MIDDELBÜRGSCHE CO! r 96. Dingsclag 11 Augustus. middelburg ÏO augustus. Zoo als wij met een enkel woord in ons vorig nomraer vermeldden heeft de minister van binnenlandsche zaken 11. donderdag, vergezeld van den hoofdingenieur jhr. Ortf, zijn reis door Zeeland voortgezeten daarbij allereerst een bezoek gebragt aan het voormalig 4e distrikt. Met de stoom boot Stad Yiissingen no. 1 vertrok hij ten 9 ure vanVlissin- gen en bereikte Breskens langs den oever der polders Oud en Jong Breskens om het herstel der stormschaden aldaar te bezien. Op dezen togt vergezelde mr. G. A. Fokker, lid van gedeputeerde staten, den minister, ten einde de belan gen der provincie, ten opzigte der haven van Breskens, te bespreken. De minister begaf zich nu van Breskens over Groede en Oostburg naar Sluis, vertoefde daar slechts korten tijd en begaf zich vervolgens naar het Zwin, om de vroegere suatie en belangrijke verandering daarvan door aanslibbing in oogenschouw te nemen'. Des avonds werd de heer Thorbecke door de stoomboot van Breskens afgehaald en naar het Sloe gebragt, waar het rijtuig van den heer J. Fransen van de Putte wachtte om z. exc., na eenig ver toeven op het buitenverblijf van genoemden heer, naar Goes te brengen. Des avonds ten 9 ure aldaar aangekomen nam z. exc. bij den burgemeester zijn intrek. Vrijdag heeft z. exc. de kanaalwerken te Hansweert en Wemeldmge met de meeste belangstelling bezigiigd en zich omtrent de verdere uitvoering de verlangde inlichting ver schaft; van daar begaf zijne exc. zich naar het Goessche sas in welks nabijheid hij dc oeververdediging inspekteerde en verder, door den heer van den Bosch begeleid, indenWilhel- minapolder op belangrijke bijzonderheden van landbouw en veeteelt werd gewezeu. Met een tiental genoodigden ge bruikte z. exc. dien dag hetmiddagmaal bij den burgemeester van Goes, waarhera gedurende het dessert door de leden der liedertafeleenigeliederen werden toegezongen,terwijleenige zijner vereerders hem een schriftelijk blijk hunner hulde en sympathie bragten, waarvoor de heer Thorbecke zijne erken telijkheid betuigde. Den volgenden morgen is z. exc. ten 8 ure uit Goes ver trokken. De reis werd genomen over Yersekendara naar Bergen op Zoom alwaar z. exc. door een lokomotief over den nieuwen spoorweg naar het station te Rozendaal werd gebragt, en vervolgens de reis naar 's Hage op de gewone wijze voortzette. De voorgenomen reis naar Schouwen kon geen plaats hebben door de afwezigheid van de stoomboot Frans Naere- bout, die eerst zaturdag morgen van een reis naar Gronin gen is teruggekeerd. De heer Baudin, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van den keizer van Frankrijk bij het nederlandsche bof,heeft vrijdag, vergezeld van den kommissarisdeskonings, Vlissingen bezocht en bij die gelegenheid het etablissement der marine bezigtigd. 4 De Staatscourant van heden bevat het volgende verslag der verwachtingen van den oogst in deze provincie. „De berigten omtrent de tarwe luiden over het algemeen zeer gunstig. Het graan is van eene uitmuntende hoedanig heid, terwijl zich eene ruime opbrengst wachten laat. „Uit Schouwen wordt gemeld dat, meer dan in andere jaren, zoogenaamde doode aren in het gewas worden gevon den. „De rogge is niet zwaar van stroo, doch belooft eene rui me middelmatige opbrengst. „Ofschoon uit enkele deelen der provincie geklaagd wordt over het te vroeg legeren van de gerst, wordt het gewas overal als gunstig geroemd, zoowel wat de hoeveelheid, als wat de hoedanigheid betreft. „De berigten omtrent de haver zijn, op enkele uitzonde ring na (dat uit