MÏDDELBURGSCHE COURANT. N- 83. Zaturdag 1863. 11 Julij Editie van vrij dig avond 8 ure. Middelburg IO julij. Heden is de zomérvergadering der provinciale staten var. Zeeland voortgezet. Een adres van J. Ie Roy, te Sluis, houdende verzoek om wijziging van art. '24- van liet reglement van policie der pol ders in Zeeland van 16 december 1811ten einde een ge deelte der oude vestingwerken aldaar lot bouwland te kun nen inrigten. is, als niet in behoorlijken vorm ingediend, ter zijde gelegd. AU buitengewoon lid van gedeputeerde staten is herko zen de heer D. Uyttenhooven. De behandeling van het gewijzigd ontwerp van gedepu teerde staten voor een reglement van policie voorde polders in Zeeland is verdaagd tot de volgende zomervergadering. Het voorstel van gedeputeerde staten betreffende het adres van den gemeenteraad van Borsselen, om toepassing van art. 36 tier wet op het lager onderwijs ter zake van de kosten van een te bouwen nieuw schoollokaal met onder wijzerswoning voor die gemeente, geraamd op ongeveer f 10,00U. is goedgekeurd. Dien ten gevolge zal de gemeente Borsselen f5000 in dien bouw moeten bijdragen. Mede is aangenomen het voorstel van gedeputeerde sta ten tof wijziging van het tarief voor de reis- en verblijfkos ten der provinciale veeartsen, strekkende om de laatste zin snede van het tarief, volgens welke zij thans in bepaalde gevallen slechts de helft der reiskosten in rekening kunnen brengen, te doen wegvallen. Een voorstel van den heer F. van Deinse tot verhooging der traktementen van de veeartsen is voorshands buiten be handeling gesteld, terwijl een ander voorstel van den heer Verhagen is aangenomen. Volgens dit voorstel is de bepa ling in het tarief dat de veeartsen niets in rekening mogen brengen voor werkzaamheden waartoe zij zich minder dan „twee uren" van hunne verblijfplaats moeten verwijderen, veranderd in minder dan „een uur". Nog zijn goedgekeurd de volgende voorstellen van gede puteerde siaten tot het verleenen eener tegemoetkoming aan den betaal meester te Middelburg van f 150. wegens buitengewone werkzaamheden en verantwoordelijkheid, ontstaan uit de prov inciale geldleening van f 525 000 tot het verleenen eener jaarlijk^che toelage van f 1 500 uit de provinciale fondsen, ten behoeve der geneeskundige school te Middelburg, voor een nieuw tijdvak van tien jaren, mits de schooi gedurende dat tijd vak,'l zij ten gevolge der invoering van nieuwe wetten betreffende de uiloefening der geneeskunde, 't zij om andere redenen, niet worde opgehe ven, en tot het verleenen eener gratifikatie van f 60 over 1863 aan den gewezen steigerschuitschipper J. van den Heuvel, te Breskens. Voorts zijn vastgesteld de verantwoording van gedepu teerde staten wegens deenkei provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1861, tot een bedrag van: ontvang f 12B,42'1-,1S, uitgaaf f 118,650,15, voordeelig slot f9.774,03; de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zoo veel het rijkshestuur is, voor 1864, tot een geza menlijk bedrag van f 50.400; het voorstel van gedeputeerde staten tot heffing van zes gewone opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over 1S64, en van vijf opcenten op de hoofdsom der personele belasting over het dienstjaar 1861-/65 tot dekking der geraamde uitgaven van enkel provincialen en huishoudelijken aard voor het dienstjaar 1864. waarop de bekrachtiging der wet van Z. M. den koning zal worden aangevraagd. Bij de behandeling der begrooting van de enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1864 is aangenomen een voorstel van den heer O. Verhagen, om een nieuw artikel onder hoofdstuk VIII der uitgaven te brenger.