MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 92. Zaturdag 1863. 1 Augustus. Editie van vrijdjg avond 8 ure. Middelburg; 31 juljj. Het Provinciaal blad no. 81 bevat eene cirkulaire van den koinmissaris des konings in deze provincie aan de bur gemeesters en wethoudens der gemeenten in Zeeland, hou dende verzoek om opgave, vóór 16 augustus e. k.. van het getal fransche onderdanen in de gemeente wonende of hun gewoon verblijf hebbende. Deze uitnood/ging is het gevolg van een door de fransche regering gedaan verzoek. De gepantserde ijzeren stoomkanonneerboot. die te Feijenoord gehouwd is en waarvan wij onlangs melding hebben gemaakt, is woensdag avond in het dok te Vhs- singen aangekomen. Met is een merkwaardig vaartuig dat wel een naauwkeurige bezigtiging verdient. Door de arrondissements regtbank te Goes zijn op de voordragt voor kantonregter te Oortgene geplaatst de hee- ren jhr. rar. J. J. Pompe van Meerdenoort, advokaat te Leiden, mr. A. Verhoetf, advokaat te Utrecht, tnr. W. van der Os, advokaat te Vlissingen. j- Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 30 julij „De ledigheid die men tijdens de vakantie der kamers altijd ondervindt, wanneer de stortvloed van wetsontwer pen, memoriën en verslagpn plotseling ophoudt en de zetters en drukkers der landsdrukkerij zeker ook permissie krijgen om een togtje langs den Rijn te doen wanneer zij het met hunne beurs kunnen schikken, is dezer dagen een weinig getemperd door de ronddeeling van een dik dossier met de Oost-inihsche begrooting over 1802. Wel kan men dit in zekere mate mosterd naden maaltijd noemen, maar het is toch weder een venstertje dat in het matglazen huis van koloniën wordt opengezeten waardoordeontngewijden naar binnen kunnen gluren. Gaarne maken wij van dit voorregt gebruik, itt afwachting dat de deur worde openge worpen. „De begrooting van uitgaven is in veertien hoofdstukken verdeeld. De uitgaven die in 1 862 voor lndie gedaan zou den worden, werden geraamd op f 8 1.01 8.936.04 in Indië en f 18.351,304,66 in Nederland, tegen f76.020,039 en f 18,389.371 in 1S61. De reden dier vermeerdering in Indië lag hoofdzakelijk in verhoogde ramingen voor het civiel bouw-departement, de landelijke inkomsten en kulturesen de departementen van oorlog en marine. De ontvangsten werden over 1862 geraamd op f 108.6S 4.978. „De vorm der hegrooting is gelijk aan dien der neder- landsche staatsbegrootiug, doch wij missen de uitvoerige en tot in bijzonderheden afdalende toelichtende staten, waaraan wij hier te lande sedert de laatste twaalf jaren gewoon zijn. Zij schijnen wel te bestaan, zoo als men o. a. uit de memorie van toelichting tot hoofdstuk II kan opma ken. doch zijn bij deze gelegenheid niet overgelegd. „De benamingen der hoofdstukken wi|ken, gelijk men gereedelijk begrijpen zal. geheel van die der nederlandsche begrooting af. Zij zijn: I. inkomsten van den goeverneur- generaal en kosten van zijn huis; II. hooge kollegtën en algemeenesekretarie; III. departement van justitie; IV. ge westelijke besturen en policie; V. eeredienst. kunsten en wetenschappen; VI. civiel houw-departement; VII a. alge meen bestuur, b. landbouw, landelijke inkomsten en kul- tures, c. inkoop en voortbrenging van verschillende goederen en produkten; VIII. departement van oorlog; IX. depar tement van marine; X. pensioenen personele toelagen, non-aktiviteits traktementen, wachtgelden en verlof-trak tementen XI. kosten van onderscheiden aard; XII. dage- lijkscheonvoorziene uitgaven; XIII. buitengewone uitgaven en onvoorziene tegenspoedeu XIV. betalingen voor