MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag N-71. 1863. 13 Junij. Middelburg; 12 junij. Wij hebben meermalen, <le aandacht onzer lezers geves tigd oj) liet SlnUch weekblad, een courant die sedert eenige jaren eenmaal 's weekste Sluis wordt uitgegeven. Wij gaven dan steeds onze verwondering te kennen dat de taal die daarin werd gevoerd, een zeer scherp kontrast opleverde metalen geest die geacht kun worden verreweg het grootste deel der bevolking van het voormalig 4e dist rik t onzer pro vincie te bezielen. De artikels toch, die met groote letters gedrukt in dat blaadje verschenen, waren de getrouwe af spiegeling van een gemoed dat in de maatschappij waarin wij leven in geenen deele bevrediging kan vinden, dat in de ontwikkeling der individuen op godsdienstig en staat kundig gebied niets anders kan ontdekken dan toenemen- den invloed van den geest ties kwaads, «lat bij het gevoel van onvermogen om zich op te heffen tot de denkbeelden welke onze moderne maatschappij meer en meer bt-heer- schen, zich krampachtig blijft vastklemmen aan het verle- dene en met miskenning van feiten die zich dagelijks voor doen. toestanden trachtte verdedigen voor wier voortdu- ring geen verschooning meer te vinden is. Wie de personen waren die zich gedrongen gevoelden in dien zin waarschu wingen tot hunne gewest- en landgenooten te rigten. wat de beweegredenen waren die hen daartoe aandreven, hebben wij nooit willen onderzoeken. Wij hebben nooit het geheim zinnig floers willen opheffen 't welk over dit zoogenaamd orgaan der openbar.e meening lag uitgespreid. En minder dan ooit zou dit thans zijn nut hebben, nu het Sluisch weekblad zelf in zijn nomiuer van gisteren aankondigt „-lat het met zijn verleden breekt en een nieuwe phase intreedt." Aan deze aankondiging gaat eene openhartige bekente nis vooraf. „Het doel waarmede deze courant was opgerigtzoo verhalen ons deheeren Vorsterinan van Oijeu en Roos, die thans de redaktie op zich nemen werd geheel uit het oog verloren verre van het orgaan te zijn van de rigting, welke het meerendeel der bevolking hier op politiek terrein is toegedaan, was zij veeleer een blinde navolgster van de poli tiek. die door bet 's tiravenhaagsche dagblad wordt voor gestaan, en deze ofschoon wij ons verder oordeel over haar niet willen te berde brengen strookt volstrekt niet met den geest vati deze gewesten." Dat een weekblad zoo inaar tusschen het eene en het an dere volgnominer van de eene uiterste zijde tot de andere kan overgaan, getuigt zeker weinig voor de zelfstandigheid zijner lezers indien deze aan hun blad getrouw blijven. Maar wij hebben ons daarmede niet bezig te houden, wij willen ons liever vei heugen dat de geest der bevolking van een belangrijk deel onzer provincie, naar wij verwachten, zich in het vervolg met meer getrouwheid in het Sluisch weekblad zal zien weerkaatst dan tot nog toe het geval was. Wij nieenen daarvoor eenigen waarborg te vinden in de volgende verklaring, welke de redaktie omtrent hare po litieke rigting aflegt. „Wij zijn koustitutioneel. Wij eerbiedigen de regten der vorsten; wij verdedigen de belangen der volkpn. Wij zien in Nederland een grondwettigen staat, die door geschied kundige herinneringen, door wederkeerige verpligtingen. door hoop op de toekomst naauw ei bonden is aan het huis van Oranje-Nassau. „Wij zijn vrienden van vooruitgang; maar geleidelijk geen hollen! Wij willen verbetering zonder sloopingteregt- wijzing zonder aanmatiging; hulp en ondersteuning zonder eigenbelang. „Wij zijn, en wij aarzelen niet zulks te bekennen, voor standers, geene blinde vereerders van dit ministerie. Wij zijn overtuigd jaren van wisselingen en mislukte