kloppers bestaat alleen in de verbeeldinggeen der ge tuigen heeft dit met grond kunnen verklaren en geen zweem van beleediging is ontdekt. De lij de res zag jin hare manie beesten en ter verwijdering daarvan maakte hij beweging voor hare oogen. Bloedsporen aan een der" kleerkloppers kunnen niet door het gebruik daarvan ontstaan zijn, omdat een slag met zulk een voorwerp geen bloedige woud kan veroorzaken. Er is niet met doeken geslagen, maar die doe ken dienden tot reiniging, want de zieke werd geenszins ver waarloosd. De watervrees maakte de vertooning van water reeds tot een voldoend middel van bedwang. Hetligcharae- lijk gebrek der moeder werd door hare dochter verzorgd zulk eene verzorging rnoest hij toch niet op zich nemen Touwen en kettingen bestaan er niet en nergens heeft men die kunnen vinden, niettegenstaande men van de balken van den zolder tot het diepste van den kelder heeft door zocht en zoo bespottelijk is geweest om alles wat los en vast was als preuves mede te nemen. Hij heeft dan ook een hou ten jok met ijzeren dragers bij zich (dat hij ook te voorschijn brengt) hetwelk men niet heeft durven overbrengen, Bij bet onderzoek was de dochter bezig met de moeder te verschoonen, die daardoor natuurlijk naakt was toevallig was een hemd wat gescheurd, zoo dat zij een ander ging ha len en om te voorkomen dat hare moeder zich verwijdert sluit zij de deur af. Nu komt haar onverwacht de justitie tegemoet, doch het is zeer natuurlijk dat zij zich verzet en weigert d;e bij de op dat oogenblik naak'e vrouw toe te laten. Blijkens het proces verbaal di ingt de justitie echter binnen en vindt de zieke geheel naakt. Deze verschrikt en roept haar zoon dat was de eerste kreet der natuur. De woorden „ik zal stil zijn" bewijzen uiets ten zijnen nadeele, want zij was zoodanig aan haren zoon gehecht dat zij buiten zijne tegenwoordigheid niet eten wilde en zelfs eene dienst bode zich eens in manskleederen heeft verkleed om haar tot eten te bewegen. De knippen zijn op de deuren der bedstede gemaakt omdat de zieke nu eens deze, dat; gene ileur wilde gesloten hebben. Lucht was in de ruime bed stede voldoende aanwezig, en bovendien kon de lijderes naar verkiezing er uit komen. De kleeding was die van iedere andere zieke in haar toestand en dat zij die ver scheurde kon niemand helpen. Zij was volgens dr. Starck onherstelbaar, doch die nonnen, gesproten uit de heffe der maatschappij, schijnen het beter te weten en spreken van beterschap. Men wil echter geen onderzoek dulden. Bij hare kinderen at de zieke als van een koninklijke tafel en kreeg van alles het beste. Die nonnen hebben gezegd dat de zieke tegen hare kinderen was de dochter heeft men niet vervolgd omdat zij geen advokaat is! maar men moet de rede omkeeren en zeggen de zieke hield niet van die zwarte nonnen. Een non heeft gezegd dat die vrouw van 72 jaren een goed gezigthad, en toch had zij een bril van eene honderdjarige noodig. De zieke heeft geschreven, maar het schrift was slecht, hetgeen van een 72jarige zenuw achtige oude vrouw niette verwonderen is: doch een getuige zegt toch dat zij letter voor letter moest worden voorgezegd, hetgeen de voorgewende beterschap niet staaft. Na nog eenigen tijd bij de verklaringen der zusters van barmhartigheid en andere getuigen te hebben stilgestaan, komt de beklaagde tot de slotsom dat er niets van het ramp zalige proces overblijft, dan de kennelijke blijken van partij woede, inkwisitiehaat en