den wedstrijd uitgeloofde prijzen en premiën tentoongesteld. Het boveneinde der zaal, door een muur van bloemen van het overige afgescheiden, was gereserveerd ter ontvangst van de vorstelijke personen die den wedstrijd met hunne tegen woordigheid zouden vereeren. Daar prijkte onder anderen, te midden van eene sierlijke trofee en door een krans van bloemen omstrengeld, het borstbeeld van 7. M. den koning. Ongeveer ten I0J ure arriveerde Z. K. H. prins Hendrik met hoogstdeszelfs gemalin en verder gevolg aan het station van den Rh ij n spoorweg, waar de vorstelijke personen wer den begroet door den heer Joost van Vollenhoven, vice- president der Koninklijke nederlandsche yachtclub. om zich alstoen aan boord te begeven van de stoomboot Willem II, met welk, met vlaggen en wimpels bedekt vaartuig, men kort daarop, ongeveer ten 11 ure, aan het yaehtclubhuis aankwam. De vorstelijke personen werden aldaar nogmaals welkom geheeten namens heeren kommissarissen der Ko ninklijke nederlandsche yachtclub en door de muziek met de volksliederen begroet; zij spraken een wijl minzaam met de aanwezigen en begaven zich toen naar de bovenzaal. Ten 11J ure arriveerden uit 's Hage de twee jeugdige prinsessen Maria en Elisabeth van Saksen-Weimar met gevolg, en werden op het yaehtclubhuis verwelkomd. Ten 12 ure ondernam het geheide vorstelijke gezelschap een togtje langs de rivier, aan boonl van de Wdlero II. H. K. H. prinses Hendrik met de prinsessen van Saksen- Weimnr en gevolg, vertrokken ten 1} uur per rijtuig naar het station van den Hollandschen spoorweg, en keerden naar 's Ilage terug. Ten 114 ure was het signaal gegeven der opening van den wedstrijd. Na afloop daarvan bragt Z. K. H. een woord van dank aan allen die den wedstrijd hadden opgeluisterd en reikte vervolgens de prijzen aan de overwinnaars uit. De vice-president de lieer Joost van Vollenhoven bragt vervolgens buide aan Z. K. H. prins Hendrik voor zijne aanwezigheid en het goede dat de Yachtclub steeds van hem genie: waovop Z. K. H. minzaam antwoordde. Nadat ook de heer August Hendrichs, sekretaris van de Koninklijke nederlandsche roei- en zeilvereniging te Amsterdam, aan Z. K. H. namens de buiten Rotterdam gevestigde vereeni- gingen zijne erkentelijkheid had betuigd, werd de vergade* ring gesloten en gevolgd door een feestmaal en vauxhall in den Doele. Men schrijft aan de Arnhemsche courant uit de kolonie Veenhuizen „Mevrouw de weduwe Storm, die zeven keer een uitstapje deed naar Noord-Amerika en onlangs van daar is terugge keerd, maakt nu eene reis door ons land, was ook, zoo als de dagbladen reeds hebben gemeld, tegen woordig op het kongres te Leeuwarden, bezocht daarop Groningen, Win schoten, Beerta, Zuidbroeken Pekela, arriveerde te Assen, waar zij een bezoek bragt aan het armhuis, kwam van daar in deze kolonie, logeerde een paar dagen ten huize van den onder-direkieur. den heer Krieger.en vertrok, na de gestich ten en de landerijen met de meeste belangstelling te hebben beschouwd, naar de kolonie Frederiksoord. Deze moedige en ondernemende vrouw, die zoo uithuizig is om voor ande ren nuttig te zijn altijd niet het doel der uithuizigen 1 bragt uit Noord-Amerika ongeveer 30 kisten met allerlei zaden voor akker- en tuinbouw mede en staat daarvan met de meeste vrijgevigheid een ieder, die er lust in heeft, iets af. Zij reist met weing omslag. Et*ne wandeling van 3 a 4 uren te voet, een plaatsje in den postkar of in de onoogelijke trek schuit stellen