MiDDELBÜRGSCHE COURANT. r 74. Zaturdag 1863. 20 Junij. 'm'iiv.v- Editie van vrij lag avond 8 ure. middelburg 19 junij. De tweede kamer heeftheden de konalusieder kommissie belast met het onderzoek, der inlichtingen op het'ad res van nr. P. J. Schillemans te Amsterdam, betrekkelijk de uitlei ding van den zich noemenden grnut' d'Hombres, aangeno men met 44 tegen 5 stemmen. De konklusie strekte om de ontvangen nfeilédëélihgen voor kennisgeving aan te nemen, dit verslag te doen drukken en het bij afschrift mede te deelen aan den minister van justitie. De kommissie had daarbij overwogen, dat de vreemdelin genwet en de postwet niet in alle deelen zijn nageleefd, dat echter de omstandigheden, waaronder daarvan is afgewe ken, zeer verschoonendzij i,alsmede dat men, na de verkla ring van den minister van justitie, voorliet vervolg in soort gelijke gevallen naleving van de wet mag verwachten. Maandag zal in behandeling worden genomen het wets ontwerp tot koncessie voorliet aanleggen en exploiteren van een spoorweg van Samarang. over Soerakarta naar Djok- djokarta. In de eerste dagen dezer week werd de jaarlijksehe alge- meene vergadering te Goes gehouden van de Maatschapoij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Zij werd des maandags voormiddag* geopend door eene toe spraak van den voorzitter, mr. C. J. Pické. waarin deze aantoonde dat de maatschappij sedert haar SOjarig bestaan op de verbetering van den landbouw in Zeeland een gun- stigen invloed heeft uitgeoefend, hoewel het niet te ontken nen valt dat laauwheid en onverschilligheid vaak het ver krijgen van gewenschte resultaten belemmerd hebben. Het woord van opwekking tot meerdere belangstelling zul dan ook naar vrij hopen niet vergeefs gesproken zijn. Het verslag omtrent den toestand van den landbouw en de veeteelt i.i Zeeland,'t welk vervolgens aan de vergadering werd medegedeeld, bevatte een overzigt van het belangrijk ste uit de verslagen der afdeel in gen. Wij vernemen daaruit o. a. dat het getal leden der maatschappij sedert 1SG0 met 58 is toegenomen en thans 8G9 bedraagt; dat de geldmid delen in goeden staat zijn, niettegenstaande de vele, doch geenszins onvruchtbare uitgaven, voor de in het vorig jaar gehouden tentoonstelling te Middelburg; dat de oogst in 18G2 middelmatig was en de toestand van den veestapel niet ongunstiger moet worden geacht dan in vorige jaren; dat vooral de afdeeltng Hulst, waar een landbouw-societeit met leesbibliotheek is opgerigt. met ijver werkzaam is; dat het overigens bij de zeeuwsche landbouwers zeer ontbreekt aan lust tot lezen en onderzoeken evenzeer als tot naauw- keurig boekhouden. Het landbouwstelsel was volgens het verslag over het algemeen niet veel veranderd. Het zaaijen met nieuwe graansoorten werd voortgezet en de mangel- en beetwortel- kuituur belangrijk uitgebreid, de laatste ook in verband met de voeding van het vee, waarvan niet onbelangrijke resultaten uit Walcheren worden medegedeeld. Overigens betreurt de maatschappij, dat sommige landbouwers zich tot de uitbreiding van die kuituur te veel laten verleiden, daar het gebleken is, dat de teelt van beetwortel twee of drie jaren achtereenvolgend voortgezet, het land uitputen dus een kort en daarom eigenlijk ingebeeld voordeel oplevert. De drainage is in 1S62 nagenoeg alleen in den Wilhelmina- polder voortgezet. Uit het proces-verbaal van de kommissie voor de beoor deeling der tentoonstelling blijkt dat de volgende onder scheidingen zijn toegekend Voor paarden Een zilveren medalje voor een Sjarigen dekhengst aan Jacob op 't Hof. te Borsselen een prijs van f50 voor een Sjarigen brum dito, aan F. V. Lemson, te Oosterland; een prijs van f30 voor