Thermometerstand 22 julij.'s av. 11». 60 gr. 23 's morg. 7 u. 61 'smidd.lu. 65 'sav.llu. 58gr. 24 '8morg. 7 u. 60 's tnidil. 1 u. 65 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 22 julij. Voorzitter de heer B:jlevel«l van Serooskerke. Afwezig de heeren N.J O. Snouck Hurgronje. Caland en A. W. Snouck Hurgronje. uitlandig. van Uije, ongesteld, en van de Graft, wegens ambtsbezigheden. Nadat de notulen der vorige zitting zijn gelezen en goed gekeurd. worden de volgende mededeelingen des voorzitters van ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen o. bengt van verhindering der genoemde afwezige leden b. vijf missives van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende goed keuring van tie raadsbesl uiten tot vei hooging van het aan burgemeester en wethouders verleende krediet ten behoeve van het anuwe/.en over 1862; tot af- en over schrijving op de gemeentebegrootting voor 1862tot uitgifte in erfpacht van gemeentegrond; tot onderhandsche verhu ring van gemeenle-eigenilommeneen extrakt uit het koninklijk besluit tot goedkeuring van het besluit van den raad tot heffing van loonen voor het roeijen van vaatwerk met den alambic van Salléron; c. eene missive van burgemeester en wethouders van Neuzen, berigt dat tot komimssaris en bestelmeester voor het veer tusschen Neuzen en Middelburg is benoemd de heer P. Trechtman, notaris-klerk aldaar. Is ingekomen een adres van den heer P. Dumon Tak met verzoek oiu eene aarden grafruimte voor twaalf kisten op de burgerlijke begraafplaats te mogen ontvangen tegen beta ling der daarvoor vastgestelde som. In overeenstemming met het rapport van tien gemeentebouwmeester adviseren burgemeester en wethouders tot den afstand van de ver langde ruimte, tegen «le hij het tarief bepaalde kosten. Hier toe is een pang besloten en het opgemaakt koncept-besluit goedgekeurd. Nog is ingekomen een verzoek van W. Hoek, schipper in het beurtveer tusschen Middelburg en Bergen op Zoom, om ontslag uit die betrekking wegens zijne hoogejaren Op voorstel des voorzitters is besloten dit eervol ontslag te ver- leenen. Aan de orde wordt gesteld de beraadslaging bij resumtie^ over de in de vorige zitting ingekomen verzoeken vanG.Wit- termans en J. Schreurs. die beide verzoeken om als beurt schipper tusschen Middelburg en Bergen op Zoom te wor den aangesteld. De heeren S.ffle' en Fokker wenschen omtrent deze zaak een be>luit te nemen, waarna tot <le benoeming wordt overgegaan. Met 11 stemmen wordt G. Wittermans als zoodanig benoemd, terwijl 1 biljet in blanko is uitgebiagt. Ter inzage voor de leden heeft gelegen het Provinciaal blad no. 67. houdende cer»e cirkulaire van gedeputeerde staten dezer provincie, naar aanleiding van een brief van den minister van binnenlund.-ohe zaken, wuarbij de raad wordt uitgenoodigd oui zijn besluit betreffende de heffing van eene plaatselijke belasting op het gedistilleerd te her zien en te wijzigen, en hei dien ten gevolge te nemen besluit zoo spoedig mogelijk aun lien in te zenden. De voor zitter deelt mede dat burgemeester en wethouders een gewij zigd besluit hebben opgemaakt, hetwelk mede voor de leden ter inzage heeft gelegen en waarmede de financiële kom missie zich heeft vereeuigd. Het gewijzigd besluit van 24 december 1862 en 18 februarij 1863 wordt door den sekre- taris voorgelezen, waaruit blijkt dat, ten geiolge van de voorschriften tier nieuwe wenen op liet binnen- en buiten- landsch gedistilleerd, op de hoofdsom \an den rijks akcijns op het buuenlandsch gedis.illeerd even als op hel binnen- landsch gedistilleerd 90 opcenten en op de buitenlandsche zoete likeuren 60 opcenten geheven zullen worden. Van het binnen de gemeente ingevoerd wordende binnen- of buiienlamlsch gedistilleerd en de likeuren, waarvan de rijks akcijns elders is voldaan, zal eene belasting worden geheven ten bedrage van f 19.80 per vat bij eene warmte van 15 graden van tien liontlerddeeligen thermometer, het welk 50 kannen zuiveren alkohol bevat, en bij meerdere of mindere hoeveelheid en sterkte naar evenredighei.I. On der binnen- en buitenlandsch gedistilleerd wordt begrepen, behalve de on vermengde door overhaling verkregen alkohol houdende vloeistoffen, likeuren, bitters en