haar in de gelegenheid om te komen wanr zij wezen wil, en de ongemakken, zóó verduurd, wegen ligt tegenover het nuttige doel dat daardoor wordt bereikt. Vreemd is het dat de kolonie Veenhuizen, die nog al eens wordt bezocht, geen geschikt logement heeft, en belang stellenden, om een goed onderkomen te vinden, alzoo afhan kelijk zijn van de welwillendheid van ambtenaren, van wie het toch niet te vergen is dat zij een iegelijk gastvrijheid verleenen. Niet ieder ondervindt zoo veel voorkomendheid als mevrouw de weduwe Storm genoot ten huize van den heer Krieger en waarvoor zij dan ook zeer dankbaar was." ISeitociasiiAgCH en besluiten. postkantoren. Benoemd tot direkteur van het post kantoor te Roermond, de heer J. A. L. F. Steffens, thans direkteur van het postkontoor te Gravete Grave, de heer J. A. L. Gerdessen, thans direkteur van het postkantoor te Geertruiilenberg; te Geertruidenberg, de heer W. J. H. Sax, thans geagreëerde klerk op het postkantoor le Waal wijk. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein jhr. G. A. C. II. von Goedecke, adjudant des konings in buitengewone dienst en adjudant van prins Fredgrik der Nederlanden, tot het dragen van de versierselen van ridder der Kvoonorde 2e klasse, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. Kerk- en sclioolnneuws. Mgr. G. P. Wilmer, bisschop van Haarlem, is zaturdag van Tholen te Zierikzee aangekomen en heeft gisteren aan ruim 200 personen het heilige vormsel toegediend. In de vergadering van de klassis Middelburg, den 24 junij 11. gehouden, zijn ter voorziening in de vakaturen. door de gewone aftreding op 31 december e. k. te ontstaan, tot leden en secundi van het klassikaal bestuur gekozen de volgende personen tot leden herkozen, P. J. Rienstra en P. A. van der Scheer; tot ouderling herkozen N. Ver hulst, tot secundi herkozen H, Boonen en E. J. W.K.och tot secundus ouderling herkozen J. van den Thoorn. De klassikale vergadering te Zierikzee werd bijgewoond door 19 predikanten en 17 ouderlingen, en heeft ter voor ziening in de aftreding van leden des bestuur» met hunne secundi benoemd: tot lid C. W. Schuilei', predikant te Eikerzee, en tot diens secundus J. P. Schilt, predikant te Burgh; tot lid J. H. S. van Lamzweerde Schalier, predi kant te Noordgouwe. en tot diens secundus M. Was, predi kant te St. Maartensdijk; tot lid-ouderling G. van Wage, oud-ouderling te Brouwershaven, en tot diens secundus mr. B. C. Cau, ouderling te Zierikzee, en tot quaestor der klassikale vergadering G. C. Droogleever Fortuijn, predi kant te Zierikzee. Door de klassikale vergadering te Goes zijn ter vervulling der vakaturen, die met den 1 januarij e. k. ontstaan zullen, benoemd tot afgevaardigde bij het provinciaal kerkbestuur B. A. Overman, predikant te Heinkenszand, en rot diens secundus P. Meerburg Snarenberg, predikant te Kruiningen, tot secundus van het lid des zelfden kerkbestuurs J. Fransen van de Putte, dr G. T. Callenfels, oud-ouderling te Goes tot assessoren van het klassikaal bestuur A. J. J. Warnsinck, predikant te Kloetingen, en tot diens secundus J. Renier, predikant te 's Gravenpolder; tot lid van het klassikaal bestuur S. van Hoek, predikant te Kapelle, en tot diens secundus J. C. Siraon Thomas, predikant te Yerseke; tot lid van het zelfde kassikaal bestuur dr. G. T. Callenfels, oud ouderling te Goes, en tot diens secundus D. van der I-Ioek, oud-ouderling te Goes. Door de klassikale vergadering van Yzendijke zijn de navolgende benoemingen gedaan: tot praeses G. Battekë, te Breskens, secundus C. P. Buyze. te Hulst; tot lid J. F. van Binsbergen, te Hoek-, secundus, L. D. G. Krol, te Schoondijke; tot ouderling I. J. Fercken, ouderling te Neu zen, secundus J. Nederveen, ouderling te Hulst. Kerkelijke courant. