fe Om de bende muitelingen, die 7.icb roeester heeft gemaakt ran de hoofdplaats van het rijkje Tjantong en zich aldaar in eene benting ve sterkte bij een aanval van de oostkust, te beletten zich weder in (ie Paramassan-Allei terug te trek- j ken. heeft de kommarwlant van AHei eene kolonne van'2 officieren en 60 man te Lok Besar gestationeerd. De resident van Banjermasing kortelingsgeleden tijding j ontvangen hebbende dat eenige banjerezen. onder welke verscheidene oproerlingen, zich nabij Poeloe-Laut op de vaste kust \nn Bornto gevestigd hadden, zond Zr. Ms. stoomschepen Celehes en Admiraal van Kinsbergen met een detachement, meest inlandsche soldaten, onder bevel van I den kapitein der infanterie van Vuuren, ten eindegenoeinde j banjerezen van daar te verdrijven. Ter plaatse gekomen j zijnde, stoomde de Admiraal van Kinshergen door naar i Koetie, ten einde den aldaar zich bevindenden assistent resident Dahmen te halen en met dezen ambtenaar terug te stoomen naar de kampong Roetoe Lietjin, alwaar Zr. Ms. stoomschip Celebes geankerd was. Naauwelijks was deze oorlogsbodem aldaar ten nnker gekomen, of hij debarkeerde liet detachement onder bevel van den kapitein van Vuuren, benevens vijf en twintig mariniers en matrozen onder hevel van den luitenant ter zee 2e klasse de Ruyter de Wildt. Genoemde detachementen werden onder een hevig vuur van den vijand ontvangen, waarbij van onze zijde verscheidene dooden en gekwetsten vielen. Dit bragt eenige weifeling ie weeg onder de inland sche soldaten, maar door den moed »att(len kapitein van Vuuren, en dien van den luitenant ter zee 2e klasse de Ruy ter de Wildtdie aan het hoofd van zijn detachement mariniers en matrozen stormenderhand op de kampong inliep, werd de orde hersteld. De kampong was spoedig inge nomen en verbrand, en geen lijfsgenade werd er aan de oproerlingen verleend. Het verlies aan onze zijde bedroeg zestien aan dooden en gekwetsten, onder welke laatsten de kapitein van Vuuren, die 1vrt aan den arm gewond werd. Men roemt vooral den moed van den luitenant ter zee 2e klasse de Ruyter de Wildt, die geheel alleen het raam van een huis insprong en daar met vier der oproerlingen slaags raakte, hetgeen hem evenwel liet leven zou gekost hebben, zoo niet een der mariniers hem ontzet had. Makassado. hl.) Van Amboina wordt berigt, dat een te Gomntalo aange komen uit handen der solosche zeeroovers ontvlugt inlander de tijding heeft gebragt, dateenespaansche vloot, bestaande uit drie groote en verscheidene kleine oorlogsstoomschepen, in den soloschen archipel honderd rooverspraauwen ver nield en een geheel eiland, waar de roo veis gevestigd waren, zou hebben verwoest, terwijl op een ander eiland aan tneer dan honderd rooverspraauwen het uitvaren zou zijn belet, en dat het spannsch goevernement te midden der zeeschui mers europeesch bestuur had gevestigd. Deze tijdingen ver- eischen evenwel bevestiging. Verder lezen we in het algemeen overzigt van het Batavtaasch handelsblad de volgende beschouwing die niet onopgemerkt mag voorbij gaan. „Den 20sten heeft de goeverneur-generaal de reis aan vaard, om een gedeelte van Midden Java te bezoeken. „Vóór zijn vertrek heeft de goevei neur-generoal nog het besluit genomen, waarbij op verlangen van den minister van koloniën liet besluit van 19 december 1S62 weder wordt in getrokken. „Bij bet eerste besluit