den 16 dezer een briefjevan den volgenden inhoud Giste ren vernomen hebbende dat gij tot de partij der liberale demokratie behoort en ik tot een vast beginsel heb aange nomen om alleen personen, die de konservatieve partij zijn toegedaan, te bevoordeelen, geef ik u kennis dat ik mijne bestelling, dezer dagen bij u gedaan, intrek. Von Winter- feld Caroe, op het kasteel Caroe, 13 julij 1863." Te Parijs zal een gedenkteeken worden opgerigt voor de officieren, soldaten en zeelieden, die in den veldtogt in Mexico zijn omgekomen. Een gepantserd schip dat den naam zal voeren van Le Mexico, zal opstapel worden gezet. Uit Southampton wordt gemeld dat het aan de ameri- kaansche konfederatie toebehoorende kaperschip Alabama een van New-York komenden stoomer der Unie, die een millioen dollars aan boord had, genomen heeft. Te Wollin, bij Stettin, wordt eene brik gebouwd, welke den naam van Kladderadatsch zal dragen. De voor steven zal bestaan uit de getrouwe buste van deze Kladde- vadatsch zelvede spiegel van het schip zal versierd worden met de figuren van „Schulze" en „Muller." De redaktie van de Kladderadatsch is uitgenoodigd bij het te water laten van het vaartuig tegenwoordig te zijn. De londensche Tunes beiielsde in de vorige week de volgende opgaven „Sedert de vaststelling der prijscourant, waarnaar de britsche administratie der in-en uitgaande reg- ten de waarde der koopwaren berekent, zijn de meeste goe deren veel goedkooper geworden. Dit blijkt uit de volgende cijfers: In 1862 is aan britsche prod uk ten en fabrikaten uit ons land uitgevoerd voor eene waarde van 240,720,859 p. st. naar de officiële schatting, terwijl de werkelijke waarde slechts omstreeks de helft, namelijk 123,992,261 p. st. bedroeg. „De in 1862 uit ons land uitgevoerde katoenen manufak- turen hadden naar de aangifte der afzenders, gegrond op den tegenwoordigen marktprijs, eene werkelijke waarde van 30,548,731 p.. st.doch bij de administratie der in- en uit- voerregten zijn zij naar de officiële prijscourantgerekend op eene waarde van 125,163,251 p. st. „Op het einde van het jaar 1862 bedroeg het aantal der in de havens van het vereenigd koningrijk te huis behoo- rende schepen 28,440, te zaaien eene scheepsruimte van 4,934,100 tonnen uitmakende en doorgaans bemand met 228,139 mannen en jongens. Dat is eene vermeerdering in den loop desjaars van 402 schepen, 127,574 tonnen en 3315 mannen en jongens. De schepen te huis behoorende in de britsche koloniën wuren 10,967 rn getal, te zaaien 1,107,696 tonnen metendeen niet75,934 personen bemand." Uit Luik wordt gemeld dat het vrijdag nacht op de hooger gelegen plaatsen dier stad gevroren heeft. Dezer dagen heeft te Londen weder eene dame door het vlam vatten van haar mousseline gewaad een gruwelij- ken dood gevonden. Bij deze gelegenheid wordt andermaal aan de dames de raad gegeven, om de ligte zomerstoffen metphosphorzure ammoniak, zwavelzure ammoniak of wolf- ramzure soda te doen doortrekken, ten gevolge waarvan deze kleedingstoffen bij het vuur vatten hoogst genomen verkolen, doch nimmer ontvlammen. Naar men verneemt verkreeg het vee, door de Neder- landsche vereeniging voor de tentoonstelling te Hamburg ingezonden, de volgende prijzen noord-hollandsche slie ren, le prijs; dito vaarzen 3e prijs; groninger stieren le prijs; dito koeijen 2e prijs; dreiitsche dito 3e prijs. Het friessche rundvee werd niet ter mededinging toegelaten. Verkoojpingen en aanbestedingen. Jl. vrijdag zijn te Vlissingen ten verkoop aangeboden de navolgende perceelen 1. Een huis en erf op het Dok, wijk Lno.115. Verkocht voor f 1107. 2. Een dito in de Lange walstraat, wijk E no. 10. Verkocht voor f610. 3. Een duo in de Lange noordstraat, wijk Bno. 21. Verkocht voor,f951, ftleteoB-oilogfische waas-nemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. julij 1863. Wind. Aanmerkingen. 12 No.t.N 23 A'ot.N 14 15 16 17 18 NWcst NWest 770.6 ,23 5 773 0 (18.4. 772 4 18.0 767.G 19.C 767 5 j 16 8 763.1 16.6 755.4 J 13.8 0.70 0.74 0.80 0.55 0.55 0.67 10.98 11.30 13.38 7.86 7.82 8.10 ligt bew.held.heij. bewolkt. held.lieij.ligt bew. ligt bewolkt heij. bewolkt, bewolkt heijig. bew. heijig buijig. Vhcrmometerstand. 