de mededeeling dat een gelijk besluit tot beschikking over de onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1803 door gedeputeerde staten ia goedgekeurd. Op voorstel van burgemeester en wethouders is besloten aan den heer Bebelaar jr., zonder bezoldiging werkzaam ter gemeente-sekretarie, eene gratifikatie van f 50 te verleenen wegens de door hem verrigt wordende werkzaamheden voor den burgerlijken stand en de bevolkingsregisters. Voor kennisgeving is aangenomen een dankhetuiging voor de aan de kommiezen bij de plaatselijke belastingen verleende gratitikatie en daarna de vergadering gesloten. BOTMLAWD. Algemeen overztgt. Terwijl de nota's van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk zich op weg naar St, Petersburg bevinden of reerls in de russische hoofdstad zijn aangekomen, wijden de dagbladen hunne aandacht aan de mexikaansche kwestie en bouwen sommige politici gevaarten van allerlei stellingen op, die iets duizelingwekkends bezitten en waarvan echter de eerste grondslag: de aanneming van de mexikaansche keizers kroon door den oostenrijksclien aartshertog, nog niet met eenige waarschijnlijkheid kan worden aangenomen. Alle mogelijke europesche vraagstukken worden door enkelen met de oogenblikkelijke verandering der mexikaan- sche republiek in een keizerrijk op de rneest vermetele en wonderbaarlijke wijze in verband gebragt, en onder eene chopine landwijn in Frankrijk, onder een glas bier in Duitschland wordt de kaart van Europa, met het oog op het besluit te Mexiko door den maarschalk Forey afgeperst, als eene legprent uit elkander genomen terwijl men met be- lagchelijke opgeblazenheid een nieuwEuropa te zamen stelt. Natuurlijk ziet men in de eerste plaats de oplossing der poolsche kwestie tot stand komen en wel door de oprigting van een koningrijk Polen met de grenzen van 1772. Men doet Oostenrijk ten gunste van Polen Gallicië afstaan, en verdeelt het turksche rijk onder Rusland en Griekenland. Men geeft Venetië aan de italianen doet Europa voor Napoleon aller onderdanigst buigen en is te vermeteler in zijne scheppingen en slopingen van rijken, naarmate men verwonderd is over de schijnbare belangeloosheid van Frankrijk jegens de mexikaansche natie en het oostenrijk- sche vorstenhuis. Men herinnert zich te dien opzigte hoe de oorlog in Italië, door keizer Napoleon voor een idee gevoerd, bet materieel feit der annexie van Savoye en Nice ten gevolge heeft gehad en men is niet vergeten dat bet allerscbrikke- lijkst gevoel van menschclijkheid, ten gevolge waarvan een fransch leger naar Cochinchina vertrok, zich eindelijk uitte door de in bezit neming van drie provinciën van het anamitisch keizerrijk. Dat keizer Napoleon derhalve ook hier alleen de geld en troepen verslindende mexikaansche expeditie zou hebben doen strekken om den oostenrijksclien aartshertog Maximi- liaan met een keizerrijk te verrassen is zekerlijk niet zeer aannemelijk, daar Napoleon zijn beginsel: niets om niet-, wel nimmer zal verloochenen, maar even zeker is het dat het denkbeeld van dergelijke staten-revolutie slechts in het brein kan opkomen van iemand, die den keizer van Frank rijk een onbegrensden invloed toekent, en Europa ge boeid aan de voeten van den derden Napoleon waant. Volgens La France zal keizer Napoleon op li augustus eene wapenschouwing houden op het champs de Mars over het leger en de nationale garde te Parijs. Den volgenden dag zal er receptie zijn ten hove van de ministers, het corps diplomatique en de liooge staatsligchamen, terwijl de heer Drouyn de Lhuysop dien dag een luisterrijk diner zal geven, daar zijne ongesteldheid wederom geweken is en hij eergis teren zelfs reeds de prijsuitdeeling in het lyceum Louis le grand heeft bijgewoond waarbij hij den kweekelingen ver haalde dat ieder hunner, dank zij de demokratische