„Toelage ter te gemoetkoming in de kosten eener in Zeeland te houden algemeene vergadering der Neder- landsche maatschappij tot bevordering van nijverheid en het daarmede in verband staande kongres van nijverheid, niette boven gaande eene som van f 100, en in de kolom der cijfers uit te trekken voor memorie." De begrooting zehe is vastgesteld tot een bedrag van f 215,313,26^ in ontvangen uitgaaf. Het adres van Jde Putter c. s. grondeigenaren en land bouwers inhetkanton Axel en van C. M van Dixhoorn c. s.. voor het meerendeel landlieden te Zaamslag, houdende verzoek om cene wijziging te bevorderen van art. 6 4 van het reglement op de buurtwegen en voetpaden in Zeeland, ten aanzien van het ter rotting leggen van vlas in slooten langs de wegen is, na daaromtrent uitgebragt rapport van de kom missie voor de verzoekschriften, naar de afdeelingen ver zonden en zal heden avond ten 8 ure worden behandeld, waarna de zomervergadering vermoedelijk zal worden gesloten. Uit Tilburg schrijft men van 7 dezer: „Heden namiddag cirka 7 ure is alhier met de lokomotief Thorbecke aangekomen zijne excellentie de minister van b nnenlandsclie zaken en na aan het stationsgebouw te zijn afgestapt en ook dat en de verdere gebouwen in het schoon gelegen stationsterrein te hebben in oogenschouw genomen, is zijne excellentie ten 8i ure met de zelfde lokomotief naar Breda gestoomd." De raad der gemeente VIedd"r heeft zich, bij een adres aan Z. M. den koning, in hooger beroep, voorzien tegen een besluit van gedeputeerde staten van Drenthe, bij 't welk deze hunne goedkeuring aan de hegrooting dier gemeente hebben onthouden. De raad van state heeft geoordeeld, dat die goedkeuring ten onregte is geweigerd. De minister van bmnenlandsche zaken heeft daar niet mede ingestemd en op zijne voordragt heeft Z. M. bij besluit van 29 juuij 11.de gedeputeerde staten in 't gelijk gesteld. Van wege het ministerie van buitenlandsche zaken is hekend gemaakt dat den 4 dezer aan het departement de uitwisseling heeft plaats gehad der akten van bekrachtiging op de overeenkomst, den 31 december 11. met Spanje aange gaan tot wering van den nadruk. De geheele aanvoer van nieuwe haring met den te Vlaar- dingen aangekomen eersten haringjager bestond uit slechts 16 ton, die den buitengewoon hoogen prijs van f 1000 heb ben opgebragt. Woensdag heeft de tweede haringjager 70 ton aangebragt, welke werden verkocht >oor f300 per ton. Onder de vele belangrijke zaken, op het te Leeuwarden gehouden XVIIIde Landhuishoudkundig kongres, zoowel in de algemeene als in de afdeeüngsvergaderingen behan deld, trok ée'n aandacht in bijzondere mate, en 't ver wierf ook algemeen de sympathie der aanwezige leden, na melijk de mest-statistiek. Blijkens het in de 1ste afdeeling Ier visie gelegen hebbend rapport is dit onderwerp aange bragt door den heer mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, in eene der vergaderingen van hetXVIlde kongres, ten vo- rigenjarete Middelburg gehouden en toen aangehouden voor het XVIIIde kongres. Het bestuur van dit laatste kongres zond in de maand maart jl. cirkulaires aan vele ge meentebesturen, met verzoek om mededeelingen te ontvan gen omtrent de wijze, waarop in hunne gemeenten de stra ten, pleinen enz. worden gereinigd, de asch-en straatvuil nis, sekreetmest enz, wordt opgehaald en verzameld, en deed tevens aanvrage om