MÏDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 90. Dingsdag 1863. 28 Julij. «OES VMiVA- Editie van maand m avond 8 ure. middelburg 2? julij. Het zal onzen lezers uit het verslag der laatste zitting van den gemeenteraad gebleken zijn dat de raad zich een parig heeft vereenigd met een voorstel, hetwelk wij zeer toejuichen. liet strekt om burgemeester en wethouders uit te noodigen tot het ,.c..»^.VVliri ,\e tióocVige maatregelen om Yoor deze gemeente een <jer ijf hoogere burgerscholen met vij£j®r'oen kursns verkrijgen, welke volgens de nieuwe wet op net -JBidüelbaar onderwijs hier te laude zullen wor den opgerigt. Dat deze wensch door velen gedeeld en billijk geoordeeld zal worden, achten wij zeer waarschijnlijk. Immers het kan niet in de bedoeling liggen van de regering om de vijf bedoelde scholen binnen de grenzen van een drietal aan grenzende provinciën te stichten, daar zij in dat geval zeer zeker niet aan het doel, hetwelk men zich daarvan voorstelt, zouden beantwoorden. Wij twijfelen rtan ook geenszins of deze scholen zullen gelijkmatig over Nederland verdeeld worden, waardoor ook middellijk de algemeene beschaving en verlichting zal wor den bevorderd. De opmerking is dan ook verre van nieuw, en reeds dikwijls werd met uitvoerigheid betoogd dat der gelijke scholen in zeker opzigt als brand punten van onder wijs ook op de bevolking een gunstigen invloed uitoefenen. Worden nu de vijf op te rigten hoogere burgerscholen niet allen binnen een kleinen kring van gemeenten gesticht, maar over de geheele oppervlakte des lands verspreid, dan heeft de hoofdplaats van Zeeland voorzeker door hare geografische ligging billijke aanspraak op de vestiging van zulk een school. In het belang der nieuwe inrigtingen van onderwijs zoo wel als van deze gemeente zien wij derhalve met belangstel ling de noodige maatregelen van burgemeester en wethou ders te gemoet, opdat deze gemeente een der hoogere burgerscholen binnen hare muren moge zien vestigen. Wij vernemen dat aan het geschil tusschen gedeputeerde staten dezer provincie en het gemeentebestuur alhier betrekkelijk de subsidie aan het burgerlijk armbestuur over 1862 een einde is gemaakt door de beslissing des konings, waarbij aan de zienswijze van den gemeenteraad is toe gegeven. Het verzoek gerigt aan de direktie der gas-fabriek alhier, tot vermindering van den gasprijs en de afschaffing der meterhuur, is heden verzonden, voorzien van 180 handtee- keningen. *Men ineldt ons uit Vlissingen dat Zr. Ms. stoorafregat Zeeland, komraandant de kapitein ter zee G. Fabius, heden middag ten half twee ure aldaar op de reede ten anker is gekomen. Bij besluit van Z. M. den koning van den 10 julij, no. 52, is goedgekeurd het gemeenschappelijk genomen besluit van de gemeenteraden der voormalige plattelands-gemeenten in Walcheren, waarbij, ten gevolge der wet van 20 junij 1862 (Staatsblad no. 62), wijzigingen zijn gebragt in de heffing der plaatselijke belastingen op het gedistilleerd. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons: „In den afgeloopen zomer was het metselwerk aan de suatiesluis, ten dienste der Breede watering, in de nabijheid van Hansvveert, naauwelijks voltooid, of er ontstond, 200 als ik u destijds mededeelde, eene belangrijke verzakking, waardoor een der vleugels gescheurd en de grond in den boezem opgedoken was. De herstelling, om zoo mogelijk de herhaling hiervan in het vervolg te voorkomen, werd voor ruim f14000, dat wezenlijk een aardig herstellings sommetje is, onderhands besteed. Spoedig begon men met het graven en uitbaggeren van zoogenaamde kisten, die bij de staking van het werkin november van het vorige jaar, eer.e diepte van ruim vier ellen hadden. Met die put ten in de nabijheid van haar front bleef de sluis den gehee- len winter liggen. In het voorjaar hervatte men het werk en werden de putten, na ze nog wat uitgediept te hebben, met het meestal uit de Wester-Schelde aangevoerd zand aangevuld, ten einde een stevigen voor- en ondergrond te erlangen. „Thans nu de dijk over diesluisnageuoeggereed en daar mede de scheur in den sluisvleugel bedekt is, schijnen de fonuamenten als het ware die voorzorgmaatregelen te bespotten, daar er ook reeds in dien dijk eene verzakking te bespeuren is. Bovendien zijn de heide vleugels, de eene zelfs zeer aanmerkelijk, gescheurd. In de sluis zelve is. zegt uien, de verzakking gelukkig nog in geringe mate te ont waren. „Van waar, vraagt ge misschien, die ongevallen Ik wil u hierop een kort antwoord geven, dat geenszins op volle digheid aanspraak maakt. „Bij het makrn der fondamenten