MIDDELBURGSCHE r 70. Donderdag 1863. 11 Junij. C 0 U R A X T. Editie van woens lag avond 8 ure. De gedeputeerde staten van Zeeland maken hekend, dat bij koninklijk besluit van den 8 mei jl. no. 91, de zilveren medaille voor de kostelooze koepok-inënting van minver mogenden. voor dit gewest toegekend is aan de heeren j. e. risseeuw te Middelburg; j. f. detjer te Hontenisse-, c v. van oosterwijk stern te Aarden burga. walraven te Hoek. en e. a. van rijssel te Poortvliet. Middelburg, den 5 junij 1863. De gedeputeerde staten voornoemd, B E <J I U S, loco voorzitter. S. VAN DER SW A LME, griffier. BIXAEYLAAII. Middelburg 1© junij. In de zitting vnn de tweede kamer der staten generaal van gisteren zijn achtereenvolgens met algemeene stemmen aangenomen de volgende wetsontwerpen als: 1. tot natu ralisatie van A. II Schliiter en zeven anderen 2. tot vast stelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het depar tement van marine (dienst 1863); 3. tot opheffing van het fonds, vermeld in art. 57 der wet van 13junij 1857 (Staats blad no. 87) (jagt en vissclierij)4. tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Boxtel naar Helmond; en 5. tot verhooging van hoofdstuk V (binnen- landsche zakender staatsbegrooting voor 1863 met een som van-fi.449.000, waarin is begrepen f326,000 tot dek king der schade die de stormen van december en januarij jl. aan de kalamiteuse polders in Zeeland hebben te weeg gebragt. Tot rapporteurs o* er de wetsontwerpen tot bekrachtiging van de met België gesloten overeenkomsten zijn benoemd de heeren Dullert, Heemskerk Bz., Meylink, Botsen Blusse". De gemeenteraad alhier heeft heden middag de aange kondigde zitting gehouden. Daarin zijn benoemd: tot boek houder-kassier in de bunk van leening alhier, in de plaats van wijlen den heer J. J. Augustijn, de heer li. Middelburg, tot dusver adjunkt-boekhouder- kassieren tot eersten hulp onderwijzer op de school A, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, de heer K. F.L. Weber, hulp onderwijzer te Amersfoort. De Staatscourant van gisteren bevat het verslag aan den koning door de Koninklijke akademie van wetenschappen aangeboden. Weder worden penige benoemingen van leden voor plaat selijke kommissiën voor de oprigting van een nationaal ge- denkteeken voor november 1813 enz. door de Staatscourant van gisteren medegedeeld. Door branders en distillateurs te Schiedam en omliggende gemeenten is aan de tweede kamer, der staten generaal ge zonden een adres, houdende bezwaren tegen het door de regering aangeboden wetsontwerp tot verhooging van den akcijns op het binnenlandsch gedistilleerd tot f35 per vat. Naar wij vernemen is dit adres voorzien met handteekenin- gen van 133 branders, vertegenwoordigende 242 stokerijen. In de Frankfurter Handels-Zeitung van zaturdag 6 dezer leest men het volgende Uit hollandsche handelsberigten blijkt, dat de veeljarige strijd tegen het verouderde en af te keuren maatschappij veilings-systeem, op nieuw begonnen is en tot een punt van overweging in de tweede kamer aanleiding zou kunnen geven. 't Zou zeer te wehschen zijn als door het buitenland aan dit voornemen, dat zoo eigenaardig het liberale standpunt aanduidt, waarop de hollandsche koopman zich wenscht te plaatsen, eene krachtige ondersteuning werd gegeven. Hoe noodig, bewijst ons nog de laatste voorjaars-veiling, die, omtrent de sorteringen, zeer onaangename gewaarwor dingen naliet. Herinneren wij ons slechts de nummers 8. 12, 12,16, 23. 