MÏDDELBÜRGSCHE N0- 85. Donderdag 1863. Editie van woensdag avond 8 ure. PUBLICATIE. Verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad. De Burgemeester en wethouders yan Vlissingen maken bekend: dat de verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad, ter vervulling der plaatsen van de heeren J. W. Caluenpegs D. üyttenhooven, A. rüysch, W. van der üs en c. J. van der Hijden, die op den eersten dingsdag der maand september aanstaande moeten aftreden, zal plaats hebben te Vlissingen. op dingsdag den 21 julij 1803; dat het bureau van stemopneming voor de inlevering der stembriefjes zitting zal houden ten raadhuize, van des mor gens negen tot des namiddags ten vijf ure, terwijl de ope ning der stembriefjes zal geschieden op den (laaraanvo)gen- den woensdag 22 julij, te beginnen des morgens ten 9 ure mede ten raadhuize. Voorts worden de kiezers opmerkzaam gemaakt op de navolgende bepalingen der kieswet en der gemeentewet dat leden van den raad alleen kunnen zijn de.meerderja rige ingezetenen dezer gemeente, die Nederlanders en in het volle genot der burgerlijke en burgerscbapsregten zijn dat bloed verwantschap of zwagerschap in den eersten of tweeden graad niet raag bestaan tusschen den burgemeester en de leden van den raad, noch tusschen de leden onderling dat de aftredende leden dadelijk weder verkiesbaar zijn dat het stembriefje schriftelijk ingevuld, door den kiezer in persoon in de stembus moet gestoken worden dat geen ander briefje geldig is dan dat hetwelk hem toegezonden en van het gemeentezegel voorzien is; (lat de in het briefje in te vullen personen duidelijk, met naam en voornaam, moeten worden aangewezen, en dat wanneer de namen van meerdere personen clan het te kiezen getal, mogten zijn ingevuld, slechts de bovenste in aanmer king kunnen komen dat het stembriefje niet onderteekend mag zijn en geene andere stembriefjes mag omvatten of zoodanige briefjes daaraan opzettelijk mogen zijn vastgehecht dat ha vijf ure geene briefjes meer zullen aangenomen worden, dan alleen van de alsdan nog in de zaal aanwezige kiezers. Vlissingen den 1 4 julij 18G3. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris. P. FORBES WELS. KESfAI§CEVIXG, De Burgemeester van de gemeente Megiskerke brengt ter kennis: dat de stukken, bedoeld in art. 6 der wet op de onteigening ten algemeenen nutte, van den 28 augustus 1S51 (Staatsblad no. 125). rakende den aan te leggen straatweg van Melis- kerke, over Mariekerkenaar Middelburg, ter voldoening aan art. 7 dier wet, van heden af tot en met den 19 augustus 1863, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage liggen, te weten: 1. beschrijving van den te maken weg; 2. grondplan 3. uittreksel uit het kadastrale plan 4'. uittreksel uit den perceelsgevvijzen kadastralen legger 5. staat aanwijzende de te onteigenen oppervlakte. Den belanghebbenden wordt herinnerd, (lat zij hunne bezwaren dertig dagen na heden, mondeling of scliriftelijk aan burgemeester en wethouders dezer gemeente moeten opgeven. Meliskerke den 15 Julij 1863. De Burgemeester van voornoemde gemeente SLEGT. BIMESLAN». Middelburg 15 julij. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een over- zigt van den handel en scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland, gedurende de maand en de vier maanden, geëin digd den 30 april 1S63. Naar wij vernemen zal het muziekkorps der stedelijke schutterij aanstaanden vrijdag avond tusschen 7 en Si uur, bij gunstig weder, op de wandeling tusschen de Noord en Koepoorten eenige muziekstukken uitvoeren. Ten gevolge van het bedanken van den heer C. Schout Velthuijs als lid der provinciale staten van Zeeland, zal, ter vervulling der ontstane vakature, de verkiezing van een nieuw lid in het hoofdkiesdistrikt Sluis plaats hebben op dingsdag 4 augustus a. s. en eene herstemming zoo noodig op dingsdag den 18 daaraanvolgende. De gemeenteraad van Vlissingen heeft gisteren eene zit ting gehouden, waarvan wij in ons volgend nomraer een meer uitvoerig verslag zullen geven. Onder anderen was ingekomen een adres van G. de Haas c. s., bewoners van de Slijkstraat aldaar, houdende klagten dat, ten gevolge der lage ligging dier straat, bet water bij storm de woningen binnendringt en veel schade veroorzaakt. Adressanten verzoeken dat aan dit bezwaar door eene waterafleiding naar de binnenvest, welke reeds vroeger in den raad is ter sprake gebragt doch