Geen krachtiger middel voorzeker bestaat er om die zui nigheid te bevorderen dan het toonen van eene algemeene en levendige belangstelling in alles wat het beheer der ge meente betreft. Maar (he belangstelling ten onzent, hoe zwak toont zij zich telkens als eene vakature in den ge meenteraad eene nieuwe keuze noodzakelijk maakt! Hoe gering blijkt zij te zijn door het beslaan van slechts eene kiesvereeniging! En toch is die belangstelling eene onver mijdelijke voorwaarde tot redding uit een toestand waar mede slechts zeer weinigen tevreden zijn. Ook wij hechten een onberekenbaargewjgt aan de verwe zenlijking der plannen omtrent een nieuwen waterweg. Niemand kan meer dan wij doordrongen zijn van het nood zakelijke om ons eiland spoedig aan het spoorwegnet te verbinden. Maar dit mag ons niet beletten te waarschuwen dat men niet van de verwezenlijking van deze waarlijk bemoedigende vooruitzigten uitsluitend heil verwacht. De verwachtingen zijn schoon, maar de vruchten zouden bij onverschilligheid voor altijd kunnen verloren gaan. Laat ons clan de oogen openen, de handen uitsteken, laat ons waakzaam en werkzaam zijn, opdat het ons niet ga als den man die. in de hoop op eene erfenis, onbezorgd en in roekeloosheid zijne dagen doorbragten die, toen de erfenis hem eindelijk ten deel viel. naar geesten ligchaam te zeer was uitgeput om er het volle genot van te kunnen smaken. Eergisteren werd in de koncertzaal alhier door de kom missie Loon voor werk haar 2aste jaarlijksch verslag uilge- bragt bij monde van haren voorzitter, den heer A. M Cramer. l)e spreker begon met te verklaren waarom de kommissie gemeend had aan deze zamenkomst hoe zeer die ook voor haar zelve buitengewóón gewigtig wasen rijk aan aan gename herinneringen gvene meerdere feestelijkheid te moeten bijzetten, namelijk, omdat voor armen-inrigtingen voortdurende en opgewekte werkzaamheid wel meer paste dan feestvieringen, alsmede omdat het publiek doorgaans juist i».et ieel belangstelling voor deze verslagen betoond had. De ontvangen bijdragen beliepen in 't geheel f3620.dat is f20 meer dan in de twee laatste jaren. Nogians had de kommissie geoordeeld slechts op eene kleine schaal, zoo wel wat hei getal werklieden alsden werktijd betreft, te moeten werken. Zij had daartoe besloien met het oog eensdeels op de min gunstige uilkomsten der laatste jaren en op de be trekkelijk mindere behoefte, anderdeels ook opeene moge lijke ombinding of althans verandering in de zamensielling der kommissie in dit jaar. Er hadden zich ook minder werk- begeerenden dan ar.ders aangemeld, namelijk 333. Van dezen werden 30 40 man in de werkplaats aangesteld, en gemiddeld 30 aan de bolwerken. Daar deze laatsten echter slechts voor een bepaalden tijd werken, naar de grootte hun ner huisgezinnen, en dan door anderen vervangen worden, zoo waren hier in het geheel 127 man geplaatst. (De eerste 20 hadden te zamen 07 kinderen beneden de 15 jaren, die allée'n in aanmerking genomen worden, en zij hadden 6 a 7 weken werk, tegen (iü cent daags). In ruim 150 huisgezin nen werd touw geplozen, waarmede gemakkelijk 6d cent 's weeks verdiend werd. In het geheel werd aan werkloon uitbetaald f3650, voorzeker een zeer laag bedrag, door de opgegeven redenen, hoezeer in onze werkelooze stad nog altijd geene onbelang- rijkesom. De werkv akken gaven slechts ongunstige resulta ten, despij kei-makerij door het zeerlnge arbeidsloon voor zeer keurige