25, die, op onderscheidene wijzen gevarieerd, ten voor-of nadeele der koopers uitvielen. Plet tot heden gevolgde systeem komt ons nog om eene andere reden afkeurenswaard ig voorer ontstaat een kunst matig verhoogde prijs, die de positie van 't artikel al te dik wijls verwringt, forceert en het vertrouwen schokt. Kunnen wij moeijelijk nu reeds verwachten, dat bij eene gewenschte verandering het engelsch systeem zal gevolgd worden, b. v. wekelijksche of halfmaandelijksche vediugeDn, zoo komt het ons voor dat meerdere en reële veilingen waar bij de kooper de monsters gespecificeerd ziet, of deze onder grooterè verantwoordelijkheid gesorteerd werden, eene we zenlijke verbetering zou zijn, waarvan de gevolgen niet zouden uitblijven. Gisteren morgen zijn vijf der te Leiden verblijf houdende japannezen te 's Hage aangekomen, om hunne opwachting te maken bij dé ministers van buttenlandsche zaken en ko loniën. Uit Amsterdam schrijft men ons van S dezer: „De Kanaal-maatschappij, zie daar, wat of men wil of nietde hoofden der amsterilamïners moet bezig houden. Welk een treurig woelen en werken bij zoo gering sukces! Wat moet er nu van worden nu de raad het voorstel tot eene leening van 10 millioen'keeft verworpen. Er worden nog wel plannen gesmeed maar steeds wordt de zaak inge wikkelder, en naar inate de ingewikkeldheid toeneemt, naar die mate vindt ook de duivel, die in Amsterdam reeds zoo veel kwaad gedaan heeft, genaamd koteriegeest, ook meer gelegenheid alles te bederven! Is het waarheid of niet wat men vertelt, dat men er op uit zou zijn om Jaeger uit te sluiten? Ik hoop van neen, doch begin het eenigermate te vreezen. Ik ontken niet dat er fouten, groote fouten zijn begaan, doch niet alleen door den koncessionaris. Men is begonnen met in den Haag de zaak verkeerd in te zien, en ook het komiié heeft veel bedorven. En al ware het ook zoo, niemand kan ontkennen dat Jaeger jaren achtereen met stalen ijver, en waarlijk niet zonder sukces, de zaak heeft zoeken tot stand te brengen. Onedel, ja laag zou het zijn als men thans dat alles wilde gaan uitwissehenen buiten de rekening laten, zoo als het reeds onedel mag genoemd worden, dat men nu aan hem alles wijten wil. Ik geloof dat de man over hei paard is getild en daardoor zelf te veel heeft willen doen, maar de eerste vraag is w ie heeft hein over het paard getild Iets wat echter ieders afkeuring opwekken zou, heeft reeds om die reden hoegenaamd geen kans van slagen, en daarom geloof ik dat op hetoogenblik Amsterdam geen grooter vijand heeft dan zijn eigen koteriegeest. „Lieden viert Natura artis magistra zijn vijf en twintig jarig bestaan. Dezen middag ten 1 ure had men eene groote vetgadenng en de ijverige direkteur, die dat vierendeel vnn eene eeuw het genootschap heeft bestuurd, ontving een prachtig geschenk, bestaande uit een zilveren vaas waarin vier aandeden a duizend gulden in.het genootschap, bene vens een album waarin verscheiden eerste kunstenaren een aandenken zullen leveren. Beiden de vaas en het album hadden eene eigenschap, die in Holland karakteristiek mag worden genoemd, de vaas namelijk was wel is waar, wat «Ie technieke bewerking en liet model betreft, fraai, maar de beelden, de beestenkoppen, met een woord alles wat eenig- zins artistiek moest zijn, was hoogst gebrekkig, de groote fout van al onze zilverwei ken, en het albuinzal waarschijnlijk zeer fraai worden maar is niet af!De feest vieringen zullen overigens uit weinig anders bestaan ilan uit muziekuitvoeringen gedurende eenige avonden. Dat laat ik daar. De geheele