Op zekeren da» hoorde men in dekamer van het jonge meisje j een hevig geschreeuw, men ijlde toe en vond row. Parr boven i op het meisje op den grond liggen en haar gezigt met vitri- ooi begietende. Het arme slagtoffer der jalousie schreeuwde van pijn en smeekte om genade, doch tevergeefs Men rukte j Biw. Parr van haar af, en verloste het meisje, dat vreeselijk j verbrand was en een oog had verloren M w. Parr sloot zich j ill hare kamer op en liep ijlende op en neder„Nu zal nie mand haar meer beminnen; zij is een afschuw voor iedereen niemand zal liefdevoor haar gevoelen!" Eensklaps werd het stil en de heer Parr liet toen de deur openloopen. Men vond zijn echtgenooie te bed li»gen. worstelende met den dood zij had het vitriool ingpnomen. Toen zij haarman zag, rigtte zij zich op en met een glimlach op de lippen riep zij uit: „ïk heb mij goed gewroken, niet waar?" Eenige sekonden later was zij dood. Deze zaak heeft groote sensatie verwekt; men geeft den heer Parr de schuld van dit ongeval, daar hij het meisje had moeten laten vertrekken. Volgens inededeelingen uit Warschau zijn de geeste lijken van het klooster der Trinitarier voor eenige dagen gevangen genomen, dewijl het bleek dat zij personen, aan wie door de revolutionaire regering de last was opgedragen om anderen van het leven te berooven. terstond daarop de absolutie hebben gegeven, opdat zij zonder schromen het bevel zouden volvoeren. De russische regering laat thans onderscheidene hel- sche machines in groot aantal vervaardigen. Zij zijn van glas, en als een schip over zulk eene machine heenzeilt vliegt het in de lucht. De regering heeft proeven met deze filan tropische uitvinding genomen, die naar wensch zijn uitge vallen. Als een staalje van heerschend bijgeloof dienehet volgende: In de buurtschap Berkutn, bij Zwolle, is een boe renmeisje die van tijd tot. tijd onderhevig is aan vallende ziekte. Dit meisje wordt algemeen voor betooverd gehou den. De boeren verhalen daarvan wonderlijke dingen, bijv. dat z'; zich zoo lang kan uitrekken, dat ze over de hoogste deuren en staketsels heen kan zien. Iedere boer heeft op zijn beurt het huis, waarin de betooverde woont, reeds in lichte laaije vlam zien staan. Geen duivelsbanner in de wereld is in staat het meisjp van den booze te bevrijden. Het is be droe* end om te hooren met welken ernst al deze verhalen door de anders vrij beschaafde boeren worden opgedischt. Als eene bijzonderheid deelt men mede dat door een liefhebber van oudheden te Breda, een blad is gevonden van den 23regeligen Donatus van Lourens Coster. Dit blad dat zich als omslag om een registertje van 1497 bevond, is thans opgenomen in de bibliotheek vau de arrondissements- regtbank aldaar, De Victoria regia is thans in den hortus botanicus te Amsterdam in vollen bloei en schoonheid. De eerste bloem knop heeft zich donderdag ontplooid en de tweede stond op het opengaan. Gedurende den bloeitijd is de plant tot des avonds 10 ure te bezigtigen. Van de zaden dezer plant, in het vorige jaar naar Java verzonden, zijn eenigen in 's lands plantentuin te Buitenzorg ontkiemd. Bij de laatste wedrennen te Namen zijn verscheidene ruiters van hunne paarden gestort, van welke sommige niet on belang' ij ke kwetsuren ontvingen. Bij de steeple chase wa ren twaalf hindernissen gesteld, waaronder een muur. De heer Wheelwright, die het paard Marguery-Morport bereed, struikelde voordien muur en viel onderzijn