MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 73. Donderdag» 1863. 18 Junij. i'.v Editie van woensdag avond 8 ure. AANBESTEDING. Op zatitrdag, den 27 junij 1S6J, des voorraiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezig heid. door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 3 le district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het maken van buitengewone verdedigings werken aan de oevers van de Calamiteuse polders Borsselen, Hoedekenskerke, Wil lem Anna, Waarden, Wilhelmina, Oostbe- veland, Stavenisse, Scherpenisse, Borreo- damme, Plaauwers, BruinisseNieuw- NoordbevelandAnna, Oud en Jong Breskens, Hoofdplaat, Margaretka, Klein- Huissens, b endragt en. Walsoorden, en zulks in 22 perceelen van aanbesteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod, voor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende van den 9en tot den 4en dag vóór de besteding, met uitzondering van den zondag, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te be komen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede hij de ingenieurs te Goes, te Zierikzee, te Breskens en te Neuzen voor de werken tot elks arrondis sement behoorende, 's Gravenhage, 4 junij 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHKöDER. NB. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaarden volledige biljetten in te leveren, aanduidende de namen en voornamen (voluit), het beroep en de woon plaatsen van hen en van hunne borgen, het nummer van het perceel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte biljetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. De burgemeester en wethouders van Vlissingen. Maken bekend dat de Kermis of Jaarmarkt in die gemeente dit jaar invalt op den i?0 j ulij en eindigen zal den 25 julij daaraanvolgende. Ter bekoming van standplaatsen zullen belanghebbenden zich moeten aanmelden bij de marktmeesters. Vlissingen, den 30 mei 1S63. De burgemeester en wethouders voornoemd. J. W. GALLEN FELS. De secretaris, P. FORBES WELS. BINNENLAND. Middelburg 17 junij. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van sommige artike len eener koncessie van exploitatie der staatsspoorwegen is in de zitting van de tweede kamer der staten generaal van gisteren aangenomen met 45 tegen 18 stemmen. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De heer mr. J. R. Hengst, nieuw benoemd lid in plaats van den heer H. P. van den Dries, heeft, nadat zijne geloofs brieven waren onderzocht en in orde bevonden, zitting genomen. De vijf en veertigste verjaardag van H. M. de koningin wordt heden alhier op de gewone wijze gevierd, door het uit steken der vlaggen van de openbare gebouwen en van de woningen van vele ingezetenen, het spelen van het klokken - spel enz. De voorgenomen parade van het garnizoen en de inspek- tie der stedelijke schutterij hadden wegens het min gunstige weder niet plaats, doch in den namiddag voerde het muziek korps der schutterij voor het eerst onder de leiding van zijn nieuwen kapelmeester op de Groote markt eenige muziek stukken uit. Tot sekretaris van het Zeeuwsch genootschap der weten schappen is door direkteuren in eene heden gehouden ver gadering benoemd de heer mr. J. H. de Stoppelaar. Bij de kamer van koophandel en fabrieken a'hier liggen ter inzage voor belanghebbenden 1. een overzigt van den handelen de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ierland, gedurende de drie eerste maanden van 18632. een over zigt der scheepvaart van Hamburg over 1861. Uit Oostburg schrijft men ons van 15 dezer: „Nadat de kommissie voor het op te rigten gedenkteeken aan 1813, in deze gemeente benoemd, zich in eene vorige vergadering had gekonstitueerd en alstoen zich in afdeelin- gen had gesplitst om lijsten tot inzameling i>ari gelden aan de ingezetenen aan te bieden, hield zij heden eene tweede bijeenkomst, waarop die lijsten werden nagezien en bet be drag der inschrijvingen opgeteld. „U.t die optelling bleek dat tot heden door 153 intee- kenaren was bijeengebragt f 230,39$. „Slechts 4 of 5 personen wien men lijsten had aangebo- boden hebben niet geteekend, zoo dat de deelneming wel algemeen kan worden genoemd. Voor hen die om eene of andere reden nog niet hebben ingeteekend, zal alsnog de gelegenheid daartoe worden opengesteld, en het laat zich dus verwachten dat het totaal der ingeschreven gelden nog eenige