voor die sluis zijn on derscheidene heipalen, zoo als vaak plaats heeft, moeten worden afgezaagd, omdat ze met geene mogelijkheid kon- deR ingeheid worden, dat zeker als een bewijs voor de stevig heid van den bodem kan beschouwd worden. Later ontstond de verzakkingen ten gevolge daarvan het uitbaggeren; wel- ligt is toen het zoogenaamde kwelzand. dat er scheen te wel len, uit de fundering naar de putten gezijpeld, waardoor. zo'o'Tte ki ffcfiïMei heipalen v.. niet verlamd, de grondslag zeker verzwakt is, daar juist de verzakkingen en scheu ren aan de zijde der uitbaggering voorvallen. Boven dien zeggen deskundigen, dar het plan der bouwing niet deugt, althans daar hoogst gebrekkig kan genoemd worden, en de sluis veel beter in plaats van voor in den zeedijk had kunnen gelegd worden. Intusschen baart het niets dan schade en oponthoud Wanneer de sluis voltooid zal wezen, en wat er inmiddels nog zal voorvallen, zijn dagelijksche vragen, wier beantwoording onmogelijk is." Men schrijft ons uit Axel dat bij de jongste verkiezin g van leden voor den gemeenteraad 106 van de 153 kiesbe- voegden hunne briefjes hebben ingezonden. Daarvan waren 3 van onwaarde, zoo dat de volstrekte meerderheid 52 bedroeg. Van de aftredende leden zijn herkozen de heeren dr. L H. Janssen en M. van Dixhoorn, ieder met 52 stem men. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren P. Dekker, aftredend lid, en M. J. van Vessera. De eerste kreeg 51 en de laatste 36 stemmen. De Staatscourant van heden deelt den tekst mede van de overeenkomst tusscher. Nederland en Spanje gesloten tot wering van den nadruk van wetenschappelijke en letter kundige werken. Z. M. de koning heeft de akte van oprigting der Rotter- damsche bank goedgekeurd. Het hoofddoel dezer naam- looze vennootschap is kapitaal beschikbaar te stellen voor handel, nij vei beid en landbouw in Nederland en zijne bui- tenlandscbe bezittingen. Het knuitaal hedraagt f 1 5,000,000, verdeeld in aandeeleu van f250 op naam en gespinst in drie seriën van f 5,000.000, waarvan voorloopig alleen de eerste serie wordt uitgegeven. De gemeenteraad van Rotterdam zal binnen kort een plan in behandeling nemen tot uitbreiding der stad langs den linker oever der Maas, Daarbij wordt voorgesteld van de Boompjes, ongeveer ter hoogte van het Bolwerk, op een geschikte» afstand van de Koningsbriig. een vaste brug over de Maas te werpen, nadat vooraf door Feijenoord twee groote kanalen zullen zijn gegraven, waarvan het eene tegenover het station van den Rijnspoorwegen het andere tegenover de Boompjes, ten westen van de Draaisteeg, zal uitkomen. Door deze kanalen worden alzoo de bezwaren uit den weg geruimd, die anders voor de scheepvaart uit eene vaste brug over de Maas zouden kunnen ontstaan. Het tweede, zoogenaamde Wester-kanaal, veroorlooft toch aan de schepen om de stad te hereiken, haar weder te verlaten of haar in regte lijn voorbij te varen, zonder die brug te pas seren. Bedoelde twee kanalen zullen met elkander in ver band worden gebragt door twee havens, waardoor het geheele terrein in vier blokken zal zijn afgedeeld, die, behoorlijk opgehoogd, als bouwgrond zullen worden uitge geven. In het verschiet ligt dan nog eene verdere uitbrei ding langs Katendrecht. met eene tweede brug over de Maas. ter hoogte waar thans de stoomboot op Katendrecht vaart. Naar wij vernemen zal eerstdaags de kommissie tot aanleg van staatsspoorwegen worden opgeheven, en zullen de amb tenaren der staatsspoorwegen direkt onder den minister van binnenlandsche zaken werkzaam zijn. Menvleitzich.dat door dezen maatregel de aanhangende zaken spoediger dan tot nu toe geschiedde, zullen afgedaan worden. Zijn wij wel onderrigt, dan heeft de heer van der Kun reeds voor eenigen tijd zijn ontslag als lid dier kommissie gevraagd. Een ander hd, de heer de Bordes, zal waarschijnlijk hoofd-ingenieur worden van de spoorweg-maatschappij tot aanleg van den spoorweg op Java. De president der kommissie, de generaal van Meurs, wordt gedoodverwd met de betrekking van voor zitter van den raad van toezigt op de spoorwegen. (Da//LI. van Zuidh. en 's Grav.) De minister van justitie beeft, bij resolutie van 2i dezer, vastgesteld een nieuw model voor binnenlandsch paspoort, inliet algemeen policieblad opgenomen, met aanbeveling aan heeren burgemeesters, om te zorgen dat ieder binnen landsch paspoort, wat den inhoud betreft, met het vastge steld model overeenkoine. Men deelt aan het Utrechtsche dagblad bet volgende mede De kommissie, op de jongste algemeene vergadering der maatschappij van weldadigheid benoemd,ten einde rapport