proef nemingen, ministers met en zonder standpunten hebben het ons getoond dat slechts een zuiver liberale regering aan Nederland heil kan brengen. Wij vereenigen ons met dit ministerie, omdat de reaktionaire, zoowel als de anti revolutionaire partij ons getoond hebben, dat zij wel in staat zijn regeringen te doen vallen, maar niet bekwaam genoeg om zelf de teugels van 't bewind in handen te nemen." Van welke zijde wij ook berigten ontvangen omtrent den stand der veldgewassen, overal heeft de lang gewenschte regen eene hoogst heilzame uitwerking gedaan. Te Soeter- meer begint het vlas te bloeijen, hpt graan dat do or de droogte kwijnde, zijne bloeibeginsels te vertoonen. terwijl het thans uitgebloeide koolzaad beladen is inet eene menigte welgevulde peulen. Bijna eensluidend zijn de berigten des wege uit de Haarlemmermeer. Merkbaar verkwikt en welig staan allerwege de aardappelen boven den grond. Uit het Westland wordt het vervoer van nieuwe aardappelen steeds grooter en de hoedanigheid beter, terwijl zij met eiken marktdag in prijs verminderen. Te Rijnsburg is men voor shands met kleine gedeelten doch evenzeer met goed gevolg begonnen deze vrucht te rooijen om allengs plaats te maken voor de late bloemkool. Alleen omtrent de peën schijnen de berigten dit jaar niet gunstig, zoo als ons o. a. uit Veur gemdd wordt, waar zij mislukt is. De tuinders namelijk meenen opgemerkt te hebben dat er ziekte onder deze veld vrucht heersclit, die vooral met droogte ontwikkeld en ont zaggelijk toeneemt;. Handelsblad Uit Doesborgh schrijft men ons van 9 dezer: „Er bestaat kans dat te Ellecora spoedig vrede gesloten wordt. De predikant heeft zijn ontslag gevraagd. De graaf is collator en zal nu. hoopt men, iemand benoemen die hem en de gemeente behaagt. Evenwel v reezen weder sommigen bij de beroeping voor onaangenaamheden met het klassikaal bes! uur en nieenen dat er waarschijnlijk geschil zal ontstaan over den hei houw der pastorie die in een zeer treurigen toe stand verkeert en de pastorie-goederen. „Hier bestaat geene agitatie meer over de kerkelijke za ken, zoo als het Handelsblad tl it beweert, want de kerke- raad is op zijn besluit, waarover ik u onlangs geschreven heb. in zoo verre teruggekomen «lat hij de kinderen der on- vermogenden n.etop kosten van de diakonie maar van bij zondere personen de bijzondere school laat bezoeken. Hij heeft zijn besluit ingetrokken vóór dat het adres was inge komen, dat evenwel in den vorm van een open briefin het jicht is verschenen." Benoenu'njen en besluiten. marine. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f i 100 'sjaars, aan den officier van administratie le klasse II. O. G. Tuning. Bevorderd met I julijtot officier van administratie Ie klasse, de officier van administratie 2e klasse J. W. van der Wulpen, tot adjunkt-administrateuren de scheepsklerken J A II. Huart, H. K. J. van den Bussche, J. P. Vasseur C. A. E. Masman, J, J. van den Berge en J. W. Terlaak. met bepaling dat eerstgenoemde zal worden gerangschikt tusschen de adjunkt-administruteurs F. A. Frederiks en F. Bamberg. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 1301J 'sjaars. aan den majoor J. J. E Paravicini di Capelli, magazijnmeester der artillerie le klasse te Nijmegen. Benoemd bij het wapen der artillerie; bij de staf van het wajien tot magazijnmeester Ie klasse te Nijmegen, ile majoor W. H. K-van Ingen, van het Me regernent ves ting-artillerie; bij het le regernent vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luite nant C. E. A. Vigeiius, van het 2e regement vesting-artille rie; bij het 2e regement vesting artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant W. Hoogenboom, van het korps; bij het 3e regement vesting artillerie, tol majoor, de kapitein le klasse F. C. H. baron van Tuyü van Serooskerken, van het regement rijdende artillerie. