„Dat zoo zijnde, is de vraag nu alleen maar, hoe wij onze wenschen zulien aandringen en ter verwezenlijking daarvan een wapenstilstand benevens eene konferentie zullen verwerven. Klaarblijkelijk zullen wij daarin alleen door nadrukkelijken en een parigen aandrang kunnen slagen. Rusland gelooft met dat het der drie mogendheden ernst is. Dit is gebleken uit zijne poging om met Oosten r.jk afzonderlijk te onderhandelen. Maar deze poging is mis lukt; en zoo als de zaak nu staat, is het onze vaste overtui ging dat de vraag van vrede of oorlog niet alleen ver af is maargansch niet zal oprijzen. „De drie mogendheden zijn één in haar wenschen en streven; en hare eend ragt is eene verbazend groote kracht, waarvoor in Ruslands raadsvergaderingen alle andere bedenkingen zullen moeten wijken. Wij mogen voor zeker houden dut Rusland het niet tegen de dne mogendheden zal Opnemen; zulk eene dwaasheid behoeven wij zelfs met onder de mogelijkheden ie tellen. Onze taak is gezamen lijk werkzaam te zijn om Rusland al den nadruk en het ge- wigt onzer vertoogen te doen beseften; is dit eenmaal bewerkt, dan mogen wij eene spoedige en voldoende beslissing verwachten. „Rusland heeft het beleedigende voorstel gedaan van eene konf.-rentie met Oostenrijk en Pruissen, onder uitslui ting van Frankrijk en Engeland. Doch het gansche denk beeld eener engere konferentie is door Oostenrijks stellige afwijzing vervallen. Er blijft nu niets anders over dan öf geene konferentie te beleggen, óf eene koiWerentie van de mogendheden die het weener verdrag hebben onderteekend. Daar prins Gomchakoff zijn voorstel heeft zien schipbreuk lijden, zal hij zelf de noodzakelijkheid mzien om een anderen weg in te slaan dan die door hem voorgesteld was. „Hiertoe bepaalt zich de waarschijnlijke uitwerking van Oostenrijks weigering met. Denkel.jk is prins Gortscha- koffbij het stelleo zijner jongste antwoorden geleid door de gedachte dat hij Oostenrijk van het bondgenootschap met de westersehe mogendheden zou kunnen los maken; dan toch zou werkdadige tusschenkomst der westersehe mogend heden in Polen reeds door bezwaren van geografische» aard worden belet, gelijk ten allen tijde Polen aan den invloed van het Westen onttrokken is door de zamenspanmng der drie mogendheden die dat land onder zich hadden verdeeld. Kon Rusland die oude zamenspanmng vernieuwen, dan mogt het in de daad zulk een hoogen loon voeren als het in de jongste r.otas aanslaat. „Heeft het russische goevernement werkelijk gedacht dat Oostenrijk weifelde in het bondgenootschap met het Westen, en is het thans van dien waan geuezen. dan bestaat er grond om te deuken dat het van toon en handelwijze zal veranderen. Was het werkelijk onbekend met Oostenrijks ware gezindheid, dan moet de onthulling daarvan in v loed op de handelwijze van het st. petersburgsche kabinet hebben Wat de uitwerking bij dat kabinet is, zal eerlang blijken." Het is niet te verwonderen dat inde tegenwoordige omstandigheden groote waarde wordt gehecht aan de troon rede, uitgesproken bij de sluiting der zittingen van het engelsch parlement. Reeds in ons v orig nommer deelden wij zeer beknopt den inhoud daarvan mede; wij laten het stuk hier thans geheel volgen „Mylordsen mijne heeren, „Wij hebben van hare majesteit den last ontvangen u te ontheffen van alle verdere tegenwoordigheid in het parle ment, en u terzelfder tijd den dank van hare majesteit te betuigen voor den ijver en naauwgezethem in de vervulling uwer pligten gedurende de thans afgeloopene zitting betoond. „Hare majesteit heeft met diep leedwezen kennis geno men van den tegenwoordigen toestand van Polen. Hare majesteit is in overeenstemming met den keizer van