bewerking, de touwpluizerij door den slechten prijs van hei kalefaatwerk. Alleen de timnierwinkel werkte, mede door eene bestelling van den heer A. II. G. Fokker, voor- deeliger, maar op eene kleine schaaldaar had men met op offering van f 30 a f 40. f 230 aan werkloon kunnen uitbe talen.In het geheel wasaangrondstof verbruikt voor f2100. Het daaruit vervaardigde fabvsekaat was moeijelijk te bere kenen, daar er nog veel van 't vorig jaar was. Nu was nagenoeg alles verkocht, met uitzondering van eenige tuin stoelen en schuijerwagens, netten, touwmatten en koperen spijkers, maar daarentegen had de kommissie ook geene schulden. Wederom was door de kommissie ernstig in overweging genomen of ook de tijd gekomen ware, dat zij zich behoorde te ontbindendoch had zij eenstemmig geoordeeld, dit nog vooreerst uit te moeten stellen. De grond van dit besluit was, dat de armoede hier ter stede ten deele uit gebrek aan werk voorkwam. Wel was deze oorzaak niet zóó algemeen, als wel eens onbedachtzaam gezegd werd, daar velen liever aalmoesen ontvangen dan arbeiden wilden, en zelfs voor het voorhanden uerk niet altijd geschikte werklieden te vinden waren, maar toch moest het ten deele erkend wor den. Alzoo mogt dan, terwijl de partikuliere industrie in dit gebrek helaas niet genoegzaam voorzag, het bestaan van Loon voor werk vooreerst nog wel noodig en weldadig ge acht worden, ondanks de grooie hezwaren. die, gel.jk de spreker uit onderscheiden voorbeelden hier te lande aau- toonde, aan zulke weikinrigtingen verbonden zijn. Natuur lijk moest de kommissie hierbij op de voortdurende milde ondersteuning onzer meergegoede stadgenooten rekenen; maar daaraan mogt zij ook op grond eener vijf en twintig jarige zeer heuchelijke ondervinding niet twijfelen, terwijl zij er van haren kant ook levendig van doordrongen was, dat arraeninrigtingen evenmin als de armen roekeloosop de weldadigheid mogi-n steunen. Daarbij mogt de kommissie hopen in haar midden met nieuwe en frissche krachten ver sterkt te zullen worden. Namelijk terwijl er nog eene vaka ture van vroeger bestond, hadden nu de heeren Chr. Hisser en J. F. Fak Brouwer tot haar leedwezen het voornemen te kennen gegeven oin bun ontslag te nemen. De spreker hulde doende aan hunne trouwe medewerking van den be ginne af, en hun nog lang eene genoegelijke herinnering daaraan toewensehende, drukte den wensch uit, dat men wederom mannen vinden mogt die aan een hart voor de gewigtige zaak tevens vooral praktische kennis en bekwaam heid paarden. Vervolgens gaf de spreker nog in 't kort een algemeen overzigt over al de 25 jaren. De algemeene rekening wees de volgende getallen aan (ncn het belang der inrigting te doen uitkomen)gemiddelde jaarlijksehe bijdragen f 5500. uitbetaalde werkloouen f6550 (dus ruim f 1000 meer); verbruikte grondstof f3340, verkochte fabriekaten f 5030; totale bijdragen f 137,800. werklonnen f 163,750, waaron der bijkans f 50,000 aan de bolwerken besteed. Ten slotte roemde de spreker Gods zegen, rijkelijk onder vonden in de milde en voorbeeldig getrouwe ondersteuning van zoo velen, in de volhardende medewerking van het aemeentebestnnr, ook daarin dat de leden bij leven en kracht gespaard waren tot hiertoe (terwijl van de tien oor spronkelijke oprigters nog slechts ee'n overleden was). De burgemeester dezer gemeente, die met enkele andere belangstellenden de vergadering bijwoonde, verzekerde de kommissie van de voortdurende