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte helastingen en akcijnsen te Hoogeveen de heer J. C. Uitenhage de Mist. thans in de zelfde betrekking te Alphen. onderwijzers. Pensioen verleend aan P. de Meij. ge wezen hoofdonderwijzer te Retrauchement, sedert overle den, ten bedrage van f300 'sjaars. Mierk- en schoolnicuws. Naar wij vernemen is de heer M. Keulemans, predikant bij de gereformeerde gemeente onder 't Kruis alhier, als zoodanig beroepen te 's Gravenhage. De heer J. A. (J. Nonhebei, predikant te Serooskerke, heeft het beroep naar Kesteren aangenomen. Ook de heer C P. van Tooren, predikant te Katwijk aan zee, heeft voor het beroep naar Wolfaartsdijk bedankt. Regtszaken. De arrondissements regthank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van II. B Vcrheijen, van welker behan deling wij in ons nommer van 7 dezer melding maakten. Zij heeft als bewezen aangenomen dat de beklaagde op verschillende tijdstippen, gedurende de laatste twee maan den van het vorige en de eerste vier maanden van dit jaar, ten nadeele van den heerS Hemerijk Tak, ontvanger van de in- en uitgaande regten alhier, bij wien hij tegen eene bezoldiging van f 600 'sjaars als geagreëerd klerk in dienst was, arglistig heeft weggenomen een som van ruim f i 100 uit de kas op het kantoor in een der lokalen van het voor malige O. I. huis. Zij heeft den beklaagde mitsdien schuldig verklaard aan diefstal van een loonbediende ten nadeele van zijn meester, en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van driejaren en in de kosten van het proces, des noods bij lijfsdwang te verhalen. Heden stond voor de arrondissements regthank alhier teregt Geertruida de Vroom. 35 jaren, dienstbode alhier, thans gedetineerd, ter zake van op verschillende tijdstippen in den loop van dit jaar goederen te hebben ontvreemd ten nadeele van den heer L. Breed veldt, bij wien zij tegen een loon van f 42 'sjaars met kost en inwoning in dienst was. Blijkens de voorgelezen processtukken, de verklaringen van 3 onder eede gehoorde en 1 niet beëedigde getuigen en de volmondige bekentenis der beklaagde, heeft deze van tijd tot tijd uit den winkel haars meesters ontvreemd eenige sigaren, wijn, sterken drank en boterhammen met vleesch, welke goederen werden genomen voor en ter hand gesteld aan een alhier in garnizoen liggenden korporaal der infan terie. die, blijkens het proces-verbaal, niet wist dat deze goederen ontvreemd waren Het openbaar ministerie heeft, bij monde van den substi tuut-officier vun justitie, de feiten als bewezen aangenomen en gerekwireerd de schuld g verklaring der beklaagde aan het haar ten laste gelegde feit. doch wegens de geringe waarde van liet ontvreemde en de volmondige bekentenis der beklaagde onder verzachtende omstandigheden, en ver oordeeling lot eene gevangenisstraf van zes maanden in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten van het pioces. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen, De schuttersraad te 's Huge heeft een schutter veroor deeld tot eene geldhoete van f 12. wegens insubordinatie jegens zijn meerdere in ,-ang tijdens hij onder de wapens was. Gemengde bcrijjten. Aanstaanden maandag zal de zoölogisch-botanische tuin van akklimatatie te 's Hage voor de leden worden geopend en daarna dagelijks van des morgens acht ure toegankelijk blijven. Vreemdelingen worden toegelaten tegen 50 cent per persoon en 25 cent voor elk kind beneden de 15 jaren en voor eiken vergezellenden bediende, of op