MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 95. Zaturdag 1863. 8 Augustus. Editie van vitijdag avond 8 ure. Middelbiirg 7 augustus. Woensdag heeft de minister van hinnenlandsche zaken, vergezeld van den korcunissaris dès koningsin dit gewest. Westkapelle, Domburg en Veere bezocht. Gisteren morgen heeft hij deze gemeente verlaten, oin zich eerst naar de voormalige vierde en vijfde distrikten dezer provincie, en van daar naar Zuid-Beveland te begeven. Naar wij verne men zal hij heden middag waarschijulijk bij den burgemees ter van Goes aan een diner deel nemen en morgen naar Schouwen vertrekken. Uit Sluis meldt men dat zijne excellentie gisteren middag aldaar den gemeenteraad en dien van Heille, alsmede eene deputatie van 27 burgers van Sluis, met den hoofd-onder- wijzer aan 't hoofd, bij zich ontvangen heeft. De stad had een feestelijk aanzien. Jl. dingsdag heeft in het hoofd-kiesdistrikt Sluis de ver kiezing plaats gehad van een lid van de provinciale staten, ter vervanging van den heer C. Schout Velthuis, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Bij de opening der stembus is woensdag gebleken dat 465 biljetten zijn ingeleverd, waarvan 4 van onwaarde. De vol strekte meerderheid bedroeg 231 stemmen. Van de 461 uitgebragte geldige stemmen bekwamen de heeren J. M. Hennequin 276, A. B. Carpreau 85. F. L. Benteijn 65, M. M. Meijer 15 en J. Calon 8, terwijl op zes personen eene stem was uitgebragt. De heer J. M. Hennequin is alzoo verkozen. Z. M. de koning heeft het besluit, waarbij den heer G. Verdooren, notaris te Aardenburg, vergunning werd ver leend zijne standplaats naar Middelburg over te brengen, op daartoe gedaan verzoek ingetrokken. Thans is tot notaris alhier benoemd de heer P. P. Slegf, kandidaat-notaris. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Axel. is gekozen de heer P. Dekker, aftredend lid, met 64 stemmen. Op den heer M. J. van Vessem, werden 51 stemmen uitgebragt. Te Neuzen is gekozen de heer J. Dorse, en te Hoek de heeren P. Schee'e, aftredend lid, en J. Haak. De minister van financiën heeft ter kennis van de belang* hebbenden gebragt, dat in het jaar 1863 zullen worden aan gesteld twee surnumerairen voor de dienst der direkte belastingen en het kadaster; dat op den 15 september a. s. zal worden afgenomen het vergelijkend examen, en dat wijders in het jaar 1863 zullen worden aangesteld zeven surnumerairen der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen; dat op den 16 september aanstaande zal worden afgenomen het vergelijkend examen, en dat de verzoekschriften om toelating tot voormelde examens, vóór of uiterlijk op den 25 augustus eerstkomende aan het depar tement van financiën behooren te worden ingezonden. Uit Rome schrijft men dd. 4 julij, dat mgr. Vecchiotti, de voormalige nuntius van Z. H. den paus bij de nederland- sche regering, aldaar is aangekomen, na zich te Parijs tien dagen, te Turijn drie, en geruimen tijd te Bologna, Urbina, Ancona enz. opgehouden te hebben. Mgr. Vecchiotti bewoont thans te Rome het belgisch seminarium, waarin de aartsbisschop van Mechelen hem, uitachting voor zijn persoon, eenige vertrekken heeft afgestaan. Na met den kardinaal Antonelli verschillende zamenkoinsten gehouden en eene audiëntie bij Z. H. den paus, die langer dan een uur geduurd heeft, gehad te hebben, heeft hij zitting genomen in den raad van state. Men schrijft uit Arnhem 4dezer: „Gisteren namiddag werd in Musis Sacrum weder eene vergadering gehouden der plaatselijke kommissie voor het nationaal gedenkteeken voor 1813, enz. In die vergadering werd kennisgegeven van den heer van Nispen