was vastgesteld, dat partikuliere suikerkiiltuur in de zoo geteisterde residentiën Banjoemas en Bagelen zou worden toegelaten en de verpligte indigo- kuituur langzamerhand ingetrokken. Die intrekking was de natuurlijke voortzetting der maatregelen tot intrekking, sedert 1840 in het belang der inlandsche bevolking begon nen en waardoor de produktie van goevernements-indigo van 2.032.f.97 tot 396.971 anist. ponden is gedaald. Met verbazing beeft men hier uit het bedoelde besluit verno men dat de minister heeft verlangd, de indische regering op dat besluit terngkome, te meer daar men in de neder- lnndsche bladen gezien heeft, rlat dit een gevolg is van de rekwesten, waarbij partikuliere belangen in Nederland uit sluitend op den voorgrond staan en van het belang der inlandsche bevolking van Indië zelfs niet wordt gesproken. De direkteur der kultures hier had zelfs geen beter middel kunnen uitvinden, als de minister van koloniën,om partiku liere industriëlen voortaan van elke onderneming af te schrikken, wanneer men ziet dal elke voorbereidende maat regel en de kosten in het vertrouwen opeen organiserend besluit der regering daaraan besteed, telkens vergeefszijn gedaan door het nemen en telkens weder intrekken van die besluiten, ten gevolge van het verschil van zienswijze tus- schen de indische regering en het opperbestuur, waarbij het laatste natuurlijk altijd bovendrijft. Het opperbestuur schijnt niet te begrijpen, dat het daarmede niet alleen de indische regering verzwakt, het vertrouwen op haar vernietigt en die regering zelve moedeloos maakt, maar dat het zich daardoor ook aan de telkens veranderende inzigten der wet geving in Nederlandpiedetpomgliés overlevert en elk initiatief uit handen geeft, gelijk nu ook weder is gebleken door het overleggen door den ministeraan de kamer van stukken over de spoorwegzaak in Indië, waarbij men de ad viezen vindt van chefs van departementen en andere ambte naren, tot voorlichting der regering strekkende,en waarmede de kamer evenmin iets te maken heeft als met de adviezen van ambtenaren in Nederland, die een minister vraagt wanneer hij liet een of ander wetsontwerp wil aanbieden; die neder- landsclie adviezen worden door de ministers nooit overge legd en door de kamer nooit gevraagd waarom, vraagtmen hier, is dan de minister van koloniën zwak genoeg zich der gelijke adviezen te laten afdwingen, die alleen gebruikt worden om voorstellen in het belang van Indië op de lange baan te schuiven en zoo doende de organiserende kracht van den minister te verlammen of zelfs nadeelig te doen werken. Dat is een gang van zaken die zijne treurige gevol gen spoedig genoeg zal doen gevoelen en, indien men in Nederland niet verstandig wordt, hier zal leiden tot een algemeen petitionnement, om de tusschenkomst van den koning in te roepen, aan de grepen der wetgevende magt in de regeling der binnenlandsche aangelegenheden var. Neêrlandsch-Indië een einde te maken. Men is wel gehecht aan konstitutionnele vormen, mits zij niet strekken het jus constitutum van Indië, het regerings reglement en de magt der indische regering tot een doode letter te maken." Gemengde herlgten. In eene dezer dagen te Frankfort gehouden vergadering van journalisten, waarbij 34 dagbladen vertegenwoordigd waren, is besloten tot het houden van geregelde kongressen, waarvan het eerste in oktober e. k. zal