MÏDDELBÜRGSCHE COURANT. N" 84. Dingsdag 1863. 14 Julij. Editie van maandig avond 8 ure. Middelburg 13 Julij. Vrijdag avond is de zomervergadering der provinciale staten van Zeeland dóór den voorzitter gesloten. In de avondzitting van dien dag is, naar aanleiding van de adressen van J. de Putter c. s. te Axel, en C. M. van Dixhoovn c. s., te Zaamslag, besloten art. 64 van het reglement op de buurtwegen cn voetpaden in Zeeland aldus te wijzigen: „Vlas en hennep mag in de slooten langs de wegen niet te rooten worden gelegd dan met schriftelijke toestemming van het polder- en van het ge meen tebestuur, en mits op een afstand van niet minder dan 100 ellen van de bebouwde kom eener gemeente. Bij weigering kunnen belanghebbenden in beroep komen bij gedeputeerde staten. Binnen den afstand van 45 ellen van die wegen mag vlas of hennep niet worden verwarmd." Van een gedeelte der zitting van vrijdag vinden onze lezers in ditnommer een uitvoerig verslag, terwijl wij bet overige gedeelte in ons volgend nommer zullen opnemen. Men moge veel of weinig sympathie gevoelen voor de hoofdkommissie te 's Gravenhageter oprigting van een nationaal gedenkteeken voor november IS 13 enz. en de wijze waarop zij zich totdus verre heeft geuit, alles wat daar mede in verbatul staat is te belangrijk dan dat wij niet daaromtrent zoo veel mogelijk de noodige inlichtingen zou den geven. Wij hebben dan ook in der tijd van de benoe ming eener sub-kommissie tot bevordering van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 enz. in deze gemeente, melding gemaakt en bare gehoudene vergaderingen be sproken. Met genoegen zagen wij daarbij dat de genoemde sub- kommissie in deze gemeente zich slechts voorwaardelijk had gekonstitueerd en öf in overeenstemming óf in tegen stelling met die in andere gemeenten, ernstige bezwaren had geopperd tegen het personeel waaruit de hoofdkommissie te 's Gravenhage is zamengesteld, en te kennen bad gegeven zich te vereenigen met bet denkbeeld tot aanvulling van de hoofdkommissie metleden, door de verschillende plaatselijke kommissiën te benoemen. In eene volgende vergadering werd dan ook tot de ver kiezing van een gedelegeerde overgegaan, en daartoe bij stemming aangewezen ile heer mr. G N. de Stoppelaar, terwijl tevens daarbij bepaald werd dat de sub-kommissie nog eerst eene vergadering zou houden alvorens baar gede legeerde naar de hofstad vertrok. Bij de blijkbare gezindheid der middelburgscbe sub-kom missie om zich niet lijdelijk te gedragen achtten wijen zeker vele lezers met ons deze laatste bepaling tlan ook van groot belang, opdat de afgevaardigde ter hoofdkom missie ten zeerste doordrongen mogt zijn van de bedoelin gen der vergadering, welke hij elders in deze belangrijke aangelegenheid zou gaan vertegenwoordigen. Wij kunnen ons daarom de verwondering onzer lezers begrijpen, toen zij in de haagsche dagbladen bet berigt von den vermeld dat de hoofdkommissie eene gekombmeerde vergadering had gehouden met de geassumeerde leden de afgevaardigden van de verschillende sub-kommissiën uit de provinciale hoofdsteden, en daaronder ook den afgevaar digde uit de plaatselijke kommissie in deze gemeente von den genoemd, hoewel zij in ons blad van geene voorloopige vergadering dier kommissie melding hadden zien gemaakt. Ten einde nu eene beschuldiging van nalatigheid in het vermelden van dergelijke voor onze gemeente zeer belang rijke aangelegenheid van ons af te werpen, of te beletten dat misschien ons vroeger berigt omtrent het houden van eene voorloopige vergadering in twijfel worde getrokken, bevestigen wij hierbij