Noord-Beveland), gunstigmen verwacht over het algemeen een ruim beschot. „Van de paardenboonen heeft men goede verwachtingen. De opbrengst zal waarschijnlijk het middelmatige te boven gaan „Het zelfde kan mede van de bruine en witte boonen worden gezegd. „Ook de erwten beloven bevredigende uitkomsten „Het koolzaad is uitmuntend geslaagd cn overtreft, wat de hoeveelheid aangaatde hoogst gespannen verwachting. „Het vlas is over het algemeen goed uitgevallen. De opbrengst zal waarschijnlijk het middelmatige overtreffen. „De een- en tweejarige meekrap hebben zeer veel door de late nachtvorsten geleden de driejarige, die op het tijd stip dier nachtvorsten reeds verder in groei en daardoor krachtiger was, heeft daarvan geen letsel bekomen en belooft eene goede opbrengst. „De aardappelen, welke buitengewoon vroeg uitgeplant waren, hebben zich goed ontwikkeld; men ziet van deze vrucht eene ruime opbrengst te gemoet. „Alleen in de eilanden Tholen en Noord-Beveland heeft men sporen van de bekende ziekte, zij het dan ook in geringe mate, gemeend te ontdekken. „De graslanden en voedergewassen ontwikkelden zich laat. terwijl de langdurige droogte in junij en julij daarop mede nadeelig werkte, zoo dat de hooibouw op vele plaatsen gering is en de weilanden thans een zeer schraal gezigt ople veren. De klaver, 2e snede, groeit langzaamde wortel gewassen, hoewel op vele plaatsen dun opgegroeid, zullen een vrij goed beschot opleveren, daar de in het laatst van jnüj gevallen regen daarop gunstig heeft gewerkt." Heden raiddag hield de plaatselijke kommissie ter oprig- ting van een gedenkteeken voor növetröer 1 SI3 enz. alhier weder eene vergadering. Er waren léleden tegenwoordig. Met algemeene stemmen werd het voorste! a der hoofdkom- tnissie, de oprigting van eene gedenknaald te Scheveningen, verworpen terwijl voorstel b der hoofdkommissie, de oprig ting van een gedenkteeken in het "Willemspark te'sGraven- hage, met 7 tegen 6stemmen werd aangenomen. Vóór deze stemming had een lid de vergadering verlaten, bij wiens aau- wezigheid waarschijnlijk de stemmen zouden gestaakt hebben. Het voorstel c der hoofd kom missie, de stichting eener nationale ambachtsschool te Amsterdam, werd, gelijk het daar lag, evenzeer met 1L tegen 2 stemmen verworpen. Voorts besloot de vergadering aan de hoofdkommissie mede te deelen dat, volgens haar gevoelen, de gelden, welke na de oprigting van het monument te 's Gravenhage nog in kas raogten zijn, moesten worden gewijd aan de stichting van een asyl voor gewonden in 's rijks land- en zeedienst, of zoo deze gelden daartoe ontoereikend mogten worden bevonden, dat zij dan moesten strekken tot vermeerdering van het fonds tot ondersteuning van de gewapende dienst hier te lande. Overigens werd met algemeene stemmen verzet gedaan tegen het denkbeeld om de overschietende gelden te doen strekken ten voordeele van het inuseum Willem I te -Amsterdam. Te Amsterdam hield, onder het voorzitterschap van jhr. mr. J. de Bosch Kemper, de plaatselijke kommissie voor de oprigting van een gedenkteeken voor november 1813 vrijdag eene vergadering, waarin hoofdzakelijk werd beraadslaagd over de door de hoofdkommissie beraamde plannen, om, gelijk reeds vroeger is medegedeeld o. in Scheveniugen eene naald te stichten, b. te 's Hage een monument en c te Amsterdam eene ambachtschool. Voor een en ander meende de hoofd kommissie G£ ton gouds uoodig te hebben. De vergadering besloot de orde om te keeren en alzoo in de eerste plaats aan te dringen op de stichting der ambachts school te Amsterdam, en in geval daarvoor nietgenoeg fond sen aanwezig