reke ning van anderen. „Het inzigt in de traktementen, die in Indië genoten worden, zal alleen uit de toelichtende staten te bekomen zijn. Op de begrooting zelve zijn meerendeels kollektieve sommen uitgetrokken, waaruit het bedrag tier afzonderlijke bezoldigingen niet is op te maken. Men ziet alleen dat het jaarlijksch traktement van den goeverneur generaal f 150,000 bedraagtvan den algemeenen sekretaris f 20,000; van een lid in den raad vru justitie te Batavia f8.400 en in dien te Soerabaya f7.200van de direkteuren van financiën, van de middelen en doineaien, van de produkten en civiele magazijnen, van de burgerlijke openbare werken en van de kultures, ieder f 19.200. „De titels der bovengenoemde hoofdstukken duiden meerendeels de daarbij betrokken onderwerpen van uitgaaf genoegzaam aan. Enkele vereischen echter eenige toelich ting. Daaronder omvatten: II. den raad van Nederlandsch- lndië, de rekenkamer en de algemeene sekretarie; XI. hof houding van inlandsche vorsten, onderhoud van inlandsche gezanten en staatsgevangenen, geschenken aan vorsten en grooten, godshuizen en gestichten van weldadigheid, grati- fikatien, kosten van het mijnwezen, het stoomwezen, de telegrafie en de spoorwegopneuiingen. „OntDr de middelen en inkomsten z |n de voornaamste het hoofdgeld van chinezen en maleijers. regten op het slagten van vee, regten op de visscherijen en vischuiarkten. belastingen op sterke dranken, inlandschen tabak, vogel nestklippen, amfioen. verschillende soorten van spelenal deze belastingen zijn verpacht. V Sm- zegel en suksessie- regten, haven-, anker- en loodsgelden! tollen, belasting op paarden en rijtuigen, tributen van inlandsche vorsten, poste rijen, telegrafen, belast mg op gebouwde en ongebouwde eigendomen. verkoop van produkten, enz. „Onderdien post van verkoop van produkten, in Indië en Nederland gezamenlijk, schatte men deopbrengst van koffij op f 3 I-,254 7 10. specerijen f631.200. peper f 11 3 000, tin f5.356.800, suiker f 14.075,000. indigo f 1,862.600, thee f 770 000, tabak f 29,300, cochenille f 69,300, kaneel f80 000. „Het resumé der gansche hegrooting is.dat men over 1862 een overschot van de ontvangsten hoven de uitgaven, van f 6.314,OüO dacht te zullen verkrijgen." De aankomst van Z. M. den koning te Baden-Baden heeft onder de kunstenaars aldaar eene aangename sensatie gemaakt. De berigtgever. waaraan het N'puw dagblad van 's Gravenhage deze bijzonderheid ontleent, voegt er bij „Ieder weet hoezeer Z. M. de koningiler Nederlanden de kunsten bemint en beschermt." Z. M. is ouder den naam van graaf van Buren met een gevolg van vijftien personen in het hotel de Russie afgestapt. Prins en prinses Frederik der Nederlanden zijn dingsdag te Berlijn aangekomen en zullen zich binnen eenige dagen naarMuskau begeven. Naar wij vernemen, hebben de twee maatschappijen, die zich aangeboden hadden tot exploitatie van staatsspoorwe gen, en bekend zijn onder den naaiu van de Haagsche en Ainsterdamsche vereenigitig, zich vereenigd. en zal aan hun waarschijnlijk de exploitatie der staatsspoorwegen gegund worden. Aan het hoofd zullen staan de heeren ilr. A. Vro- lik. de Brouwer van Hoogendorp, Poolman, F 's Jacob. Haytink, van de Wal Bake en eenige antieren. De Neder landsche maatschappij tot vervaardiging van spoorweg- inateriëel zal worden ontbonden, en aan de aandeelhouders gelegenheid worden gegeven om hunneaamleelen te verwis selen in aandeelen der maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen. De heer J. G. W Fijnje. ingenieur bij de staatsspoorwegen, zal waarschijnlijk bij deze maat