MIDDELBÜRGSCHË COURANT. N°' 86. k JL Zaturdag 1863. 18 Julij. t. V. J Editie van vrijd avc.nd 8 ure. Middelburg af julij. Dooi' ingelanden van den polder de Breede watering is een adres ingezonden aan zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken, waarin zij zich beklagen, dat in het nieuwe polderreglement wederom opgenomen zijn de sub- sidiën, op te brengen ten behoeve der kalamiteuse polders, door de achterliggende polders in drie linien verdeeld. In dat adres wordt het drukkende dier belasting, met redenen omkleed, opgegeven en ten slotte verzocht, dat, het zij het nieuw ontworpen reglement door de regering in overweging genomen worde of niet, de adressanten in ieder geval van den opbrengst dier belasting mogen verschoond worden, Goesscfie courant. Uit Zierikzee schrijft men ons van 16 dezer „Ten gevolge van de weigering van den gemeenteraad van Haamstede, om mede te werken tot den aanleg van grindwegen in den polder Schouwen, is eene wijziging in het plan van aanleg dier wegen noodzakelijk geworden en zijn de ingelanden van den polder Schouwen op heden alhier vergaderd geweest, om hun vroeger te dier zake geno men besluit dien overeenkomstig te wijzigen. In die verga dering is met l .17 tegen 26 stemmen besloten, om voor den aanleg van grindwegen in dien polder, zoowel van het dijkersland als van de vroonen, jaarlijks als buitengewoon geschot te beialen: gedurende «Ie 13 eerste jaren 224 cent per bunder, gedurende de 9 volgende jaren 35 cent per bun der en voortdurend na die 22 jaren 10 cent per bunder. Indien nu de gevraagdcp'jk subsidie wordt verleend, waar mede men zich vleit, dan zal da hoogst nuttige en belang rijke werk tot stand kunnen komen." Uit Rotterdam schrijft men ons !G dezer „Gisteren ochtend ten tO ure is de vergadering van het kongres van nijverheid, dat zeer talrijk bezocht was, dooi den voorzitter geopend. Hierna begaven de leden zich in de afdeelingen om de verschillende punten in overweging te nemen. Ten 2 ure begaven zich al de leden aanhoord eenev stoomboot, die door den heer J". W. L. van Oordt bereid willig was afgestaan, cu gingen daarmede de fabrieken te Fijenoord bezigtigen, waarna zij nog een togije langs de Maas deden aan boord werden allerlei ververschingen aan geboden. Des avonds ten 6 ure vergaderde andermaal het kongres, dat ten 8 ure werd gestaakt om de leden de gele genheid te geven deel te nemen aan een koncert, dat in de officieren sociëteit werd gegeven. „Heden ochtend ten 10 ure zijn de werkzaamheden van het kongres weder hervat, en nadat die ten einde waren gebragt, werd de tweede vergadering der Maatschappij van nijverheid geopend, waarin door de sek re ta rissen der ver schillende afdeelingen rapport werd uitgebragt nopens de ontwerp prijsvragen en verdere punten die aan de beoor deeling dier afdeelingen waren opgedragen. In de plaats van de aftredende direkteuren werden gekozen de heeren mr. J. Enschedé jr., professor E. II. von Baumhauer en dr. G. Simons. „Tot voorzitter der volgende vergadering werd benoemd professor A. II. van der Boon Mesch. „Na langdurige diskussiën waaraan voornamelijk dooi de afgevaardigden van Middelburg en Goes werd deel genomen, is met 154tegon 11G stemmen, welke voor de ge meente Goes waren uitgebragt, besloten dat de algemeene vergadering der maatschappij met het daaraan verhonden nijverheidskongres in, 1S61- te Middelburg zal gehouden worden. „Tot bon oraire leden der maatschappij zijn benoemd de heeren Th. Kroes, ncderlandsch konsul te Shangae en John E. Howard te Londen. „Eindelijk moet ik u nog mededeelen dat de vergadering bij ukkiamatie op voorstel van een barer leden heeft beslo ten aan den heer J. W. L. van Oordt, als blijk van hulde voor de gastvrijheid en moeite gisteren op het togtje naar Feynoord bewezen, een pracht exemplaar van Ilogardt's werken aan te bieden, voorzien van een album bevattende de handteekeningen der leden, welk geschenk hem des namiddags, toen tie leden zich aan een gemeenschappelij- ken maaltijd vereenigden, werd overhandigd." Uit 's Ilertogenbosch berigt men ons dat de aartsbisschop van Utrecht mgr. J.Zwijsen in den nacht tusschen 11. dings- dag en woensdag in zijne woning, den huize Gerra in de gemeente Ilaaren, op zijn bed door een pistoolschot is getroffen. De kogel moet in den buik eene doodelijke wonde hebben Ie weeg gebragt. De justitie was heden ochtend den vermoedelijken dader en zijn medepligtige op het spoor. De geruchten betreffende den moordenaar en zijne beweeg redenen zijn op gissingen gebouwd en verdienen alzoo geene vermelding. Het Journal de Bruxelles zegt dat naar een algemeen ver spreid gerucht