paard. Hij werd ernstig gekwetst opgenomen en gaf eene groote hoeveelheid bloed op; voor zijn leven schijnt evenwel geen gevaar le bestaan, liet ongeluk schij nt echter dezen sportsman te ver volgen. In het afgeloope» jaar deed hij bij deze zelfde wed rennen te Namen een zwaren val; vervolgens werd hij erns tig gekwetst bij de wedrennen ie Gent, terwijl hij eiadelijk nog onlangs te Spa het slagtoffer was van een ernstig onge luk. Al deze onheilen schijnen den heev Wheelwright echter niet te ontmoedigen. Volgens de Echo des Fontaines te Spa is de thermo meter aldaar dezer «lagen tot verscheidene graden beneden het vriespunt gedaald. Het linnen was even als in den vollen winter bevroren, terwijl «le groenten zeer veel geleden hebben. In sommige duitsche dagbladen wordt mededeeling gedaan van een bitter woord, dat onlangs ontvallen zou zijn aan Garibaldi. Voor de opening van het laatstelijk te Turijn gevienle scherpschutters-feest, waarbij Garibaldi als onder voorzitter der italiaansche scliutters-vereeniging tegenwoor dig had moeten zijn, zond namelijk koning Victor Emma nuel een zijner adjudanten naar Caprera, ten einde den voormaligen diktator eershalve uit te noodigen tot bijwoning van het feest. De koning deed hem daarbij weten, «lat het hem. Garibaldi, genoegen «loen zou. roet eigen ongen getuige te zijn van de vorderingen in het schieten in den laatsten tijd door de italianen gemaakt. „Van «1e wezenlijkheid dier vorderingen (zou Garibaldi geantwoord hebben) houd ik mij overtuigd; iuimerswerd mijn voet dooreen italiaanschen kogel getroffen, en dit behaagde Z. M. zoo zeer, dat hij den schutter (kolonel Palavicini) tot generaal bevorderde." Uit Hannover wordt gemeld, dat voor eenige dagen voor het geregt aldaar werd verdaagd, zekere Riechers, uit Osterwald, een 72jarig man, vroeger arbeider, doch die sedert jaren te zwak was om te werken. Hij was beschuldigd, een hemd ter waarde van 3 groschen gestolen te hebben. Tot zijne verdediging zijde hij: „Met eere ben ik 72 jaren oud geworden; ik heb bij Waterloo mijn koning en vaderland trouw gediend ik heb later gewerkt, zoo lang gewerkt, tot dat mijn Iigchaam geeoe kracht meer had. Ik wendde mij tot de gemeente om ondersteuning, doch men antwoorde mij, dat de gemeente reeds artnen genoeg heeft te voeden en ik dus maar een goed heenkomen moest zoeken. Van alle le- vensmitldelen ontbloot en «loor honger gepijnigd, beging ik den diefstal, en voor het «laardoor verkregen geld kocht ik brood." Het geregt veroordeelde hem tot twee dagen gevan genis doch besloot met het oog op zijne diensten aan het vaderland, zijn hoogen ouderdom en de nood, waarin hij verkeerile, hem aan «ie genade des konings aan te bevelen. Met gevouwen handen en tranen in de oogen dankte de oude krijgsman en uitte tevens de bede. dat God hem spoe dig van «Ie aarde mogt wegnemelft Den 17 augustus zal te's Hage «le nationale tentoon stelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen van wege de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland worden geopend. Te Civita Vecchia heeft eene belangrijke arrestatie plaats gehad een corsicaan. Franchi, namelijk is in hechte nis genomen op hetoogenhlik dat hij zich naar Frankrijk wible inschepen. Men heeft zeer gewigtige ontdekkingen gedaan; er is van n ets minder sprake dan van een plan tot het vermoorden van twee soevereinen. Den 15 augustus a s. zal niet alleen het nieuwe stand beeld in