MIDDELBURGSCHE CO GRANT. N- 89. Zaturdag 1863. 25 Julij. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 24 ja I ij. Heden middag hield de plaatselijke kommissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor 1813 enz. in deze gemeente wederom eene zitting. Van de 22 leden waren er 13 aanwezig. Nadat in de vergadering eenige raededee- lingen van wege Z. K. H. prins Frederik waren gedaan, vraarbij o. a. de vergadering werd gerust gesteld omtrent alle verkeerde inmenging van protektionistische rigting. deelde de afgevaardigde ter hoofdkoramissie een rapport mede van Z. K. H. prins Frederik, als voorzitter dier kom missie, waarbij deredenen ter herinnering aan 1S13 werden aangegeven Het gedrag der oorspronkelijke hoofdkom- missie werd door prins Frederik met warmte verdedigd, ter wijl Z. K. li. overigens een beroep deed op de eendragtige poging-n der natie. Omtrent «le drie aan onze lezers bekende plannen wer den eenige nadere inlichtingen gegeven. Wat het voorstel tot oprigting van eene ambachtsschool betrof, werd gewe zen op de achterlijkheid waarin zich Nederland met betrek king tot dergelijke inrigtingen in vergelijking met Zwitser land, Duitschland, Frankrijk en andere landen bevindt, terwijl Amsterdam als de plaats tot oprigting daarvan op niet onbillijke gronden werd aanbevolen. Eindeli|k gaf de afgevaardigde ter hoofdkommissie ken nis dat de huishoudelijke kommissie, welke aan v an kei ijle bestond, met drie leden der aangevulde hoofdkommissie zal worden vermeerderd. te Vlissingen zoo hard gewaaid te hebben, dat de brieven- schuit van daar niet over konmen had echter daardoor het voorregt de hollandsehe post reeds len één uur te ontvangen terwijl anders de hollandsehe brieven en couranten van voonniddags 11 tot des avonds zeven ure te Sluis blij ven uitrusten zoo dat het spreekwoord bewaarheid werd het moet al een zeer slechte wind zijn, die voor niemand voor- deelig is." Z. M. de koning is voornemens nagenoeg twee maanden te Baden-Baden verblijf te houden. H. M. de koningin zal inden loop der volgende maand den koning van Wurterahurgop nieuw een bezoek brengen. II. K. II. prinses Frederik vertrekt aanstaanden maandag naar het landgoed Muskau. in Silez^ë. HM. KK. HH. prinsen prinses Hendrik hebben woens dag morgen met den eersten gewonen trein de residentie verlaten. H. K. H. de prinses zal zich naarWeimar begeven, terwijl Z. K. H. de prins vooreerst op Soestdijk zal blijven. De kapelmeester van het muziekkorps der stedelijke schutterij alhier, de heer H. J. C. Kuypers, heeft van den koramandant dier schutterij een dirigeerstok inet zilveren beslag ten geschenke ontvangen. Omtrent den uitslag der verkiezingen voor leden van gemeenteraden op jl woensdag gehouden, ontvangen wij nog de volgende niededeelingen Te Aruemuiden hebben A3 kiezers hunne biljetten ingele verd. De aftredende leden zijn alle herkozen de heeren C. J. Baars met 42, L. Maas met 32, en A. Filius met 23 stem men. Van de drie aftredendende leden te Breskens, de heeren Iz. van Male Dz., J. B. Becu en J. Verlinde, is alleen de eerstgenoemde met 28 stemmen van de 55 ingekomen brief jes herkozen. Den 31 julij zal eene herstemming voor twee leden moeten plaats hebben tusschen de heeren P. J. van Santen. J. Verlinde, J. B. Becu. die ieder 27 stemmen be kwamen, en Iz. van Male Jz., die 26 stemmen op zich ver- eenigde. Te Oostburg zijn van de 86 kiezers slechts 30 opgekomen. De aftredende leden, de heeren J. F. Hennequin, J. Olto