H. M. de koningin der Nederlanden voorne mens zou zijn eerlang een bezoek te brengen aan het belgische hof. In de Staatscourant van woensdag is opgenomen in de eerste plaatseen brief van den minister van binnenlandsche zaken aan den jury, benoemd ter bekrooning der te 's Gra- venhage tentoongestelde kunstwerken van levende meeatera (welke tentoonstelling nu is afgeloopen), waarin de minis ter naar aanleiding van zijne op 26 november 1862 in de tweede kamer gedane verklaring mei betrekking tot de wijze, waaroj) naar zijn inzien, ter eere der vaderlandsche kunst, aankoop van schilderijen op tentoonstellingen van regeringswege zou kunnen geschieden den jury mededee- ling vraagt of er onder de bedoelde kunst werken gevonden worden, die de hooge onderscheiding van aankoop van rijkswege waardig zouden zijn. eene onderscheiding, die naar 's ministers oordeel, de verdienste van eene schilderij kan eeren op eene wijze, die door nitdeeling van medaljes niet geëvenaard wordt; terwijl overigens de aankoop van schilderijen in plaats van de uitgifte van eere medaljes geenszins verpligte of jaarhjksche aankoop zou moeten zijn. maar alleen dan wanneer men een waardig schilderij aan trof, waartoe de tentoonstellingen gelegenheid aanboden. De jury heeft den minister hierop bij eene missive geant woord en zegt daarin geheel van de zelfde meening des ministers te zijn, dat aankoop van kunstwerken door de regering een der voortreffelijkste middelen zijn kan om de kunst te eeren en te steunen, maar ook dan alleen wanneer het betreft uitstekende kunstwerken van den eersten rang. en wanneer een streng en onpartijdig oordeel daarbij voor zit. Met het oog daarop geeft de jury te kennen dat de ge houden tentoonstelling geene zoodanige kunstwerken van eerste meesters heeft opgeleverd als welke door onderwerp, aard en gehalte in aanmerking kunnen komen om te prijken in een nationaal museum dat de minister zich voorstelt in te rigten als de beste werken der grootste meesters van de tegenwoordige neilei-larnlsche school. De jury is echter overtuigd dat de voornemens des ministers, bij de kunste naars bekend geworden, een aller gunstigsten invloed zullen uitoefenen op het inzenden van werken van onze eerste meesters op volgende tentoonstellingen. Deze brief van den jury is dan ook in de tweede plaats in de Staatscourant openbaar gemaakt. Bij den vrij onvolmaakten toestand, waarin het brieven- erkeer tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika nog verkeert, zal het velen welligt belang inboezemen, te vernemen dat een aantal koo|dieden te New- York zich heeft gewend tot den postmeester-generaal te Washington, ten einde daarin verbetering aan te brengen. Door dezen is daarop dd. 27 junij jl. geantwoord, dat deze aangelegenheid ook zal worden besproken op de internatio nale post-konferentie, welke dezer dagen te Parijs wordt gehouden. Men hoopt dat ook de nederlandsche regering zich zal beijveren van die gelegenheid gebruik te maken om dit onderwerp ten bate van den handel, beter dan tot hiertoe het geval was, te regelen. Door de kommissie, belast met het eindexamen aan 's rijks veeartsenijschool, zijn tot veeartsen bevorderd de kweeke- lingen dier school J. M. F. Kegelaer, C. J. Sandkuyl en J. Mos. Eergisteren is de vierde haringjager te Vlaardingen bin nengekomen met 100 ton maatjes- en 130 ton volle haring. De prijzen zijn f 160 en f 100 per ton. Men meldt uit het land van Altena, dd. l i-junij: Als een bewijs dat de katoen ook in deze streek op het vlas veel invloed heeft er. nu reeds voor laatsgenoemd artikel aanmer kelijk meer wordt geboden, kunnen wij mededeelen, dat hij den laatsten verkoop van vlas, nog te veld staande, f 500 per bunder werd besteed. De groote voorraad in dit jaar. buiten de massa's welke uit Noord-Holland ter bewerking herwaarts worden overgehragt, voorziet den werkman voortdurend voor den winter van werk. fiSeraoemiïgigeïii en HïesSwJien. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heeren F. W. II. van Opstall en G. van Diesen, ingenieurs van den waterstaat. MiNiSTERiëtiR departementen. Benoemd tot kom mies bij het departement van binnenlandsche zaken de heer J.Margadant, thans adjunkt-komraies. marine. Benoemd tot officieren van gezondheid 3e klasse bij de zeemagt.de kweekelingen bij 's rijkskweekschool voor militaire geneeskundigen J. J. van Effen en D. Dronkers, met ingang van 1 augustus e. k. konsul aten. Erkend als konsulair gedelegeerde van Italië te Brouwershaven, de heer Joost de Kater. Kerk- en achoolnicuws. De groote kerkeraad der evangelisch luthersche gemeente te Vlissingen heeft eergisteren het volgende