Frank rijk en den keizer van Oosienrijk in onderhandeling getre den met het doel om in het belang der polen de ten uitvoer legging te verkrijgen der bepalingen van het weener traktaat van 1815. Hare majesteit vertrouwt dat die bepalingen nog zullen worden toegepast en aldus eeu konfbkt,aller treurigst voor de menschheid en gevaarlijk voor de rust van Europa, zal worden opgelost. „De burgeroorlog tusschen de noordelijke en zuidelijke staten van de noord amerikaansche unie duurt ongelukkig lijk nog voort en hee;t noodwendig een groot aantal rampen ten gevolge, zoowel voor de strijdende partijen zelve als voor alle natiën, ofschoon zij zich in het geschil niet gemengd hebben. lutusschen heeft hare majesteit geene noodzake lijkheid gezien om af te wijken van de strenge neutraliteit, welke hare majesteit sedert het begin des oorlogs m acht heeft genomen. „Daar de grieksche natie prins Wilhelm van Denemarken tot haren koning heeft verkozen, neemt hare majesteit de noodige maatregelen met het oog op de vereeniging der Ionische eilanden met het koningrijk Griekenland. Dien overeenkomstig is hare majesteit in onderhandeling getre den met de mogendheden, welke deel hebben genomen aan het traktaat van 1815, door welke mogendheden die eilanden onder het protektoraat der bntsche kroon zijn gesteld. De wenschen der ïoniërs zeiven betrekkelijk deze kwestie zullen naauwkeurig worden geraadpleegd. „Verschillende barbaatsche beleedigingen in Japan aan britsche onderdanen aangedaan, hebben hare majesteit genoopt om daarvoor voldoening te vragenhare majesteit hoopt dat de japansche regering aan deze eischen zal vol doen zonder dat het noodig zij tot dwangmaatregelen de toevlugi te nemen. „De keizer van Brazilië heeft gemeend de diplomatieke betrekkingen met hare majesteit te moeten afbreken ten gevolge van het niet voldoen aan eischen, hetgeen door nare majesteit onmogelijk werd beschouwd. Hare majesteit verlangt niet dat deze verkoeling der vriendschapsbetrek kingen voortdure en zou zich gelukkig achten die betrek kingen met Brazilië hersteld te zien." Het verdere gedeelte der troonrede heeft betrekking op de binnenlandsche aangelegenheden en is overigens van minder belang. Frankrijk. In La presse zegt de heer de Girardin over den tegen woordigen toestand van Polen sprekende „Brandmerk vrij den verachiehjken generaal Mouravieff, die slechts verbeurd verklaart, fusilleert en Ophangt, maar verhef dan ook met het nationaal pooUcli schrikbewind, hetwelk verbeurd verklaart en den dolk ter hand neemt. Door het bengt dat de kolonel Leiclite„van een onbekende hand eeu doodelijken dolksteek ontvmg" te doen volgen van de uitdrukking „L)es avonds was aan de poolsche gereg- tigheid voldaan" beleedigt men Polen en doet de sympathie verkoelen,welke het vooral in 1861 en lb62 heeft opgewekt. „Polen verheft zich door onderwerping tegenover onder drukking te stellen en den martelaar tegenoven den beul; zij verlaagt zich door verbeurdverklaring tegenover ver beurdverklaring ie stellen en i strop en beul tegenover dolk en moordenaar." In La pa trie leest men „Men bengt ons uit Weenen dat de fransche ambassadeur op 23 julij eene langdurige konferentie heeft gehad met graaf liecli berg. waarin hij mededeelde uitgebreide instruk- tiën te hebben ontvangen om met Oostenrijk van gedachten te wisselen omtrent het te geven antwoord op de depeche van prins Gortschakoff van l4julij. „Van het resultaat dezer konferentie is echter niets bekend geworden; men twijfelde evenwel niet of het kabi net te Weenen zou zich ten volle bereid betoonen om de alliantie der drie hoven te handhaven en zelfs den band nog naauwer toe te halen. „Voortdurend worden er