een Sjarige zweetvos, aan J. P. Kakebeeke. te Goes; een zilveren medalje voor een bruin vos. aan I. Roder, te Borsselen, en een dito voor een 2jarige vos bles, aan Govert Otte, te *s Heer-Arends- kerke; een prijs van f20 voor een 2jarig merriepaard, aan A. van Hattegem. te Kruiningen en een zilveren medalje voor een span ploegpaarden, aan I. Caboort, te Kloetinge. Voor rundeien Een pr js van f 50 voor een rood bonte springstier van Durham ras hoven de 2 jaren oud, aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelininadorpeen zilveren medalje voor 3 raelkkoeijen van 3—6 jaren, aan J. M. Kakebeeke, te Goes; een prijs van f25 en een zilveren medalje voor vaarzen van 2—3 jaren, aan I G. J. van den Bosch, te Wil helininadorp; een zilveren medalje en een prijs van £*15 voor vaarzen beneden de 2 jaren, aan den zelfden. Voor schapen Een prijs van f25 voor geschoren spring- rammen van gekruist imans ras en een zilveren medalje en een prijs van f20 voor drie stuks geschoren eenjarige ooijen aan I. G. J. van den Bosch te Wilhelininadorp; een zilveren medalje voor drie stuks geschoren springrainmen van ge kruist imans ras aan J. C. Kakebeeke te Goes. Voor varkens: Een prijs van f 10 voor beeren van vreemd ras (volbloed yorkshire) aan C. A. L. Danckaerts te Nisse; een bronzen medalje aan Ant. van de Perel te 's Graven polder, voor heeren van vreemd ras, engelsch ras, en een prijs van .f 10 voor beeren van inlandschras, oud zeeuwsch ras, aan den zelfden. Verder zijn toegekend Een zilveren raèdalje aan I. G. J. van den Bosch te Wilhel ininadorp voor een drie paards verbeterden areniisploeg; een prijs van f 50 aan G. Stoa'; te'Viel voor een amcri- kaansch verbeterd dorschwerktuig met zeef en spoor voor twee paarden een dito aan J. M. Kakebeeke te Goes, voor een zaai werktuig van Garrett, geschikt om alle zaden te zaaijen op reijen van een omleidingen afstand van 17 ned. duimen, met het lot tegen een zaaiwerktuig van R. Horn shy Sons, ingezonden door I. G. J.van den Boscheen prijs van f 10 aan I. G. J. van den Bosch te Wilhelininadorp voor een mangelrasper met stroosnijderen boonenbreker; een prijs van f 20 aan dr. E. Vogelvanger vooreen verbeterde egge; een prijs van f 15 aan C. Blaeij te Nisse voor een verbeterden arendsploeg en een prijs van f S aan 1. G. J. van den Bosch teWilhelminadorp,voor een twee paards verbeterden arends ploeg eene eervolle vermelding werd toegekend aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelininadorp voor een zaaikruiwagen, geschikt voor het gelijkmatig zaaijen van gras en klaver zaad, en aan J. Q. C. Peman Kakebeeke. te Kloetinge, voor werktuigen ter bewerking der te velde staande meekrap een prijs van f20 aan D. 1. Ampt, te Oud-Vossemeer, voor een monster blaauw vlas; een prijs van f 10 aan J. H. L. Vader, te Wissekerke, voor een monster wit zeeuwsch vlas; eene eervolle vermelding aan A. Geluk, te Tholen. voor een verzameling tarwe soorten, en aan Oudesluis co. te Haamstede, voor monsters kunstmest. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 17 junij „Met de „gebruikelijke" plegtigheden is hier heden de verjaardag der koningin gevierd. Dat van alle openbare ge bouwen en ettelijke partikuliere huizen de vlaggen wap perden. zal ik w.'l niet behoeven te vermelden. Ónder eene tamelijke regenbui had ten i 2 uur de parade van het garni zoen in de Maliebaan plaats, ten aanschouwe van de vele vreemdelingen, die, ondanks het min gunstige weder, naar de residentie gekomen waren, daar de hollandsche spoor- we°- heden retoerbdjetten uitgeeft en heden avond ten 12 uur, na afloop der illuminatie, twee extra-treinen in de rig- tinir naar Amsterdam en Rotterdam laat