priesterdwang. In plaats van mis handeling, staat onvergelijkelijke zelfopoffering zijnerzijds boven allen twijfel, en toch beletten barbaarsche kannibalen hem en zijne zuster de oogen hunner moeder te sluiten. De regtbank te Breda neemt in haar vonnis omstandigheden op, die in strijd zijn met het proces-verbaalgoede zorg toch en mishandeling kunnen te gelijkertijd niet zamengaan. In strijd met de wet heeft die regtbank zonder wettig bewijs een veroordeelend vonnis uitgesproken; zij heeft de mis handeling er bij de haren bijgesleept. De twee vereischten voor die kwalifikatiehet toebrengen van slagen en de moed wil, ontbreken. Aangezien de appellant de mishandeling zijner moeder ten stelligste ontkent maar zich vnn zijne liefde en zelfopoffering bewust is, verzoekt hij dat, bij aan name van het ten laste gelegde feit op grond der verklarin gen van de getuigen a charge, nog nadere getuigen zullen mogen worden gehoord. Hij konkludeert tot ontslag van alle regtsvervolging en subsidiair tot vrijspraak met vergoe ding der kosten van getuigen zoo in eersten aanleg als in hooger beroep. Na deze konldusie volgt een adstruktie, waarbij de appel lant doet uitkomen dat het lang leven der moeder, die een weduwen-pensioen geniet, in het belang der kinderen is en er alzoo geen toeleg heeft kunnen bestaan om dat leven door verwaarloozing te bekorten. Voorts drukt hij de hoop uit dat het hof het aantal regterlijke dwalingen niet zal wil len vermeerderen, treedt vervolgens in eene beschuldiging zijner vroegere regters [waarbij de voorzitter hem verzoekt te eindigen] en sluit met de bede dat de God van liefde en barmhartigheid de uitspraak van deze regters zoo moge doen zijn dat zij zich niet aan eene onregtvaardige veroor deeling schuldig maken en hunne kinderen niet eenmaal hunne smarten verdubbelen zullen. Bij de repliek zegt de prokureur-generaal niet in weder- leggingen te zullen treden, daar al het gepleite slechts uit algemeenc beschouwingen bestaat. Slechts enkele punten licht hij toe. Hij heeft niet gezegd dat de wet van 1841 de verpligting oplegt om krankzinnige bloedverwanten in een gesticht te doen opnemenmaar hij herhaalt, dat, zoo bloed verwanten de verpleging der aan hunne zorg toevertrouwde krankzinnigen in een gesticht, zelfs ten koste van hetrijk, afslaan, zij dubbel strafbaar zijn zoo zij die krankzinnigen niet goed bejegenen. Het openbaar ministerie is volgens de wet ook bevoegd tusschenbeide te komen. Er is veel ge sproken over de moraliteit vooral der eerste getuige,doch deze staat niet alleen en de opvolgende getuigen zijn nog duide lijker. Men behoeft spreker ook de lessen van Seneca niet te herinneren, maar hij houdt vol dat losheid van zeden voor waarheidsliefde niet onvatbaar maakt. Dat de lijderes ver schillende stukken heeft geschreven is waar. doch niet uit eigen beweging. Die op verschillende dagen door haar getee- kende en door den beklaagde geschreven stukken zijn alle in gelijkluidende bewoordingen er. in den zelfden vorm als de verklaringen van liefde en zelfopoffering welke in den mond des beklaagden bestorven liggen. Hij herhaalt dat in de verklaring van dr. Starck alteen gesproken wordt van den zielstoestand der moeder; doch er is niets gedaan tot leniging der ligcharaelijke gebreken, want slechts één getuige heeft eenmaal een geneesheer in de woning gezien. Overigens meent de prokureur-generaal dat noch het hof noch hij bang behoeven te wezen, betreffende deze zaak, voor het