afschriften of afdrukken van de aldaar bestaande reglementen of verordeningen op het op halen van asch enz. en van de kontrakten van verpachting of aanbesteding. Gerevdelijk werd door vele gemeentebe sturen aan dat verlangen voldaan. Uit de ontvangen stuk ken nu waven door het XVIIIde kongres-bestuur opge maakt: a. een staat, aanwijzende de gemeente, het getal inwoners en de wijze waarop de verzameling geschiedt, na melijk bij verpachting, aanbesteding, eigen exploitatie of overdragt aan anderen, alles in kolommen, waarin tevens staan uitgedrukt de sommen van ontvang en uitgaaf; b. een staat, bevattende korte uittreksels uit de ingezonden mede deelingen. Bij deze stukken is door het kongres-bestuur nog een uitvoerig rapport gevoegd, bevattende zijne beschouwin gen en het voorstel om eene kommissie te benoemen en aan deze op te dragen, op het XIXde kongres rapport uit te brengen en zoodanige voorstellen te doen. als zij dienstig zal oordeelen.en waardoor, zoo mogelijk, worde bevorderd dat de mestverzameling in het vervolg op eene meer doel matige wijze plaats hehbe en meer voordeden afwerpe, hetzij voor de gemeenten, hetzij voor partikulieren. Dat voorstel werd aangenomen en tot leden dier kommissie wer den, op voorstel van de eerste afdeeling, benoemd de heeren mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, te Zwolle, J. J. Bruinsma, te Leeuwarden, dr. L. Mulder, te Deventer. C. J. M. Jongkindt Coninck, te Frederiksoord, en J. Boeke, te Groningen. Kerk- en schoolnieuws. De heer W. F. Loman, beroepen predikant hij de evange lisch luthersche gemeente te Amsterdam, hield jl. zondag avond te Vlissingen zijne afscheidsrede, naar aanleiding van Joh. XIV 23,24. De kerkeraad van Wolfaartsdijk, na acht vruchte- looze beroepen gedaan te hebben in de zelfde vakature, heeft nu ten negende male een beroep uitgebragt en wel thans met algemeene stemmen van kerkeraad en ambachts- heeren op den heer J. H. Gravenstein, predikant te Loon- op -Zand, welke predikant volgens art. 52 van het. reglement op de vakaturen, in die vakature niet beroepbaar is en voor wien dus, volgens gemeld artikel, door de synode of syno dale kommissie dispensatie moet worden verleend. Marine en leger. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als kadet op de koninklijke militaire akaderaie, zullen met september aan die inrigting worden geplaatst: Voor de infanterie hier te lande: jhr. J. A. Barnaart; J. Hamming; W. G. F. Snijders-, B. K. van Tuinen D.G. baron Sloet van Zwanenburg; G. C. Coster van Voorhout; T.C.C. van Orsoy Veeren; J. Scheuer; J. A L. Sclioenmaeckers; F. V. Quadekker; J. C. J. van Ogten; J.Tonckens A. D. Petier; W. E Klapp; J. K. Wijmans; G. C. Arntzenius; W. G. van der Wijck -. W. F. P. J. Happé; C. Roelants J. H. de Puy; H van Mei-werden J. II. Alma; jhr. D. R. Gevers Deynoot; C. G. Janssen jhr. L. Engelen van Pijls- weert;jhr. C. K. van der Wijck; G. J. W. Koolemans Bey- nen;enL Brender a Brandis. Voor de kavallerie hier te lande: E. J. H. Ringeling; en R. F. C. baron Bentinck. Voor de artillerie hier te lande J. A. K. van Hasselt: J. F. A. Kramer; A. 1). baron van VersehuerA, J. II. baron van Lynden H. 1L van Maaien II. W. J. RoijenP. J. Margrij A. W. Kattenhusch P. C. J. Visser; J. Rainaer; J. D. N. de Fremerijen J. L. F. 11. Roll.n Couquerque. Voor de genie hier te lande: P. G van Schermbeek W. M. baron Forstner van Dambenoy; A. F. Zwaan; D. G. Nelemans; en R. de Jongh. Voor de infanterie in Oost-Indie: W. II Voute; G. F. P. van