goedkeuring des bestuurs, en moedigde baar aan, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Uit Axel schrijft men ons onder dagteekening van 29 jun'i „Op heden hadden alhier nabij de drie Schouwen, onder begunstiging van het schoonste weder, de door het bestuur der Zeeuwsche vereeniging tot verbetering van liet paarden ras, onder beschermheerschap van Z. M. den koning, jaar lijks uitgeschreven keuring van paarden, ringsteking, hard draverij eu wedren plaats. „liet uitgestrekt en hij uitnemendheid geschikt terrein in de vruchtbareen fraaije omstreken onzer gemeente, leverde het oog bekorendste gezigt op, ruim bezet als het was door velerlei cnet vlaggen versierde tenten en door vele prachtige ekipagiën en tal van rijke toiletten, opgeluisterd door de muziekgezelschappen van Bas-evelde, Moerbeke, Hulst, Koewacht, Stoppeldijke en Axel. die bij afwisseling de schoonste muziekstukken lieten hooren en niet weinig tot verhooging van de feestvieugde bijdroegen. „Vijf a zes duizend vreemdelingen bezochten het inder daad zoo schoone als bijzonder geanimeerde feest, en Axels ingezetenen mogten zich dus in velerlei opzigten in den grooten toevloed van vrolijk gestemde gasten verheugen. „Ten 12 ure had de keuvmg van tentoongestelde paarden plaats en werd door Dom, van Putte, landbouwer te Koe wacht, de eerste prijs van f 10 voor het schoonste merrie- paard, door den stamhengst der vereeniging „Willem" gedekt, behaald. Aan P. A. Vereecken, landbouwer te Stoppeldijk, werd voor het naastbtjkomende schoonste meiriepaard de tweede prijs van f 5 toegekend. Aan B. A. van Acker, landbouwer le Westdorpe, de eerste prijs van f 10 voor liet schoonste ruinpaaid van 36 jaren oud. „Aan J. F. Goetlials, landbouwer te Neuzen, de tweede prijs f 5,\oot het naasibijkomenile schoonste ruin paard. „De genoemde fiere stamhengst zelf werd door vele bevoegde beoordeelaars als het schoonste paard geroemd. „Na afloop der keuring nam het feest een aanvang met de ringsteking. waaraan 37 ruiters deel namen. „De uitgeloofde prijzen, bestaande uit1. een zilveven zakhorologie2. een dito ketting, 3. een dito cachet en sleutel. 4. een dito pijpdopper, werden respektievelijk be haald door II. de Moor, landbouwer teZaamslag; F. Del- laert, landbouwersknecht te Westdorpe; J. Magnus, land bouwer te Stoppeldijk, en P. Cappon, molenaarsknecht te Axel. „In de eerste harddraverij voor hereden paarden (ras paarden en zoogenaamde heerenpaarden uitgesloten) namen IS paarden deel. De eerste prijs van f30 werd behaald door den zwarten ruin van de wed. J.van den Bulcke.land- bouwsier te Axel, bereden door haren zoon C J. van den Bulcke. De tweede prijs, een met zilver gemontc-enle rij zweep (cravache) werd behaald door het paard van C. Mor- ras, landbouwer te Ilontenisse, door hem zeiven bereden. „In de 2e harddraverij voor bereden paarden van alle landen en rassen, liepen tien paarden. De Je prijs van f 50, uitgeloofd door den heer Eng. Lippens, burgemeester van Satt'elaer, wonende te Gent. werd behaald door de bruine engelsche merrie, bereden door den eigenaar deu heer van der Bulck, te St. Nikolaes; en de 2e prijs van f 15, uit inleg- gelden ad f2,50 per mededinger, werd behaald door het bruine engelsche ruin paard Fauchelevent, toebehoorende en bereden door den heer Alfred Mezot, te St. Nikolaes. „In den wedren voor landbouwerspaarden waren elf pnarden ingeschreven: de le prijs van f50 werd behaald door het