oordeel des Allerhoogsten als zij eenmaal voor den regterstoel zul len staan. Hij persisteert bij zijne genomen konklusie. De beklaagde zegt bij zijn dupliek dat hij zelf in staat was, volgens de wet, de pligten jegens zijne moeder te ver vullen en dat hij zelfs meer dan zijn pligt heeft gedaan. Hij bespreekt in het kort nog de moraliteit der getuigen en de tegenstrijdigheid in sommige verklaringen, die zelfs bij den president volgens hem een indruk als verdacht van valsch- heid hebben achtergelaten. De verpleging van ligchamelijke gebreken is zijns inziens niet verpligtend. Ook hij persisteert bij hetgeen hij naar geweten en pligt en met het oog op God heeft gepleit. De uitspraak is bepaald op a. s. woensdag te 11 ure. Ook bij deze zitting was een talrijk publiek tegenwoordig. Gisteren heeft de arrondissements regtbank alhier uit spraak gedaan in de zaak van A. Cammaert, te St. Anna ter Muiden, beklaagd van het arglistig wegnemen en zich toe eigenen van gelden ten nadeele van een ingezetene van Zuidzande, waarvan wij in ons nomraer van jl. zalurdag melding hebben gemaakt. Je regtbank heeft het feit als bewezen aangenomen, dat de beklaagde bij het voldoen eener rekening van f40,10 het bedrag dier gelden op de tafel gelegd en nadat zijne rekening was gekwiteerd weder tot zich genomen heeftwelk feit moet worden gekwalifi ceerd: eenvoudige diefstal. Zij heeft den beklaagde veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en in de kosten. Gemengde berigten. Te Manchester is eene letterkundige merkwaardigheid in het licht verschenen, namelijk eene predikatiewelke niets dan woorden van één lettergreep bevat. De vervaardi ger er van wil daardoor het bewijs leveren dat men geene groote woorden behoeft om aan de volken de verhevenste waarheden begrijpelijk te maken. De Zwolsche courant zegt, dat Z. M. een bezoek heeft gebragt aan de heerlijkheid den Cannenburgh, onder de gemeente Vaassen. Men verhaalt dat dit uitgestrekt riddergoed, eens het verblijf van den vermaarden Maarten van Rossura, door den baron d'Isendoorn a Blois aan den prins van Oranje ten geschenke is aangeboden, onder voor waarde dat jaarlijks eene aanzienlijke som worde uitge keerd voor de armen van Vaassen, die daar sinds vele jaren eene buitengewone liefdadigheid ondervonden. De heer lijkheid die millioenen waard wordt geschat, grenst aan het park van het vorstelijk Loo. Adeline Patti is door den direkteur der italiaansche opera te Londen voor het volgende saizoen geëngageerd, voor 120 p. st. per voorstelling. Men schrijft uit Parijs dat dezer dagen bij een der aanzienlijkste bankiers te dier stede russische banknoten ter verwisseling zijn aangeboden, blijkbaar afkomstig van den te Warschau door beambten der bank geple^gden dief stal. ten bedrage van dertig millioen guldende nommers toch kwamen voor op de door het russische goevernement gepubliceerde lijst. De bankier heeft de inwisseling gewei gerd, maar was te groot vrieud van de polen om den houder vermoedelijk een der dieven of iemand die met deze in verband staat aan de justitie te willen overleveren. Hij heeft hem laten gaan en deze zal dus wel denkelijk in een der overige europesche hoofdsteden de inwisseling beproe ven. Dezer dagen is gemeld, dat de aartshertog Maximili- aan van Este de gravin van Chambord tot universele erfge name van zijn vermogen heeft gemaakt, hetwelk, na aftrek der legaten, op 75 a 100 millioen fl. wordt begroot. Daaruit is het plan ontstaan