viertal van predikanten opgemaakt, ter voorziening in de vakature ontstaan door het vertrek van den heer W. F. Loman naar Amsterdam: de heeren D. J. Andreae, te Bergen op Zoom; J. G. D. Martens, te Nieuwediep K.Scharten, te Bever wijk, en K. L. van Schouwenburg, te Wildervank en Veen- dam. Deze heeren zullen tot eene proefpredikdienst wor den uitgenoodigd. Marine en leger Wij vernemen dat aan het etablissement der marine te Vlissingen machinnle inrigtingen zullen worden gemaakt, tot het vervaardigen van pantserplaten, voorliet pantseren der oorlogschepen. Ook zou de te Feijenoord gebouwde gepantserde ijzeren stoomkanonneerhoot naar Vlissingen worden gebragt, om onder toezigt van eene te benoemen kommissie aldaar te worden beproefd. Volgens berigt uit Paramaribo was Zr. Ms. schroef- stoomsehip le klasse Delfzijl, kommandant de luitenant ter zee le klasse N. M. J. Kroef. den 3junij aldaar aangekomen. Woensdag is de ie der drie seriën, die in de vlakte van Waalsdorp. nub j de residentie, het artilleriekamp zullen uitmaken, betrokken, onder kommando van den majoor van Gorkum, van het 1ste regement vesting-artillerie, aan wien als adjudant is toegevoegd de kapitein Meijl van dat rege ment, dat verder zal bestaan uit de 4de kompanjie van het lste regement vesting-artillerie uit Delft, gekommandeerd door den kapitein Ising, de 4de kompanjie 2de regement uit 's Hertogenbosch, kapitein Frankamp, de 7de kompanjie 2de regement uit Bergen-op Zoom, kapitein Pijpers, de2e kom panjie 2e regement uit Breda, kapitein Fredzess, en de Se kompanjie 3e regement uit Groningen, kapitein Druter, die den 5 en 6 augustus aanstaande dat kamp zullen ver laten cu naar hunne respektiere garnizoenen zullen terug keeren. De zeildag van Zr. Ms. ra'derstoomschip Ardjoeno, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee E. M. C. Baak, is bepaald op den 20 dezer. Het état-major is zamengesteld als volgt: luitenant ter zee le klasse. K. F. R. Andrau, Ie officier-, luitenants ter zee •Je klasse S. Kraijenhoff van de Leur. P. .VI. Cochius, R. Wij mans; officier van gezondheid 2e klasse II, L. Koning officier van administratie 2e ki. F. Wolfson en de scheeps klerk E. G. F. van Ingen; terwijl daarmede tevens naar Indië zullen vertrekken de offiicier van gezondheid 2e klasse I. de Clerq Zubli de adjunkt administrateur J. W. Terlaak en de scheepsklerken N. W. Lasonder, F. W. SprengerF. Clarkson F. II. A. Pool en A. VI. Vlontijn. ^cmeintgde Iberfigieu. Gisteren namiddag omstreeks twee ure viel het 9jarig dochtertje van Pieter Boluty, wonende in de Pijpstraat, toen het zich naar school begaf, al spelende in het water het was juist hoog tij. Het kind zou zeker verdronken zijn, zoo een zekere sjouwerman. Martin us Willem Her- manse, gehuwd, het niet dadelijk geheel gekleed was nage sprongen, het kind, dat reeds in zinkenden toestand was, gegrepen en al zwemmende gered had. Onlangs deelden wij mede dat de gemeenteraad van Oudelaiule besloten had tot het afschaffen van betaling der schoolgelden, nu kunnen wij er bij voegen, dat. die van Drie wegen zich genoodzaakt ziet de toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs in te roepen, ten einde gevolg te kunnen geven aan de zoozeer gevorderde verhooging van des onderwijzers jaarwedde, waartoe de financiële krachten der gemeente te kort schieten en zonder welke verhooging het gebleken is, dat de bestaande vakature niet op eene vol doende wijze zal kunnen vervuld worden. De heer Delamay heeft aan de fransehe akademie der wetenschappen een rapport ingediend aangaande eene door hem genomen proeve betrekkelijk de hondsdolheid. Hij had namelijk een dollen hond behandeld en deze was gestorven. Toen hij zag dat een aantal vliegen zich op den dooden hond nederzette kwam hij op net denkbeeld eenige daar van te vangen en drie andere zeer gezonde honden aan de beten dezer insekten bloot te stellen. De drie honden wer den spoedig daarop dol. De Victoria regina is dit jaar in den Hortus botanicus te Amsterdam bijzonder krachtig ontwikkeld. De eerste bloem zal vermoedelijk nog deze week opengaan en spoedig door meerdere gevolgd worden. Het examen voor leerling-telegrafist zal aanstaanden, maandag morgen ten S ure te 's Gravenhage een aanvang nemen. Te Keulen logeert sedert eenige maanden een engelsch- man in een hotel nabij den Dom, alleen om het oogenblik af te wachten, waarop dit gebouw zal af branden, hetgeen, volgens het idee fixe van den jongen man, weldra gebeuren moet. Zoodra de Dom is afgebrand, zal hij vertrekken. Tegenwoordig zit de zonderlinge gentleman, die steeds in

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1