Eergisteren is te 's Hage de nieuwe haring aangeko men, waarvan het gewone geschenk aan Z. M. den koning en de verdere vorstelijke faanelje is toegezonden. De troon van Z. M.den koning, geplaatst in de tweede kamer der staten generaal sedert de regering van koning Willem I, zal thans worden vernieuwd. De werkzaamheden zijn opgedragen aan de heeren Gehrs. Horrix te 's Hage. Volgens liet Dagblad van Zuid-Holland en 'sGraven- hage heeft dezer dagen een geacht ingezeten dier gemeente ten gevolge eener ouvoorzigtigheul mei het branden van een petroleum nachtlampje bijna het leven verloren. Dit lampje waarvan de pit geene genoegzame lengie had om door de olie te worden gevoed, was in zjne slaapkamer gebragt. Op het punt zich ter ruste te begeven, werd hij gelukkig uitge roepen. Na verloop van een uur terugkeerende, vond hij zijne kamer met stiklucht vervuld, zoodanig dat indien hij zonder uitgeroejien te zijn zich ter ruste had begeven, hij voorzeker zou zijn gestikt. Dit strekt dus ter waarschuwing voor hen die zich van petroleum-nachtlamjjen bedienen, om vooral zorg te dragen dat de pit ge.-oegzame lengte heeftoin behoorlijk de olie te kunnen bereiken. liet zesde nationale zangersfeest der nederlandsche liedertafels zal naar men verneemt, dit jaar te Amsterdam plaats vinden oj) 5 en G augustus aanstaande. Daaraan zullen deelnemen de IiedertafelsEutonia, Euterpe, Amstels mannenkoor. Oefening baart kunsten Apollo van Amster dam, Amphiou xan Rotterdam. A nstelstroom van Nieuwer- Amstel. Arion van Alkmaar, Aurora van U recht. Crescendo van Enkliuijzen. Caecdia van Nijmegen, Coil A more van Weesp, Eiaiovan Wageningen, Euterpe van Arnhem, Eu terpe van Kamden, Gruno \an Groningen, Kunstmin van Dordrecht. Mannen zangvereeniging van Utrecht. Oefening en uitsjianning van 'sBosch, Sajilio van Hoorn, Vereeniging van 's Hage, Weg» van Zutjihen, en Zang en vriendschap van Haarlem, uitmakende een geheel van 23 zangvereni gingen, bij eene getalsterkte van meer dan 600 geoefende zangers. Te Britzingen nabij Miillheim, in iiet groothertogdom Baden, werd op 30 junij jl. eene zeldzame plegtigheid ge vierd. Eene talrijke schaar begaf zich in stangen optogt kerkwaarts; aan het hoofd der feestelingen wandelden een jeugdig bruidegom en bruid, die in den echt zouden verbon den worden; achter hen volgden de vader en moeder des bruidegoms, die de zilveren bruiloft en de grootouders, die de gouden bruiloft vierden. VJicrmometerstaiMl. Gjulij.'sav. 11 u. 6 4 gr. 7 's morg. 7 u. (17 'smidd. 1 u. 80 "s av.ll u. 64 gr. S 'smorg. 7 u. 66 's midd. 1 u. 72 gr. Zomervergadering der provinciale staten van Zeeland. A vond zitting van den 7 julij. Tegenwoordig de kommissaris des konings, voorzitter, 33 leden en de griffier. Afwezig: inet kennisgeving, de heeren vau EekKake- beeke, Moolenbuigh en Hombach, en zonder kennisgeving, de heeren Dronkers, de Jonge, Pierssens, Sergeant en Schout Velihuijs. De vergadering wordt door den voorzitter in naam des konings geopend. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitiers dat schriftelijk berigt van verhindering is ingekomen van de vier eerstgenoemde afwezige leden, als mede dat de heer C. Schout Velthuijs om redenen van ge zondheid zijn ontslag neemt als lid der provinciale staten. Het verslag van gedeputeerde staten omtrent den toestand der pro» incie over 1862 hetwelk nog niet geheel is afge drukt maar vermoedelijk in den loop dezer week aan de leden gedrukt zal worden ter hand gesteld zal voor de leden ter griffie worden nedergelegd. De volgende stukken worden gelezen en voor kennisge ving aangenomen. a. koninklijk besluit van den 5 december 1862. no. 61, houdende goedkeuring van de besluiten der staten van den 7 november 1862, nos. 11 en 12, tot verkoop van puin op den weg van Neuzen naar Axel. en tot wijziging der begroo ting van deenkei provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1862; b. idem van den 13 februarij 1S63, no. 51, houdende goedkeuring van de besluiten der staten van den 8 novem ber 1 862. nos. 5 en 8. tot het aangaan eener geldleening van f 525.000. en tot wijziging der begrooting van de enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1863; c