verhooging zal ondergaan." ♦Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 15 junij „De akklimateringstuin is heden alhier geopend, zonder dat men eigenlijk weet of dit op plegtige of niet plegtige wijze geschied is. Ten 11 uur in den morgen had er name lijk eene vergadering plaats, niet van de leden in het alge meen, maar enkel van de aandeelhouders, waarbij dr. A. Vrolik. president van het bestuur, eene toespraak hield, die een overzigt van den stand van zaken bevatte en waarbij de spreker allen schijn van verdienste van zich afwierp, daar hij eerst, to n de zaak haar beslag reeds had verkregen, aan het hoofd van het bestuur was opgetreden. Er werden daar op zestien leden benoemd om, gedurende het ingetreden maatschappelijk jaar, met het bestuur het kollegie van bal lotage voor nieuwe leden uit te maken, en vervolgens vijf andereleden, benevens vijf plaatsvervangers, om de reke ningen na te zien. „Ten 12 uur werd de tuin algemeen voor de leden toe gankelijk gesteld, waar voor 't oogenblik nog niet veel te zien is. een paar zebu's, vreemde geiten, enz. De bemoeije- nissen hebben tot nog toe gestrekt om de onderneming te vestigen. Nu pas zal haar eigenlijke werkkring, het invoe ren en akklimaieren van nuttig rcemde dieren, beginnen. „Het is echter te vreezen, dat dit genootschap vroeger of later bezwijken zal voor de onverschilligheid van het pu bliek, uit hoofde van de autokratische leest waarop de onder neming geschoeid is en waarop ik mij voorstel dezer dagen terug te komen, als waarschuwend voorbeeld voor andere dergelijke tuinen die inen mogt willen oprigten." Wij vernemen dat door den heer J. Z. Mazel, raad van legatie en sekretaris-generaal bij het departement van bui- tenlandsche zaken, eervol omslag uit laatstgenoemde be trekking is aangevraagd. (_Y. clagbl. v. 's Gravenh.) De Staatscourant van gisteren deelt de overeenkomst mede den 19 januarij jl. tusschen Nederland en het zwit- sersch bondgenootschap gesloten, tot regeling der voorwaar den waarop zwitsersche konsulaire agenten in de voor naamste havens der nederlandsche overzeesche bezittingen zullen worden toegelaten. Naar men wil zou aan den heer mr. P. P. van Bosse, oud minister van financiën en lid van de tweede kamer der staten generaal, de betrekking van direkteur der nieuw opgerigte rotterdamsche bank zijn aangeboden. [N. dagbl. v. 's Grav.) Voor eenige dagen hebben wij gemeld, dat besloten is eene definitieve koncessie bij de regering aan te vragen voor ile verbinding van Friesland met Noord-Holland door een spoorweg. Indien wij voorts wel onderrigt zijn, dan bestaat het plan de zaak met kracht door le zetten en terstond van Leeuwarden af te beginnen met het inaken van den weg. zonder te wachten op den aanleg van den staats-spoorweg van Leeuwarden naar Heerenveen enz. In de vaart tusschen Stavoren en Enkhuizen zullen tot genoemd einde kapitale stoombooten worden gebragt. de overiogt van Leeuwarden naar Amsterdam zal dan in ruim vier uren kunnen geschie den. [Leeuwarder courant.) Een drietal van dejapansche marine-officieren zijn zatur- dag onder geleide van jhr. Pompe van Meerdervoort naar 's Gravenhage vertrokken, om daar voorloopig in eene voor hen gehuurde woning te worden gehuisvest. Ook de twee aan het detachement toegevoegde studenten in de ge neeskunde zijn vertrokken. Deze zullen echter spoedig naar Leiden terugkeeren om, overeenkomstig de bedoeling van hun goeverneinent, en zoo als zij zeiven wenschen, te Leider, te studeren, welks hoogeschool één jaar geleden door bet gezantschap va» Japan met een plegtig bezoek ver eerd werd. Twee studenten in de regten blijven te Leiden voor goed gevestigd, terwijl het de wensch van den chef des detachements is, dat e'e'n bootsman en één matroos op de bloeijende kweekschool voor zeevaart aldaar, die hij vrijdag jl. bezocht heeft, uiogen worden toegelateu. Vier werklie den, te weten een instrumentmaker, een gieter, een stnid en een scheepstimmerman, zullen voor alsnog tot nadere bepa ling te Leiden verblijven. De vier laatstgenoemden verstaan geen hollandsch. In de zitting van het britscbe lagerhuis van jl. vrijdag werd door een lid gevraagd, of het goevernement eenig be- rigt had ontvangen omtrent den afloop der zaak van Mata- moras, Alhama en Trigo, die onlangs in Spanje wegens het lezen van den bijbel geregtelijk vervolgd en veroordeeld waren. De heer