romeinsch gewaad van Napoleon 1 op de zuil van het plein Vendöme, maar ook dat V3n den prins Euge'nius op zijn voetstuk worden gesteld. Dit laatste zal binnen eenige dagen worden geplaatst. Het is een blok graniet van 17 a 18,000 ponden. Men leest in het Handelsbl. van Antwerpen „De her innering, die het rauzi)kkorpsjler ne«ferlandaei»»gre.ft£f!ic onder «lirektie van den voorireffelijken Dunkier, in België achtergelaten heeft, isnogaliijd levendig. Nietalleen in Ant werpen, maar ook te Genten Brugge wenscht men dat die kunstreis zou kunnen hernieuwd worden. De koninklijke harmonie van Antwerpen heeft eene vraag aanZ. M. koning Willtin III gezonden, om het «nuzijkkorps andermaal over «le grenzen te laten komen. Men had hier gehoopt dat de heer Dunkier het feest van koning Leopold zou hehben mogen opluisteren. Brugge heeft ook eene invitatie gedaan en Gent zou willen, dat het beroemde «nuzijkkorps zijne Artevelde-feesten kwam vereeren. Laat ons hopen dat het antwoord gunstig zijn zal." Uit Lissabon wordt gemeld, dat de vprkoop van dia manten der kroon, waartoe de Cortes onlangs magtiging hadden gegeven, heeft plaats gehad. De heer Bernard, direk- teur van «le keizerl11ke diamantslijperij van Frankrijk, is daar eigenaar geworden van de vier voornaamste partijen ruwe diamanten, voor de som van ongeveer 1,30U.0')0 fr De gebeele opbrengst van den verkoop bedraagt 1,80U.0U0 fr. Deze dia.nanren zijn afkomstig uit de mijnen in Brazilië en in 1821; «loor koning Joan VI naar Portugal overgebragt. De waarde van «le diamanten, waarover de kroon nu nog kan beschikken, bedraagt ongeveer 3b millioen. Onder deze moet er een zijn, die in grootte misschien de bekentle dia manten zou overtreffen. Verkooplngen en aanbestedingen. Door «le kommissie voor de staatsspoorwegen werd donderdag aan het departement van binnenlandsche zaken aanbesteed het maken van de aardenbaan en «le kunstwer ken, het houwen van een haltegebouw te Woenstlrecht en eenige verdere werken voor «len spoorweg tusschen Bergen op Zoom en Woensdrecht. benevens het maken van een ge deelte van «Jen «lam door «le Ooster Schelde. Deze beste ding geschiedile bij inschrijvingen opbod; er waren 25 bil jetten van inschrijving ingekomen. Het werk werd ingezet voor f 450.000, met opbieding van f2000, en gemijnd voor f 456,000 door den heer Pieter Kales Wz. te S.iedrecht. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure, julij 1863. Wind. NWesfc I 4 N West 6 W.NW 2.5 W.tZ. 9 Nw.t.W 4 Nwt.W 4 W.NW. 1 10 762 2 I 757.7 I 758 4 7521 760 0 765.3 760 8 I e 1-1 e a J e* §d J -if a 1 2 cê" to (S ,15.2 0.62 8.22 1.5 Ï10 0 0.60 8 30 00 17-5 0.79 11.70 0.0 19.4 076 12 72 9.1 17.2 0.70 1044 4.3 15 5 0.66 8 80 00 17 2 0.74 10.96 0.0 Aanmerkingen. ligt bewolkt, ligt bewolkt heij. bewolkt heijig. bew. betr. regen, bew. betr. heijig. ligt bew. heijig. bew. betr. heijig. Thcrnionieterstand. 25 julij 's morg.7 u. 62 's midd. 1 u. 66 'sav. 11 u. 54gr. 26 's morg. 7 u. 58 's midd. 1 u. 63 's av. 11 u. 58 gr. 27 'smorg. 