MIDDELBURGSCHE COURANT. r 9i. Donderdag V 1863. 30 Julij. rrrrr- Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 29 julij. De minister van koloniën heeft j!. zalurdag de residentie voor eenige dagen verlaten en bevond zich eergisteren te Goes, waar hein door vijf en twintigtal vrienden en voor standers zijner staatkundige rigting een luisterrijk diner is aangeboden. Men schrijft ons heden uit Vlissingen „Heden nacht is alhier gepasseerd de italiaansche brik Due fratemie. bestemd voor Antwerpen. Aan boord daar van bevond zich een gedeelte der ekipages van de ameri- kaansche schepen Redgauntlet, gezagvoerder Lucas, van Boston naar Hongkong, en B. F. Honie, gezagvoerder Crary. van Altata naar Falinouth, welke schepen door den zuide lijken kaper Florida genomen en verbrand zijn. Het laatste vaartuig had voor eene waarde van 95,000 dollars edel metaal aan boord. Het schip is door den agent van den amerikaanschen konsul van de noodige proviand voorzien." De herbedijking van den tweeden engelschen polder, onder de gemeente Krabbendijke, wordt met kracht voort gezet en zal vermoedelijk in de volgende maand reeds vol tooid worden. Wij vernemen, dat de minister van binnenlandsche zaken met het bestuur der rotterdamsche telegraaf-maatschappij is overeengekomen 1. Het rijkskantoor te Brouwershaven af te schaffen en de rijkslijn Zierikzee in het kantoor der maatschappij aldaar aan te sluiten. 2. De maatschappij brengt op een spoedig te bepalen tijd stip haar tarief tot den zelfden prijs per berigt, als dat van den rijks telegraaf, zoowel voor binnen-als buitenlandsch verkeer. 3. Het kantoor der maatschappij in de Boompjes wordt alsdan opengesteld tot ontvangst en overseining van alle binnen- en buitenlandsche berigten. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit, waarbij worden ingetrokken de algemeene grond slagen naar welke de goevernements suikerkuituur, alsmede de fabrikatie van suiker op Java wordt in stand gehouden, in verband met. het voorschrift van art. 56 van het reglement op het beleid der regering van Nederlandsch-Indië. zoo als die zijn openbaar gemaakt in de Staatscourant van 15 junij 1860. en tevens de tijdelijke maatregelen bevattende ten aaDzien der thans op Java aanwezige goevernements suiker ondernemingen. Aan de amsterdamsche beurs verspreidt men het gerucht, dat een aanmerkelijk deel der inschrijversin de amsterdam sche Kanaalmaatschappij het voornemen zon hebben geen gevolg te geven aan de oproeping tot het passeren der noodige akte, maar zich aan alle medewerking tot het oprig- ten der vennootschap zou onttrekken. Het is tevens blijk baar dat sommigen ijverig in de weer zijn ora zoodanige handelwijze ingang te doen vinden en aan te bevelen. Ten hoogste zouden wij het betreuren, zegt het Handels blad, indien de amsterdamsche handelstand poogde, uit berouw over aangegane verbindtenissen, hartstogt of per soonlijke veete zich terug te trekken op het beslissende oogenbüken daardoor aan het verwezenlijken van Amster dams vurigsten wenseh hinderpalen in den weg te leggen. Men schrijft aan de Zutphensche courant uit Winterswijk het navolgende: „Eene algemeene geestdrift en vreugde heerscht alhier, door het ontvangen berigt, dat deze, bij het aanleggen der staatsspoorwegen zoo zeer misdeelde en toch zoo nijvere streek, ook thans welligt binnen kort door een nieuw spoor wegplan met Holland en de buitenwereld in direkte verbin ding zal worden gebragt. „De geprojekteerde lijn loopt van Arasterdam over Hil versum naar Zutphen en van daar in eene bijna regte lijn, via Groenlo, Winterswijk, liamsdorf, Haltern naar Dort mund, en voorts van Zutphen met een zijtak naar het station Empel van de Oberhausen-Arnheimer baan. „Zijn wij wel onderrigt dan is de koncessie, wat Holland betreft, reeds verleend en hebben de ondernemers in den heer C. Oudehoorn, eene kapaciteit van den eersten rang. vo.or de uitvoering van het plan gewonnen. „levens verzekert tuen dat de noodige fondsen reeds bij de deposito-bank gereed liggen; ook van de zijde van Pruissen kan op eene krachtige ondersteuning gerekend worden. „Mogt dit plan verwezenlijkt worden, dan zal deze voor fabrieken zoo zeer geschikte streek binnen kort met het nijvere Twenthe kunnen wedijverenthans reeds hoort men van plannen dat de hier bestaande stoomweverij met eene óft'wëe zalveriherrderd worden." ttenoemftEigen cb besluiten. regterlïjke magt. Herbenoemd tot griffier bij. het kantongeregt te Middelburg, de heer II. J. van Deinse; tot griffier