instellin gen welke Frankrijk bezit, thans den maarschalksstaf van Frankrijk op den bodem hunner lessenaars kan vinden. Het te Frankfort le houden vorstenkongres zal volgens de duitsehe dagbladen door een en twintig leden worden bij gewoond Mag men overigens aan de mededeelingen om trent de door Oostenrijk ontworpene voorstellen geloof hechten, dan zou deze mogendheid in overweging geven om in plaats van den tegenwoordigen landdag eene nationale vergadering zamen te stellen met twee kamers of huizen, waarvan in het eene de vorsten en in het andere de afge vaardigden der bijzondere landdagen van de duitsehe staten zitting zouden nemen. De kroonprins van Pruissen, die door den koning per «telegraaf was ontboden, is gisteren avond te Gastein aange komen. De Norddeutsche Zeitung berigt daaromtrent dat het gerucht, als zou hij den last ontvangen om zijn vader op het vorsten-kongres te gaan vertegenwoordigen geheel onjuist is. Rusland. Het is niet onbelangrijk te weten hoe in de tegenwoordige omstandigheden de poolsche aangelegenheden en de euro pesche interventie in Rusland beschouwd worden. Wij ver staan daarbij onder Rusland meer in het bijzonder St. Peters burg 'en Moskou, daar het uitgebreid russisch czarenrijk in zijne afgelegene gewesten óf geen het minste belang stelt in de poolsche aangelegenheden, óf misschien niet eens weet dat er eene poolsche kwestie bestaat. Te St. Petersburg dan en te Moskou heeft men het ver schijnsel kunnen waarnemen, hetwelk in de geschiedenis niet tot de zeldzaamheden pleegt te behooren. De russisch-liberale hervormingen van den tegenwoor digen keizer waren reeds van den beginne af der oud-russi- sche partij een doorn in het oog en hare woelingen maakten het den czaar in zijne goede bedoelingen vrij lastig. De poolsche kwestie: bet buitenland de onbeschaamheid bezit tende om zich te mengen in de binnenlandsche aangelegen heden des rijks, heeft echter aan deze partij woelingen voor het oogenblik een einde gemaakt en eene eenheid in haat en vijandschap tegen Europa te weeg gebragt, welke door de tuin vleijende en zachtzinnige ontboezemingen der europesche dagbladpers, door desympathiën der europesche natiën „voor de poolsche rebellen" ten toppunt is gestegen. Van daar ook de talrijke adressen van adhaesie en toe genegenheid en de verbazende sommen tot stijving van de oorlogskas, welke uit alle oorden van het meest beschaafde deel der russische monarchie den keizer worden toegezonden; van daar het élan van vaderlandsliefde welke tot alle opof feringen bereid is in het belang van de verdedigingdesrijks. Niet zonderling dan ook dat die vijandschap tegen Europa zich uit in verwenschingen tegen de „poolsche rebellen," die aan Rusland al deze onaangenaamheden be rokkenen en de gruwelen van den oud-minister MourawiefF, die den ministerielet! zetel bekleedde toen de oud-russische partij op het kussen was, niet zoo beoordeeld en veroordeeld worden gelijk zij verdienden. De houding van den russischen minister van buitenlandsche zaken wordt te St. Petersburg dien ten gevolge ten zeerste toegejuicht en naarmate prins GortschakofFop gemoedelij k- ironisehen toon het doorzigtig weefsel der drieledige euro pesche alliantie met zijne nota's en depeches uiteen rafelde, werd hij meer en meer de populaire staatsman. Al het dreigende dat de vrij zonderlinge engelsch- fransch-oostenrijksche diplomatieke handeling voor Rus land bezat heeft hij, in de oogen der russische natie, vernie tigd en volgens de St. Peterburgsche bevolking zal de winter weldra de russisehe troepen ten bondgenoot wezen in het verpletieren der poolsche opstandelingen. Voor een winterveldtogt van Frankrijk tegen Rusland koestert men voorts geene de minste vrees; de schimmen van bet groote leger, welke nog binnen de russischegrenzen rondwaren zijn daartoe