plaats hebben. De oostenrijksche dagbladpers was bij die vergadering niet vertegenwoordigd De Nieuwe rotterdamsche courant verneemt dat een nieuw brevet is aangevraagd om de petroleum-olie te gebrui ken in buizen dienaar de verschillende verdiepingen in de huizen leiden, op dezelfde manier als men gaz verbruikt, alleen met een toestel, dat in kelder of zolder wordt gezet, waar elke maand de noodige voorraad moet ingedaan worden; alle pijpen en toestellen blijven zoo als ze zijn, alleen in de lusters of lampen wordt een kleine verandering gemaakt, om eene vegetale mêche in te doen die nooit wordt gesnoten Het medium Home heeft bij Dentu te Parijs een werk uitgegeven, getiteld „Relations sur tna vie et sur ma doc trine." Te Kampen heeft maandag een sigarenmaker, oud 37 jaren, de geboorte van zijn twintigste kind. bij den burger lijken stand aangegeven. De moeder is 39 jaren oud. Het korps agenten van poÜcie te Londen telt niet minder dan 1923 personen. In een der grootste horologie-magazijnen der City van Londen is dezer dagen het volgende voorgevallen Een dandy, aller smaakvolst gekleed, treedt een winkel binnen, koopteen gouden zakuurwerk voor 20 p. st., dingt niets af en baalt een banknoot van 100 p. st. uit zijn brieventasch om het gekochte te betalen. De winkelier onderzoekt het papier, ziet dat het echt is en geeft 80 p. st. terug. Op het oogenbhk dat de dandy wil heengaan, ontmoet hij aan den deur een anderen, niet minder prachtig uitgedosten gentle man, aan wien hij het gekochte horologie toont en die tot niet geringe vreugde van den koopman geen woorden kon vinden om het maaksel en fatsoen te prijzen. Beide komen in den winkel terug en. na aanbeveling van den kant des eer sten. besluit de tweede ook zulk een horologie te koopen. Ook hij betaalt met een bankbiljet van 100 p. st. (met klei ner papier of met specie schijnen de engelsche dandys zich niet o]> te houden) en krijgt van den winkelier eveneens 80 p. st. terug. De nieuw aangekomene steekt dit geld in den zak, doch plotseling worden de twee vrienden merkbaar ongerust, zij blikken angstig op <le straat, fluisteren en wil len heengaan. Maar plotseling staat een policie-agent voor hen, deze vertegenwoordiger der openbare magt houdt hen staande, pakt hen bij de kraag, roept triomferend: „God dam, heb ik jelui eindelijk, schelmenen voert hen in den winkel tprug. Hier vertelt hij den winkelier dat (ie deftige gentlemen een paar der sluwste en gevaarlijkste deugnieten van Londen zijn. en vraagt op welke wijze zij hem beet heb ben gehad. „De heeren hebben twee gouden horologiën bij mij gekocht voor 40 p. st. en mij behoorlijk betaald." zegt de ontstelde koopman, die nog steeds zijne oogen niet ver trouwt. „Ha, ha!" zegt de policie-agent, „en ieder heeft u met een banknoot van 100 p.st. betaald, niet waar „Ja,!' antwoordde de winkelier, voor wien een schrikkelijk licht schijnt op te gaan. „Waar zijn de bankbiljetten Laat ze zien." De corpora delicti worden voor den dag gehaald de policieman onderzoekt zeverklaart den winkelier dat zij valsch zijn en, overweldigd door den indruk van het oogen bhk, bekennen de opligters hun misdrijf. Verheugd over zijne vangst, pakt de policie-agent horologiën, bankbiljetten, geld en de dieven in eene huurkoets, bestelt den winkelier over een uur aan het bureau van policie en rijdt in vollen ren