18 julij 's morg.7 u. 57 's midd. 1 u. 61 'sav. 11 u. 53 gr. 19 'e morg. 7 u. 57 's midd. 1 u. 62 's av. 11 u. 54 gr. 20 sinorg. 7 u. 61 's midd. 1 u. 66 gr. IÏIIITEXLWI9. Algemeen overligt. De zin waarin Ruslands antwoord aan de drie europesche mogendheden vervat is, geeft wederom blijk van de scherp zinnigheid der russische regering. Mag men aaneen telegram uit Weenen geloof hechten dan zou zij hebben voorgesteld om, vóór (ie toetreding tot eene konferentie der staten, welke aan het traktaat van Weenen hebben deelgenomen, zich eerst omtrent de poolsehe aangelegenbeden afzonderlijk te verstaan met Pruissen en Oostenrijk. Ziet zoo zou volgens dit berigt prins Gortscliakoff met zijne bekende onnavolg bare goedhartige gemoedelijkheid betoogen Rusland heeft altijd met Pruissen en Oosterijk de poolsehe zaken zoo vriendschappelijk besproken, behandeld en afgedaan, dat het voor onze oude bondgenooten niet aangenaam zou zijn als Rusland door zijne goedwillige bereid vaardigheid jegens de mogendheden welligt gedrongen werd om in Polen maatregelen te nemen, welke de poolsehe bezittingen der twee aangrenzende mogendheden in gevaar mogten brengen. Is het berigt juist dan zal dit opgeworpen incident weder een aantal moeijelijkheden na zich slepen en in allen gevalle de beslissing der hoofdzaak ten zeerste vertragen. De fran sche officieuse dagblad pers wijdt daarbij breedvoerig uit over de eenstemmigheid van Oostenrijk met de beide andere mogendheden, waaruit men zou opmaken dat het weener telegram niet geheel onwaar is. Wat daarvan overigens zijn moge, het wordt door niemand wedersproken dat de aanne ming van het voorstel tot wapenstilstand door Rusland geweigerd is. Van daar dat de fransche natie voor het oogen blik weder de hand aan het zwaard heeft geslagen dergelijke oogenbhkken zijn in de poolsehe kwestie reeds te menig vuldig voorgekomen dan dat ook dit meer dan een voudige vermelding zou verdienen. De fransche Moniteur bevat het rapport van den maar schalk Forey over de in bezit neming van de mexikaan- sche hoofdstad, en de alles overtreffende ontvangst aldaar. De toejuichingen der menigte waren daverend en de fran sche soldaten werden „littéralement écrasés" onder bloera- kransen en boeketten. Men misgunne het den franschen soldaten niet dat zij een enkelen dag op rozen gingen bij de ontelbare welke slechts de scherpste doornen opleverden. De toekomst zal hun echter welligt meer van de laatste dan wel van de eerste ten deel doen vallen. Het voorstel van Portugal, om de diplomatieke betrek kingen tusschen Engeland en Brazilië door zijne bemidde ling weder aan te knoopen, is door eerstgenoemde mogend heid aangenomen. In het engelsch parlement werd daarvan kennis gegeven met vermelding tevens dat de regering in de uitspraak deskonings van België zou berusten. Rusland. Le temps bevat den volgenden brief van dc grenzen van Volhynië, gedagteekend 9julij: „Het valt thans niet meer te betwijfelen dal Oostenrijk, onder den schijn van onzijdigheid, eene groote inschikke lijkheid voor Rusland blijft betoonen. De ongunstige uitslag van de goed overlegde, expeditie van Wysocki is daaraan toe te schrijven. De oostenrijksche overheden houden de russen dagelijks op de hoogte van de toebereidselen en bewegingen die de polen maken. Dit wordt ten duidelijkste bewezen door een aantal onderschepte brieven van russische officieren. „De goeverneur van Gallicië, Mendsorff-Poully, had tot de russische autoriteiten de vraag gerigt of hij de vrijwilli gers, door Wysocki aangevoerd, moest laten passeren of hen den pas afsnijden. Men had hem geantwoord hen niet op de grenzen aan te houden, maar hen te laten voortruk ken. Wysocki's detachement, dat alzoo de oostenrijksche troepen achter zich had, bevond zich weldra tegenover een russische magt die vijfmaal sterker in aantal en goed tot den strijd uitgerust was. Hij verdeelde zijn legerkorps in drie detachementen een daarvan, aangevoerd door Miniewski, slaagde er in, terwijl de anderen werden aangevallen zich een doortogt te banen, en zal zich vermoedelijk hij Rozycki voegen die op dit oogenblik Krzemienièc bezet houdt en den geheelen opstand in Volhynië bestuurt. Er kan dus geene onzekerheid meer bestaan omtrent de