idem van den 22 junij 1863.no. 58, houdende toepas sing van art. 36 der wet op het lager onderwijs in de ge meente Duivendijke, voor den bouw van een schoollokaal met onderwijzerswoning in die gemeente d het kwadrupl.kaat der door de algemeene rekenkamer gearresteerde rekening van den betaalmeester te Middel burg wegens de provinciale fondsen over 1861, hetwelk ter griffie wordt nedergelegd e eene mededeeling door gedeputeerde staten van Zr.Ms. beschikking op het adres van den gemeenteraad van Water- landkerkje om toejiassing van art, 36 der wet op het lager onderwijs, ter zake van de kosten van een te bouwen nieuw schoollokaal met onderwijzerswoning aldaar y. idem no]iens de overwijzing van schuld wegens het aan den kerkeraad der hervormde gemeente te Ritthem toege kend renteloos voorschot voor de beklinkering van den zandweg tusschen Ritthem en Oost-Souburg; ff. idem omtrent de verbetering der ko ninunikatie tus schen het voormalig 4e en 5e distrikt, welke ter inzage voor de leden op de griffie zal worden nedergelegd. Naar de afdeelingen worden verzonden 1. een voorstel van gedeputeerde staten betrekkelijk het adresvan den gemeenteraad van Borsselen ora toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, voor den bouw van een nieuw schoollokaal met onderwijzerswoning in die gemeente; II. idein tot wijziging van het tarief voor reis-en verblijf kosten der provinciale veeartsen in Zeeland; III. idem tot het verleenen van eene te gemoetkoming ad f 150 aan den betaalmeester te Middelburg, als vergoeding voor zijne werkzaamheden voortvloeijende uit de provinciale geldleening van f525.000; IV. de verantwoording van gedeputeerde staten, wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitga ven over 1861 V. de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is. voor 1864; VI. de begrooting der enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven, voor 1861, met een voorstel van gedeputeerde staten betreffende de te heffen opcenten op «le grond- en personele belastingen ten behoeve der provincie; VII. een adres van den raad der gemeente Middelburg, houdende verzoek dat de bij besluit der staien van den J 1 julij 1853, no. 5, aan de geneeskundige school aldaar van wege de provincie verleende toelage ad f 1500, toegekend voor tien jaren, wederom voor een nieuw tijdvak van tien jaren moge worden verstrekt; mei een daartoe betrekkelijk voorstel van gedeputeerde staten VIII. een adres van J. van den Heuvel, gewezen steiger- schuitschipper te Breskens. houdende verzoek om weder met eene gratiökatie begunstigd te worden; met een daartoe betrekkelijk voorstel van gedeputeerde staten. Het gewijzigd ontwerp van gedeputeerde staten voor een reglement van jiolicie voor de polders in Zeeland, hetwelk gedrukt aan de leden is rondgedeeld, zal in de eerstvolgende openbare vergadering worden behandeld. Naar eene later benoemde kommissie worden verzonden twee adressen van J. de Putter c. s., grondeigenaren en landbouwers in het kanton Axel. en van C. M. van Dixhoorn c. s., voor het meerendeel landlieden te Zaamslag. houdende verzoek om eene wijziging te bevorderen van art. 64 van het reglement op de buurtwegen en voetpaden in Zeeland ten aanzien van het ter rotting leggen van vlas in slooten langs de wegen. Voor kennisgeving worden nog aangenomen: eene op gave der sedert de laatste vergadering plaatsgehad hebbende onderhandsche aanbestedingen door gedeputeerde staten, volgens het slot van art. 23 hunner instruktie; de mededee ling, volgens het laatste lid van art. 2 der instruktie van gedeputeerde staten, van de zamenstelling der afdeelingen van de leden van dat kollegie; en de mededeeling dat de presentielijsten der vergaderingen van gedejrateerde staten, volgens art. 86 der provinciale wet, alsmede een staat van al de provinciale ambtenaren en bedienden.volgens art. 1 1 der instruktie x oor gedejmteerde staten, ter inzage van de leden ter griffie zijn nedergelegd. Tot leden der kommissie voor de verzoekschriften wijst de voorzitter aan de heeren Cau, Hoelands Janssen en Fokker. De verkiezing van een buitengewoon lid van gedepu teerde staten wordt tegen de volgende openbare