ander dergelijk gedistilleerd, reukwater, vernis en alle andere met alkohol bereide vloeistoffen, geen dranken zijnde, zoo ver die vloei stoffen eene meerdere sterkte hebben dan in verhouding van vijf kannen zuiveren alkohol op bet vat bij bovenge- noeraden warmtegraad. De verordening is, blijkens de mededeeling des voor zitters, mede dienovereenkomstig gewijzigd en wordt te gelijk met het gewijzigd besluit zonder nadere beraadsla ging goedgekeurd. Wordt voorgelezen eene missive van het burgerlijk arm bestuur aan burgemeester en wethouders. Daarin worden deze uitgenoodigd om daar het geschil tusschen gedepu teerde staten van Zeeland en den gemeenteraad nog steeds onbeslist is en er reeds zes maanden van dit jaar verloopen zijn zonder dat aan het bestuur der godshuizen eenige ver- plegingskosten, welke over de eerste helft van dit jaar reeds bedragen eene som van f 12,789.43j, zijn kunnen voldaan worden aan den raad eenig voorstel te doen om daarin, hangende het bestaande geschil, te gemoet te komen. De voorzitter stelt voor om, ever. als over 1862 heeft plaats gehad, aan burgemeester en wethouders een krediet le ver- leeDen tot bestrijding der verplegingskosten van het arm wezen, en thans tot een bedrag van f 13,000, te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven op de gemeen tebegroo- van 1863. De raad vereenigt zich eenparig met dit voorstel, terwijl het daartoe opgemaakt koncept-besluit mede wordt goedgekeurd. In handen der financiële kommissie worden tot onder zoek gesteld: a. een staat van het burgerlijk armbestuur, bevattende een financieel overzigt over 1862 met eene memorie van toelichting, en een verzoek om magtiging tot eenige af-en overschrij vingen op de begrootingb de reke ning in duplo van het bestuur der godshuizen betreffende de administratie over 1862. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters dat bij de opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger alles in orde is bevonden, zijnde op dat oogenblik in kas f 15,144,8,6. De voorzitter legt namens burgemeester en wethouders over de rekening der gemeente over 1862, welke in handen der fi ïanciële kommissie wordt gesteld. Nog wordt namens burgemeester en wethouders overge legd een staat no. 2 van oninbare posten van den hoofd el ij - ken omslag, tot een gezamenlijk bedrag van f 226,82. Zon der nadere beraadslaging is deze staat gearresteerd. Nadat voorlezing is geschied van de door burgemeester en wethouders met gedeputeerde staten gevoerde korres- pondentte betreffende het voortdurend toestaan der provin ciale subsidie ten behoeve der geneeskundige school alhier, zegt de voorzitter dathi^zich in het belang van het onderwijs verheugt dat die korrespondentie in de onlangs gehouden zomervergadering der provinciale staten heeft mogen leiden tot het besluit oin die subsidie en daardoor het bestaan der school weder voor tien jaren te verzekeren. De voorzitter deelt mede dat de opening der stembus heeft plaats gehad voor de verkiezing van vijf leden van den gemeenteraad ter vervulling der met september e. k. door periodieke aftreding te ontstane vakatures; dat zijn ingeleverd 17') briefjes, waarvan 6 in blanko en 1 van onwaarde, zoo dat het getal geldige biljetten 163 en de vol strekte meerderheid 82 bedroeg; dat daarvan zijn uitge- bragt op de heeren dr M. II. Damtne 154, mr. P. j. G. van Diggelen 149, J. Ph. van Visvliet 144, P. van de Graft 133 en jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje 128 stemmen, zoo dat al de aftredende leden zijn herkozen. Deze mededeeling is voor kennisgeving aangenomen. Nog deelt de vooizitter mede dat de rekening van den schuttersraad door de financiële kommissie is onderzocht, die daarop een artikel voor vuur en licht en >chrijfbehoefien tot een bedrag van f 250 als abonnementspost heeft opge merkt. De kommissie meent echter dat behoort te worden gejustifieeerd waaraan die uitgaven zijn besteed en adviseert daarom de rekening te dien einde aan den schuttersraad terug te zenden. De heer van Dpinse wijst er op dat de officieren der schut terij hunne betrekking steeds kosteloos waarnemen. Hij stelt daarom als amendement voor tie rekening thar.s goed te keuren, doch burgemeester