werkelijke mede- pligtigheid van Oostenrijk 't welk in den aanvang evenzeer zorg heeft gedragen om zijne ware bedoelingen te verbergen als om den opstand in zijne eigene provinciën te beletten. „Thans nu verdere voorzigtigheid overbodig is, werpt Oostenrijk het masker af en biedt zijne medewerking Rus land aan, 't welk de beweging tot eiken prijs wil smoren. Daartoe hebben al de goeverneurs in Lithauen, Podolië, Ukranië en Volhynië bevelen ontvangen. Overal wordt bij de meest gestrenge instruktiën eene onmiddellijke en onver zettelijke onderdrukking voorgeschreven. „Men wil een wapenstilstand aanbieden, zoo men er toe gedrongen wordt, als een natuurlijk gevolg van het sussen der onlusten. Maar wanneer zelfs de heilige zaak der nationale onafhankelijkheid niet allen naar de wapenen deed grijpen, zou men toch met zulke goeverneurs als die van Volhynië, prins Drucki-Soskolnicki, waardige en treu rige mededinger van Mourawieff, nooit rust hebben. Met de zelfde koelbloedige wreedheid als zijn model provoceert hij om beter te kunnen onderdrukkenhij meent door schrik aan te jagen de orde te zullen vestigen. De zelfde maatre gelen, de zelfde bedreigingen als Mourawieff past hij toe tegen het dragen van rouwkleederen, welke hem aan zijne talrijke willekeurige teregtstellingen schijnen te herinneren en hem voortdurend wroeging verschaften. Hij vervolgt de vrouwen die ze dragen, om ontzetting in elk huisgezin te brengen, want ook wij hebben onze verdachten, onze huis zoekingen, onze kerkers en onze slagtoffers. Maar vooral op het platte land worden de maatregelen van de regering toegepast. Alle elementen van verdeeldheid, worsteling en tweedragt, als de rassen, de godsdienst, de rijkdom worden met een helsch machiavélisme aangewend. De ruthener wordt tegen den pool. de aanhanger der grieksche gods dienst tegen den katholiek, de boer tegen den grondeige naar opgezet. Men hoopt de beweging te neutraliseren of het land ten gronde te brengen. „Overal zijn lieden zonder have en goed, altijd gereed om te vechten, en die in een tijd van krisis het, helaasveel te talrijke, leger der wanorde uitmaken. Zij hebben niets te verliezen, alles te winnen bij maatschappelijkeorakeeringen. Op dit element steunt Rusland en daaruit heeft het zijne landelijke milicie, die schrikwekkende magt zonder waar borg, zonder tucht, zamengestelddeze speelt thans alom den baas. Geen enkelen weg vindt men die niet vari afstand tot afstand met posten bezet is van deze ellendige geïmpro viseerde soldaten, bleek en uitgeput door het nachtwaken. en buitensporigheden van allerlei aard. Aan deze worden de veiligheid en het leven der reizigers toevertrouwd. Zij door zoeken u bij eiken stap dien ge doet, zij houden u aan zonder reden, zij mishandelen u zonder aanleiding; gelukkig zoo ge er met eenige roebels drinkgeld, welke zij u vragen of ontnemen, afkomt. Zijn dit nu de zeden vaneen beschaafd land „Deuren en sloten zijn overtollig gewordenzoo ze ont breken worden ze niet meer vervangen. Waartoe zouden ze ook dienen? Dagelijks worden zij onder een nieuw voor wendsel opengebroken ten einde huiszoekingen te kunnen doen, die geen ander resultaat opleveren dan dat zij onop houdelijk de wanorde en verwarring doen toenemen. „Wij „zijn er aan gewoon zoo schrijft men ons wij letten er „niet meer op, wij leven als op 's heeren straten en verbcel- „den ons evenmin te huis te zijn als elders." „Maar te midden van dat alles worden vreesselijke mis daden gepleegd; doodslagen zijn aan de orde van den dag. Onderscheidene grondeigenaren hebben afschuwelijke be handelingen ondergaan die van woeste wreedheid getuigen. Er zijner met nijptangen vaneen gescheurd, met gtocijende spijkers doornageld, met glommende kolen bedekt of lig- chaamsileel voor ligchaamsdeel verbrand.Met afschuw wendt de verbeelding zich af van de snoodste martelingen dje slechts door monsters kunnen worden uitgedacht. „Het behoeft wel niet gezegd te worden dat men voor het geringste woord door deze landelijke milicie beleedigd en mishandeld wordt en dat dank zij het fanatisme 't welk de priesters op last van het goevernement onderhouden al de kerken geplunderd en ontheiligd zijn. Van den dron ken diakeen