zitting vastgesield. De vergadering gaat hierop over tot hare splitsing in af deelingen, waarbij worden aangewezen als tê behooren tot de eerste a/deeling: de heeren de Casembroot, Vader, Hoe lands Janssen, Callenfels, Cau, Hoogenboom, Verhagen, van den Bo^ch en Bybauen als leden van gedejmteerde staten de heeren Buteux en van der Bilt; tweede af deeling de heeren de Smidt.Uyttenhooven. Vis, Blaaubeen, Hammacher, II. J. van Deinse, van der Have, Lauibreehtsen en de Jonge van Ellemeet; benevens de hee ren van Citters en Sprenger als leden van gedeputeerde staten derde afdeelingde heeren F. van Deinse. Mazure.de Lange. Benteyn, van der Vliet, de Visser, Snijder, Onghena en Risseeuw; alsmede de heeren Becius en Fokker als leden van gedejmteerde staten. De volgende openbare zitting wordt bepaald op a.s. vrij dag des morgens te tien ure, waarna de voorzitter deze zitting sluit en de leden uitnoodigt zich naar de afdeelin gen te begeven en over te gaan tot de benoeming harer voor zitters en ondervoorzitters. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 6 julij Mededeeling van goedgekeurde raadsbesluiten. Mede deeling van den voorzitter dat hij. volgens het besluit in eene besloten vergadering genomen, heeft aangekocht het huis van de Erven de Jonge, bestemd tot brugophaalders woning, voor f 1391,39 met inbegrip der kosten, tot welker betaling de raad besluit. Is ingekomen het berigt dat mr. J. G. de Wilt Hamer het lidmaatschap der schoolkommissie heeft aanvaard. De staten van oninbare posten op den hoofdelijken omslag en hondenbelasting zijn vastgesteld.— Goedgekeurd de rekening van hel Gasthuis. De poging van burgemeester en wethouders om de gemeente in 1S64 begunstigd te zien met de bijeenkomst x an het nijverheids kongres wordt ondersteund. Vastgesteld het raadsbesluit om te heffen Slopcenten van binnen-en 56oj)centen van buitenlandsch gedistilleerd. Het verzoek van den heer J. J. van den Broeke co., om eenige booinen bij de draineer- buizen-fabiiek te roeijen, is aangehouden. Eenige staats bladen zijn overgelegd en de vergadering gesloten. BUITENLAND. Algemeen overligt. Sedert eenige dagen hebben er te Berlijn kleine rustver storingen plaats, welke het bewijs leveren dat de bevolking aldaar in een staat van spanning verkeert, waartoe onge twijfeld de tegenwoordige staatkundige toestand van Pruis- sen tengrondslagligt. Deoorzaakdereersteongeregeldheden in de Oraniënstrasse was onbetekenendzij heeft evenwel later tot zamenscholingen op Mauritius-plein geleid, welke nog voortdurend des avonds in mindere of meerdere mate worden waargenomen. De oorzaak der eerste rustversto ring in de Oraniënstrasse schijnt toe te schrijven te zijn aan het uitzetten van een bierhuis-houder, waarbij de bevol king met de jiolicie slaags geraakte. B j de zamenscholin gen oj> de volgende dagen werden er jiogingen aangewend om barrikaden op te werpen. Eene aanrukkende patroelje werd door de overmagt genoodzaakt iu de nahijzijn.de hui zen eene toevlugt te zoeken waarop de glazen dezer woningen verbrijzeld werden. Eene sterke policie-magt, welke inet blooten sabel tegen de rustverstoorders oprukte, herstelde weldra de orde, terwijl ongeveer 80 personen ge arresteerd werden. Ten gevolge van dit alles heeft de polieie last gegeven dat alle huizen en magazijnen in de straten, al waar voortdurend zamenscholingen jilaats hebben, des avonds ten negen uur moeten gesloten worden. Voor alsnog kan men, volgens geloofwaardige berigten uit de pruissische hoofdstad, verzekerd zijn dat de politiek welligt als aanleiding, maar zeker niet als onmiddellijke oorzaak vreemd is aan deze ongeregeldheden, terwijl zelfs de bewoners van andere gedeelten van Berlijn zich om deze rustverstoringen niet bekommeren. De handelwijze van de engelsche parlementsleden Roe buck en Lindsay, ten aanzien van hun onderhoud met kei zer Najioleon betrekkelijk eene interventie in Amerika, heeft op de engelsche natie een zeer ongnnstigen indruk gemaakt. De dagbladpers is heftig op hen verholgen en zelfs de meest gematigde organen besteinjielen heide staats lieden met den naam van „keizerlijke agenten, welke in een engelsch parlement eene napoleontische