uit te brengen over de voorstellen van kommissarissen van genoemde maatschappij, tot behoud der koloniën, heeft onlangs de koloniën bezocht, en houdt zich nu bezig inet het oordeel over die voorstellen te formuleren en welligt nieuwe voorstellen aan te bieden, waardoor de maatschappij voor vernietiging zou kunnen worden behoed. Met groote belangstelling ziet men het rapport dier kom missie te gemoet, "t welk op eene buitengewone vergadering in de maand augustus te Amsterdam te houden, zai worden uitgebragt. Hoogst wenschelijk is het. dat al de afdeelingen der maatschappij zich op die bijeenkomst zullen laten ver tegenwoordigen, opdat er, na rijp beraad en door wrijving van denkbeelden, een besluit worde genomen, dat de stich ting van Van den Bosch niet alleen voor eene opheffing beware, maar haar ook tot een toestand brenge, die honder den het eerlijk brood laat verdienen en alzoo tot een zegen voor het algemeen strekken kan. Mevrouw de wed. Storm, die onlangs de kolonie van weldadigheid bezocht, was hoo- gelijk ingenomen met den fabriekmatigen arbeid aldaar, hoewel thans door de amerikaansche kwestie kwijnende, verrigt. Kerk- en sclioolnicnws. In de vorige week hield de heer C. Rochedieu, vroeger predikant te Sédan, zijne intreerede bij de waalsche ge meente te Delft, naar aanleiding van 2 Tun. 1:12 Marine en leger. Naar inen verneemt zal Zr. Ms. stoomfregat Zeeland gereed worden gemaakt voor eene reis naar Japan. Zr. Ms. stoomschip Vesuvius wordt iederen dag aan het Nieuwediep binnen verwacht. Aan het Handelsblad wordt uit Breda gemeld dat het thans zeker is dal het 6e regement infanterie, aldaar in gar nizoen. met 1 mei 1861, na een verblijf van zes jaren, die stnd zal verlaten en naar Zeeland vertrekken, om bet 2de regement van dat wapen af te lossen, hetwelk te Breda in bezetting komt. B&egtszaken. De hooge raad heeft niet ontvankelijk verklaard het beroep van den ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongeregt te Axel. tegen een vonnis van dat kanton- geregt, waarbij de kantotiregter geweigerd heeft te viseren de rnagtiging van dien ambtenaar, om het maximum dei- boete te doen betalen wegens het bederven van een anders roerend goed. Voorts heeft de hooge raad vernietigd een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarbij II. A. Velier- man is veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf wegens het afleggen van valsche getuigenis, en de zaak verwezen naar het hof in Zuid-Holland, op grond dat, al moge het blijken dat eene verklaring in strijd is met de waarheid, echter het boos opzet behoorlijk moet zijn gemotiveerd. De jongen, die te 's ITage een brief uit een der stails- brievenbussen heeft geligt, is, onder verzachtende omstan digheden, tot 3 maanden korrektionele gevangenisstraf veroordeeld. Gemengde berigten. Volgens The times zou de slavenhandel op Cuba in den laatsten tijd weder zeer toegenomen zijn. Men berekent dat gedurende de laatste twee jaren 25,000 slaveu uit Afrika zijn aangevoerd. Eene lading slaven wordt onmiddellijk op de verschillende plantaadjes ingedeeld en het schip wordt verbrand. Daar de autoriteiten hun aandeel ia de lading ontvangen zijn alle nasporingen enklagten nutteloos. De gunstige resultaten te Londen verkregen door middel van den Metropolitan undergrond railway, hebben in Parijs het vroegere denkbeeld wederom opgewekt, om een soortgelijken weg in Parijs aan te leggen, namelijk ingevolge de daartoe aangeboden plannen van de heeren Flachat, Brame en Menton. Uit de vereeniging dezer plan nen zou een geheel geboren worden dat volkomen aan de behoefte voldeed der overgroote en steeds dagelijks toene mende cirkulatie in Parijs. Al de stations der spoorwegen zouden onderling in verbinding gebragt en een toegang verleend worden tot de verschillende marktplaatsen zoo doende zou de publieke weg voor een groot gedeelte vau het transport der levensmiddelen bevrijd en tevens de cir kulatie en het vervoer van rijtuigen, karren enz. in Parijs gemakkelijker gemaakt worden. liet totaal der op 1 januarij jl. in Engeland inge schreven stoomschepen was 2192 met 810,538 tonnen inhoud. Uit New-York wordt het volgende voorval gemeld: Mw. Parr, echtgenoot van een lijk koopman te New-York, leefde sedert geruiraen tijd in onmin met haar man, dien zij beschuldigde in ongeoorloofde, betrekking te staan tot een zijner bloedverwanten, een arm jong meisje, dat hij in huis had géripmen. Meermalen had dit meisje aangeboden het buis te verlaten, doch de heer Parr weigerde dit toe te laten.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1