7 u. 58 's midd. I u. 62 gr. BUITENLAND. Algemeen overzigt. De oorlogzuchtige stemming der parijssche bevolking heeft thans haar toppunt bereikt. De meest overdrevene of uit de lucht gegrepene geruchten worden dan ook gretig opgevangen en verspreid. Men spreekt van regementen welke worden uitgerust om op het eerste bevel in het veld te komen men gewaagt van vier legerkorpsen, waarover het bevel zal worden toevertrouwd aan de maarschalken Mac- Mahon, Niel, Baraguey-il'Hiliers en Forey, welke laatste men uit Mexiko naar het vaderland doet terug keeren. Men ziet reeds oorlogsvaartuigen in gereedheid brengen te Toulon en gepantserde fregatten uitrusten te Cherburg. Men verhaalt van plannen tot veldtogten, welke te Vichy, aan het ministerie van oorlo» of aan het ministerie van marine worden bestuileerd. Men blokkeert reeds de kusten der Zwarte zee; men bombardeert Odessa; men doet lan dingen op de russische kustenEn bij dit alles vergeet men zoo gaarne dat«le winter weldra alle verwezenlijking van dergelijke lucktkasteelen ten eenenmale onmogelijk zal maken, ware het zelfs «lat deze luchtkasteelen ernstige plan nen werden, hetgeen nog zeer twijfelachtig is. Intusschen vergeet men bij al «leze oorlogzuchtige bere keningen dat er nog vele formaliteiten zouden moeten plaats hehben. alvorens het werkelijk tot eene vredebreuk kwam- Langs den weg der diplomatie schrijdt men al zeer langzaam voort en zelfs in het geval dat «1e drie mogendheden tot het zwaard als ultima ratio de toevlugt wilden nemen, zouden aan dit laatste argument eerst nog drie diplomatieke hande lingen moeten voorafgaan. Vooreerst zou men de depeche van prins Gortschakolf moeten beantwoorden en de verkla ring afleggen dat alle verilere onderhandelingen thans onmogelijk zijn geworden. In de tweede plaats worden daarop de ambassadeurs teruggeroepen en de diplomatieke betrekkingen afgebroken, gelijk nog onlangs tusschen Enge land en Brazilië heeft plaatsgevonden, welk konflikt echter weldra door de bemiddeling van Portugal, na de uitspraak van koning Leopold, zal worden opgelost. Eindelijk wordt een ultimatum afgezonden en eerst dan bestaat er. na een weigerend antwoord, eene volledige vrede- hreuk. Men ziet dus «lat Europa in allen gevalle nog niet zóó nabij dergelijken toestand is. als men hier en gin «is wel ger.eigd schijnt te gelooven. Het kan overigens niet ont kend worden dat Rus'and steeds voortgaat om zich in staat te stellen aan alle eventualiteiten herhoofd tebieden. Dezer dagen is bij de reeds bekende militaire maatregelen, liet koöxp, meel of hoornvee uit te voeren, terwijl van wege «le reg"df,'no belangrijkeaankoo- pen van levensmiddelen worden geft?an* Verder vemeen^fc men «lat in het laatste gedeelte «lezer (^e ^or,Cfi aan de oevers der Baltische zee door den czaar zullen bezocht worden. In Engeland schijnt men reeds tot eene meer kalmestera- rning te z jn teruggekeerd; daar werkt op regeringen natie nog de gedachte aan Savoye en Nice als verkoelend middel tegen oogenblikkelijke oorlogzuchtige opgewondenheid. Evenwel worden er te Londen nu en dan meetings gehou den waarbij vnj oorlogzuchtige redevoeringen worden uitgesproken. Bij een der laatste werd met eene groote meerderheid voor deri oorlog gestemd, terwijl het parle mentslid Mac Shelley verklaarde „dat wel is waar de oorlog eene groote ramp was, maar de schande eene nog grootere." In de tweede kamer van den oostenrijkschen Reichsrath was vrijdag het bespreken eener petitie van L ingiewicz aan «le orde, waarbij deze verzocht zich naar Zwitserland te mogpn begeven. De vergadering heeft in strijd met het ver langen der regering «ht verzoekschrift naar de ministeriën verzonden. Uit Mexiko wordt berigt dat de generaal Forey aldaar een driemanschap en een siaatsraad Jiad aangesteld om hetn in het bestuur «Ier veroverde provinciën' ter zijde te