dit berigt en voegen er tevens bij dat aan dit besluit der plaatselijke kommissie hier ter stede, om eene voorloopige vergadering te houden alvorens haar gedelegeerde naar de hofstad vertrok, geen gevolg is gegeven. Dat dit in de hoogste mate verwondering ver dient. behoeft overigens geen betoog. Uit het verslag van liet verhandelde in de vergadering tier aangevulde hoofd-kommissie, ten paleize van Z.K. H. prins Frederik der Nederlanden, blijkt verder dut met algemeene of bijna algemeene stemmen de volgende voorstellen in het algemeen waardig geacht zijn om aan het oordeel der plaat selijke kommissiën te worden onderworpen en met inacht neming barer adviezen een onderwerp uit te maken van nadereovènveging I. De oprigting van een gedenknaald te Scheveningen 2. de oprigting van een gedenkteeken in het Willemspark te 's Gravenhage en 3. de stichting van eene nationale am bachtschool in Neerlands hoofdstad voor 400 knapen. Vooraf had de sekretaris een overzigt gegei en omtrent de uitkomst der werkzaamheden van het bestuur der hoofd kommissie. Daaruit, bleek dat van de 1138 gemeenten 72S eene plaatselijke kommissie bezitten. Onder de overige gemeenten waren 21, welke de benoeming eener plaatselijke kommissie niet gewenscht, en 350 welke daartoe geene voordragt hadden gedaan. Verder bleek dat er in het geheel 8381 leden benoemd waren, waarvan 367 bedankten, terwijl het aantal gekon- stitueerde kommissiën 464 bedraagt, waarvan 45 t onvoor waardelijk en 10 voorwaardelijk. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft weder 15 schepen bevracht, waaronder 8 voor Amsterdam. 5 voor Rotterdam en twee voor Middt '.urg. zijnde de barkschepen Pauline, gezagvoerder B J. Post en Catharina Maria.gezag voerder T. Oomkens, het laatste van Zierikzee. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en voor belanghebbenden ter inzage gelegd een overzigt der te Hamburg gesloten zee-assurantiën, gedu rende 1862. Uit Vlissingen schrijft men ons „Zaturdag nacht ongeveer ten 3 ure is er brand uitgebar sten in eene. broodbakkerij in de St. Jacobstraat alhier; de o-eheele bakkerij met de aanwezige voorraad werd daardoor vernield. Gelukkig mogt men den brand, die in het begin een dreigend aanzien hail, door tijdige en doeltreffende hulp weldra meester worden, waartoe de omstandigheid dat de eigenlijke bakkerij geheel afgezonderd va.i het woonhuis gebouwd is veel heeft bijgedragen. „De generaal-majoor Steuerwald, direkteur der tweede artillerie direktie te Dordrecht, is in de vorige week alhier aangekomen om eene inspektie te houden over het materieel der artillerie in de verschillende vestingwerken aan de Schelde." U:t Oostburg schrijft men ons van 10 dezer: „In antwoord op het rekwest van eenige gemeenten in het voormalig 4e distrikt dezer provincie, waarhij zij verzoeken verbetering in het brieven vervoer, is dezer dagen door den heer minister van financiën berigt dat aan de geopperde bezwaren zal worden te gemoet gekomen, niet zoo als werd gevraagd door verplaatsing van het grenskanloor van Sluis naar Aardenburg. maar door inrigting van een direkte dienst van Aardenburg naar MaUlegem, en van Yzendïjke naar Eecloo. Deze dienst zal beginnen met 1 augustus a. s. „Inderdaad levert die verandering verbetering op. voor de korrespondentie van die beide gemeenten. Een groot gedeelte van het distrikt wint er echter niets hij. De brieven bij voorbeeld uitOostburg. naar België en Holland, worden over Sluis verzonden en blij ven dus een omweg maken van bijna 3 uur. Aardenburg toch is meer dan 2 uur nader dan Sluis aan de belgisehe spoorwegen, en Maldegem meer dan een half uur nader dan Brugge aan Gent en de andere voor name steden van België. „Allen zouden evenwel gehaat zijn zoo men den post op Maldegem dirigeerde. Zelfs Sluis zou er niet bij verliezen want even spoedig zou men de korrespondentie van daar over Maldegem voeren dan gelijk thans over Brugge." Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 10 julij „Het geschil dat in den boezem van den kerkeraad der hervormde gemeente alhier ontstaan was, staat op het punt van vereffend te worden. Eene kommissie, bestaande uit een predikant, vier ouderlingen en vier diakenen, is belast geworden met liet onderzoek van het geschil, en heeft thans uitspraak gedaan dat de diakenen in hun regt waren, toen zij beweerden dat de regentessen van het weeshuis hare bezwaren bij hen, en niet bij den vollen kerkeraad, moesten indienen. De diakenen zullen dus nu wel uitgenoodigd wor den hun ingediend ontslag terug te nemen doch de eigen lijke kwestie zal waarschijnlijk onafgedaan en hangende blij ven, daar de regentessen uitdrukkelijk verklaard hebben zich niet tot de diakenen te willen wenden. „Heden morgen heeft op liet kerkhof Eikenduinen met ongewone statie de begravenis plaats gehad van den lieer D. de Visser Smits, in leven hoofdonderwijzer van eene bijzondere school in de Nobelstraat alhier. De lijkwagen werd gevolgd doer een dertigtal koetsen waarin zich, behalve de betrekkingen van den overledene, de heeren Groen van Prinsterer, Capadose, baron van Wassenaer Catwijck, Stavenisse de Brauvv, dr. Beynen, direkteur van het gymnasium, de predikant Gunning, enz. bevonden. Baron Mackay was verhinderd, maar had desniettemin zijne koets ter beschikking voor deze gelegenheid gesteld. De slippen vau het lijkkleed werden door onderwijzers van de school en anderen gedragen. „Op de begraafplaats herdacht dr. Beynen den overle dene, stelde in het licht dat zijn ijver hem als 't ware verteerd had. en schetste hem als een man die zijn leven in de dienst des Heeren had doorgebragt. Na een gebed door den predi kant Gunning zongen de leerlingen der school vers 8 van psalm 103, waarop de overige aanwezigen, zonder vooraf gaand overleg, als uit inwendigen aandrang vervolgden met vers 9 van den zelfden psalm.Toen de lijkkist in het graf was nedergelaten, werd zij als overdekt met bloemen en bouquet- ten die leerlingen en belangstellenden hadden medegebragt. Een kort maar kernachtig woord van dank ian den bijna taehtii/jarigen vader des overledenen en van zijn zwager besloot deze aandoenlijke plegtigheid." De negende algemeene vergadering van het Provinciaal utrechtsehe genootschap van kunsten en wetenschappen is jl. woensdag onder het presidium van den heer mr. WM. J van Dielen aldaar gehouden. Tot nieuwe leden zijn benoemd de heeren mr. E. Bergsma, mr. J. A. Bogaard, baron J. T. Binkhorst van den Brink horst, dr. P. Q. Brondgeest, Chatltepiè <ïe la Sanssaye, jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, mr. A. J. Enschedé, mr. P. R. Feiili, mr. L. G. Greece, dr. T. Halbertsma Jz J. ITartog, C. J. van Heel. C. J. Hengeveld, jhr. mr. J. K. J. de Jonge, dr. B. KLuenen, dr. C L. Levoir. dr. C. J. Lucht- mans. dr. C. G. Montijn, mr. W. van de Poll, E J. Potgieter, mr. G. J. C. van lleenen, mr. H. Roijaards van Scherpen- zeel, dr. II. W. Schroeder, van der Kolk, jhr. C. A. van Sypesteyn. Er zijn in het afgeloopen jaar geene prijsantwoorden bekroond of andere verhandelingen uirgegeven.Eene nieuwe reeks van belangrijke prijsvragen is uitgeschreven en zal eerlang worden bekend gemaakt. Voorts is in deze vergadering