Layard, de onder-sekreiaris van staat voor de buitenlandsehe aangelegenheden, heeft die vraag nage noeg aldus beantwoord: „Korten tijd geleden zijn,gelijk aan het huis waarschijnlijk bekend is. deputation, waaron der ééne bestaande uit leden van het Genootschap der vrien den [zoogenaamde kwakers] uit ons land naar Madrid ge reisd, om bij de koningin van Spanje te pleiten voor de ougelukkige lieden, die wegens hunnen overgang tot de protestantsche godsdienst veroordeeld waren geworden tot zeven jaren kerkerstraf. „Uit vele andere landen zijn met het zelfde doel naar Madrid vertoogen gezonden en deputatiën afgevaardigd. In een vertoog van de katholieke dames van Nederland werd de koningin van Spanje gebeden aan du- 'ieih-a de zelfde gewetensvrijheid te schenken, als door het nederland sche goevernement aan de katholieken daar te lande werd verleend. In een vertoog van de oostenrijksche protestanten werd de koningin van Spanje verzocht de zelfde gewetens vrijheid aan onroomschen in haar land te schenken, welke zij. protestanten, in Oostenrijk onder een katholiek goever nement genoten. „Ons goevernement stelde innig belang in de bemoeijin- gen dier deputatiën en wenschte dat het doel, waartoe zij zich naar Madrid begaven, bereikt mogt worden doch het was buiten staat haar officieel werkelijke ondersteuning te verleenenevenwel stond het haar bij, zoo veel het in rede lijkheid doen kon. „Ten gevolge dier vertoogen is de aan die lieden opge legde straf veranderd in verbanning. Ik kan niet stellig zeggen, of het verbanning voor eenen onbepaalden tijd is, of voor den tijd gedurende welken zij naar het oorspron kelijke vonnis zouden hebben moeten gevangen zitten; doch de algemeene opvatting is dat de ballingschap niet langer dan zeven jaren zal duren. „Het heeft onze koningin ten hoogste verblijd, dat de komst der deputatiën eene groote verzachting heeft bewerkt van het zeer harde en ontnenschelijke vonnis, hetwelk tegen die lieden was geveld, ofschoon zij nu nog eene zware straf zullen hebben te ondergaan." Het volgende verslag omtrent de 's Gravenhaagsche ten toonstelling van schilderijen, ons reeds geruiraen tijd gele den door een onzer korrespondenten toegezonden, konden wij uit hoofde van voortdurend plaatsgebrek niet vóór heden opnemen. De tentoonstelling van schilderijen alhier, ofschoon in gehalte bij de vroegere niet achterstaande, heeft tot nog toe het sukces niet gehad, dat men met grond mogt verwachten. Met inbegrip van 6 voor de verloting aangekochte schilde rijen, hebben nog slechts 20 stukken koopers gevonden, een resultaat dat bij vroegere jaren hier en elders achter staat. De partikuliercn zijn natuurlijk vrij oin al dan niet te koo- pen, maar het komt ons voor, dat de verloting èn in aantal èn in gehalte van stukken niet zoo uitlokkend wordt ge maakt als zij op grond van het goede debiet der loten zou kunnen zijn. Zoo ver wij althans bij de verschillende bezoe ken op de tentoonstelling hebben kunnen nagaan en uit de mededeelingen onzer vrienden weten, heeft de verstandige maatregel om de loten, die in vroegere jaren f3 of f5 kost ten, voor slechts fi verkrijgbaar te stellen, het gewone goede gevolg gehad, dat er een groot aantal geplaatst zijn. Wij vertrouwen echter dat de kommissie verder nog eenige goede aankoopen doen zal. Er behoeft niet lang naar geschikte schilderijen gezocht te worden; men heeft slechts „l'embar- ras du choix." De tot nu toe voor de verloting bestemde stukken zijn een rozen bouquet (no. 12) door mejufvrouw G. J. van de Sande Bakhuyzen een morgen praatje (48) door K. F. Bom- bled; een gezigt op de Noord bij Dordrecht, watergezigt, (284) door E. Koster; de goede buurtjes(347) door A. Mol- linger; drie boerenvrouwen die op eene hoogte tusschen uitgestrekte weilanden zitten te praten en te breijeneen hollandsch landschap metkoeijen (492) door J. B.Tom en de violoncellist (567) door Vetten. De aankoopen van partikulieren bestaan uit: 70, moeders verzorger, door xM. Calisch te Amsterdam. Een jong werkman komt met zijn weekgeld bij zijne zieke moeder thuis, die hem met blijdschap omhelst; een stuk van fraaije teekening en toon waarop vooral de gelaatsuitdruk king verdienstelijk is. 241, onweder in het Hartsgebergte, door G. Jabin, te ITarzburg; 255, houthakkers door J. W. Koemmerer te 's Graven-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1