telegrafische depeches overge seind tusschen den hertog de Gramont en den minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk." Volgens La France zou de fransche ontwerp-nota aan Rusland, hoewel een weinig koel wat den vorm betreft, op de engeische regering een gunstigen indruk hebbeu gemaakt daar zij niet het karakter draagt van een ultimatum. Vol gens dit dagblad zou Engeland nog weifelen tusschen de volgende drie maatregelen: het zenden van afzonderlijke noias met de zelfde konklusiën het zenden van identieke nota» het zenden van ééne kollektieve nota. In het laatste r geval zou lord Russell eenige scherpe uitdrukkingen uit de door Frankrijk ontworpeue nota willeu wegnemen, terwijl in het laatste geval de konklusie in eenigzms zachteren vorm zou worden gesteld. De fransche regering zou vol gens den berigtgever van La France gestemd zijn voor het zenden eener kollektieve nota, met wier toezending Oosten rijk zou belast worden. Raapolie f43,25. Patentolie f45.25. Lijnolie f51, per vat öp 6 weken, op kontant f 1 lager. i i gemiddel.de marktprijzen. Midden prijzen van bakbare tarwe (10.25 en rogge f7, Aardappelen f2,40 a f2,50 perned.mud. Versche boter, f 0,80 a f 1,per ned. pond. Prijzen van effekten. Amsterdam 31 julij. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2$ pet. 64j dito dito dito 3 dito dito dito 4 100$ Aand. Handelmaatschappij 4$ 141 Certifikaten hij Rothschild 2$ Obligatien 1798/1816 5 1011 Certifik. Hope co4 77$ Oblig. dito 1855.6de serie 5 90^ dito dito Leening 1860 4$ Certifikaten6 Aand. spoorweg 194$ Schatk istobligatien4 uostenrijk. Obligatien metalliek5 03 dito 1847/1852 2$ dito rente Amsterdam5 84 dito nationale5 07f Bank aktien3 8^2 Leening 1S6L 5 j 06$ Obligatien (binnenlandsche) .3 i dito 3 thans 2$ J 47$ Amortisable schuld„I Obligatien 1853 3 47$ dito J 856—18623 47$ Griekenl. dito (blaauwe) 5 ^'2$ Vereen.Stat. dito (1874)5 ?4-$ Illinois. dito 7 Mexiko. dito 3 Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela, dito2 23$ ZEETIJDINGEN. Op 27 julij is van Cardiff naar Point de Galles vertrokken het barkschip Zeepaard, gezag v. T. Tjebbes. HANDEESBSEB&IGTEN. Graanmarkten enz. Amsterdam 31 julij. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken f 42$. Lijnolie op zes weken f 18$. Dordrecht 30 julij. Zomer tarwe werd heden 20 cent hooger betaald, rogge prijshoudend, win tergerst 10 cent lager, haver in een doen, paardenboonen zonder handel. Er was ruim 700 last koolzaad ter markt, grootendeels van min dere kwaliteit dan vorige week voor puik vlaatnsch gestort is nog f 14,10 a f 14,20ibesteed, dito zeeuvvsch werd gekocht voor i 13,60 a f 13,80. Raapolie f 40,50, lijnolie f47,50 kontant. Oostburg 29 julij. De aanvoer van granen was heden niet groot en er bestond goede vraag voor tarwe en koolzaad, van welk laatste artikel weder een groote aanvoer was. De tarwe werd even als het koolzaad 10 a 25 cent hooger betaald. Van nieuwe gerst waren eer.ige monsters aan, meestal puike kwaliteit, men kocht die f 5, f 5.25 en f 5,50. Men betaalde voor tarwe f 9,50 a f 10, gemeenere f 8,a f9,40. Rogge f 6,50 a f7. Wintergerstf 5. a f 5,80. Haver f3,25 a f 3,60. Winter koolzaad f 13 a f 13.70. Paarden boonen f 6 a f 6,25. Middelburg 30 julij. Er was heden weinig tarwe uit onze naburige eilanden als ook uit Walcheren ter veil, eri echter meer dan toereikend voor de geringe vraag, want niet dan de hoog benooiligde konsumtie kocht, om in hare be hoeften te voorzien en ofschoon men van de zolders drin gend wilde zoo ging daarvan weinig af. Puike nieuwe zeeuwsche tarwe met ter veil, de notering blijft f9,75 a f9,25. Jarige walchersche dito die men steeds op f 10,50 vast houdt bleef