rijden. Of die illu minatie zou doorgaan was lang onzeker, daar de aanhou dend betrokken lucht weinig goeds beloofde; tegen den avond helderde het weder echter aanmerkelijk op. Er zijn veel toebereidselen gemaakt om een fraai effekt te weeg te brengen de groote ingangslaan van het Bosch is aan weêrs- zijden met nederlandsche en wurtembergsche vlaggen gedra peerd in de Jakoba-laan hangen lichtkroonen tusschen de hoornen; in den eersten vijver is eene brug in een tempel herschapen en de achtergrond van den tweeden vijver wordt ingenomen door eene breede dekoratie, die een fantasti- schen noorschen tempel voorstelt. Overigens zullen de societeitstent in het Bosch, de mmisteriën enz. verlicht zijn." Men schrijft uit Vlaardingen 15 junij Hoewel getijde en omstandigheden hebben bijgedragen, dat heden weinig haringschepen op den dag vercrokken, daar de meeste sche pen met het vroeg getij (heden morgen ten '1 ure) vertrok ken zijn. wordt toch de aloude buisjesdag met buitengewone geestdrift gevierd. Ter herinnering aan de herstelling der groote visscherij voor vijftig jaren, zijn de huizen van de meeste reeilers met vlaggen versierd, daarbij komt dat de kermis alhier eene nog nimmer gekende uitgebreidheid heeft verkregen, zoo dat onze plaats eene feestelijkheid en drukte vertoont welke waarlijk verrassend is. Het is te hopen, dat de uitkomst der visscherij aan de gespannen verwachting moge beantwoorden. Uit Alkmaar wordt gemeld dat de jeugdige zoon van Matamoros, uit Spanje, uit genoemde stad naar Londen is vertrokken, om aldaar zijne verdere opleiding te ontvangen. Maandag 22 dezer zal te Amsterdam het examen worden gehouden der leerlingen, tl ie verlangen als telegrafist bij (len rijkstelegraaf te worden aangesteld. Deleden der kom missie tot het afnemen van het examen zijn de heeren Wenc kebach, ingenieur; van Thiel. kontroleur; Collette, funge rend assisient-ingenieur; Stokvis, kommies der kontrole; Goudriaan, Arisz en Hagers, lijn opzieners, en Molenaar Reeder, chef van het rijksielegraaf-kantoor te Amsterdam, terwijl het voorzitterschap wordt bekleed door den heer Wenckebach. BBcnoemingen ces besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer P.M. Vrancken, bisschop van Colophon i. p. i., apostolisch vikaris en pastoor te Batavia, tot het aannemen der versierselen van ridder 2e klasse van de IJzeren kroon, hem door Z. M. den keizer van Oosteurijk geschonken. leger. Pensioen verleend, ten bedrage van f1080 'sjaars, aan den kapitein van het 4e regement infanterie M. J. Reese; en, mede op verzoek, aan den kapitein A. J. E. Dolle man. benoemd magazijnmeester der artillerie 2e klasse te Breda, tot een bedrag van f 1050 'sjaars, met toekenning van den rang van majoor. Benoemd bij het 4e reg. infanterie, tot luitenant-kolonel, de majoor L. E. Tiesselinck, van het 5e regement van het wapen tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant A. Tuckermann, van het regement grenadiers en jagers; tot len luitenant (naar oudenlom van rang), de 2e luitenant G. S. A. de Ronde, van het korps; bij het 5e regement, tot majoor, de kapitein le klasse L. J. Issels, ad judant bij het Ge regement van het wapen; bij het Ge rege ment. tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de Len luitenant J. R. Steinmetz, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Koninklijke militaire akademie; en tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant W. J. Scheltus, van het korps. Op verzoek op non-akiiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nailer zal worden beschikt, de luitenant-kolo nel van het 4e regement infanterie B. H. Fracker*. tterk- cu schoolnieuws. De heer Stipriaan Luïscius, predikant