Risseeuw en Jz. van Houte, zijn allen herkozen, de beide eersten met 25 en de laatste met 19 stemmen. Van de 94 kiezers te Aardenburg hebben 89 hunne stem biljetten ingeleverd. Op de heeren P. L. Reepmaker werden 80, P. L Verheeke 47 en A. van de Plassche 64 steuimen uitgebragt, zoo dat de drie aftredenden zijn herkozen. De heer Jb. van de Plassche bekwam 40 stemmen, terwijl de overigen over 14 personen waren verdeeld. Te Hoofdplaat zijn 34 stembiljetten ingeleverd en geko zen de heeren L. F. Wijffels met 21, J. B. Tas met 20 en Ch. Serrarens met 19 stemmen. Te Neuzen zijn herkozen de heeren mr. J. P. Dronkers, J. J. Fereken en J. C. Steenkamp P.Wz., terwijl er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Donse en dr. P. D. Buyze. Te Hoek is herkozen de heer W. G. Dieleman. Er moet $ene herstemming plaats hebben tusschen de heeren L. Nijs- sen. J Haak, M. Riemens en P. Scheele. Te Hontenisse zijn 91 kiezers opgekomen. Aan de beurt van aftreding waren de heeren E.Pateer, P. J. van Remortel, J. de Nijs en J. A. Duwooz. Daarvan zijn herkozen de hee ren P. J. van Remortel met 66 en E. Pateer met 55 stem men. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. Staal, Th. Buijsrogge, J. J. Verdurmen en J. de Nijs. Men schrijft ons uit Oostburg 22 dezer LI. maandag waren ter veemarkt aangebragt 22 paar den, 64stuks rundvee. 17 groote varkens, 250 biggen en 4 schapen. De paarden, het rundvee en de biggen zijn nage noeg allen verkocht tot goede prijzen. Alleen de jonge var kens van geringe kwaliteit waren moeijelijk te verkoopen en konden naauwelijks f 2 of f 2,50 per stuk opbrengen. De goede kwaliteiten betaalde men f 5 tot f 6,50eenjarige run- dersf40af 65; tweejarige f70af 100; paarden f25af!80." Uit Aardenburg schrijft men ons „De zeeuwsche post kwam 23 dezer te Aardenburg drie uren later dan gewoonlijk aan; het schijnt den vorigen dag In den toestand van mgr. Zwijsen is tot de jongste berigten geen ongunstige verandering gekomen, hoewel alle vrees nog niet is weggenomen. Dingsdag avorid is op den huize Gerra aangekomen mgr. Oreglia di San Stefano, internuntius van Z. H. Pius IX bij het nederlandsche hof. Mgr. Wiltner is eveneens, na zijn bezoek aan Zeeland, te 's Bosch afgestapt om den aartsbis schop te gaan bezoeken. De lijder ontvangt voortdurend verschillende bewijzen van deelneming. De Amsterdamsehe courant deelt het volgende uit 's Bosch dato 22 dezer (negen ure des avonds) mede „Zoo even heb ik het langwerpig siuk lood (den naam van kogel kan men het niet geven) gezien, dat heden mid dag door den heer Deckers heelkundige alhieruit de lendenstreek des bisschops is weggenomen. Het zat zeer diep in het spierweefsel, doch werd zonder veel moeite, na eene insnijding in de verweekte plaats, verwijderd. De lijder bevindt zich zeer wel. Over de geheele voorvlakte van het dijbeen ziet men thans een exsudaat. ten gevolge van uitge- s'.urt bloed. Vreemd is het dat zich dit exsudaat eerst nu na aclu dagen en op die plaats vertoont. Omtrent den dader verheert men steeds in de zelfde onwetendheid." Merk- en sclioolnieuws. De heer J. Gravenstein, predikant te Loon op Zand, heeft voor het beroep naar Wolfaartsdijk bedankt, zoo dat reeds negen malen te vergeefs een beroep in de zelfde vakature is uitgebragt. Te Rotterdam is jl. dingsdag de 66ste jaarlijksche ver gadering van hetNederlandsch zendelinggenootschap door den voorzitter van het hoofdbestuur, den predikant H. G. J. van Doesburgh, geopend. Marine en leger. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het Konink lijk instituut voor de marine te Willemsoord en overeen komstig het door de kommissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking, zijn door den minister van marine, met den 16 september aan staande, benoemd tot adelborsten der 3e klasse bij voormeld instituut de navolgende jongelingen, in alfabetische orde gesteld, W. R. Adarna, K. J. Bal. H. J. Boissevain. D. J. Boom, C. J. Hage van den Broek, J. G. R. van Doorn, C. O Heintz, G. H. Thomassen aThnessink van der Hoop, J. L. Hordijk. J. J. Kraakman, J. Luytjes, A. Mijer, T. Haitsma Muiier, J. van Scheers, J. Schimmel, W. H. Tromp. Gemengde berigten. Dingsdag namiddag omstreeks fi ure is in eene sloot in de nabijheid van Renesse, waar het kermis was. zekere L. d.B. timmerman te Ellemeet, in het slijk gestikt gevonden. Mis bruik van sterken drank was de oorzaak van dit onheil. Te Hoek is de kermis door den gemeenteraad afge schaft. Volgens hetLeidsch dagblad is Z. M. de koning, dezer dagen met een vierspan in vliegenden draf van Soestdijk naar het Loo terugkeerendeter naauwernood aan een groot gevaar ontkomen, daar bij het naderen van het vor stelijk rijtuig op den centraal-spoorweg een lokomotief aan kwam. Daar de postiljon de voorpaarden deed vallen of volgens anderen door het grijpen der paarden door een boer werd het leven des konings gered. Men verneemt dat den 6 augustus a. s. eene godsdien stige meeting in de open lucht zal worden gehouden, in het bosch van Wolfheze, waar reeds toebereidselen worden gemaakt voor de groote menigte, welke men verwacht dat (laarheen za! stroomen. De hoofdkommissie bestaat uit de heeren: O. G. Heldring, predikant te Hemmen, president, P. A. Roentgen, predikant te Zeist, T. M. Looraan, van Amsterdam, J. Voorhoeve H C.z., van Rotterdam, E. R. Verbeek, van Zeist, en S. H. Buijtendijk, predikant te Har derwijk, sekretaris en thesaurier. Het doel is het houden van een algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest. Een twintigial sprekers zullen daar optreden en een feest-spoor- trein zal de belangstellenden uit Holland aanvoeren. Naar men verneemt, is Z. K. II. prins Frederik door den heer J. Doorman,oud-kapitein derartillerie te'sGraven- hage. per adres gewezen op de omstandigheid, dat, bij de herdenking aan de gebeurtenissen van 1813. ook in daar over handelende geschriften, veelal te zeer wordt uit het oog verloren, het belangrijk aandeel, dat de hoofdstad des rijks aan de omkeering van zaken in dat jaar gehad heeft. Dit schijnt, naar adressants meening, ook weder bij de benoe» ming der momuraents-koinmissie te zijn voorbijgezien, waar om hij zich verpligt achtte, daarop meer bepaald de aan dacht te vestigen en aan Z. K. H. in overweging meende te mogen geven, of net niet wenschehjk zou zijn, aan bedoelde kommissie alsnog als eerelid toe te voegen een of meer afstammelingen van de mannen, die inzonderheid te Am sterdam de omwenteling hebben geleid of die krachtdadig hebben ondersteund. Het officiële telegrafische verkeer tusschen Parijs en Weenen en Londen is buitengewoon druk. Zondag zijn er 20 depeches, ieder gemiddeld van 1500 woorden, daarheêu gezonden. De 32e verjaardag der inhuldiging van koning Leo pold is jl. dingsdag te Brussel met de gebruikelijke plegtig- heden gevierd. Te Tilburg heeft dezer dagen iemand, die in 1860 gehuwd was, zich herinnerd, dat b j gelegenheid dier pleg- ïigheid niet de naam zijner vrouw, maar die