van Sevenaer, waarbij hij zijn ontslag als lid der kommissie neemt. Vervolgens werd mededeeling gedaan van een brief der hoofdkommissie, waarin het ge voelen der plaatselijke kommissie gevraagd wordt over het plan, om ter herinnering aan de gebeurtenissen van novem ber 1813, enz. op te rigten: a. eene gedenknaald te Scheve- ningen; b. een bronzen of marmeren monument in het Willemspark te 's Gravenhage; c. eene nationale ambachts school. „Achtereenvolgens besloot de vergadering, na beraadsla ging, met bijna algemeene stemmen aan de hoofdkommissie te berigten „1. dat zij geene groote, integendeel eene geringe verwach ting koestert van de opbrengst der voorgenomen inzameling van gelden, en zich overtuigd houdt dat zij niet voldoende zal zijn ter bestrijding der kosten, gevorderd voor de uit voering van het voorgestelde drieledig plan „2. dat zij de vrijheid nam, haar gevoelen betreffende het oprigten van gedenkteekenen aan den hooggeachten prins voorzitter der hoofdkommissie te kennen te geven, door haren brief van 13 april, en daarbij volhardende, hare keuze uit de drie voorgestelde voorwerpen schenkt aan eene soort gelijke inrigting als die onder no. 3 vermeld „3. dat zij betreurt, dat aan het voorgestelde onder no. 3 de voorkeur is gegeven boven butaan de hoofdkommissie aangegeven denkbeeld om een asyl voor zeelieden te stich ten, vermits er, ook na de zorgen die daaraan reeds worden besteed, nog groote behoefte bestaat aan eene inrigting tot opleiding, tijdelijke verzorging en eindelijke verpleging in hoogen ouderdom voor zeelieden, zoowel voor de handels als voor de oorlogsvloot, en zoodanige inrigting meer natio naal mag worden genoemd dan de voorgestelde „4. dat zoo op die keuze niet tnogt kunnen worden teruggekomen, de kommissie zich met het denkbeeld onder no. 3 opgenomen vereenigt; „5. dat op de uitwerking daaraan gegeren, naar haar inzigt onderscheidene gewigtige bedenkingen, vooral op medegedeelde cijfers, kunnen worden gemaakt en daarom dat voorgestelde eene herziening vordert, die zij aan de hoofd-kommissie meent te moeten overlaten „6. dat zij zoodanige inrigting niet slechts tijdelijk ver zorgd, maar van een voortdurend bestaan verzekerd wensebt te hebbenen „7- dat zij, zoo er daarna van het ingezamelde nog gelden mogten overschieten, en men vermeent \an het stichten van een gedenkteeken niet te moeten afzien, mag lijden, dat deze worden besteed tot het oprigten van een gedenkteeken, niet te Scheveningen, maar in 's Gravenhage, ter dankbare herinnering van het verrigte op 17 november 1813, en de gezegende gevolgen daarvan. „Ten slotte besloot de vergadering, vooreerst nog tot geene inzameling van gelden over te gaan, maar daarmede te wachten, tot dat men omtrent het gebruik dier gelden tot een besluit zou zijn gekomen." Betreffende de haringvloot blijven de berigten steeds ongunstig. Te Ylaardingen is sedert 20 julij geen haring aangebragt. De voorraad isuageno<j# opgeruimd. De tentoonstelling van schilderijen van levende meesters is te Brussel jl. maandag namiddag ten 6 ure op plegtige wijze, in tegenwoordigheid van Z. M. den koning en de overige leden van het vorstelijk huis, geopend. Er zijn 127'2 doeken geëxposeerd, waaronder vele van nederlanders, en wel van de heeren A. Artz, G. J. van de Sande Bakhuyzen, H. Bakker Korff, L. Barnaba, A. G. Bilders, J. W. van Bor- selen, II. Burgers, T. S. Cool, R. Craeyvanger, J. J. Destree, J. F. van Deventer, J. B. Tétar van Elven, P, Tétar van Elven, A. van Everdingen, A. Evcrsen, L. J. Fucbs, W. Gruyter jr„ A. Maanen, J. H. L. de