staan. Men sprak overigens van een volksbesluit. hetwelk tegen 29 jnnij zou worden uitgelokt waarbij mtspvaak zou worden gedaan omtrent den door de mexikanen gewenschten rege ringsvorm. Amerika. Aan eene mededeeling uit New-York ontleenen wij het volgende omtrent den toestand der benle vijandelijke legers na den slag bij Gettysburg „Even als bijna alle gevechten, sedert het begin van den oorlog geleverd, heeft <le slag waarvan Pennsyl vanie het toon'eel is geweest, drie «lagen geduurd. Op den eersten en tweeden dag was «le krijgskans gunstig geweest voor het Zuiden en in den krijgsraad der gefedereerden. gehouden in den nacht van donderdag op vrijdag, helde men zelfs een oogenblik tot den tenigtogt over. De aankomst van belang rijke versterkingen deed echter dit plan veiamleren en men besloot om de positiën, welke men inuam, tol liet uiterste te verdedigen, waarin men ook ondanks de wanhopige pogin gen van den generaal Lee slaagde. Vrijdag avond ten acht ure, nadat een laatste vreesselijke aanval even als «le andere vruchteloos was gebleven, besloot de zuidelijke opperbevel hebber tot den aftogt, welken hij «les nachts bewerkstelligde. „Men kan van het Standpunt der zuidelijken de krijgsbe weging van den generaal Lee meer als een mislukten aanval beschouwen, dan als een nederlaag, daar zij steeds aanval- lenderwijs hebben geageerd en in hunne achterwaartsche beweging geen eukel oogenblik zijn verontrust of vervolgd. „Desniettemin is dit alles voor hen een gevoelig onheil, waardoor de toestand van den veldtogt geheel veranderd wordt. In dezen enkelen slag overwinnaar gebleven, had de generaal Lee Maryland. Pennsylvanië en zelfs Washington in handen, zoo dat het wel te begrijpen is «lat de hoop op een dergelijk resultaat tot zulke krachtdadige pogingen moest leiden, als hij gedurende die «Ine dagen in het werk heeft gesteld. Teruggedreven en meer dan gedecimeerd, was hij eindelijk genoodzaakt terug te trekken naar de hooger gelegene streken van Cumberland om zijn leger te reorga niseren, of misschien den Potomac weder over te trekken en naar Virginië terug te keeren. „Wat zal nu de generaal Lee doen? Dit is een punt, waaromtrent de gevoelens verdeeld zijn wegens «1e onzeker heid. waarin men verkeert betrekkelijk den toestand van zijn leger na den slag bij Gettysburg. Sommige berigten stellen het zuidelijk leger voor als gedemoraliseerd, in wan orde, zonder krijgsbehoefte en ongeschikt tot eenige gere gelde krijgsbewegiug. Andere berigten kennen aan den terugtogt het karakter toe eener in de beste orde en zonder groot verlies van krijgsmateriëel ten uitvoer gebragte ach terwaartsche beweging. Deze laatste voorstelling schijnt ons (de schrijver van dit stuk geeft niet onduidelijk blijken zijner sympathie voor het Zuiden) de meest waarschijnlijke. Behalve dat zij vrij wel in overeenstemming zou zijn met de antecedenten van den generaal Lee, is het niet duidelijk waarom een zonder verontrusting des vijands ten uitvoer gebragte terugtogt in een onordelijke vlugt zou zijn veran derd. Immers, terwijl de gekonfedereenlen vrijdag reeds Gettysburg ontruimden, is deze stad eerst zaturdag avond door de gefedereerden bezet geworden. Zondag hadden zij deze naauwelijks vier mijlen voorbijgetrokken en stootten toen op de vijandelijke kavallerie in slagorde geschaard. „Men is derhalve geregtigd oin te gelooven dat de gene-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2