en wethouders uit te noodigen met den kommandant der schutterij in overleg te treden en te verzoeken dat voortaan de hier bedoelde uitgaven mogen worden gesplitst. Dit amendement wovdt door de heeren Damme, de Jonge en den voorzitter ondersteund, doch door den heerLants- heer bestreden. Hij zegt in antwoord op eene vraag van den heer van Diggelen, hoedanig dat artikel vroeger op de rekening voor kwam dat het dit jaar voor het eerst is veran derd zonder dat hiertoe noodzaak bestaat. Daar hij echter omtrent deze rekening niet gaarne moeijelijkheden zou zien ontstaan, zou men, volgens zijne zienswijze, de begroo ting niet behoeven terug te zenden, doch alleen eene specifi- kat ie van bet bedoelde artikel moeten vragen. Dat dit arti kel altijd gespecificeerd was houdt hij staande tegen den heer van Deinse. Hij onderstelt dat dit artikel als abonne mentspost is uitgetrokken omdat men vreesde dat de rege ring aanmerking zou maken opde kosten voor instrukteurs, docii hij acht het beter die kosten als zoodanig afzonderlijk uit. te t.ekken. Het amendement van den heer van Deinse is daarop in stemming gebragt, doch de beslissing verdaagd tot de vol gende bijeenkomst, wegens het staken der stemmen. Tegen stemden de heeren Lamhrechtsen van Ritthem, Verbrugge, Fokker, var. Diggelen, Siffle' en Lantsheer. l)e voorzitter herinnert dat hier te lande vijftien hoogere burgerscholen moeten worden opgerigt, waarvan vijf met een vijfjarigen en de overige met een driejarigen kursus. Hij geeft iu overweging om burgemeester en wethouders uit te noodigen tot het nemen van de noodige maatregelen opdat een dier scholen, zoo mogelijk met een kursus van vijf jaren, in deze gemeente worde gevestigd, even als door vele andere gemeenten heeft plaats gehad. De raad ver eenigt zich eenparig met dit voorstel, waarna de openbare zitting wordt gesloten. VERSLAG DOOR GEDEPUTEERDE STATEN GEDAAN AAN DE PROVINCIALE STATEN iu de Zomervergadering van 1865. {Vervolg.) De erkende kerkelijke gemeenten of parochiën en daarbij dienstdoende leeraars of geestelijken, zijn in 1862 vermeer derd, doordien bij zijner majesteits besluit van den 2 maart, no. i5, aan D. de Pree c. s., ingezetenen van Sluis en om streken, de door hen verzochte toelating is verleend tot het bestaan te Sluis, van eene christelijke afgescheidene gemeente, die een eigen leeraar heeft. Het is gedeputeerde staten belangrijk voorgekomen, de later kenbaar geworden zienswijze van den tegen woord igen minister van justitie, in betrekking tot het oprigten van kerkelijke gemeenten, mede te deelen. Het verslag zegt daaromtrent het volgende „Een op het laatst des vorigen jaars aan den komraissaris des konings in deze provincie gerigt verzoek van den ker- keraad der, bij koninklijk besluit van 16 oktober 1841, no. SO, toegelaten christelijk afgescheidenegemeente 'teGioede, om de kerk dier gemeente te mogen opheffen en diegemeente of kerk naar Breskens te verplaatsen, heeft namelijk aan Z.M. E.G. aanleiding gegeven, over deze zaak aandien minister te schrijven, en zulks in verband met de vraag, of en in hoe ver het koninklijk besluit van 5 julij I 836 (Staats blad no. 42). betreff .-nde de afgescheidenen van het her vormd kerkgenootschap, zoo als dat besluit is gewijzigd hij die van 9 januarij 1841 (Staatsblad no. 2) en 17oktober 1852 (Staatsblad no. 184),,na de uitvaardiging der wet van toezigt op de kerkgenootschappen van 10 september 1853 (Staatsblad no. 102). nog van kracht is te beschouwen. „Volgens het antwoord van den minister is zijne e.xe. van oordeel, dat de oprigting van kerkelijke gemeenten eene zaak is van zuiver kerkelijken aard en die buiten de bemoei- jing der regering ligt, behoudens de verordeningen, in de aangehaalde wet vevvat, volgens welke nieuw op te rieten gemeenten niet anders hebben in acht te nemen dan dat zij, overeenkomstig de verpligtingen van alle kerkgenootschap pen. de bepalingen betreffende hare inrigtingen bestuur, anders gezegd hare reglementen en statuten, aan de rege ring mededeelen. en voorts de voorschriften van art. 7 der voormelde wet, betreffende elke oprigting of inrigting van een gebouw tot uitoefening van de openbare godsdienst, binnen den afstand van '200 