MIDDELBURGSCHE COURANT. N" 94. Donderdag 1863. 6 Augustus. Jfiekiixï0;. V Editie van woensdag avond 8 ure. AAXBESTEDISG. Gedeputeerde staten van Zeeland brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op woensdag den 19 augustus aanstaande des voormiddags ten 10 uur, door een hunner leden, daartoe door hen gecommitteerd, in bijzijn van den hoofdingenieur iu het 11de distrikt van den waterstaat, in een der lokalen van het provinciaal bestuur te Middelburg, onder nadere goedkeuring, zal worden aanbesteed Eenige buitengewone herstellingen aan de provinciale Waterstaatswerken en wegen in Zeeland, in drie perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Zeeland, aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt te Middelburgalsmede bij de ingenieurs van den waterstaat te Zierikzee en Breskens, en wijders op alle Zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende des vrijdags en zaturdags vóór de besteding de noodige aanwijzingen worden gedaan, terwijl aan het bureau van den hoofdingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen, en bij de ingenieurs in de arrondissementen, voor de werken onder elks ressort behoorende, nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg, den 31 julij 1863. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, voorz. S. VAN DER SWALME, griffier. B1MEALAAD. Middelburg 5 augustus. De minister van binnenlandsche zaken, die in den laatsten tijd onderscheidene streken van ons land bezocht heeft, hoofdzakelijk met het doel om de werkzaamheden aan de staatsspoorwegen gade te slaan en eenige aangelegenheden met verschillende autoriteiten in loco te bespreken, is giste ren namiddag per stoomboot van Rotterdam hier aange komen. Over het algemeen gelooven wij (lat het de sympathie der natie in hooge mate verdient dat de minister, nu de zoo zeer gewenschte, de zoo dringend gevorderde aanleg van spoor wegen hier tot begin van uitvoering, elders tot de voltooijing is genaderd, zich in persoon van den stand der vorderingen gaat overtuigen en zich op de plaats zelve omtrent sommige punten laat voorlichten. Maar in het bijzonder juichen wij s ministers komst in deze provincie, waar omtrent eene aangelegenheid van het grootste gewigt een beslissing moet worden genomen, ten zeerste toe. Wij twijfelen geen oogenblik of de minister zal, na naauw- keurig kennis te hebben genomen van onze plaatselijke gesteldheid, gemakkelijk tot het besluit kunnen komen dat de afdamming van het Sloe en het graven van een kanaal door Walcheren door het algemeen belang worden voorge schreven, door geene enkele omstandigheid worden afge raden. Maar ook afgescheiden van de zaak der spoorwegen achten wij het van gewigt dat de minister met de behoeften onzer provincie en in het bijzonder van hare geenszins bloeijende hoofdstad van nabij bekend worde. Dikwijls toch is geklaagd dat onze belangen door de regering miskend worden en die miskenning zal wel hoofdzakelijk aan onbekendheid met onze bijzondere behoeften zijn toe te schrijven. Er zijn nkele toestanden waarvan men slechts door eigen aan- liouwing een juist denkbeeld bekomen kan Het bezoek dat de heer Thorbecke aan Zeeland brengt, wordt dan ook ongetwijfeld op hoogen prijs gesteld, al blijkt van die waardering niet door eenig uitbundig vreugde bedrijf, hetwelk evenzeer in strijd zou zijn met 's ministers begeerte als met den aard van het bezoek zelf. De minister heeft bij den kommissaris des konings zijn intrek genomen, en neemt daar heden middag meteen twin tigtal genoodigden aan een diner deel. De heer Baudin, buitengewoon gezant en gevolraagtigd minister van Z. M. den keizer der franschen bij het neder- landsche hof, is heden hier aangekomen en bij den kommis saris des konings afgestapt. Volgens (le Staatscourant van heden heeft ue minister van binnenlandsche zaken o. a. als leerlingen voor (1e tele grafie toegelaten de heeren no. 1. Dirk van de Graft, alhier, en no. 7. Leendert Adriaan Ilaringman, te Colijnsplaat. Gisteren heeft te Vlissingen de herstemming plaats gehad voor een lid van den gemeenteraad, tusschen de heeren C. J. van der Hijden en J. C. Ockers. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stembus is gebleken dat 215 biljetten waren ingeleverd, waaronder 6 van onwaarde. Het getal geldige stemmen bedroeg 209. Hiervan waren uitgebragt op den heer C. J. van der Hijden (aftredend lid) 159 en op den heer C. J. Ockers 50 stemmen, zoo dat eerstgenoemde is verkozen. Uit het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland schrijft men ons van 4 dezer „De hooibouw is in onze streken geëindigd. Het heer lijkste weder heeft den daaraan verbot len arbeid vergezeld, waardoor de kwaliteit aller wege uitmuntend is. De opbrengst is echter, in evenredigheid van vorige jaren, gering, en daar door de prijzen hoog. „Het koolzaad is overal gedorscht. Het schot, ilat 26 a 40 mudden per bunder bedraagt, heeft in het algemeen de ver wachting overtroffen. „Het vlas is van het veld verdwenen. „De rogge en gerst zijn niet alleen gesneden, maar bij velen reeds opgemend. Het zelfde is ook het geval met de erwten. „Al deze vruchten beloven eene ruime opbrengst. „De witte tint der tarwe verkondigt hare rijpheid. Velen zijn dan ook reeds met het snijden begonnen. Ook van deze wacht men een ruimen oogst. „In de aardappels ontwaart men de ziekte in geringe mate in het loof, doch nagenoeg nergens in de knollen. De hoeveelheid en de hoedanigheid zijn zeer goed. De prijs is f2.50 de mud. „De appelen- en perenboomen zijn in het algemeen vrij ruim bevracht. Niettemin zijn de prijzen hoog. Men koopt ze tegen f 3 a f 4 de mudaan den boom." *Uit Aardenburg schrijft men ons van 3 dezer „Sedert den 1 dezer is hier eene verandering in den post- loop gekomen zoo dat de belgischebrieven hier, overMal- degem des morgens ten 9£ ure, in plaats van des avonds ten 8 ure, ontvangen worden. Voor de belgische nieuwsbladen helpt dit echter niet, deze moeten eerst nog eens naar Sluis verzonden worden om van het zegelstempel te worden voor zien, zoo dat zij des morgens ten 9i hier gekomen, eerst des avonds ten gedistribueerd worden Te wenschen ware het daarom, dat aan het hulppostkantoor alhier een stempel voor buitengewoon zegel berustte, waardoor nutteloos trans port en oponthoud zou vermeden worden. De hollandsche brieven voor hier, die via België te elf ure des morgens te Sluis komen, blijven nog altijd tot des avonds te zeven ure daar liggen. Ook hierin blijft men hopen dat verandering zal komen, het zij door verandering in den postloop, het zij dat men bij de hoofdadministratie der posterijen er toe besluite de brieven, uit Holland, voor deze en de naburige plaatsen overMaldegem te doen expediëren." Naar men verneemt, zal Z. M. de koning, na zijne terug komst uit Baden-Baden, nogeenigen tijd op het Loo ver toeven, alvorens naar de residentie terug te keeren. De Staatscourant deelt het volgend telegram mede „Sin gapore 23 junij. In Japan wordt de staat der zaken beden kelijk; de onderhandelingen zijn er niet geslaagd." Het venetiaansch feest op de Schelde, een der hoofdnoin- tners van het programma der feesten te Antwerpen, waarbij o. a. twaalf duizend venetiaansche lantaarns zijn gebruikt, heeft aller verwachting overtroffen. De verschillende vaar tuigen, welke zich van de toppen der masten tot aan het watervlak als in veelkleurig vuur vertoonden, terwijl het touwwerk in vurige lijnen was afgeteekend, leverden een fantastisch gezigt op. Ontelbaar was de menigte kleine booten, welke, insgelijks ran vlaggen en lichten voorzien, heen en weder voeren, terwijl de hier en ginds tintelende en ratelende vuurwerken, de opgelatene vuurpijlen, het ben- gaalsch vuur en de nu en dan dreunende kanonschoten, de eentoonigheid, niet zelden aan dergelijke feestelijkheden eigen, wegnamen. Ten elf uur werd het groote vuurwerk aan den anderen oever der Schelde afgestoken, waarbij o. a. in groot vurig letterschrift het „leve de koningde Schelde vrij" gelezen werd. Daar de nacht vrij donker was werkte alles mede om ook dit gedeelte der feesten voor de bevolking en de (lui zende toegestroomde vreemdelingen zoo aangenaam moge lijk te maken. tfenoemlngca ca besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan jhr. rar. P. van der Maesen de Sombreff, minister van buitenlandsche zaken, en den heer G. II. Betz, minister van financiën, tot het aan nemen en dragen der versierselen van het grootkruis der orde van Leopold, hun door Z. M. den koning der belgen geschonken; en aan jhr. LI. P. F. Hooft, inspekteur van financiën bij 's rijks loodswezen, tot het aannemen eu dra gen der versierselen van ridder der Leopoldsordehem mede door Z. M. den koning der belgen geschonken. staatsspoorwegen. Ontbonden de kommissie voor ue staatsspoorwegen, ingesteld bij koninklijk besluit van 24 augustus 1860, no. 51, onder dankbetuiging aan hare leden voor de vele door hen in deze betrekking aan den lande bewezen diensten. Eervol ontslag verleend aan