schappij in dienst treden. Desektiën Marlmgen -Leeuwar den en Breda - Tilburg zullen den oktober geopend wor den; de heer de Brouwer van Hoogendorp is bereids naar Engeland vertrokken tot aankoop van lokomotieven. De aartsbisschop van Utrecht mgr. Zwijsen. heeft woens dag. na zijne herstelling,Tilburg hezocht. is aldaar feestelijk ingehaald en zal er vermoedelijk voorloopig zijn verblijf vestigen. Het volks-koncert, maandag te Amsterdam door het har monie-orkest in het Park gegeven, is door 3011 personen bijgewoond. De officier van marine Eno mota Kamadzi roo, en de dokier Hayasi Keu kai, beide in japansche dienst.bezoch ten jl. dingsdag. vergezeld van den lieer Ilardes, officier machinist bij tie nederlandsche marine, de fabriek van stoom- en andere werktuigen van de Nederlandsche stoom boot-maatschappij te Fe.jenoord met de meeste belang stelling namen tie japannezen, alles tot in de minste bijzon derheid, in oogensehouw, waarbij zij blijken gaven van wetenschappelijke kennis, ook in het vak van werktuig kunde te bezitten. Na den heer van Oordt, direkteur der genoemde maatschappij, in wiens gezelschap de fabriek werd bezigtigd, hunne erkentelijkheid voor de gegeven inlichtingen en vriendschappelijke ontvangst te hebben betuigd, vertrokken zij des namiddags weder naar 's Hage. Ilenoentfnsen en besluiten. leger. Benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de geneeskundige dienst der landmagt, naar ouderdom van rang, de officier van gezondheid 3e klasse K. J. an Duyl, werkzaam bij 's rijks hospitaal en 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen tot officier van gezondheid 3e klasse de kweekeltngen hij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen W. T. Plulipsen, C. W. W. van Walsem en G. K. Sterk en tot officier van gezondheid 3e klasse de kweekelingen bi) 's rijks kweekschool voor mili taire geneesknndigen W. J. Oosterhoff, D. ten Bosch, W. F. Berghuis van Woortman, J. Adriant, F. J Cornelissen, A. tie Graag, F. S A. tie Clercq, G. Sinia, K. J. van der Veen, J. B. Heesen. H. van den Bioeck en A. F. Ileyl. Benoemd bij het wapen der artillerie tot kapitein 3e klasse, naar ouderdom van rang, de le luitenant R C. van Onselen, van het 2e regement vesting-artillerie, met bepa ling dat hij tijdelijk zal worden gedetacheerd bij de land magt in West-Indië. Benoemd bij het 5e regement infanterie tot kapitein van de 3e klasse de le luitenant J. R. A. Kuytenbrouwer, van den staf der infanterie, werkzaam bij de koninklijke militaire akadeinie-, en tot len luitenant tie 2e luitenant. F. W. A van Dedem van Driesberg, van het korps, beiue naar ouder dom van rang. Marine en leger. Blijkens berigt van Zr. Ms konsul op de Canarische eilanden, dd. 14julij j 1worden, ten gevolge eener onlangs te Santa Cniz de TenerifFe geheersclit hebbende epidemie, de sanitaire bepalingen van de havenreglementen metgroote gestrengheid aldaar toegepast. Het nederlandsche schip Curacao, kapitein van der Beo, komende van Amsterdam en Madera, bestemd voor St. Thomas, had daardoor Santa Cruz wedermoeten verlaten, zonder met de stad in gemeenschap te hebben kunnen komen, omdat het vaartuig niet behoorlijk voorzien was van een gezondheidspas, zonder welken schepen \nn geener- lei natie, of van welke herkomst ook, toegelaten worden. Staatscourant Men meldt uitNieuwedjpp, dd. 29 dezerMenisop 's rijks werf begonnen oin het gat in den bodera van het nieuwe drooge dok te onderzoeken; men heeft daartoe een dam op den vloer gelegd en is nu bezig het welwater uit te pompen. Deskundigen zijn van gevoelen dut. herstel