ondoenlijk geacht, worde te gemoet gekomen. Hoewel de hoop bestaat dat door het eerlang in goeden staat brengen der staketsels het water voortaan zal worden tegengehouden, is eene kom missie van drie raadsleden, de heeren Riiysch, de Krnyffen van der Hijden, benoemd om in overleg met den gemeenie- bouwmeester te onderzoeken op welke wijze het bezwaar der adressanten het best zou kunnen worden weggeruimd. Nog was ingekomen een adres vau onderscheidene ingeze tenen waarbij de raad, om verschillende daarin aangevoerde redenen, ernstig verzocht wordt te willen trachten, op zoo danige wijze als hij zal vermeenen nuttig te zijn, bij de regering een noodzakelijk voorafgaand onderzoek betref fende het wenschelijke en het nut eener afdamming of wel eener overbrugging van het Sloe te bewerken, alvorens zij tot eenigen afdoenden maatregel overga. Van dat onder zoek verwachten adressanten in ieder geval heilzame vruch ten. omdat, zoo het blijkt dat werkelijk overwegende bezwa ren tegen eeneafdamming mogten bestaan, deze zou kunnen worden verhoed en in het tegenovergestelde geval aan allen tegenstand voor goed eene ein/le worde gemaakt. Het advies van burgemeester en wethouders, die dit adres ernstig hebben overwogen, strekt om adressanten te kennen te geven dat het overbodig is om bij de regering op een onderzoek aan te dringen, daar zoodanig onderzoek reeds heeft plaats gehad en nog voortduurt. Naar hunne meening zou het inwilligen van het verzoek der adressanten alleen leiden tot vertraging van den iveds zoo lang verwachten spoorweg in Zeeland. Hoewel de goede bedoelingen dei- adressanten worden op prijs gesteld, bestaan er huns inziens geene termen tot inwilliging van hun verzoek. Met uit zondering var» den heer Put, heeft de raad zich met dit advies vereenigd. De gronden er van zullen aan adressanten in afschrift worden medegedeeld. Tot hulponderwijzer aan de school voor on-en minver mogenden is benoemd de heer Streefkerk, te Vlissingen, met ingang van 1 julij. De raad heeft, naar aanleiding van een verschil van gevoe len bij de leden van het dagelijksch bestuur, beslist dat het koopen van levensmiddelen door kleine kooplieden van ter markt komende grootere kooplieden, en liet ter markt verkoopen van het alzoo gekochte niet kan geacht worden te vallen in de termen van voor- of opkooperbij het reglement op het marktwezen bedoeld. Uit Zierikzee meldt men ons 13 dezer: „De heer D. B. P. Zuurdeeg, heel- en vroedmeester alhier, bij koninklijk besluit benoemd lot geneeskundige belast met de plaatse- lijke geneeskundige dienst op het eiland St. Eustatius, heeft voor die benoeming bedankt," Uit Rotterdam schrijft men ons, 14 dezer: „Meden morgen ten 9 ure is de Sliste aigemeene vergade ring der Nederlandsclie maatschappij ter bevordering van nijverheid in het gebouw Tot nut van 't algemeen alhier geopend. 26 departementen waren vertegenwoordigd, waar onder het departement Middelburg, door zijn afgevaardigde den lieer J. W. de Raad. Uit de openingsrede van den voorzitter bleek dat het getal leden der maatschappij btj voortduring toeneemt: bedroeg dit in 1856 1249, thans is het tot 20S9 geklommen. Uit de verslagen der departemen ten werd met belangstelling kennis genomen van eene mededeeiing van het departement Helmond, dat het getal uitgegeven loten in de loterij ten behoeve der behoeftige fabriekarbeiders bedraagt 32UOO en dat der prijzen 2 100, waarvan de trekking dezer dagen zal plaats hebben. Daarna werd tot de behandeling der aan de orde zijnde werk zaamheden overgegaan. De plaats waar in 18G4 de aige meene vergadering en het nij verheidskongres zal gehouden worden, zal aanstaanden donderdag worden bepaald." De minister van binnenlandsehe zaken, vergezeld van den heer G. J. C. Klerck, sekretaris der kommissie voor de staatsspoorwegen, zijn van hunne inspektiereis in de pro vinciën Noord-Brabanten Limburg te 's Hage teruggekeerd. Gisteren heeft te 'sGravenhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging op de traktaten wegéns den afkoop van den Scheldetol, tot regeling van de Maas- aftappingen, mitsgaders op de handels- en scheepvaart over eenkomst, respektivelijk den 12 tnei ISG3 tusschen Neder land en België gesloten. De derile haringjager is maandag te Vlaardingen binnen gekomen met 49i ton de prijs is gesteld op f 225 voor de maatjesharing. Sommige couranten hebben onlangs medegedeeld, dat voor Oost-Indië