zijner vrouws zuster was voorgelezen. Het hieraan toeschnivende, dat hem de kerkelijke inzpgening van het huwelijk geweigerd was, vervoegde bedoelde persoon zich tot den wethouder, die bij onderzoek werkelijk bevond dat de man gehuwd was met eene andere vrouw dan hij bedoeld had. De wet houder wist er niets beters op dan het huwelijk nog maar eens. maar met de bedoelde echtgenoot te voltrekken. Dit heeft dan ook plaats gehad. Het huwelijk was nog met geene kinderen gezegend. De heer Thompson, de engelsche heelkundige die laatstelijk den koning van België behandelde, heeft het kommandeurskruis der Leopolds-orde, benevens 100.000 fr. ontvangen, 'e Konings ziekte heeft reeds meer dan een aiillioen gekost. Men verhaalt datgrootvorst Konsfantijn dezer dagen door de poolsehe nationale regering op aardige wijze is gemystificeerd. Nadat hij. volgens gewoonte, de van die regering uitgaande publikatiën, welke hem geregeld op ge heimzinnige wijze worden toegezonden, had gelezen, riep hij in een aanval van gramschap uit: „Die ellendige revolu tionairen! Had ik slechts de fotografiën der leden van die nationale regering, dan zou ik ze wel spoedig weten te vin den Het zou inij wat waard zijn De grootvorst ein digde zijn gezegde niet, maar reeds den volgenden ochtend werd hem even geheimzinnig als steeds een groot pak toege zonden. dat zorgvuldig toegemaakt en van het zegel der nationale regering voorzien was. De grootvorst opende het pak en vond een album, dat. volgens het opschrift, de foto grafische portretten der twaalf leden van genoemde regering bevattegretig sloeg hij het album op en bezag de portretten die zeker zeer gelijkend waren, doch den grootvorst niet veel wijzer maakten, want bedoelde heeren hadden zich van achteren laten portretterenbij het album was voorts een brief gevoegd, waarin de nationale regering verklaarde, dat zij den grootvorst niets kon weigeren en zich dus gehaast had, hem door de toezending hunner portretten genoegen te doen. Een hannoversch blad bevat onder zijne advertentien de volgende zonderlinge huwelijks-aanvraag: „Een student, die sedert twee jaren eene duitsche universiteit bezoekt, wenscht, na zijne studiën volbragt te hebben, inhetluiwe- lijk te treden. Hij verlangt thans een meisje, dat hem het noodige geld tot voortzetting zijner studiën kan voorschie ten. Door zich aldus bij zijn levenslot aan te sluiten, zou zij binnen twee of driejaren zijne echtgenoot worden." Te Breslau is eene nieuwe methode van biljardspelen uitgevonden. Hierbij worden de ballen niet meer met queues voortgedreven, maar men bedient zich daartoe van zooge naamde speel pistolen, voorzien van een pijl, welke tegen de bal, die in beweging gebragt moet worden, wordt aangescho ten. Eene partijop die wijze gespeeld, leverde goede uit. komsten op en duurde niet langer dan eene gewone partij Verkoopingen en aanbestedingen. Heden heeft teVlissingen aan 's rijks werf de aanbeste ding plaats gehad van het vervaardigen van eene ijzeren overdekkingskap over het aldaar liggende stoomfregat Adolf hertog van Nassau, met bijlevering van alle materia len. Aangenomen door den heer M. Viché, te Haarlem, voor f 12.300. Alsmede van de granen voor de garni zoensbakkerij aldaar, te weten 16 last rijntarwe door den heer de Gier, te Gorinchem, voor f 297; 16 last zeeuwsche tarwe, door den zelfden, voor f297,90, en S£ last rogge, door den heer C. Mortier, te Vlissingen, voor f 215.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1