ellen van eene bestaande kerk. „Verder is de minister, wat meer bepaaldelijk het verzoek van voorschreven kerkerand betreft, van gevoelen, dat voor- loopig aan het oordeel van de meer algemeene kerkbesturen van het genootschap der christelijke afgescheidenen moge worden overgelaten, of en in hoever eene opheffing van de christelijke afgescheidene gemeente te Groede en het stich ten eener nieuwe gemeente te Breskens. zou kunnen geschie den, zonder individuële leden der eerstgemelde gemeente te verkoren in hunne regten en aansptaak op gemeenschap pelijke fondsen en bezittingen dier gemeente, en zulks voor alsnog niet tot de bemoeijingen der regering behoort; en dat ook de beslissing bij geschil daaruit ontstaande uitslui tend tot de regterlijke magtzou bebooren. „Naar aanleiding van een en ander zijn van vvege den kommissaris des konings aan den betrokken kerkeraad de noodige teregtvvijzing en wenken gegeven." Voor zoo ver gedeputeerde staten uit de mededeelingen en opgaven, bij het bewerken van het hoofdstuk Onderwijs, kunsten en wetenschappen door hen ontvangen, hebben kunnen nagaan, ineenen zij het daarvoor te mogen houden dat, ofschoon de wet op het lager onderwijs de gemeenten tot belangrijke uitgaven roept, die wet echter voor de ont wikkeling der jeugd in meerdere of mindere mme gunstig werkt, en vooruitgang van den staat van het lager onderwijs, zij het dan ook met langzamen treu, daarmede gepaard gaat. „Die gunstige werking der wet zoo luidt het verslag doet zich. onder anderen, ook kennen door toeneming van het getal schoolgaande kinderen, welke hier en daar wordt waargenomen, vooral in die gemeenten, alwaar geen school geld, ter tegemoetkoming in de kosten van haar lager onderwijs, wordt geheven. Ten opzigte nog'ans van de laatste omstandigheid, schijnt men zich te moeien wachten het kosteloos geven van onderwijs te-beschouwen nis een middel dat slee.Is en allerwegen het schoolgaan zou bevor deren. De schoolopziener in het derde school tl isl rikt locli wijst, ten betooge dat het heffen van een matig schoolgeld met vrijgevigheid op minvermogenden toegepast, liet schoolgaan niet belemmert, op eene gemeente in zijn distrikt welke schoolgeld voor de dagschool heft. en desniettegenstaande al de andere gemeenten, en dus ook die waar liet onderwijs geheel of grooiendeels kosteloos wordt verleendin getal dagscholieren overtreft. Het is te bejammeren dat eene meer gunstige werking der wet wordt belemmerd door verschillende oorzaken, zoo als het afgebroken schoolgaan, vooral te plattenlaude. het ie vroeg verlaten der school en andere, die wij reeds in ons vorig verslag noemden." Een vijftal staten als bijlage opgenomen wijst het getal scholen, onderwijzers en leerlingen aan, met opgave van een aantal bijzonderheden. Wij teekenen daaromtrent het vol gende op Er waren op het einde van 1862openbare lagere scho len 139 (waaronder 35 voor meer uitgebreid on dei wijs) bijzondere scholen 33 (waaronder 9 gesubsidieerde). Het geial onderwijzers en kweekelingen bedroegop de open bare lagere scholen 357; op de bijzondere scholen 65. De lagere scholen (dagscholen) werden in 1862 bezocht op 15 januarij 15 april ijulij il> oktober de openbare door 17039 14296 128 S 12480 bijzondere door 2477 2204 2107 2054 te zamen 19516 16cU0 14965 14534 Kosteloos onderwijs ontvingen op de zelfde tijdstippen bet volgende aantal scholieren op de openbare 9485 7672 6605 6219 bijzondere 493 458 418 431 tezamen 9978 8130 7023 6650 Het getal scholen voor volwassenen bedroeg op het einde van het jaar 10, met 23 onderwijzers en gemiddeld 234 mannelijke en 172 vrouwelijke leerlingen. Door zoodanige scholen worden bedoeld die welke bestemd zijn voor leerlin gen boven den gewonen leeftijd van hen die de lagere scho len bezoeken; daartoe behooren in den regel herhaling- scholen. zondag-scholen enz. Openbare scholen voor verder voortgezet onderwijs in levende talen, wis- en natuurkunde waren er niet aanwezig; men telt slechts 1 bijzondere gesubsidieerde school te Zie- rikzee met een onderwijzer en 40 leerlingen en eene bijzon dere niet gesubsidieerde te Middelburg met 3 onderwijzers en 63 leerlingen.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2