een duikertoestel in aanmaak is, van gelijke soort als de hollandsche duiker, waarmede men op het wrak der Lutine visclit. Men oordeele of dit juist is. Voorde duikerklok voor Oost-Indië, die door den heer Hartogh Heys te Delft wordt gemaakt en die eerlang zal beproefd worden, is het amerikaansch systema Maillefert met eenige wijzigingen gevolgd. De hoofdzaak van dat systema is, dat de personen, die in de klok nedergedaald zijn, de gelegen heid hebben om de klok, door middel van kranen, die zij zelve bewegen, en dus zonder hulp van buiten, naar verkie zing te doen rijzen en dalen. Bij gevolg is een vaartuig bij die klok niet altijd een vereischte. Zij hangt ook niet in een lijn, om daarmede opgehaald en nedergelaten te worden Zij stemt alleen op dit punt met den hollandschen duiker overeen, dat bij beiden, door middel eener luchtpomp, dampkringslucht in de klok moet worden geperst. Iedereen zal nu ligtelijk kunnen nagaan, welke groote voordeelen die indische duikerklok boven den hollandschen duiker en boven andere duikertoestellen aanbiedt. [Ned. Stoompost.) Men schrijft uit Deventer, 10 julij. lietgrijze athenaeum illustre te dezer stede staat op het punt om statiemantel en bef af te leggen en te zamen met het gymnasium over te gaan in eene hoogere burgerschool, volgens deeischen der nieuwe wet op het middelbaar onderw.js. De raad heeft reeds het besluit genomen om beide mrigtingen te hervormen totéëne school, die zal beantwoorden aan de meer materiële vorde ringen van den tegenwoordigen tijd. Een plan van oprig- ting is den minister van binnenlandsehe zaken aangeboden, met liet verzoek om een rijkssubsidie. Volgens dit plan zal de inrigting eene hoogere burgerschool zijn met zesjarigen kursus en zal het onderwijs worden gegeven door minstens zes leeraren met den titel van professor en vier leeraren met den titel van lektor, behalve de onderwijzers in teekenen, schoonschrijven, gymnastiek en werken in ijzeren hout. Een der professoren zou worden benoemd tot direkteur. De raad zou verder benoemen eene kommissie van toezigt van vijf leden. Aan de lessen zouden als toehoorders kan nen deelnemen de pharmaceuten en de leerlingen eener eventueel in de nabijheid dezer stad zich vestigende akker- bouwschool. Belangrijk zijn voorzeker de hulpmiddelen die deze inrigting ten dienste staan, als daar zijn: het natuurkundig kabinet, het scheikundig labon-itot-ium, de rijke boekerij, eene groote voorraad teekenmodellen, de landbouwproeftiun en vooral ook de gebouwen van het athenaeum en gymnasium. De gezamenlijke kosten zijn voorloopig begroot op f 23,000 's jaars; in mindering daar van zouden komen de schoolgelden en het rijkssubsidie dat tot een bedrag van f S000 's jaars gevraagd is. Eene belaug- rijke som zal alzoo ten laste der gemeente overblijven. {Zicolsche courant HfcenoecaiiBigctik en besluiten. schutterijen. Benoemd tot majoor-kommandant van het bataljon rustende schutterij in het 1ste (voormalig 4de) (listrikt der provincie Zeeland, R. baron Collot d'Escury. thans kapitein bij de 3de kompanjie van het bataljon. regterlijke magt. Benoemd tot kantonregter te Vlaardingen mr. W. F. van Deinse, thans kantonregter te Sluis. marine. Eervol ontslag uit de zeedienst verleend op daartoe gedaan verzoek aan den officier van administratie 2e klasse J. H. Appeiius van Hoboken, thans met verlof in Oost-Indië. Revk- en schoolsiiewws. Maandag namiddag is alhier aangekomen en onmiddel lijk naar Vlissingen vertrokken zijn doorluchtige hoog waardigheid G. P.Wilmer, bisschop van Haarlem, die aldaar het gesticht van liefdadigheid, de bijzondere school voor roomsch katholieken en het weeshuis bezocht en gisteren aan een aantal personen het heilige vormsel toediende. Gisteren avond is hij hier teruggekeerd cn heden dient hij ook alhier het heilige vormsel toe. De aigemeene synode der nederlandschehervormde kerk heeft in eene harer jongste zittingen besloten de gemeenten onder haar ressort uit te noodigen om den zondag, die de publieke viering onzer bevrijding in 1813 voorafgaat, aan eene godsdienstige gedachtenis der gewigtige gebeurtenis te wijen. Jl. zondag hield de lieer J. G Blaauw, van Sleende- ren en Bronkhorst, beroepen predikant bij de hervormde gemeente te Axel. zijne intreerede,en had tot tekst gekozen Joh. XV :27a. Des voorraiddags had de bevestigiug plaats

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1