Emmerik; E. E. E.Otken; M, HooghwinkelB C. van de Sande; P. M. E. Soeters P. L A. Collard J. Muller H. E. de Jongh; H. W. Vroesom de Haan; P. J. H O. van GeelenG. j. Albrecht; J. II. PareauJ. W Bennevvitz; E. de Wolff; J. B. II. A. van den Bossche; J. J. van Ooster zee; G. P. van der Garden; D. F. van der Pant; en II. Stut- terheim. Voor de kavallerie in Oost-Indië: P. H. F. Koningen D. van Toorenburg. Voor de artillerie in Oost-Indie J. II. ter Spill; J. B-min; G. J. Buekers; A. L. van HoogstratenJ. F. Dormaer J. C. Bonman; F. W. van Leeuwen en J. L. Gratipré Molière. Voor de genie in Oost-Indië: J. J. HellendoornT. J, Roorda; L. J. Hioolen; en F. D. Kloesmeijer Voor de artillerie in West-IndieF. N. Knock; terwijl hoezeer aan de vereischter. van voorschreven examen vol daan hebbende, wegens gemis aan vakatures. bij de door hen gekozen wapens niet kunnen worden geplaatst: N. J. A. P. H. van Es; W. K. Crans; J. II. van Holst Pellekaan, en H. Merk us Wilier Z. M. schroefstoomschip der le klasse Willem in aanbouw op 's rijks werf te Amsterdam, is in den voormid dag van den S dezer met goed gevolg te water gelaten. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is den 15 mei van Soerabaija vertrokken en ankerde na een vrij voorspoedige reis den 2 4 mei ter reede van Batavia. Aldaar zal het schip zich verder gereed maken, om na aankomst der eerstvolgende mail in junij naar Holland te vertrekken. De gezondheidstoestand aan boord liet niets te wenschen over. Koloniën. Onder de berigten, gisteren met de fransche mail uit Oost- Indië aangebragt, vindt men ook de volgende betreffende den stand van zaken ter Zuider- eu Oosterafdeeling van Borneo. In de afdeeling Martapoera werd liet distrikt Riam Ka- nan gedurende eenigen tijd verontrust tloor eeneziverventle bende, die eenige kampongs uitgeroofd en eenige menschen medegevoerd heeft. Naar tuen vermoedde hielden die stroo- pers, waaronder zich verscheidene weggeloopen ketting»an- gers van Pengaron, onder de hevelen van zekeren Mangoen joeda, bevonden, zich op te Sangli en Goentoeng Paauw. Zoo wel militaire als bevolkings-patroeljes zijn uitgezonden om hen op te sporen, en aan eene der laatsten is het gelukt hun bij eene ontmoeting te Satouw een verlies van 3 üooden toe te brengen. Gedurende het opbouwen onzer versterking te Awajang (Petap) eu ook bij het opvoeren der vivres van Pringin langs de Petap-rivier, werden in het begin der maand april jl. onze troepen voortdurend beschoten, en wird bij die gelegenheid op den 5den dier maand de officier van gezondheid 3e klasse H. H. Dieperink door een schot in den arm verwond. Het is onzen troepen echter spoedig gelukt de beide Petap-oevers van vijanden te zuiveren, en de versperringen in de rivier op te ruimen en de benting te voltooijen, In de Paramassan-Allei is eene bevolkings-patroelje met den vijand slaags geweest, die met verlies van 2 dooden op de vlugt is gegaan, terwijl het aan eene putroelje uit Kendangan, onder de bevelen van den len luitenant P. J. Blok, is mogen gelukken de bende van den djoeroetoelis Matarip uit elkander te drijven en een man in handen te krijgen, die echter kort daarna aan zijne wonden is over leden. Eene patroelje uit Sambon, onder het bevel van den euro- peschen sergeant Lievens, stuitte in den omtrek van Pegat- Singang op den vijand; de onzen gingen onmiddellijk tot den aanval over en dreven den vijand met achterlating van drie dooden en eenige geweren op de vlugt.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1