van een huwelijk tusschen de aartsher togin Theresia, eenige dochter van den prins Ferdinand van Este, en den oudste zoon der hertogin van Parma. Ten einde zoo doende de belangrijke bezittingen van het huis van Este en den oudsten tak der Bourbons te vereenigen. Men weet namelijk dat noch de graaf van Chambord, noch de hertog van Modena kinderen hebben. Het fortuin van den eerste zal alzoo op zijne neven, de kinderen der hertogin van Parma overgaan, terwijl de bezittingen van den laatste aan de gravin ten deel vallen. Het jonge paar zal in het bezit van een fortuin van ongeveer 200 millioen komen. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld: Ofschoon in vergelijking met andere plaatsen van ons land de prijs van het gas hier niet hoog was en slechts 15 cent per kubieke el bedroeg, hebben nogtans de ondernemers, met het oog op de konkurrentie van de petroleum, den prijs uit eigen beweging met 2£ cent verminderd, en alzoo gesteld opl2£centde kubieke el. De jeneverstokerijen te Schiedam kunnen jaarlijks ongeveer 9j millioen ned. ponden gist produceren, eene waarde vertegenwoordigende van bijna drie millioen gul den. terwijl de verwerking van dat artikel, alvorens het tot verzending geschikt is, nog eene uitgave eischt van plus minus f 175,000 en de transport-kosten, alleen van de kwan titeit die naar Engeland wordt verzonden, ruim H ton gouds bedragen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 21 junip: P. van der Plaat, jra. 23 j. met S. C. Degens, jd. 26 j. W. H. Gravenstein, weduwti. 27 j. met J. A. Akkerman, jd. 20 j* A. A. Nonhebei, jm. 29 j. metE- M. P. Sterk. jd. 26 j. J. C' Agthoven, jm. 27 j. met C. W. E. Wolf, jd. 35 j. A. Bakker, jm. 20 j. met P. Antheunisse, jd. 18 j. (Van 13 tot 20 junij.) Vlissingen. Bevallen: C. Kokelaar. geb- Bouwens, d. J. J. Murre, geb. van der Weijde, z. L. Koops, geb. Torré, z. C. Tormo, geb. Adatnse, d. J. de Mijttenaere, geb. La- gaaij, d. (iloodgeb.) Overleden: C. Kaan, man van M. Mulder, 46j. A. D. Raff, man van A. de Bok, 25 j. M. Swenne, weduwn. van F. Jansen, 74 j. J. van Hooven, man van C. A. Breudonk, 60 j. L. C. M. Toehaerts, z. 6 w. Goes. Gehuwd: J. de Schutter, jra. 25 j. met P. Ver- plakke.jd. 19j. G. Verheule, jm. 27 j. metP. Nonnekens. d. 20 jaren. Bevallen: A. Clement, geb. Verstelle, z. C. G. Schou wenburg. geb. Stokiuans, z. J. M. van de Velde, geb. van der Maas, z. L. van de Velde, geb. Schippers, d. G. Frank, geb. Boom, d. P. W. Janssen, geb. Kakebeeke, d. Overleden L. Groenendijk, man van J. Hoelands, 31 j. C. P. Fait, d. Ij. L. P. Overdorp, vrouw van F. Behage, 57 j- T. Oosterdag, wed. van C. Covers, 52 j. Zierikzee. Gehuwd: J. J, Ceulen, jm. 32 j. met A. P. Smits, jd. 27 j. P. L. Leunis, jm. 22 j. met P. D. Arends. jd. 26 j. M. Berkhoudt, jm. 24 j. met D. Blok. jd. 20 j. J. K. L. Geij van Pittius, jm. 33 j. met R. E. Isebree Moens. jd. 21 j. Bevallen R. Frenk, geb. Frenk, z. J. H. Leeuwe. geb. de Wit, z. J. C. Kooijman, geb. van Oor.-cho», z. E. J. van Popenng, geb. Lokker, z. A. J.Kencns, geb. Schouten, d. Overleden: F. Speet, d.2£j. D. Buijze, weduwn. van M. C. Landsknegt, 60 j. J. van den Ende, man van A. Fondse, 48 j. S. li. van Krieken, man van M. v. d. Valk, 35 j. Tliermometerstand. 