inrigting laat andere soort van amusementen moeijelijk toe, maar waarom de dekoratie aan den hoofdingang en het gebouw eene type moeten vormen van wansmaak begrijp ik niet. Waarlijk de instelling ver diende wel iets beters Uit Groningen schrijft men ons dd. 6 dezer „Gisteren werd de gewone voorjaarsvergadering gehou den van «Ie hier gevestigde Vereeniging tegen het paupe risme. Het aantal der opgekomen leden was dezen keer bij uitstek gering, hoewel het in den regel niet zeer groot is. De reden daarvan komt ons voor niet zoo zeer te liggen in gebrek aan sympathie voor de vereeniging, dan wel in den slecht gekozen lijd, waarop deze vergaderingen tot dusver zijn gehouden: op marktdag des voonnidiiags te tien ure, een tijdstip, dat zeer vele belangstellende personen, die hier op hunne plaats zouden zijn, verhindert van die belangstel ling door het bijwonen der vergaderingen te doen blijken, terwijl de leden van buiten, ter wdle van wie dag en uur dus zijn geregeld, in niet zoo grootengetaleopkomen.dat de inwoners dezer stad daarbij moeten ten achteren staan. Het ware onzes inziens zeer wensehelijk, dat voortaan die ver gaderingen des avonds werden gehouden, waardoor toch ook de buitenleden al gaat dit bij sommigen met eene kleine opoffering gepaard niet worden uitgesloten. We hebben gemeend deze opmerking in het belang der zaak niet te mogen weerhouden, terwijl wij ze met bescheiden heid het bestuur der vereeniging in overweging geven. „De beraadslagingen liepen dezen keer hoofdzakelijk over de voor- en nadeelen van weeshuizen en andere derge lijke inrigtingen. Onder de voordeelen werd inzonderheid genoemd de betere ligchamelijke ontwikkeling bij de min dere standen. Men hield zich meer met de nadeelen bezig; door sommige leden werd de inrigting der bestaande wees huizen hevig gegispt. Terwijl ze op het land te bekrompen zijn, zijn ze in groote steden dikwijls te weelderig ingerigt.Te lande neemt men gewoonlijk in die gestichten weezen, ouden van dagen, zieken enz. op, personen van beiderlei.kunne, alles door elkander, en bevordert zoo doende de onzedelijk heid. Bij. de jeugd heerscht bovendien gebrek aan behoor lijk onderwijs; gemis aan nuttigen arbeid bevordert de ledigheid van de overige bewoners. Datile organisatie in de plattelands gestichten ook in andere opzigten zeer veel te wenschen overlaat wenl met voorbeelden gestaafd en o. a. als bewijs daarvan gewezen op de omstandigheid, dat, toen, voor eenige jaren ileze provincie door de cholera bezocht erd, deze het eerst in een dorpsgesiicht is uitgebroken en een groot deel der verpleegden heeft doen ten grave dalen. In de groote steden en men had meer bepaaldelijk het groene weeshuis te ilezer stede op het oog zijn de wees huizen dikwijls zoo weelderig ingerigtdat de toevloed te groot wordt. De betrekkingen die zich anders gaarne met de opvoeding zonden willen belasten en ook daartoe de ge schiktheid bezitten, worden daarvan weerhouden, omdat zij in de raeening verkeeren dat ze den wees te kort doen. en zenden hein daarom liever naar het gesticht, waar hij in overvloed zal worden verpleegd, en zoo wordt de wees aan het famieljeleven onttrokken, hetgeen op zijne volgende loopbaan van grooten invloed kan zijn. Wegens deze en andere nadeelen was men het vrij algemeen eens, ten minste in theorie, dat uitbesteding bij goede en geschikte huisge zinnen verreweg de. voorkeur verdient boven gestichten, ter wijl de ondervinding leert dat daaraan in de steden geene grootere kosten zijn verbonden. Intusschen