Haas, L. Hanedoes, J. G. Mans, J. Hartogensis, M. Heyl, A. T. Ileyligers, J. Hilverdink, Hilverdink Zoon, H. Hollander Cz., B.J.van Move, J. Israels, D. T Jamin, C. J. Kannemans, E. Kals- hoven, H. C. ten Kate, II. Koekkoek, E. Koster, Ch. Leic- kert, M. Leon, J. J. van der Maaten, M. Maris,W.J. Martens, W. C. Nakken, A. PJeysier, J. A. Rust, A. Schelfhout. C. A, J. Schermer, J. G. Smits. C. S. Stortenbeker. J. Taanman. Taurel, J. B. Tom, P. J. Vertin, E. "Verveer, S. L. Verveer, H. E. Vincke, J.G. Vogel, mej. MariaVos, J. Weissenbrucli en A. Wust. De nederlandsche inzenders buiten hun land gevestigd zijn: H. D Kruseman van Elten, W. Roelofs, Fr. Roffioen, uiej. Henriette RÖnner, II. van Seben, L. Wiener, alle te Brussel, en Alma en L. Tadema, (e Antwerpen. Wij vernemen dat de extrakt joumalen van de meteoro logische waarnemingen op den oceaan eene vereenvoudiging hebben ondergaan, waardoor zoo wel het aantal verpligte waarnemingen, als dat der werktuigen verminderd is.Zoo wel uit de verschillende werken, uitgegeven door het Konink lijk nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht, als door de mededeelingen, welke in de openbare vergaderingen van de te Rotterdam gevestigde kommissie door ervaren zee lieden gedaan zijn, is bij herhaling gebleken, dat het doen van waarnemingen op den oceaan eu liet vergelijken van de uitkomsten met de ondervinding van anderen, werkelijk strekt om op de zeereizen gevaren te ontwijken en lijd te winnen. Dit loopt vooral in liet oog ten opzigte van streken die vroeger minder bekend waren. Ten bewijze hiervan wijzen wij slechts op de meer juiste kennis van de vaart op China, Japan, Manilla, Australië enz. Deze meerdere ken nis is men niet enkel verschuldigd aan de waarnemingen, maar vooral aan de openbaarheid, die onze kundige gezag voerders aan hunne gedane waarnemingen hebben willen geven en aan de oordeelkundige wijze waarop deze door het Meteorologisch instituut worden verzameld en tot ware uitkomsten herleid. Dit eeu en ander maakt den grondslag der zeilaan wijzigingen uit en het is dan ook daarom dat wij de aandacht van gezagvoerders, reeders en assuradeurs op het bovenstaande vestigen. (Ar. rollercl. court.) Naar men verneemt zijn er bij deskundigen belangrijke bezwaren gerezen aangaande de echtheid van de thans op de tentoonstelling te Delft aanwezige houten kist, waarin Hugo de Groot uit Loevenstein zou gevlugt zijn. Volgens deze beoordeelaars zou de thans daar vertoonde kist afkom stig zijn van een boekverkooper, in wiens famielje vroeger eene tooneelvoorstellmg, de vlugt van onzen beroemden laudgenoot tot onderwerp hebbende, had plaatsgehad, en voor de raise en scène van dit spektakelstuk zou de thans als de echte kist van de Groot opgegeven koffer toen gediend hebben. Genoemde personen beweren, dat de echte kist, voorzien van de deswegens noodige bescheiden, onder be rusting is van den heer Teerling te Rotterdam, curator in de nalatenschap van de famielje Graswinkel en Boetselaar van Kyfhoek. Men meent te weten, dat de kommissie der ten toonstelling, als ook de burgemeester van Delft, van het bestaan der echte kist niet onkundig zijn. Is dit zoo, dan is het haast onbegrijpelijk waarom genoemde kommissie niet alle pogingen in het werk stelt, om in plaats van dien vreem den indringer, de echte kist, waarin Hugo van Loevenstein naar Gorkum werd overgebragt, aan de talrijke bezoekers der tentoonstelling te kunnen vertoonen. ISeiioemiBtgcu eu besluiten. leger. Benoemd tot len luitenant bij het 3e regement vesting-artillerie, naar ouderdom van rang, de 2e luitenant H. A. Klister, van het korps. Koloniën. Met de mail, via Marseille