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 7 dezer, zijn totkweekelingen aan 's rijks kweek school te Haarlem benoemd: V. W. van der Spek, van Hazerwoude; G. Brandt, van Bodegraven; R. K. van Ben- degom. van Nieuwerkerk (Zeeland); B. Begeer, van Gouda; A. Dolk, van Puttershoek-, J. C. Elshout, van Zevenhuizen J. J. Kraal, van RaamsbruggeH. J. van Runnard, van 's Gravesande; J. de Wagter, van Stad aan 't Haringvliet en N. M.IJperlaan, van Voorschoten. Gemengde berlgten. In de vorige week is aan W. Bevel, bootsman, J. Krug, kajuitskok, en II. Tulleken bottelier, alle aan boord van Zr. Ms. wachtschip Sambre liggende te Vlissingen uitge reikt de gouden raedalje benevens f 50 gratifikatie, wegens 3fijarige trouwe dienst. De bronzen medalje voor 12jarige dienst werd uitgereikt aan M. van Delft, schoenmaker, J, de Haas, tweeden kuiper, G. Itenierszen, vierden timmerman, en J. de Weerd, matroos3e klasse, alle mede aan boord van het wachtschip. Te Sluis wordt een massa voor belgische rekening gekocht vlas ter inscheping verwacht. Men betreurt het echter dat door aftapping van andere belgische kanalen ook nu, even als vroeger, de waterstand in het brugsche kanaal zoodanig afneemt dat bij voortduring daarvan het transport te water eerlang zal gestremd worden. Een geheel departement is te Parijs in beweging ge- bragt door een berigt van het ministerie van binnenlandsche zaken, waarin wordt gezegd dat de keizer naar Polen (pour la Pologne) zou vertrekken. Men kan zich de algemeene verwondering denken, want het werd door het blad der pre- fektuur medegedeeld. Spoedig kwam het echter uit, dat de zetter eene P in plaats van eene S had gezet en dat het moest wezen naar Sologne (pour la Sologne) in welk distrikt de keizer meijerijen bezit. Plotseling heeft men opgehouden het tentoonstellings gebouw teLonden af te breken.De Alexandra park-company is met de heeren Kelk en Lucas in onderhandeling getreden om het gebouw aan te koopen. Deze maatschappij wil namelijk een kristallen paleis voor het noorden van Londen en wel op Muswell-hill, een punt dat zeer schoon is gelegen, houwen. Zij wil daartoe het tentoonstellingsgebouw aan wenden. Te Londen is een gerucht in omloop, dat de prins van Oranje met eene hertogin aldaar in het huwelijk zal treden. Te Schiedam is in de vorige week in een gang een zoogenaamde ringslang gevonden, ter lengte van ruim 7 nederlandsche palmen. Als eene bijzonderheid wordt uit Groede gemeld, dat aan een peerenboom aldaar zich vruchten hevinden van den gewonen voorjaarsbloei en van een lateren bloei in het begin van junij, terwijl thans voor de derde maal een groote tros bloesems, welke mede vrucht beloven, de aandacht trekt. TeNieuwvliet bestaat een aardappelstruik, die bij een omvang van omstreeks lj el diameter eene hoogte heeft van ongeveer 1 el, uiteen dertigtal schoten, welke alle uit ëén grooten op den gewonen tijd gepoten aardappel zijn voortgesproten. Volgens den parijsschen korrespondent der Wiener presse is de papegaai, die de stichter der amerikaanscbe unie aan Lafayette schonk, nog in leven zij heeft Washington, Lafayetteja zelfs de amerikaanscbe unie overleefd. Gelijk bekend is bereiken