bruine merriepaard van den heer A. A. van liaelst, landbouwer te Zuiddorpe, bereden door P. de Koning de 2e prijs van f 10 door dat van G. G. Galle, landbouwer te Axel, door hem zeiven bereden de 3e prijs, een inet zilver gemonteerde rijzweep (cravache). door het bruine merrie- paard van G. G. G-ille voornoemd, bereden door A. de Martelaere. Aan den heeven-rid namen 8 paarden deelde prijs van f 200, geschonken door den heer jhr. C. de Maere, voorzitter der vereeniging, werd behaald door het paard Miss Anna, toebehoorende aan de Societe'equestre te Gend, bereden door den heer de Bast junior, te Gend. „Na den afloop vereenigden zich de kommissie en de wer- kende deelnemers, gevolgd door eene onoverzienbare volks menigte Oj) het ruime marktplein, alwaar onder gepaste toespraken door den heer dr. L. Hoelamls Janssen, sekreta- tarisder vereeniging, die bij ongesteldheid van den geachten I voorzitter jhr. de Maere, diens funktiën waarnam, de prijzen aan de winners werden uitgereikt, terwijl aan elk muziekgezelschap ter herinnering aan het feest een fraaije zilveren vergulde medalje werd aangeboden. „Overigens is het feest, dat tot laat in den nacht voort duurde, in de beste orde en zonder stoornis afgeloopen." Door den gemeenteraad te Oudelande is dezer dagen besloten voortaan geen schoolgeld meer te heffen. Naar men veneemt, zal Z.M. de koning zich den 12 dezer weder naar het Loo hegeven. Ook zal H M. de koningin omstreeks dien tijd derwaarts vertrekken. Men wil weten dat tegen dien tijd HH. KK. HH. de hertog van Brabant en de italiaansche prins A rnadeus aldaar verwacht worden. Gisteren morgen is te 's liage aangekomen H. M de ko- ningiu van Pruissen, begeleid door Z K. II. prins Frederik der Nederlanden. Zj heeft zich in gezelschap van II. M. de koningin, HH. KK. HH. prinsen prinses Frederik, prin ses Marie en gevolg naar het Huis ten Bosch begeven. Naar wij vernemen zal de heer Thorbecke, minister van binnenlandsche zaken, tegen de helft dezer maand 'sGcaven- hage verlaten, oiu een bezoek te brengen aan de provincie Zeeland. Het transportsloomschip Frans Naerebmit is ter dispositie van zijne exc. gesteld. V. dagbl. van s Gravenh.) Benoemingen cn besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J.F. Boogaard, referendaris bij het departement van binnenland sche zaken, tot het aannemen der versierselen van ridder der Guelphen orde 4e klasse, lietn door Z. M. den koning van Hannover geschonken. NOTAitisSEN. Benoemd tot notarissen binnen het arron dissement Goes, ter standplaats de gemeente Ilontenisse, A. J. C, V. Drossaerts, kandidaat-notaris te Vught, en ter stan.lplnats de gemeente Sas van Gent, A. A. Vermandei, kandidaat-notaris en lid van den raad aldaar. belastingen enz. Benoemd tot onivangers der regis tratie en domeinen teVollenhove de heer J. H. Smits, thans te Tholen te Tholen de heer B. II. Tours, thans te Gennep te Enkhuizen de heer O. M J. Moorrees. thans te Texelte Texel de heer J. F. van Dunné, thans surnumerair, en te Gennep jhr. A. N. F. Flugi van Aspermont, thans surnu merair. mahine. Op verzoek eervol ontslag uit de zeedienst ver leend aan den luitenant ter zee 2e klasse C. A. Niesen. leger. Benoemd bij den staf van het wapen der artillerie tot magazijnmeester Ie klasse te Nijmegen, de kapitein M. P. Mol, inagazijum. 2e klasse te Woerden; tot magazijnm. 2e klasse te Breda, de le luitenant T. G. ter Haar, maga zijnm. 3e klasse te Bnelle tot magazijnm. 