24 junij 's av. 11 u. 70 gr. 25 's morg. 7 u. 65 's midd. I u. 68 's av. 11 u, 62 gr. 26 "s morg. 7 u. 62 's midd. 1 u. 73 gr. KVITMLAHD. Algemeen overzag*. Terwijl reeds sedert eenige dagen in Frankrijk eene kabi- nets-verandering nabij werd geacht, heeft de Moniteur aan allen twijfel een einde gemaakt door de volgende wijzigin gen in het ministerie mede te deelen De heer Billault, minister zonder portefeuille, is benoemd tot minister van staat, ter vervanging van graaf Walewski De heer Barochepresident van den staatsraad, is be noemd tot minister van justitie en eeredienst, ter vervan ging van den heer Delar.gle; De heer Boudet, sektie-voorzitter van den staatsraad, is benoemd tot minister van binnenlandsehezaken, ter vervan ging van den graaf de Persigny De heer Duruy, inspekteur-generaal van openbaar onder wijs, is benoemd tot hoofd ran dit departement, in de plaats van den heer Rouland. De heer Béhic, oud lid van den staatsraad, is tot minister van landbouw, koophandel en openbare werken benoemd, ter vervanging van den heer Rouher, die minister-president van den staatsraad is geworden in de plaats van den heer Baroche. Bij het keizerlijk besluit dezer benoemingen wordt verder bepaald dat de werkzaamheden, tot dus verre aan de minis ters zonder portefeuille opgedragen, voortaan tot de attri buten van den minister van staat zullen behooren, terwijl een gedeelte der werkzaamheden van dit ministerie zal wor den overgedragen op de departementen van het huis des keizers en van openbaar onderwijs. Overigens wordt nog bepaald dat de administratie der afdeeling eeredienst voor taan zal behooren tot het ministerie van justitie. De groote vraag is nu of deze wijziging in het kabinet als het sein moet geacht worden tot eene wijziging in de politiek des keizers, dan wel of men de verwijdering der vijf leden van het ministerie enkel en alleen moet toeschrijven aan de omstandigheid dat juist deze in de verkiezingen een rol hebben gespeeld en in de oogen van Napoleon UI nu verantwoordelijk zijn voor de nederlaag der regering, of in allen gevalle na den ongelukkigen uitslag hunner pogingen raoeijelijk aan het bestuur konden blijven. De fransche dagbladen bewaren in het algemeen over deze kabinetsverandering nog het stilzwijgen en slechts enkele onderstellingen worden gewaagd, welke echter geen den minsten grond bezitten. Onder de warmste verdedigers eener krachtige interventie in de poolsche aangelegenheden, zijn er die thans in Walewski den toekomstigen franschen ambassadeur bij het russische hof zien volgens anderen zal de lieer de Persigny weldra met eene zending naar St. Pe tersburg vertrekken. Meer en meer blijkt het thans dat de russische rege ring de overtuiging erlangt dat van de zijde der drie mo gendheden, welke met haar over de poolsche aangelegenhe den in onderhandeling zijn getreden, geen oorlogsverklaring te duchten valt, ten gevolge waarvan men dan ook weinig hoop blijft koesteren op een gunstig antwoord van Rusland op de thans te St. Petersburg aangenomene notas van Oos tenrijk, Frankrijk en Engeland, Het orgaan van lord Pat- merston, The morning post, bevat met het oog hierop een artikel strekkende ten betooge dat de russ sche regering toch niet al te zeer moeten rekenen op het behoud des vre- des, daar de volkswil in Engeland het goevernement zelfs tegen zijn bepaalden zin kan dwingen ora tot eene gewa pende interventie over te gaan. Wij hebben dezer dagen op de omstandigheid gewezen .^tcLt de troonrede, waarmede de zittingen van den oosten- rijkschcu Reichsrath geopend zijn, de poolsche kwestie ge heel onaangeroerd liet. Thans zijn de ontwerp-adresseq

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3