raogten zijn, alsdan zich te vereenigen met de kommissie voor de stichting van een museum van Willem I, aan welke reeds vrij aanzienlijke toezeggingen van fondsen moeten zijn gedaan. Indien er echter genoeg fondsen aan wezig mogten zijn, verklaarde de vergadering geen bezwaar te hebben tegen de oprigting van een monument te 's Hage en zelfs niet tegen de naald te Scheveningen, ofschoon zij van oordeel was, dat dit laatste gedenkteeken slechts een betrekkelijk gering nut had. Eindelijk is nog besloten aan de hoofdkommissie het denkbeeld te onderwerpen om van de hooge regering de vergunning te vragen tot het houden eener kollekte door het geheeie rijk. Handelsblad Men schrijft uit Harlingen dd. 5 dezer; „Naar wij met zekerheid vernemen, zal het bezoek van den minister van binnenlandsche zaken voor onze provincie zeer gunstige gevolgen hebben, en moet reeds last zijn gegeven, dat met 1 oktober a. s. de spoorweglijn Harlingen—Leeuwarden voor het publiek zal worden geopend. Tevens kunnen Wij mede- deelen, dat in Engeland drie lokomotieven, ieder 36,000 kilo zwaar, zijn ingescheept, die de dienst op die baan zullen verrigten. Eerstdaags worden zij hier verwacht." Reeds in den vroegen morgen van donderdag was er in Rotterdam eene buitengewone drukte aan het station van den Rijn-spoorweg. Vele ingezetenen uit de gemeenteen omstreken zouden zich naar Wolfhezen begeven om met velen van andere plaatsen het „Eerste algemeen evangelisch nationale zendingfeest" te gaan vieren. Naauwelijks had de trein zich in beweging gesteld of de reizigers begonnen eenparig geestelijke liederen aan te beffen, hetgeen op den geheelen togt voortduurde, tot (lat men ruim ten 9 ure te Wolfhezen aankwam. Opeen kleinen afstand van die plaats was een bosch voor dat feest afgestaan door mevrouw de douairière van Brakell Doorwerth de plek was voor dit doel bijzonder ingerigt door de kommissie voor het zending' feest. Er waren op vier verschillende plaatsen van dit bosch spreekgestoelten van boomstammen opgerigt, op heuvels, zoo dat spreker en hoorders eene zeer goede positie hadden. Ten ruim 10 ure opende de president der kommissie, ds. O. G. Heldring, het feest met eene rede over de geschiedenis dier plaats van de vroegste tijden welke hij niet de tegenwoordige in verband bragt. Vervolgens traden de lieeren sprekers op volgens het programma, uitgenomen ds. Gunning, die verhinderd was het feest bij te wonen, alles afgewisseld doorliet uitvoeren van zangstukken dooreenige zendingsvrienden, begeleid doorstrijk- en blaasinstrumen ten. Ten 6J uur werd bet feest door ds. S. H, Buytendijk met eene korte rede en dankzegging gesloten, waarna de heer Brummelkamp, leeraaraan de theol. school teKampen, nog kortelijk de kommissie dankte voor de uitnemende wijze, waarop het feest door haar was bestuurd. Op verzoek van ds. Buytendijk, ging de verzamelde menigte, die op ruim 6000 zielen geschat werd, met het zingen van Psalm 1313 en het laatste vers van den Avondzang, huiswaarts. Den geheelen dag was de orde door niets verstoord en het verdient vermelding, dat zulk eene schare van menschen, uit alle standen en plaatsen des vaderlands bijeengekomen, met elkander zoo minzaam en genoegelijk hebben verkeerd. De ingezamelde gelden zijn bestemd om onder de vertegen woordigde zendeling-genootschappen verdeeld te worden. {Rollerd. courant.) Benocniingen ces besluiten. leger. Benoemd bij den plaatselijken staftot majoor en plaatselijk komman(lant3e klasse te Bergen op Zoom.de kapitein le klasse J. A. L. von Schmid, van het 3e regement infanterie-,'bij het wapen der infanterie: bij het 3e rege ment, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom vau rang) de le luitenant W. H. Doorman, van het korps; b.j het 5e regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenant F. van der Esch, van het korps. Definitief overgeplaatst in rang en ancier.neteit bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indië, de le luite nant W. C. de Josgh van het wapen der artillerie van het leger hier te lande, thans tijdelijk bij dat in Oost-Indië gede tacheerd. ministertëledepartementen. Benoemd totailjunkt- komtnies bij het departement van financiën mr. J. G. Ren- gers Hora Siecama. notarissen. Op verzoek ingetrokken de aan den nota ris G. Verdooren, te Aardenburg, verleende vergunning tot overbrenging zijner standplaatsnaar de gemeente Middel- burg. Benoemd tot notaris ter standplaats Middelburg de heer P. P. Slegt, kandidaat notaris, thans burgemeester der gemeente Grijpskerke en Meliskerke, cn sekretaris en ont vanger der gemeen te A agtekerke. Reik- en scfaoolnïeuws. De éSste vergadering van de algemeene synode der Ned. herv. kerk is den 5 dezer te 's Hage gesloten. Aan de syno dale kommissie is opgedragen eene herziening der bepalin gen in het reglement omtrent het bestuur der kerk, omdat eene reorganisatie van het kerkbestuur noodig scheen. Onder andereu gaven de ingekomen konsideratiën dei- provinciale kerkbesturen en klassikale vergaderingen aan leiding om de voorloopig aangenomen zinsnede in art. 23 van het synodaal reglement op de kerkeraden uit te breiden, en bij verplaatsing naar art. 22 van dat reglement, als tweede alinea van dit art. de volgende bepaling finaal te arresteren; „In de leiding der openbare godsdienstoefeningen gaan zij [de predikanten] zoo wel in het algemeen, als in het bijzonder met betrekking tot het gebruik van den Heidelbergschen katechismus, de liturgische schriften, de psalmen en de evangelische gezangen naar eigen oordeel te rade met (le godsdienstige behoeften hunner gemeenten." Het voorstel van de rapporterende kommissie ter synode om den nieuw aangeboden vervolgbundel op de evangeli sche gezangen als eeu volledigen vervolgbundel, behoudens daarin nog aan te brengen verbeteringen, in te voeren, werd door de vergadering afgewezen. Zij besloot intusschen de bestaande kommissie tot den vervolgbundel uit te noodigen om haren arbeid naar een gewijzigd plan voort te zetten. Marine en leger. Sedert verscheidene dagen worden er ter reede van Vlis singen proeven genomen met de gepantserde ijzeren stoom- kanonneerboot en Zr. Ms stoomschip Cycloop, ten einde te onderzoeken in hoeverre eerstgenoemde beantwoordt aan de verwachting. Van den uitslag van die proeven is ons nog niets rnet zekerheid bekend CJemengfle berigten. Naar wij vernemen beeft gisteren morgen omstreeks vijf ure een fourrier, in garnizoen liggende te Veerc, alhier twist gekregen met een metselaarsgezel uit Vlissingen, waarbij dezen door dene erstgenoemden herhaalde slagen met zijn sabel op het hoofd zijn toegebragt, hetgeen een hevig bloed verlies ten gevolge bad. De eerste verpleging werd hem op het bureau van policie verstrekt, waarna hij naar het gast huis is overgebragt. Zijn toestand is heden redelijk wel. Er wordt een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Gisteren middag ten e'én ure is te Vlissingen een zoo genaamde train de plaisiwan Antwerpen aangekomen. De stoomboot waarop zich een aantal passagiers bevonden is ten 5 ure weder naar Antwerpen terug gestoomd. Onlangs heeft men op de hoeve van William Allen, te

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1