te Oosterland, heeft voor het beroep naar den Bergschenhoek bedankt, ülcgtszaken. Aanstaanden maandag zal voor het provinciaal geregts- hof alhier worden behandeld de zaak van mr. C. A. W. P. A. van Baerle, advokaat te Breda, beklaagd van het moedwillig toebrengen van slagen aan zijne wettige moeder, waaruit geene ziekte of onbekwaamheid tot persoonlijken arbeid is ontstaan, na reeds vroeger tot gevangenisstraf voor langer dan zes maanden in eenzame opsluiting te zijn ver oordeeld.Voor genoemd feit is de beklaagde doorde regtbank te Breda tot eene eenzame opsluiting van vijftien dagen en eene geldboete van f 8 veroordeeld, tegen welk vonnis hij zich in hooger beroep heeft voorzien, waarop de hooge raad deze zaak naar het hof in Zeeland heeft verwezen. Het openbaar ministerie heeft 21 getuigen gedagvaard. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uit spraak gedaan in het hooger beroep van den officier van justitie bj de arrondissements regtbank alhier en J. C. Ka mermans, dienstbode, tegen het vonnis der regtbank van 15 ineijl. waarbij de mede-appellante werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren en twee geldboeten van f 12,50, wegens diefstal van een loonbediende ten nadeele van zijn meester, misbruik van vertrouwen en eenvoudigen diefstal. Het hof heeft het appèl vernietigd en het vonnis der regt bank bevestigd, met uitzondering van de daarbij opgelegde straf, welke het heeft veranderd in één jaar gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede ééne geld boete van f 12.50 en in de kosten. Regterlijke vervolgingen tei zake van verstoring der godsdienstoefening behooren bij de vele hier behandeld wordende zaken tot de zeldzaamheden. Toch stonden jl. vrijdag alhier twee personen uit Vlissingen voor de arron dissements regtbank teregt, die beide--hoewel de regter heeft uitgemaakt dat zij niet in gemeen overleg hebben ge handeld worden beschuldigd van verstoring der open bare godsdienstoefening in de israëlitische bijkerk te Vlis singen in den morgen van 24 mei jl. Acht getuigen a charge en voor den eersten beklaagde bovendien vier a decharge zijn gehoord. De eerste beklaagde was namelijk op genoemden datum in de kerk gekomen terwijl de gemeente in gebed was; daar zijne zitplaats reeds was ingenomen haalde hij een stoel uit de konsistoriekainer en plaatste dien in de kerk in de nabij heid van den voorzanger op eene plaats waar geene stoelen mogen worden neergezet. Toen een ander op last van een der kerkmeesters dien stoel wilde wegnemen verzette de beklaagde zich hiertegen door den stoel vast te houden, te kennen gevende dat, zoo die stoel moest worden weggebragt, hij dit zelf wel zou doen. Na verdere aanmaning van de kerkmeesters, die den beklaagde van zijne plaats wilden ver wijderen, heeft deze eindelijk toegegeven en onder het ma ken van veel beweging zich achter het hek der kerk ge plaatst, terwijl hij den stoel liet staan. Hierdoor werd de aandacht der gemeente afgetrokken en de godsdienstoefe ning gestoord. De beklaagde beweert, juist ter vermijding van opschud ding alzoo gehandeld te hebben, en geen storing te hebben veroorzaakt door het halen en zetten van den stoel; dat de plaats waar hij den stoel had neergezet hem reeds bij vorige gelegenheden als zitplaats was aangewezen en dat integen deel een der kerkmeesters hem in de uitoefening zijner gods dienst heeft gestoord. Het openbaar ministerie, waargenomen door den substi tuut officier van justitie mr. J. Cohen, resumeerde in het kort de feiten en achtte voldoende bewezen dat verstoring en vertraging der godsdienstoefening heeft plaatsgehad,

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1