geheel zonder handel. Puike nieuwe dito werd door de landlieden aan f 10,50, f 10,25 en f 10 verla ten. Puike walchersche dito van den zolder was aan f 9,85 en f 9,75 de mud te koop, tot welken prijs dan ook nog wat werd genomen. Puike zeeuwsche rogge bij uitslijting f7,40 de mud. Nieuwe wintergerst weinig ter veil; puike zeeuw sche bragt f 5,50, mindere f5,30 op, puike walchersche f5,75. Jarige dito gevraagd, doch niet ter veil. Walchersche wit- teboonen zonder handel; men noteert die f9 a f 8,50 de mud; dito bruineboonen waren niet beneden de f 9,50 te koop. Paardenboonen waren aan f6,50 de mud te koop, doch daarin ging mets om. Nieuwe walchersche groene erwten, waarvan 3 a 4 monsters ter veil, hield men op f 9 en daarboven, laat beurs is daarvoor f9 betaald. Puike walchersche groene erwten, puik kokende van vorig'jaar, waren aan f8.50 te koop. Koolzaad, waarvan 250 last ter veil was, is 50 et. per muil lager verkocht; 200 last werd gekocht; het puikste f 13,25 en f 13, voorts f 12,90, f 12,75 tot f 12,24 naar deugd en droogte. België. Rusland. Polen. Italië. Spanje. Portugal. ADVERTENTIES. Bevallen van eene Dochter J. J. VAN OOSTEN- WIJK STERN VAN DEN BROECKE. Aardenburg, den 28 Julij 1S63. Bevallen van een' Zoon c. J. RÖELL VAN EEKE- LEN. Ter Heydenbij Breda29 Julij 863. Op den 13 Mei jl. overleed, in den ouderdom van ruim 46 jaren, onze geliefde Broeder P. GANSEL, Heel- en Verloskundige te Clanwillian aan de Kaap de Goe.le Hoop, Strekkende deze tot algemeene kennisgeving aan Familie en verdere bekenden. Borssele, Uit naam zijner Broeders en Zuster, den 28 Julij 1863. W. GAtVSEL. De ondergeteekemlegevoelig voor de vele blijken van belangstelling hem op zijnen 70sten Jaardag betoond, betuigt daarvoor zijnen bijzonderen dank. Middelburg, 3u Julij 1863. Z. SNIJDER. Al de genen die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan den Boedel van WILLEM BAK en diens overledene Huisvrouw S. W. S. GER1CKE, vroeger Weduwe DORMAAR, worden verzocht daarvan ten spoedigste opgaaf of betaling te doen ten Kantore van den Procureur HUBERTUS REKKER, alhier. Bij de verkiezing, op Dingsdag den 4 Augustus e. k,, van een Lid voor de Provinciale Staten, wordt aanbevolen de Heer A. B. CARPREaU, Rentmeester, Ontvanger-Gr.ffier van onderscheidene Pol ders enz. enz. te IJzendijke. eenige kiezers. GENEESKUNDIGE SCU00L. De COMMISSIE van Bestuur maakt bekend dat de Cursus zal aanvangen op Maandag den 1U Augustus 1863 en de rangschikking zal plaatshebben op den zelfden dag, des namiddags ten twee ure; wordende zij die lot het onderwijs als Leerling verlangen toegelaten te worden uitgenoodigd, zich vóórdien tijd, onder overlegging der vereischte stukken, bij den Secretaris aan te geven. Namens de Commissie, Dr. L. J. DE MARREEwaavn. Secret. HET DIJKSBESTUUR der vrije Polders van Sint- Annaland Eiland Tltolen, zal op Dingsdag den 11 Augustus 1863des morgens om elf ureop de Directie kamer teSmt-Annaland, bij inschrijvingen opbod trachten aan te besteden De noodige herstellingen aan de Suatle- sluis dier Folders; waarvan het Bestek ter lezing zal liggen te Sint-Annaland in de Herbergen van de Wed. HEYBOER en van SOE- TENS; te St. Maartensdijk, in de Herberg van de Wed. P. QUAKKELAAR, en te Tholeninde Herberg van den Heer AUGUSTIJN. De aanwijzing van het werk zal plaats hebben drie dagen vóór de besteding. Sint-Annalandden 27 Julij 1863. Het Dijksbestuur voornoemd, A. J. BIERENSDijkgraaf. F. C. DE CASEMBRÜOT, On tv.-Griflier. BEKENDMAKING. De VEILING van de Kapitale HOFSTEDE in den Korenpolder, zal zoo wel in massa, als in de vol gende perceelen geschieden, te weten j

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3