bij het kantongeregt te Sluis, de heer T. J. Jansen; tol plaatsvervangend kantonregter te Sluis, de heer C. Schout Velthuys; tot griffier bij het kantongeregt te Oostburg, de heer M. Theri; tot kantonregter te Hein- kenszand de heer P. J. Buteux, tot plaatsvervangend kantonregter te Cortgene, de heer J. H. L. Vader; tot grif fier bij het kantongeregt te Axel, de heer M, H. Telchuis; tot griffier bij het kantongeregt te Brouwershaven, de heer G. van Wage; en tol griffier bij het kantongeregt te Tkolen. de heer M. M. de Lange. Eervol ontslag verleend aan mr. J. Boeije, uit zijne betrekking van kantonregter te Zierikzee. Kerk- en scltoolnieuws. Zondag avond heeft de heer W. F. Loraan laatst predikant bij de evangelisch luthersche gemeente te Vlis singen, zijne intrede bij die gemeente te Amsterdam gehou den, naar aanleiding van 2 Tim. 1115. In de voortgezette zittingen der algemeene synode is na het ingewonnen advies der provinciale kerkbesturen aan genomen, dat het gebruik der latijnsche taal bij de examina van kandidaten door de provinciale besturen behoort te worden afgeschaft. Marine en leger. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, onder bevel van kapitein- luit. ter zee E. M C. Baak, heeft in den avond van den 27 dezer de reede van Plymouth verlaten en zijne reize naar Oost-Indië voortgezet. Gemengde berigten. Naar wij vernemen is eergisteren de alhier woonachtige koopvaardijmatroos Jan Messie, varende op het barkschip Wesikapelle, te Hellevoetsluis over boord gevallen en ver dronken. Men verneemt dat dezer dagen aan de bibliotheek der hoogeschool te Leiden, door tusschenkomst van heeren kuratoren, ten geschenke van het rnssiscbe goevernement ontvangen is een afdruk van hei beroemde sinaïusche hand schrift van den bijbel (Bibliorum Codex Smaticus Petropo- litanus), op last van den keizer van Rusland naar Europa overgebragt en naar het oorspronkelijke, met inleiding, aanteekeningen en faksimile's uitgegeven door den geleer den Constantinus Tischendorf, verleden jaar te Petersburg in het licht verschenen, in vier groote langwerpig kwarto deelen. Het verzoek der koninklijke harmonie te Antwerpen aan Z. M. den koning om vergunning te verleenen aan hei muziekkorps van het regement grenadiers en jagers om zich aldaar te doen booren, is niet ingewilligd wegens het ver wacht bezoek van eenige vorstelijke personen aan Neder lands hoofdstad. Onder de talrijke trekken van edelmoedigheid uit het leven van wijlen den burgemeester van Brussel, den heer Fontainas, verdient de vo gende vermelding. Toen de gemeenteraad de verordening had uitgevaardigd, waarb.j het inspannen van honden voor karren enz. werd verboden, kwam zich een man bij den burgemeester beklagen, verkla rende dat hij door die verordening geruïneerd werd, en zich wilde verdrinken. De heer Fontainas verzocht hem den volgenden dag terug te komen, won in dien tusschentijd iuformatiën nopens hem in, en toen de man den volgenden dag terug kwam, ontving hij hem met een droevig gelaat, zeggende dat hij niets aan de verordening kon veranderen. De man herhaalde, dat hij zich wilde gaan verdrinken. „Goed," zeide de heer Fontainas, „maar loop dan in het voorbijgaan daar en daar aan (hij noemde hem straat en adres), geef daar dit briefje over en men zal ueen ezel geven, dien gij. in plaats van uwe honden, voor uwe karkuntspan- nen." De man wilde in zijne opgetogenheid alles ruchtbaar maken, doch de burgemeester verbood hem er tegen iemand een woord van te spreken. „Indien men wist," zeide hij. „dat ik ezels geef aan allen, wien ik het bezigen van houden verbied, zou iedereen mij daarom komen plagen, en daartoe zouden mijne middelen niet toereikend zijn." En onder dit voorwendsel legde de uitmuntende man het stilzwijgen op aan hem, dien hij zoo edelmoedig had gered. Op 9 julij jl. washet juist 7üjaren geleden, dat Mozart zijne beroemde Zauherflöie had voltooid. Gedurende die reeks van jaren is bedoelde opera te Ween en 561 malen opgevoerd. Een brief van Napels van 20 julij meldt, dat de ban dieten, die zich in de omstreken van Tropea ophouden, 27 personen op den openbaren weg hebben vermoord, uit wraak dat vijf hunner kameraden waren gefusilleerd. De beroemde danseres Emtna Livry is dezer dagen aan de brandwonden, waaraan zij zeven maanden heeft geleden,,op haar buitengoed van Neuilly, in 2Ijarigen ouderdom overleden. In de zitting van 23 julij heeft de oostenrijksche Reichsrath een voorstel aangenomen, strekkende tot afschaf» ting van eene