hier aangekomen, zijn de vol gende berigten van Bandjermassing van 4junij in de Java- sche couranten ontvangen „In den stand der zaken was over liet algemeen weinig verandering gekomen. Volgens een te Martapoera ontvan gen berigt bevond zich een persoon, dien men Antasari noemde, in het gebergte te Moeara Kandihim, doch toen de patroelje, onder bevel van den kapitein Schnijder, dat oord met veel moeite bereikte, vond men daar slechts de ver blijfplaatsen der muitelingen. Uit Martapoera is eene kolonne, onder bevcd van den kapitein Logeman, over Men- gapan naar het koesansche ojigerukt, ten einde Demang Lehman, die volgens berigten een inval in henuartapoera- sclie beoogde, te voorkomen. In het amoenthaische, vooral in Allei, Amandit en Petap trokken aanhoudend patroeljes heen en weder, met het doel om aan de nog rond zwervende benden muitelingen zoo veel mogel'jk afbreuk te doen." Het rijstgewas op Java en Madura wordt algemeen gun stig genoemd. In sommige streken is de vrees voor min gun stige uitkomsten door de in den laatsten tijil gevallen regen weggenomen. Ket Bataviaasch handelsblad cn de Java bode klagen zeer over den voortdurenden stilstand in den handel. Ciemeitgde berigten. De heer Nadar, bekend door zijne fotografien, karika- tures en tooneelstukjes, stelt zich voor in de maand septem ber a. s. uiet een reusachtige luchtballon te Baden-Baden op testijgen. Niet minder dan 15 personen, waaronder naar men verzekert ook de heer de Girardin, zullen hein verge zellen de Girardin heeff tevens zijne medewerking beloofd voor de vervaardiging der reis-bulletins, welke in den ballon gedrukt en onderweg verspreid zullen worden. Het schuitje van den ballon zal een salon en 15 slaapkamers bevatten. De heer Nadar verzekert dan ook zelf dat zijn ballon hooger dan de toren der O. L. Vrouwekerk wezen zal. Door de slaven op St. Martin werd bij gelegenheid van hunne vrijverklaring eene engelsche vertaling van het „Wien Neêrlands bloed" gezongen. - Op de kermis te Zwolle gebruikte een handwerksgezel vier bordjes poffertjes en ging daarna een weddingschap aan dat hij nog veertig wafels zou opeten. Na deze weddingschap gewonnen te hebben, vraagde men hem, of hij er nog meer verlangde, waarop hij bevestigend antwoordde, onder beding dat men hem eerst vergunde in zijn kosthuis brij te gaan eten. Deze kleine eter betaalt f 2,50 per week bij zijn kost baas. Men schrijft uit 's Hertogenboscli aan de Arnhemsche courant: Na het vermelde in het Handelsblad van junij jl., dat er uit het klooster te Uden in den nacht van den t op 5 junij een pater, met name Takke, zou zijn ontvlugt en zich, vergezeld van den brigadier der koninklijke maréchaussee, naar 's Hertogenbosch heeft begeven, om zich onder bescher ming der justitie te stellen, is gebleken dat genoemde pater Takke aan den officier van justitie eene belangrijke mede deeling heeft gedaan vau mishandeling, gepleegd aan een pater, met name Bogers, in het klooster te St. Agatha (ge meente Cuijk), die sedert 6 april jl. in eene cel in genoemd klooster op water en brood was opgesloten; dat op deze verklaring, op last der justitie aldaar, een onderzoek in loco is ingesteld door den luitenant der maréchaussee te Grave en den burgemeester van Cuijk c. a.. hetgeen tot de navol gende bevinding leidde: Toen genoemde heeren het kloos ter binnentraden en de luitenant der maréchaussee den generaal (zegge prior) der orde kennis had gegeven van zijne zending, en tevens de vraag deed, of de bedoelde pater Bogers werkelijk sinds 6 april in eene cel op water en brood

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1