vertoon van eene maaudkuart voor f3 bij den portier te verkrijgen. De arrondissements regibank te Koningsbergen heeft de tiisscbenkomst der regering ingeroepen opdat een einde worde gemaakt aan de verkeerde gewoonte van den land raad van bedoeld arrondissement, om bij het teekenen van stukken in plaats van zijne handteekening slechts eenige vertikale schrapjes op het papier te brengen. Dergelijke onleesbare handteekeningen bebooren helaas ook hier te lande niet tot de zeldzaamheden. Leiert de ontcijfering van etruskisehe opschriften, blijkens de jongste vergadering van de letterkundige afdeeling der Koninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam, bijna onoverkomelijke moeijelijkheden op, ten onzent zou men eene staalkaart van handteekeningen van geleerden, ambtenaren enz. kunnen voorleggen, waarop alle pogingen tot ontcijfering door de meest der zake kundigen ten eeneiunale zouden afstuiten. Vulgens den N'ew-York Herald heeft een pensylva- niscli meisje, dat gedurende 10 maanden als soldaat in het leger van liet Westen heeft gediend, medegedeeld dat zij verscheiden vrouwen onder de soldaten heeft aangetroffen, van welke eene thans luitenant is; zij heeft op verschillende tijdstippen de ter aarde bestelling bijgewoond yan drie vrouwen-soldaten. Dezer dagen zijn den kunstschilder Flandrin te Pa rijs aanbiedingen gedaan om naar Konstantinopel te ko men, ten einde het portret var. den sultan te vervaardigen. Men begrijpt niet hoe dit met het islamisme overeen te brengen is. Z. K. II. prins Hendrik heeft zich jl. dingsdag, verge zeld van zijn sekretaris, naar destemhus hegeven ten einde zijne stem uit te brengen voor de verkiezing van een lid van de provinciale staten van Zuid-Holland. Men meldt uit Soeterwoude dat, ten gevolde van de toenemende scbaarschte aan katoen en het vooruitzigt dat de oorlog in Noord-Amerika nog niet spoedig zal geëindigd zijn, thans allerwege en bijna uitsluitend voor fransche rekening de wol tegen buitengewoon hoogen prijs wordt opgekocht. Fransche kooplieden boden dezer dagen hou ders van schapen f J .70 en hooger per pond. Vóór twee a drie jaren bragt de wol naauwelijks de helft van genoemden prijs op. In de Witschgasse te Keulen wordt thans het huis gesloopt waarin Joost van den Vondel geboren werd. Ieder toeganghiljet voor het hal, dat jl. maandag ter eere van den prins en de prinses van Wallis in Guildhall gegeven werd en ook door den prins van Oranje werd bij gewoond, kostte 15 shillings aan drukloon en toch verloor de leverancier daarbij 30G p. st. Gedurende het jaar 1862 zijn uit Nederland als land verhuizers over zee vertrokken 284 hoofden van huisgezin nen en op zich zelf staamle personen, medenemende 118 vrouwen, 407 kinderen en 10 dienstboden, totaal 819 per- sonen.Van deze kwamen uit Noord-Brabant 21, Gelderland 53, Zuid Holland 64. Noord-Holland 126, Zeeland 149, Utrecht 48, Friesland 22, Overijssel 6. Groningen 36, Drenthe 6. Liraburg 285. Van de genoemde 2S4 hoofden van huis gezinnen hehooren tot de nederduitsoh hervormde kerk LI4, engelsch hervormde 1, evangelisch luthersche 1, doopsge zinde 4. remonstransche 2, ehrist. afgescheidenen 4. rooinsch- katholieke 95, Israëlitische 2, onbekend 61. Er waren wel- gestelden 86. rningegoeden 129. behoeftigen 69. Meer of minder in de hoofdelijke omslagen beschreven warenin Noord-Brabant 4, Gelderland 8, Zuid-Holland 5. Noord' Holland 3, Zeeland 16, Utrecht 3. Overijssel 1, Groningen 3, Drenthe 1, Limburg 31, totaal 75. Volgens opgave der gemeentebesturen vertrokken 3 personen tot verbetering van bestaan en om famieljebetrekkingen, 149 tot verbete-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1