wetsbepaling, waarbij was vastgesteld dat de notarissen tot de christelijke godsdienst moesten behooren. Ook de leden van het ministerie hadden ten gunste van dit voorstel gesproken. Dezer dagen maakten zich twee gevangenen te Vil voorden bekend als eenige jaren geleden een moord te heb ben bedreden te Wuestwezel en hun slagtoffer in een bosch aldaar te hebben begraven. Onmiddellijk begaf nu het par ket van Antwerpen zich. in gezelschap van deze twee perso nen en met de noodige policiemagt, naar de gemeente Wuestwezel ter msiruktie van deze geheimzinnige zaak. Geheel Wuestwezel was in opschudding door dit bezoek en men verdiepte zich in gissingen omtrent den naam van het slagtoffer, te meer daar men zich niet kon hiennneren te Wuestwezel of in de omstreken van het verdwijnen van eenigen persoon te hebben vernomen. De justicie deed overal «nauwkeurig onderzoek. De twee misdadigers ver klaarden op den dag gedurende welken de misdaad gepleegd was, salade en ham te hebben gegeten in een estaminet, waarvan zij echter den naam vergeten waren. Van daar langdurende onderzoekingen in alle herbergen der gemeen ten, doch tevergeefs. Men ging daarop over tot het onder zoek naar de plaats, alwaar het slagtoffer begraven lag, welke insgelijks mei juist meer door de beide moordenaars kon worden aangegeven. Met ongeloofelijk veel moeite deed men wijd en zijd opgravingen en met spade of houweel werd de grond over eene groote oppervlakte onderzocht. Ook dit was alles te vergeefs. Eindelijk besloten de regtcr- lijke ambtenaren de beschuldigden nog eens afzonderlijk te ondervragen, waarbij de aller tegenstrijdigste antwoorden werden omvangen. Uu deze verhooren bleek ten slotte dat deze beide personen zich eens ten koste van de justicie had den willen vermaken, en van al het beweerde bleef niets over dan de minder aangename wandeling derjusticie, welke in optima forma met de beide personen had plaats gehad zij werden nu na afloop daarvan wederom naar de gevan genis teruggebragt. fiiut'gerlijkc siaaiti. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 26 julij L. F. van Panhuys. jm. 33 j. met M. V. Sprenger, jd. 20 j. E. F. Vréke, jm. 29 j. met D. F. C. K. Clemens, jd. 26 j. J. C. Bosman, jm. 21 j. met J. M. Compter, jd. 19 j. (Van 18 tot 25 julij.) Vlissingen. Gehuwd A. Snoeijerbos, jm. 29 j. met J. van den Bos, wed. van J. Gassman, 39 j. Bevallen C. E. Jansen, geb. Massee, d. M. II. P. Smit, geb. Wdlenise, d. Overleden J. L. de Leijer, d. 18 maanden. Goes. Bevallen J. Simons, geb. Beuker, d. J.M. Mul der. geb. Boes, z. L. H. M. van den Bussche, geb. van Deinse. d. Overleden L. Lampers, vrouw van M. Goud, 73 j. J. J. J. Verburg. z. 3 weken. Zierikzee. Gehuwd: M. J. Ravia, jm. 23 j. met M. Nesilaar. jd. 25 j. C. Beckering, jra. 32j. met A. J. van der Weijde.jd. 26 j. Bevallen C. P. Bal, geb. Was, d. C. Verhulst, geb. van Schelven, d. M. Bmjse, geb. Karreman, z. J E. de Bruijne, geb. Mnlock Houwer, z. M. de Waart, geb. de Paepe, d. G. Sies. geb. van Vessein. z. Overleden A. A. T. Moolenburgh, z. 2 j. II. Moeliker, man van J. Schalk, 53 j. J. van der Vliet, z. ra. Verkoopingeii en aanSjestedfingcn. Jl. maandag zijn alhier ten verkoop aangeboden de navol gende perceelen I.Een huis en erve met tuin en zomer- koepel, staande op de Heerengracht en den hoek van het Molenwater, wijk M no. 176, verkocht voor f 1300. II. Een huis, zijnde een broodbakkerij, staande op het Vlissingsclie Wagenplem. wijk P no. 211, verkocht voor f 1377. IIL Een pakhuis en erf, staande op den Schoorsteenvegers Singel, wijk Qno. 88, verkocht voor f322. Thermometerstand 27 julij - 's av. li u. 57 gr. 28 's morg. 7u. 60 's midd. 1 u. 7'2 's av. II u. 61 gr. 29 'smprg. 7 u. 63 's midd. 1 u. 7'i gr. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 27 julij. Voorzitter de heer Can.Afwezig de heeren van der Lek de Clercq, de Crane, Keller en Ochtman. Dejiotulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen'1 missives van gedeputeerde staten 1. berigt dat de verordening op het bewaren en verkoopen van petroleum ter vernietiging aan den koning dour hen is voorgedragen; 2. goedkeuring raadsbesluit tot uitgifte van gebruik van gemeentegrond 3. idem tot verhooging jaarwedde tweeden.hulponderwijzer op de tusschenschoo), en 4. idem van het kohier, van den hoofdelijken omslag voor 1863. In handen van het burgerlijk armbestuur .wordt gesteld een verzoek van, den bode van gemeld armbestuur tot ver-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1