een voorstel behandeld om de afschaffing der doodstraf in ons vaderland te bewerken. Over dit onderwerp zijn hoogst belangrijke diskussiërt gevoerd, waaraan door de heeren de Pinto, Vreede. Jolles, Beets, W. II. Suringar en Eyssell werd deel genomen. Ned. Spectator De feestelijke opening van den Nederlandschen centraal spoorweg te Utrecht is thans bepaald op donderdag 16 julij. De genoodigden zullen des morgens ten 7.45 van Amster dam vertrekken, om ten 8.30 aldaar aan te komen. Ten S.50 vertrekt de feesttrein van Utrecht naar Ilattem. Ten 1! ure te Harderwijk aangekomen, zal aldaar den genoodigden een déjeuner worden aangeboden. Te Hattem hoopt men ten 2 ure te arriveren, om ten 2.30 te vertrekken en ten 5 ure te Utrecht terug te keeren. Ten 6 ure zal er door de maat schappij een diner worden gegeven in het gebouw voor Kunsten en wetenschappen, terwijl er ten 10 ure van wege de stad in het Steriebosch een volksfeest wordt georgani seerd en vuurwerk ontstoken. De feesten te Amersfoort zullen later plaats hebben. Woensdag avond wordt te Utrecht het feest ingeleid door een koncert en vanxhall in het lokaal der zomer-societeit. Benoemingen e« besluiten. MlNlSTERiëLE dei»artementen enz. Op verzoek eer vol ontslag verleend aan mr. A. Uyttenhooven, benoemd sekretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, uil zijne betrekking van referendaris bij het departe ment van financiën, met eervolle ontheffing tevens van de tijdelijke waarneming der fnnktiën van inspekteur der Rijnvaart op nederlandseh grondgebied en van inspekteur op de Maasvaart, welke funktiën ter lijdelijke waarneming zijn opgedragen aan den heer P. H. B. Motké, hoofd inspek teur der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen bij het departement van financiën. Benoemd tot hoofdkommies hij het departement van financiën mr. W. AP. Verkerk Pistorius, thans kommies bij het zelfde departement. ridderorden. Vergunning verleend aan W. F.Peltzer, sekretaris-thesaurier der nalatenschap van zijne majesteit Willem II, tot het aannemen der versierselen van ridder der le klasse van de orde der Waakzaamheid of vin den Witten valk. hem door zijne koninklijke hoogheid den groot hertog van Saksen Weimar Eisenach geschonken; en aan den heer H. Ch. Straeter, emeritus predikant te Maastricht, tot liet aan nemen en dragen van de hem door den koning van Pruissen geschonken militaire medalje tot herinnering aan de krijgs- verrigtingen van 1813, 1814 en 1S15. legkr. Benoemd tot 2en luitenant hij het wapen der infanterie: bij het le regement, de kadeis W. II. M. van der Goes, G. J. D. JE. Riesz en E. A. D. E. van Francken- berg en Proscblitz; bij liet 2e regement, de kadets G. van Tienhoven, P. G. Bode, H. J. Iloogeveen en J. M. Vervat; bij het 3egement, de kadets W. B. J. Duycker en J. Knuppe; bij liet 4e regem., de kadets L. de Vlaming, F. A. Egter, P. van Assen en P. J. J. Vervennebij hst 5e regement, de kadets W. G. Gelinck, J. van den Bergh.P. IT. J. Oosthout, M. lliegen en W. M. II. Anten; bij het 7e regement, de kadets M. H. J. Plantenga, W. F. Bresier. A. C. Alma, J. L. A. C. de Bock, J. E. van Gorkuin en C. A. Wagner allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie. Benoemd tot 2en luitenant bij het wapen der kavallerie: bij liet le regement dragonders, de kadet J. van Sonbij het 3e regement dragonders, de kadets T. F. Slinkers en G. J. A. A. baron van Heemstra; hij het 5e regement dra gonders, de kadets G. N. IJ. Scliultz van Ilaegen. J. van der Wedden en J. C. Lagerwerf!'; allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1