niet onmogelijk is. Handelsblad Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat van al de officieren van gezondheid, die in het jaar 1853 tot dien rang bij de landmagt hier te lande werden bevorderd, thans nog slechts één in dienst is, die, naar wij vernemen ook reeds zijn eervol ontslag heeft aangevraagd. Zutphcourant.) Bij de op den 28dezer plaatsgehad hebbende keuring van jonge lieden ter plaatsing hij liet iristruktie bataljon te Kampen, zijn van de 40 opgeroepene jongelingen 26 opge komen en tot het examen toegelaten; hiervan zijn 21 aan genomen, 1 afgekeurd, terwijl de overige 4oin vevsclnllende oorzuken nog niet aangenomen konden worden. Gemengde berigfeia. De gemeenteraad var. 's Gravenhage heeft besloten vergunning te verleenen aan de heeren N. D. Goldstnit, te 's Mage, J. G. Gregorij. burgerlijk ingenieur te Brussel en J Manr.ont, burgerlijk ingenieur te Londen, voorden aan leg en exploitatie van eene railroute van 's Gravenhage naar Scheveningen, langs den ouden Scheveningschen weg, van daar naar het gemeente badhuis en terug naar 's Hage langs den nieuwen badweg. Dezer dagen is in de zinkgieterij van den heer L. Sehütz. te Zeist, het beeld voltooid, dat op den koepel van liet gebouw van Volksvlijt te Amsterdam zal worden ge plaatst. Het is eene gevleugelde Victoria, die met het linker been rust op den hemelbolin de linkerhand houdt zij een lauwerkrans ter bekrooning van kunst en nijverheid met de regterhand draagt zij den fakkel der verlichting. Het geheel is keurig vervaardigd, naar het fraaije model van J. J. Jac quet te Brussel. Men berekent in Frankrijk dat de mijnen itt Mexiko een jaarlijksche opbrengst van twee honderd millioen zullen opleveren. Voor de ontginning is een kapitaal van dertig millioen noodig. De meeste mijnen zijn met water bezet en moeten dus eerst worden uitgepompt. Sedert eenige dagen rijdt een vreemdsoortig rijtuig op de boulevards te Parijs. De vier zitplaatsen draaijen even als de houten paarden en koetsen van een caroussel, door middel van maehinerien rond, zoo dat de personen al rijdende ronddraaijen en den omtrek van alle kanten kun nen bezien. Dr. Collins van het koninklijke hospitaal te Ports mouth maakt in een rapport melding van een man, die in 1842 gedurende een geheel jaar, in 1848 18 maanden heeft geslapen en in dit jaar van den 18 mei nog slapende is. Meermalen slaapt hij twee, drie of vier dagen achter elkan der. Hij is gezond, doch wordt hoe langer hoe magerder, ofschoon men hem gedurende zijn wakker zijn krachtig voedsel geeft. Hij is een zeer ijverig man en een groot lief hebber van lezen. Hij valt al sprekende in eens in slaap en wanneer hij wakker wordt is hij zeer verwonderd te zijn ingeslapen en zet alsdan het gesprek voort. Van ljanuarij tot 9 julij 1863 zijn uit New-York verzonden 12,001,729 gallons (nagenoeg 540,000 nederl. vaten) petroleum voorts uit Boston, Philadelphia. Balti more en Portland nog 6,197.883 gallons, makende te zamen 18,199.612 gallons (ruim 810,000 ned. vaten). Van de uit New-York gezonden hoeveelheid werden geëxpediëerd naar Amsterdam 436 en naar Rotterdam 450,070 gallons; de grootste verzendingen gingen naar Londen. 1,438.569, en Liverpool, 1.405,222 gallons; hierop volgen Antwerpen met 1,26 >.8S0 en Cork met 1,193,569 gallonsAfrika ont ving de kleinste hoeveelheid, 100 gallons; naar de Nederl. West-indische bezittingen werden 6011 gallons gezonden. Uit Tarragona (Spanje) wordt geklaagd over de aldaar heerschende ondragelijke hitte, die de zonderlinge uitwer-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1