weg. Eerst als het laatste rollen van het rijtuig niet meer door hem vernomen wordt, komt de koopman en zoo verre tot bezinning dat het hem invalt, dat het toch beter was in dien hij die zeldzame expeditie vergezelde, om te zien wat er met zijn goed gebeurt. Ademloos snelt hij het rij tuig na; het is verdwenen. Hij komt aan het policie-btireau, maar daar weet niemand een woord van die geheele historiehet drie tal alle medepligtigen is niet meer op te sporen. Diep gekrenkt over de verdorvenheid van zijnen tijddie zelfs toelaat dat de uniform der policie misbruikt wordt, keert de bestolene eindelijk naar huis terug, en inelankohek schrijft hij in zijn boek „160 p. st. en twee gouden horologiën a 20 p.st. te boeken onder den post van onvoorziene uitgaven." De katalogus der internationale landbouw-tentoon- stelling te Hamburg heeft het licht geziendaaruit blijkt dat er ter bezigtiging zijn gesteld 524 paarden, 9G5 stuks rundvee, 1766 schapen, 293, varkens, 328 stuks pluimvee, 294L landhouw-gereedschappen en werktuigen en 786 landbouw-voortbrengselen. De beweging in de belgische dagbladpers, ten gunste van de afschaffing der doodstraf, neemt al meer en meer toe. Bij de vele dagbladen die zich reeds vroeger bij die bewe ging hadden aangesloten, kunnen thans nog gevoegd wor den La Meuse, van Luik1' Organe de Namur, 1' Eclaireur, van Namen le Journal de Bruges. Ir Vérité, van Doornik; Y Opinion d' Ypres en le Journal de Huij. Er is nu en dan gesproken van het voornemen der portugesche regering, oiu de diamanten der kroon te ver- koopen. Le pays bevat thans een berigt uit Lissabon, dat geschikt is om de verkeerde denkbeelden omtrent deze zaak te doen ophouden. De kroon bezit ten haren gebruike de kostbaarste diamanten, die allezins kunnen wedijveren met die der grootste mogendheden. Deze zijn het niet welke verkocht zullen worden, maar wel andere, welke de kroon reeds meer dan 40 jaren bezit, die nog in ruwen staat zijn en in de kelders der portugesche bank bewaard worden. Daar het nu zeer onstaathuishounkundig zou zijn. eene zoo groote waarde, welke de kroon ten haren gebruike niet noo- dig beeft langer te laten liggen zonder daarvan partij te trek ken, heeft men besloten die bij gedeelten te verkoopen. Eene geldelijke verlegenheid ligt niet het minst aan dit plan ten grondslag. De heer St. Betive heeft te Parijs zeer veel lof in»e- oogst voor zijn tnerkwaardigen arbeid over Littrë, waarvan Le constitutionnel maandag hetslotbe vatte. De groote kriti- kusenlidvan de akademie was zelden beter geïnspireerd, dan bij de heschrijving van dat zoo eenvoudige en toch zoo vrnchthare leven van een geleerde, dien de akademie niet in haar midden heeft willen opnemen, omdat hij. wars ian alle huichelarij, zijner overtuiging geen valschen neus heeft wil len aanbinden. De heer St. Beuve heeft den heer Littrë op eene waardige wijze gewroken. Diens nederlaag strektalzoo tneer tot schande aan het geleerde genootschap, dat boven hem de voorkeur heeft gegeven aan een onbeduidend man, maar die, volgens den geijkten term, „bien pensant" is. Te Nijmegen worden de nieuwe aardappelen van 12 tot 16 cent de vijfkop verkocht. Wanneer de oogst even overvloedig blijft is het te verwachten, dat spoedig groote hoeveelheden naar elders zullen verzonden worden, vooral naar die streken waar men de prijzen zeer hoog houdt. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. jtmij julij 186c Wind. I i E ft ti 'S> Kracht. I EO O E ld i i &J c s co 28 W.NW 9 762.4 16 4 oTG7~ 948 0.1 29 "W.NW 4 7G2 9 17 4 0.66 9.78 00 30 W t.N. 7 767-9 16.8 0.67 9.60 0.0 1 iZo-t.O. 3 771-7 19.0 0 01 9.S0 0.0 2 West. 19 7647 18.2 0.77 1.196 0.0 3 W.NW 7 767 4 17 4 0.66 9.78 00 4 ZO.t.O Z. 7 0°W. 2.5 769.7 17.7 0.68 11.70 0.0 of wzw. 6.Q 790,'» 10,82 0,73 10,89 0,9 i w. Zanmer Icingen. ligt bewolkt, ligt bewolkt, ligt bewolkt, ligt bew heijig. ligt bew. heij buij. bewolkt, heijig. bewolkt heijig. Do grootste wind kracht is ^L-weest op (H-n 11 junij 1SG3, des morgens 1 uur, Z. I. O. gt-midd. drok 22 p. op a: rietkante el. zwjarsle druk 30 p. op de vierkaolc el. De onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand junij, op den middag ten 12 ure. Thermometerstand. 8 julij. 's av. 11 u. 65 gr. 9 's morg. 7u. 68 's midd. 1 u. 72 's av. 11 u. 64gr. 10 'b morg. 7 u. 68 's ui idd. 1 u. 75 gr. Burgerlijke stand. Middelburg, Eerste huwelijksafkondiging den 5 julij: J. Dormaar. jm. 20 j met S. Jobse. jd. 24 j. C. Faas. jut. 28 j. met T. Meijes, jd. 26 j. P. A. Buiterijs, weduwn. 57 j- met A. M. A. Ellerman, jd. 47 j. M. Grandia, weduwn. 61 j. met J. Beun, wed. 51 j. (Van 27 junij tot 4julij.) Vlissingen. Gehuwd: L. H. Heij blom, jut. 25 j. met J.J. Fagg. jd. 25 j. BevallenF. R. Verbeet, geb. Zwaan, d. W.Scheij, geb. de Pierre, d. (doodgeb.) J. J. Meijer, geb. Gourna, d. Overleden: C. Schweitzer, wed. van F. P. Schweitzer, 79 j. J. A. Muller, vrouw van J. J. Boomsluijter, 52 j. L. Riemens, z. 4 j. M. Suumiond, vrouw van J. de Heer. 03 j. J. Schaap, z. S j. J, Maas, d. 6 w. J. J. Jansen, jd. 71 j. M. de Porter, weduwn. van C. Dam, 72 j. Gob*. Gehuwd E. van den Bosch, jm. 23 j. met L. J. M. van Dam, jd. 20 j. P. van der Reit. jm. 28 j. met, M. J. Loobeek.jd. 28j. A. de Jonge. jtn. 24j. met K. Snoep,jd. 24j. L. C. Nieuwenhuijs, jtn. 39 j met P. M. Sterk, jd. 39 j. A A. Nonhebei, jm. 30 j. met E. M. Sterk, jd. 26 j. Bevallen K. Nonnekes, geb. Brecker. z. L. Drost. geb. Betz, z. M-Koen. geb. lleinijn, z. A. Verburg, geb. Visser, z. J. Kasseband. geb. Smith, z. Overleden K. P. Soetebier, weduwn. van A. I. Keet- laer, 60 j. P. Beelaert. wed. van J. Kardon, 83 j, J. de Kok, Verlinde, z. 2j. A-Rijk, d. cirka 2 j. Zieuikzee. Gehuwd M. Hoogenboom, jm. 38 j. met M. jd. 21 j. Bevallen E. Janse. geb. Phernambueq, z. J. Kaan, geb. Boogaard d. J. van den Boom. geb. Paret, d. L. J. Struijk, geb.°van den Bout, z. E. Kloote, geb. Holdriks, z. T. Lie- bers, geb. Weekesser. z. M, W. A. Morijn, geb. Trijzelaar, d. E. Leijdekker, geb. Schoenmaker, d. P. van der Ilucht, geb. Tromp, d. Overleden: L. Juijn, d. 20 m. L. P. Paulussen, z. 3j. T. A. E. Jasperse, d. 9 ra. In de maand junij 3863 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg, 8 huwelijken30geboortenals3 8 zoons en 12 dochters; 21 sterfgevallen, als 9 van het mannelijk en 12 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 1 (Van de ingeschrevenen waren 4 elders overleden.) Ouderdom der overledenen beneden het jaar 2 en van 1_ 5,4. 5—30, 1. 10 -15,1. 15 -20,0. 20-25, 1. 25 30,0. 30—35,1. 35-40,1. 40 —43,1.45 -50,1. 50 55,1. 55—60,0. 60 65,2. 65—70,1. 70 75,3. 75—80,0. 80 85,1. Te Vlissingen, 6 huwelijken; 23 geboorten, als 10 zoons

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2