2e klasse bij het departement van oorlog, de le luitenant F. J. llafkemeijer, thans werkzaam bij gemeld departementtot 2en luiienant en magazijnm. 3e klasse te Bnelle, de sergeant-majoor T. Arens, van het regeinent veld-artiderietot 2en luitenant en magazijnm. 3e klasse te Woerden, de sergeant T. Visscher, van het le regement vesting-artillerie. koninklijke m litaike akademie. Eervol Ontslag verleend uit zijne tegenwooidige betiekking van lektor der le klasse, met den personelen titel van hoogleeraar. in de wis- en natuurkunde aan de koninklijke militaire akademie aan dr. J. Bosscha jr., benoemd inspekteur van het middel baar onderwijs. Kerk- en sclioolnietrws. De heer F. J. Doniela Nieuwenhuis, hoogleeraar aan het evangelischl u thevsch seminarium te Amsterdam, heeft jl. zondag voor de hersteld-luthersche gemeente gepredikt. Sedert 1791 had geen leeraar eener andere gemeente voor de hersteld-luthersche het woord mogm voeren. Gemengde berigten. Het getal leden van ieder der 18 landhuishoudkundige kongressen in ons land gehouden, was het volgende: 1846 (Zwolle) 211 1847 Arnhem) 250 1848 (Groningen) 706; 1849 (Utrecht) 663; 1850 (Leiden) 343; 1S51 (Goes 168 1S52(Leeuwarden)840; 1853(Alkmaar)636; lS54(Assen) 814; 1855 ('s Hertogenbosch) 803; IS56 (Maastricht) 501 1857 (Deventer) J095; 1858 (Nijmegen) 27211859 (Win schoten) 1633I860 (Amersfoort) 770; 1861 (Dordrecht) 878; 1S62 (Middelburg) 1136; 1863 (Leeuwarden) circa 1390 leden. Vrijdag nacht is te Liverpool in Waterstreet een pak huis, met graan en katoen gevuld, door een lellen brand verwoest. De schade bedraagt ongeveer 250,000 p. st., waar van 150,000 p. st. aan katoen. Slechts een klein gedeelte was verzekerd. In een pruissisch dorp waren een vijftal kinderen, bij afwezigheid hunner ouders, zoodanig bevreesd voor het zware onweder hetwelk zich ontlastte, dat zij zich allen in een groote kist verborgen. B;j het nedervallen van het dek sel sprong het slot af; de jeugdige kinderen konden de kist niet weder openen en zijn alle gestikt. Onder meerder heeft het munt- en penningkabinet der leidsche hoogeschool in den laatsten tijd ten gochenke ontvangen: van den heer A. A. Louijen, predikant teWisse- kerke in Noord-Beveland, den zilveren, penning of denier van den utrechtschen bisschop Dirk van der Aare. zijnde eene variëteit van den afgebeelden op pi. VI. no. 2--5 bij van der Chija, „Munten der bisschoppen van de heerlijkheid en de stad Utrecht," Haarlem 1859. De Pvesse meldt het volgende geval, waarin de elek triciteit (le rol van verklikker speelde. Een ingenieur bij een der oostenrijksche spoorwegen bemerkte sedert eenigen tijd, dat er groote sommen gelds uit zijn lessenaar werden ont vreemd. Om den dief te ontdekken, vervaardigde hij in stilte eene elektrische verbinding tusschen zijn lessenaar en eene zijkamer, in dier voege dat, zoodra eenegeldrol uit den les senaar werd weggenomen, de daardoor veroorzaakte wrij ving eene in de zijkamer geplaatste donderbus moest doen ontploffen. Dit voltooid hebbende, verwijderde hij zich. zeg gende dat hij een reisje ging ondernemen. Eenige uren later deed eene sterke ontploffing het geheele personeel schrikken; men snelde naar het kantoor van den ingenieur en vond er een besteller, die den lessenaar had geopend, het geld wilde wegnemen en nog geheel ontsteld stond over de daardoor veroorzaakte ontploffing.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2