de papegaaijen dikwijls den ouderdom van 100 jaren en daarboven, Washingtons papegaai is nog levend en behoort aan eene famielje in Normandië, die haar met zorg verpleegt en als een relekwi vereert. Haar vedertooi is verdwenen; de weinige vederen die zij nog bezit zijn wit. Dezer dagen werd voor het bof te Parijs eene weinig belangrijke zaak behandeld. Al de raadsheeren waren inge slapen terwijl de heer Laurier zijne pleitrede voordroeg. De verdediger liet daarop een hoek vallen, waardoor de raads heeren ontwaakten. Hij hernam daarop zijne pleitrede met deze woorden: „Ik zeide dan gistfren avond tot het hofDe raadsheeren sliepen niet meer in. Het tooneelgezelschap, onder direktie van van Olle- fen Haspels, met de stoomboot Texel van het Nieuwe- diep te Harlingen aangekomen, passeerde woensdag middag Franeker. Toen een groot gedeelte der heeren zich met de pont liet overzetten, om bij de barge te komen, zonk dat vaartuigje, zoo dat het gansche personeel, men zegt 23 per sonen, te water geraakte. Gelukkig zijn allen er met een nat pak afgekomen. De petroleum heeft te Zwolle, naar men zegt, een konkurrentgekregen. Een een» oudigeschoenmaker brandt uit een nog eenvoudiger toestel een. zoo als hij vertelt, door hem zelf ontdekt gas. van vrij groote lichtsterkte, doch niet reukeloos. De man wil echter met z.jn geheim nog niet voor den dag komen en zegt alleen dat zijn pikdraad hem tot de ontdekking heeft geleid. --Uit Wurzburg schrijft men, dat den 13 en 14 dezer in liet naburige vlek Zellingen een hevig koriflikt tusschen de bevolking en de militaire inagt heeft plaats gevonden. Er was een hevige brand uitgebarsten, en nadat eer. derde van de gemeente reeds was afgebrand, weigerden de inwo ners het vuur te blusschen. De kolonel Aldoner, van het regement infanterie uit Wurzburg, bevond zich inet 90 man op de plaats des onheils en zag zich eindelijk genoodzaakt in het blinde te laten vuren pn met de bajonnet aan te val len, waardoor onderscheidene verwondingen voorkwamen; de kolonel zelf maakte van zijn sabel gebruik. De brand, die inmiddels den 13 dezer gebluscht was, brak den volgen den dag weder uit, en per telegraaf ontboden, is het geheele regement thans aldaar aangekomen. Er moeten intusschen 200 gebouwen eene prooi der vlammen zijn geworden. De bisschop van Havanna heeft het voorbeeld vnn zijne kollegas in Spanje g»»\olgd en de Misérables van Victor Hugo verboden. Zijne kollegas van Puerto-Rico, Si. Do mingo en de Philippijnsclie eilanden zullen hierin niet ten achteren blijven. Te Heidelberg zal van 27 tot 30 augustus een kongres van sterrekundigen worden gehouden, ten einde middelen te beramen om door gemeenschappelijke werken datgene te bereiken wat de krachten der afzonderlijke observatoria te boven gaat. Een te Parijs wonende engelschman bezit een fraaijen. newfoundlandschen hond,die zich door de keffers in de buurt altijd met medelijdende minachting liet aanblaften. Een der keffers ging echter te ver en beet hem in de beenen. Die vrijheid ging alle grenzen te buiten. De newfoundlander, die ook al geen engelengeduld bezit, pakte den vermetele in den nek, droeg hem naar de kade en wierp hem in de Seine. De kleine hond, die niet kon zwemmen,spartelde verschrik kelijk en deed alle moeite om boven te blij ven, terwijl de newfoundlander zeer bedaard stond te kijken. Het diertje stond op het punt van te verdrinken, toen de groote hond zich in hel water wierp, zijn slagtoffer redde en behouden