jhr. G. J. G. Klerck, als sekretaris der kommissie voor de staatsspoorwegen, en hem, met den titel van adviseur, onder den minister van binnen landsche zaken, tijdelijk belast met de leiding van (le aan te leggen staatsspoorweg werken. Bepaald dat het door den koning of namens den koning door den minister van binnenlandsche zaken bij de kom missie in dienst gestelde personeel wordt gerekend op gelij ken voet bij den aanleg der staatsspoorwegen in dienst te zijn gesteld, met uitzondering van den hoofdingenieur-titu lair R. Musquetier, die van zijn werkkring bij de staats spoorwegen eervol wordt ontheven. marine. Benoemd tot aspirant-ingenieur voor den scheepsbouw in Nederlandsch Indië de assistent voor den scheepsbouw W. B. Mensing, met ingang van 1 oktober a.s. en tot aspirant-ingenieurs der marine de assistenten voor den scheepsbouw B. W Tideman, A. E. H. Roëll en C. L. Loder. leger. Benoemd bij het wapen der kavalleriebij het le regement dragonders, tot kolonel en koinmandaut van het korps de luitenant-kolonel R. A. Jackson, van liet 2e regement dragonders; bij het 2e regement dragonders, tot luitenant-kolonel de majoor J. P. Meeusen, van het 5e rege ment dragonders; bij het 3e regement dragonders, tot rit meester 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant adjudant G. Holtius, van het 5e regement dragonders; bij het 5e regement dragonders, tot majoor de ritmeester le klasse jhr. A. II. des Tombe, van het 3e regement dragon ders. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot officier van gezondheid 3e klasse de kwee- keling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen A. van Mens. Op verzoek eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, onder toekenning van pensioen, aan den kapitein C. M. Nuboer, van het bataljon jagers no. 27, dienst doende in West-Indie. Benoemd tot kapitein de le luitenant van dat bataljon N. F. Spence. belastingen enz. Benoemd tot kontroleur der belas tingen in de kolonie Suriname, de heer J. Spree, thans kon troleur der direkte belastingen, in-en uitgaande regten en akcijnsen te 's Hertogenboschtot visiteur bij de iu- en uit gaande regten in de voormelde kolonie, de heer P. J. Isaac son, thans kommies der 2e klasse bij 's rijks belastingen en waarnemend visiteur te Rotterdam; en tot kommies le klasse bij de in- en uitgaande regten in gezegde kolonie, de heer P. Al varez Janssen, te Goes. waterstaat. Benoemd tot aspirant ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië, de civile ingenieurs G. van Houten en C. L. F. Post. Indische dienst. Benoemd tot ambtenaren 2e klasse voor de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indië de heeren mr. W. T. D. IJssel de Schepper, thans chef van het bureau van statistiek ter provinciale griffie van Gelderland, en H.J. Bool, thans kommies bij het departement van binnenland sche zaken; alsmede tot ambtenaar le klasse mr. J. W. van Rijckevorsel, en tot ambtenaren 2e klasse de heeren C. L. G. Bressier, kandidaat in de godgeleerdheidE. Ketjen, kan didaat in de regten; A. Kist N.Czn., doctor in de wis-en natuurkunde; C. van der Gon Netscher, J. W. P. Te Meche- len, W. Sieininetz, J. L. Jarman jr., H. G. J. G. Vriesman, F. L. Witteniood, H. L. C. TeMechelen, H. H. Donker Curtius, jhr. C. H. A. van der Wyck, D. V. Mentel en C. F. Deibert. Eerk- ca scltooluieuws. De minister van justitie heeft den 29 julij goedgevonden eene rabbinale kommissie bijeen te roepen en tot leden dier kommissie te benoemen de heeren J. Lehmaus, opper-rab- bijn der Nederl. israëlitische hoofd-synagoge te Nijmegen, J. van J. Ferares, opper-rabbijn der Nederl. port. israël. hoofd-synagoge te Gravenhage en J. S, Hillesum, opper rabbijn der Nederl. israël. hoofd-synagoge te Meppel. Gemengde berigten. Maandag vierde te Groede Jozina Bekkens, weduwe van Abraham de Vuijst Pieterszoon, in leven sluiswachter dei- watering van Groede en Baanstpolder, haar 90en jaardag. Deze hoog bejaarde vrouw, die bij een harer gehuwde kin deren inwoont en aldaar een onbezorgd en onbekrompen leven slijt, verrigt nog uit eigen vrijen wil het meeste huis werk en houdt zichdaarenboven ijverig metlinnen naaiwerk bezig, zoo dat zij nog onlangs voor onderscheidene harer naaste betrekkingen de noodige hemden heeft vervaardigd. In de spaansehe provincie Castellon maakt de ziekte in de oranjeboomen snellen voortgang, zoo dat men vreest, indien niet spoedig een raiddel tot stuiting van het kwaad

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1