partij willen vor men." Ons komt het voor dat de heeren Roebuck en Lindsay als de onschuldige oorzaken te b 'schouwen zijn voor deze echt engelsche uitbarsting tegen Frankrijk, terwijl het niet onmogelijk zoude zijn dat men daarvan partij trok oin der toenadering, welke door de poolsche kwestie tusschen (le beide natiën voor een oogenblik scheen tot stand te komen, eene andere rigting le geven. Overigens is het vrij zeker dat èn de heeren Roebuck en Lindsay èn alle mogelijke inter ventie-plannen in Amerika vooreerst hunne populariteit hebben verloren. De komst van koning George I in zijngrieksch rijk wordt sedert eenige dagen meer dan ooit gewenscht. Immers er zijn weder woelingen en ongeregeldheden te over in de helleensche hoofdstad. Volgens de laatste berigten waren zelfs door de russi«che, engelsche, fransche en italiaansche oorlogsvaartuigen mariniers ontscheejit tot bescherming der verschillende vreemdelingen te Athene. De Moniteur universel bevat een rapport van den fran- schen konsul te Tananarive omtrent de madagaskarsehe revolutie, waaruit blijkt dat de omwentelingspartij minder tegen den invloed der vreemdelingen, dan wel tegen de misbruiken, knevelarijen en heevschzucht deromgev ngvan koning Radama II te velde trekt. De volgende gebeurte nissen op Madagaskar en de handelwijze der thans zege vierende partij kunnen ons eerst omtrent de juistheid van dit individueel gevoelen des franschen konsuls behoorlijk inlichten. Polen. L'indëpendance beige trekt heden in haar politiek over- zigt te velde tegen de oorlogzuchtige geruchten en vermoe dens, welke zich hier en daar met het oog oj) de poolsche aangelegenheden steeds blijven vertoonen, terwijl in allen gevalle eene uitbarsting des oorlogs voor de aanstaande lente niet met redelijken grond verwacht kan worden. Genoemd dagblad ontzegt overigens alle waarschijnlijkheid aan de bewering dat Rusland slechts tijd wenscht te winnen ora des te gemakkelijker den poolschen opstand gedurende den naderenden winter te kunnen dempen. „Vooreerst zegt L'indëpendance kunnen wij niet zonder tegenbewijs aannemen dat er in den tegenwoordigen tijd eene regering wordt gevonden, welke dan ook, die op dergelijke machiavellistische wijze zou willen of kunnen te werk gaan, al had dergelijke regering zelfs niet als de russi- sche, zekere te veel uit het oog verlorene waarborgen gegeven van vrijzinnige en verlichte ternienzpn. Overigens mogen wij aannemen dat zoodanige berekening van het kabinet van St. Petersbuvg al zeer onjuist zou zijn, want de guurheden des winters zullen de russische troejien niet minder treffen dan de polen." Deze laatste oj>merking van het belgiseh dagblad is hoewel in letterlijken zin opgevat juist met het oog op den toestand van polen en russen, met het oog oj) de gesteldheid van den grond waarop gestre den wordt, zoo oppervlakkig mogelijk te noemen. Immers, vergissen wij ons niet ten eenenmale dan is al hetgeen om trent den poolschen ojistand in dagbladen en tijdschriften is bekend geworden geheel in tegenspraak met deze bewering, In de eerste plaats weten wij dat de jiolen, sedert den val van Langiewicz hunne kiacht ontleenen aan de wijze waarop zij strijden tegen de russische legerscharen. Achten zij het oogenblik oin eene russische legerafdeeüng aan te vallen gunstig dan komen zij eenskla|>s uit de bossehen te voorschijn, waarin zij na afloop van den strijd weder ver dwijnen. De digte bossch in beschermen de ojistandeltngen tegen vele krijgsojieratiën der russische generaals welke hun ineen ander geval zeer zeker noodlottig zouden wezen. Moge nu de winter even streng zijn voor polen en russen, de laatste zijn in ruime mate voorzien van alles wat tot be strijding daarvan dient.en kunnen met eenige moeite zich de ooodige hulpmiddelen voor een winterveldtogt benoodigd verschaffen. De polen daarentegen "worden door den winter van het bescherniende. géblatlerte 'der bossehen beroofd, terwijl de met sneeuwydjédèkte raastbosschen hier en daar een weinig uitlokkende.'eK+eilige-verldijfpUats zijn. Is de aanvoer van wapenen en;krijgsbehoefte voor de polen reeds hoogst moei-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3