nog een waarborg, ondanks bedrei gingen van den heer Granier de Cassagnac of een ander in brochures als „Keizer Napoleon, Polen en Europa." Overigens is inen zoo verzekerd dat de poolsche kwestie al dieper en dieper in den kronkelenden doolhof der diplo matie zal weg zinken dat men in Rusland geen den minsten twijfel koestert omtrent de omstandigheid dat prins Gort- schakoff in plaats van koncessiën slechts nota's voor de mogendheden zal over hebben. Moge hij ook al eenige koncessiën in den vorm doen, het zal geen den minsten schijn hebben dat Rusland in de poolsche kwestie een enke len stap terug trede. Intusschen schijnt de keizerlijke regering zich toch. niet tegenstaande alle geruststellende verschijnselen, voor alle eventualiteiten te willen voorbereiden en de kusten van de baltische zee even als die der golf van Finland in gedach ten staat van tegenweer te brengen, tot bewijs waarvan diene dat het aantal arbeiders aan de vestingwerken van Cronstadt bijna 30,000 bedraagt. Zij heeft overigens weder drie nota's uit Europa ontvan gen en zal na lange overpeinzing deze beantwoorden, gedachtig aan de omstandigheid dat Engeland geen oorlog voeren wil, Oostenrijk geen oorlog voeren zal en Frankrijk, alleen gelaten, de handschoen aan Rusland niet zal toewer pen ter verkrijging van koncessiën, welke de polen zelve weigeren, al moge het zich zeiven als de ridderlijkste natie ran Europa beschouwen. Polen. Aan eene mededeeling uit Wilna van 2 augustus ontlee- nen wij het volgende „Ware Lithauen niet poolschgezind dan zou zij het wor den door de smart, de zelfopoffering en het martelaarschap. Ik kan u geen denkbeeld geven van al hetgeen wij lijden. Hoe kan evenwel het russisch goevernement voor Europa nog spreken van zijne aanspraken op deze provincie bij de maatregelen van verdelgen, welke MourawiefF hier in het werk stelt om zijn gezag ie handhaven „Het land te ruïneren, te plunderen, uit te hongeren, dit is zijn wijze van bestuur; heeft deze ooit regten doen gebo ren worden? De oogst beloofde schitterend te zullen zijn en ons overal overvloedig koren te zullen opleveren om ons deze opbrengst te ontnemen hebben de russen de nog onrijpe vruchten afgemaaid om haar aan hunne paarden tot voedsel te geven. Zij vernielen overigens de velden, de bouwlanden en de tuinen om zoo veel mogelijk hongers nood rondom zich te verspreiden. Dit is het gewone werk der kozakken. „De administratie is nog behendiger: in alle distrikten maken de civiele en militaire autoriteiten bekend dqt de- eigendommen onder sequestratie zullen gesteld wormen.,., deze, omdat hunne eigenaars verdacht of voortvlugtig zijn, gene, omdat zij geen ij vergenoeg b eloonen in het bestrijden van den opstand. Men wil in een woord dat niemand daar aan ontkome, en wat men hier sequestratie noemt heeft niets gemeens met hetgeen dit woord bij beschaafde natiën beteekent. De ware uitdrukking daarvoor is hier: uitplun dering. „Men voert de meubelen weg, men neemt paarden en vee mede, men eigent zich het graan, den voorraad levensmidde len en het beestenvoeder toe, «teekt niet zelden de woningen in brand en vertrouwt het aldus verwoest eigendom aan de bewaking van een raskolnik toe, na de eigenaren te hebben verdreven, tot dat men hem zeiven de eigendom toekent of hij zelf zich daarvan meester maakt. Ziedaar walmen hier sequestratie noemt: gij ziet het is een geheele onteigening door plundering, niet zelden door gewelddadigheden en moord tot stand gebragt. „Reeds heeft men ons denkbeelden medegedeeld omtrent de middelen om Polen russisch te maken. Volgens sommi gen moest men alle inwoners naar elders verplaatsen en hen daartoe noodzaken om zonder veel beweging te emigreren door eene administratieve pressie uit te oefenen. Dit is het zekerlijk wat MurawiefF meent te doen. „De Sankspetersburskie-Wiedomoski (een russisch dag blad) bevat in bet nommer van 21 julij daaromtrent belang rijke bekentenissen. „Ontwijfelbaar zou eene dergelijke verplaatsing der inwoners zegt dit blad een groot voordeed opleveren voor hetgeen wij het jonge Rusland noe men en ook voorde polen zelve, die zich thans uitputten in ijdele pogingen om een onafhankelijkheid te verwerven, welke toch onmogelijk is." Het russisch dagblad meent echter tevens dat de toepassing van dit denkbeeld niet ge makkelijk zou zijn, daar de poolsche landeigenaars in de groote steden zelfs voor eene administratieve pressie niet zullen wijken. Er bestaat dan ook, volgens dit dagblad, een meer eenvoudig middel, namelijk de gelijkstelling voor de wet af te kondigen en de geheele russische maatschappij uit te nooiligen om zich over Polen te verspreidenen dit in zeker opzigt te absorberen „in hare krachtige beschaving.' Eene werkzame propaganda der grieksche geestelijkheid zou daartoe insgelijks moeten medewerken. „Ik zal de naïveteit dezer illusie» niet nader bespreken, ik deel ze u slechts mede om u te doen zien door welke stel selmatige beginselen de administratie hier beheerscht wordt. Men wil Polen ruïneren en ontvolken om daarin vervolgens slechts russische elementen te brengen. „In het distrikt van Kotvno heersehtop dit oogenblik een panische schr.k. Wielona, toebehoorende aan den heer Za- leski, is geheel vernield en hij zelf, meer dan zestig jaren oud, gestorven onder de vreesselijke mishandelingen, welke meu hem deed ondergaan. Bodanowicz en Rusieki, die (le plun dering hunner landgoederen wilden beletten, zijn stervende aan de ontvangene wonden. Mevrouw Galer, wier zestigja rige leeftijd eenigen eerbied had behooren in te boezemenis, te voet, naar Kovvno gebragt of liever gesleurd, nadat hare goederen „onder sequestratie gesteld" namelijk verwoest waren. „Men plundert de eigendommen om de eigenaars te ver drijven en dan waarschijnlijk later de onteigening uitte spreken der goederen van hen, die afwezig zijn men heeft echter dergelijke maatregelen niet eens toe te passen om liet land onbewoonbaar te maken. „De gevangenissen zijn overgevuld en toch vertrekken er elk oogenblik konvooijen met gevangenen van Siberië naar den Kaukasus of het binnenste des rijks. Iedere nacht wor den er in hetgeheim afgezonden. Daarbij heerschen koortsen en andere ziekten in de gevangenissen op verschrikkelijke wijze; toch weet men niet of men bij keuze liever in de gevangenis zou willen blij ven dan gedeporteerd worden. „Een enkel woord is genoeg oin u onmiddellijk in hech tenis te doen nemen en voor den krijgsraad te brengen of zonder vorm van proces te doen deporteren. „Dit alles is dan ook genoegzaam om aan Europa te too- nen dat deze landstreek poolschgezind is." HAftnftLSS&ftRIGTEft. Graanmarkten enz. Amsterdam 12 augustus Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 4-11. Lijnolie op zes weken f 47*. Prijzen va21 effekten. Amsterdam 12 augustus. Nederland. Certiffk. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij België. Certiffkaten hij Rothschild Rusland. - Obligation 171)8/1816 Certiffk, I-Iope co Oblig. dito 1855, fide serie i dito dito Leening I8fi0. Certifikaten Aand. spoorweg Polen. Scbatkistobligatiën Oostenrijk. Obligatien metalliek dito 1847/1852 dito rente Amsterdam dito nationale Bank aktiën Italië. Leening ISfil Spanje." Obligatien (binnenlandsche) I ,-"!j dito3 thans 2 :"'j Amortisnble schuld Portugal/ Obligatien 1S53 ~l/ dito IS561S62 ^GijèTt'énl. dito (blaauwe) Vereen.Stat. dito (1874) Illinois. dito Mexiko. dito Grenada. dito (afgestempeld) Venezuela, dito 2 i pet. 64* a 4 100* 4\ 142 ai 5 102* 4 773 5 90* n 91* 198* 4 73* 5 (34 n 5 84* 68* a 5 3 21 67 i 51* 48* 3 47* 3 m 5 32* 5 73* 7 82* 3 38* 4}

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3