aan wal bragt. De les was gestreng, maar regtvaardig. Den 11 dezer is in de koninklijke nietaalgieterij te Munchen het voor Frankfort n/M bestemde standbeeld van Schiller met goed gevolg uit den vorm genomen. Van Madras wordt het volgende bewijs van schrander heid eens ohfants medegedeeld. De divan zond een olifant naar Nagereoil om er konstrnktiehout te halen en verzocht de vrouw van een zendeling, die daar woonde, om zoo goed te zijn toe te zien of het dier wel goed werd gevoed en of de cornac de rijst, die voor den olifant werd bestemd, niet ver kocht. In den beginne ging alles goed, doch later merkte men op, datde rijst zeer spoedig op was en men ondervraagde den cornac; deze riep verontwaardigd uit: „Zou ik het arme dier, mijn vriend, bestelen De olifant schoot eens klaps op hem toe, stak de snuit in zijn zak en haalde er eene, groote hoeveelheid rijst uit. Uit Zurich wordt gemeld, dat de beroemde violoncel list Schubert aldaar is overleden. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch is gedeeltelijk teruggekomen op het besluit, waarbij werd bepaald, dat als prijzen, in plaats van boeken, raedaljes aan de schooljeugd op de lagere scholen zouden worden uitgereikt. Er zullen enkele medaijes, doch voor het mecrendeel goede en voor de studie beschikbare boeken, als prijzen worden gegeven, welke laatsten, oin alle moeijelijkheden te vermijden, door burgemeester en wethouders en de plaatselijke schoolkotn- inissie zullen worden nagezien en goedgekeurd. -Men schrijft uit Harlingen dat volgens rapport der Groenland vaarders de onderneming in hetalgeraeen mislukt is. Er was te weinig ijs in zee. In jaren tijds heeft men niet zoo ver de zee open gezien en was er dus zeer weinig gele genheid tot eene goede vangst. Van de 60 a 70 schepen, wel ke zich in de noordpoolsireken bevonden, waren er mis schien 10, die iets gevangen hadden -, de engelschen waren a heel spoedig onverrigter zake afgetrokken. De Dirkje Adama was zelfs tot op 82 gr. N. B. gezeild, eene breedte, die ongetwijfeld zelden overschreden is. De minder gunstige resultaten van hare togten worden door sommigen toege schreven aan het veelvuldig gebruik van schietgeweer, ook dewijl robben en walvisschen daardoor schuw worden. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in liet Grand Hotel te Parijs het gasverbruik gelijk staat met dat van de geheele stad Orleans. Er wordt jaarlijks 160.000 fr. voor uitgegeven. Dezer dagen is bij een der voornaamste banketbakkers te Weenen een onderzoekgedaan naar de oorzaak van bijna doodelijke vergiftigingen, die door van hein afkomstige portiën ijs waren ontstaan, en gebleken dat in het zink der vazen, waarin het ijs werd bereid, spiesglas was gemengd. Er zijn in Engeland niet minder dan 297 maatschap pijen met een uit aandeelen bestaand kapitaal en met eene tot het bedrag dier aandeelen beperkte aansprakelijkheid, van wier oprigting in de eerste helft dezes jaavs aangifte naar het voorschrift der wet is gedaan. Daaronder zijn 33 maatschappijen voor bankoperatiën; doch eene daarvan heeft reeds aangifte gedaan van het besluit om zich te ont binden en waarschijnlijk zijn er andere te niet gegaan. Het nominale kapitaal, waarmede de bankoperatiën door die 33 maatschappijen zouden worden gedreven, bedroeg meer dan 18 raillioen p. st. De Volkszeitung deelt het volgende berigt mede uit Tritzwalk. Een zadelmaker te Berlijn gevestigd, ontving

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2