wa ;i ook de meeste sprekers van gevoelen, dat die uitbesteding in de prak tijk onuitvoerbaar is, omdat er zoo weinig huisgezinnen te vinden zijn waarin hulpbehoevenden behoorlijk zullen ver zorgd worden. En zoo kwam men tot de konklusie dat der gelijke gestichten eene noodzakelijkheid zijn. maar bij de op- en inrigting genoemde nadeelen moeten worden 'n het oog gebonden en zoo veel mogelijk verholpen. Vooral werd de wtnschelijkheid geuit, dat bij de keus van vaders eu moeders, die aan het hoofd der gestichten zullen staan, meer worde gelet op geschiktheid. Men nam nu bijna overal per sonen die door achteruitgang van zaken zelve hulpbehoe vend zijn geworden, waarvan de treurige gevolgen zijn dat men volkomen onberekenden voor hunne taak als vader en moeder aanstelt, en niet zelden is hun gedrag zoo laakbaar, dat zij in handen van den strafregter vervallen. liet zou ook hier te lande van groot nut zijn, zoo hier, even als in Duitschlaml. inrigtingen werden tot stand gebragt ter oplei ding van personen die later aan het hoofd van gestichten kunnen worden geplaatst. Het bespreken van eenige andere punten van het pro gramma. zoo als de vraag, of bet ook voor de gemeente Gro ningen wensehelijk moet worden geacht eene meel- of broodfabriek te doen oprigten? werd wegens het gevor derde uur uitgesteld toe eene volgende vergadering." SSenoemlngen en besluiten. belastingen enz. Opgeheven het ontvangkantoor iler direkte belastingen en akcijnsen, bestaande uit de gemeen ten Meeden en Muntendam, en de gemeenten Meeden ge voegd bij het kantoor Scheemda, onder voortdurend beheer van den ontvanger J. Kerkhoven, en Muntendam bij het kantoor Zuidbroek c. a., onder voortdurend beheer van den ontvanger R. II. Koops. Kerk- en schoolnieuws. De heer D. Niessen, predikant te Giessen, heeft ook voor het beroep naar Wemeldinge bedankt. Marine en leger. Volgens partikulier berigt van Algiers van den 2 dezer zou Zr. Ms. fregat Zeeland den 7 van daar vertrekken naar Malaga, vervolgens naar Gibraltar en eindelijk naarCadix, van waar men in het laatst der volgende maand de terugreis naar Nederland zou aannemen om in het Nieuwediep bin nen te vallen. Arnhemschecourant.) Bij Zr. Ms. besluit van den 6 dezer, no. t, is bepaald .lat in dit jaar de bij art. 3 van het reglement voor het Ko ninklijk instituut voorde marine te Willemsoord bedoelde kommissie tot het doen eener inspektie van gezegd instituut zal bestaan uit den vice-admiraal G. Vogelpoot, direkteur en kommandant der marine te Willemsoord, als voorzitter-, den heer J. M. Obreen, benoemd president der kommissie tot het examineren der zeeofficieren enz. den kapitein ter zee J. A. K. van Hasselt; en de kapitein-luitenants ter zee J. van der M^ersch en J. F. Koopman, als leden alsmede de bij art. 20 van dat reglement bedoelde kommissie tot het afnemen van het eind-examen der adelborsten van de 2e klasse bij gezegd instituut uit den heer J. M. Obreen, be noemt! president der kommissie tot het examineren der zee officieren enz., als voorzitter; dea kapitein ter zee J. A. K. van Hasselt; de kapitein-luitenants ter zee J. A. H.Schreu- <1 er, en J. F. Koopman en den luitenant ter zee ie klasse jhr, II O. Wickers, als leden. Het examen der aspiranten voor de betrekking van adelborst 3e klasse bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, zal te 's Gravenhage aanvangen op woensdag 1 julij a. s. Koloniën. De taal der dagbladen van Java, eergisteren met de fran-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1