soort van koster tot den diefachtigen diaken, wordt er als het ware een kruistogt gevoerd voor h§t „orthodoxe" geloof. De russen weten wel dat dit een belang rijk element is van de schrikwekkendste hartstogten. De strijd heeft dan ook een aller somberst karakter en het land een woest aanzien verkregen. Elk schijnt van iedereen bang te zijn, 't zij van wege zijne nationaliteit, 't zij van wege zijn geloof. De steden worden, te oordeelen naar de officiële opga ven en cijfers, niet beter behandeld dan het platte land. Volgens het laatste rapportdat van de vorige week, bevat ten de gevangenissen van Zaslew 370 gevangenen die van Zytomir, 465; die van K'ew, 1,506, en zoo vervolgens; er is geen provincie, geen distrikt, geen stad die niet met gevan genen overstroomd wordt. De exekuties volgen elkaar met eene zoodanige snelheid op, zeide mij een vriend die zelf zwaar beproefd was, dat we geen tijd hebben er acht op te slaan, en zij zijn zoo talrijk, dat hun aantal zelfs de herinne ring uitwischt. Ik zal er u slechts enkele opnoemen, waar van de namen algemeen bekend zijn. Zoo zijn Chojnicki en Zielinski, de eene te Zytomir, da andere te Kiew, gefusileerd. Beide officieren van het russi sche leger en voor eene schitterende loopbaan bestemd, hadden zij geen enkel oogenblik geaarzeld alles vaarwel te zegden om aan de roepstem van hun vaderland gehoor te geven. Maar door zulke voorbeelden maakt men het land waardig le leven en beloont men de achting zijnsgelijken to verdienen. En wordt niet de bestemming van liet leven bereikt, wanneer men zich zoo anderen tot voorbeeld heeft kunnen stellen Is dit niet de schitterendste en de waardig ste loopbaan? „Alle streken op te sommen die door moord, roof en brandstichting vernield zijn, zou onmogelijk wezen, maar die er aan outsnapt zijn behooren tot de zoo zeldzame uit zonderingen dat men gemakkelijk deze zou kunnen noe men. Een brief uit Stary Konstantynow brengt ook van daar bedroevende voorbeelden b jDe wegeR zijn er ins gelijks door posten van de landelijke milicie bezet; het is zeer moeijelijlc en zeer gevaarlijk tevens van het eene dorp naar het andere te gaan. Ieder reiziger wordt voor verdacht gehouden, iedere verdachte wordt aangehoudenzoo niet doodgeschoten. Het uitschot der bevolking is veel talrijker en woester dan ergens anders en in vele streken belet het, in vooruitzigt op plundering, de gegoede inwoners hun huis te verlaten opdat zij hunne voorwerpen van waarde niet zouden medenemen. of wel opdat de premie van 25 roebels door het goevernement, behoudens de plun dering der landen, aangeboden, niet verloren ga. Menzon hieraan geen geloof slaan zoo de feiten de bewijzen niet leverden. Drieukasen zijn uitgevaardigd die het voornemen der regering om het poolsehe element in dit land te vernie tigen duidelijk aantoonen. Bij de eerste wordt de poolsehe taal afgeschaft, bij de tweede de straf wegens dronkenschap opgeheven, bij de derde eene rekrutering voorbereid waarin een derde van de bevolking zal worden opgenomen. „Eindelijk zijn er in de distrikten Zaslaw, Zwiahel en Zytomir geheele dorpen waar men alles aan de boeren ter plundering overgeeft en de eigenaren doet verdrijven of vermoorden. Te Projanow hebben de soldaten de lijken opgegraven en de graven doorzocht om zich meester te maken van de ringen en andere kostbaarheden die nog bij de lijken te vinden waren." Italië. Het volgende wordt aan een fransch dagblad geschreven uit Turijn. 15 julij: „De groote kwestie van het oogenblik is hier de arrestatie der roovers op de Aunis. De geheele italiaansche dagblad pers, met uitzondering der reaktionaire en klerikale dagbla den, betoogde gisteren het regt der italiaansche regering en de wettigheid van den genomen maatregel. Men stemde evenwél toe dat er eenige onregelmatigheid in den vorm had kunnen plaatshebben in dit gevangen nemen van vijf personen, welke teregt of ten .'önregte door fransche vlag gedekt zich op een stoomboot'eeneralgemeene dienst be vonden., Om deze fout in den vorm te herstellen was men dan ook geneigd om den preftkt van Genua tot slagtoffer te stellen. De scherpzinnigsten meenden dat hij zich vrij-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3