Napoleon zou dan evenwel eene geheel andere regerings- politiek moeien volgen treedl het tegenwoordig despotisme slechts één enkelen stap terug dan is het verloren. Koning Victor Emmanuel heeft zaturdag de deputation der vertegenwoordigendestaatsligchamenontvangen,welke hem de adressen van antwoord op de troonrede kwamen aanbieden. De koning uitte bij die gelegenheid zijne dank betuiging voor de ontvangene bewijzen van gehechtheid, betreurde het dat de verlangens van alle italianen in het af- geloopen jaar nog niet hudilen kunnen verwezenlijkt wor den en hoopte dat Italië in het vervolg metrassche schreden het doel zou naderen, aan de bereiking waarvan hij zijn leven gewijd had. Op l junij heeft prins Wilhelm van Denemarken de grieksehe deputatie in eene bijzondere audiëntie ontvangen en kennis gegeven dal hij tie kroon zal aanvaarden. In ver band hiermede is door lord Palmerston in het engelsche lagerhuis verklaard dat de afstand der Ionische eilanden bij traktaat tusschen de mogendheden, welke de Weener kongres-akte hebben onderteekend, zal geregeld worden. In strijd met vroegere mededeelmgen verzekert Ln France dat de nieuwe koning van Griekenland nog gedurende een jaar in Denemarken verblijf zal houden om zijne studiën te voltooijen. Voor zijn vertrek naar Griekenland zou echter zijn huwelijk worden voltrokken met de derde dochter van koningin Victoria van Engeland. De berigten omtrent den poolschen opstand maken steeds melding van vijandelijke ontmoetingen tusschen russische afdeelingen en benden opstandelingen, waarin nu eens deze dan weder gene eenig voordeel behalen. De wapening van Rusland wordt vooral in Finland met kracht voortgezet en de russische bevolking zelve in geestdrift gehouden voor de verdediging van het vaderland. De universiteit van Kiew, in welke stad eenige oproerige bewegingen hebben plaats gehad, heeft een adres aan den keizer gerigt, waarin deze worden toegeschreven aan ophitsing van buiten, om voor vreemde eerzucht eene inmenging tri de aangelegenheden des keizerlijks gemakkelijker te maken. Mogten zoo luidt verder dit adres vreemde mogendheden dood en verderf komen brengen op russisch grondgebied, dan zal de geheele natie, sire, zich om uwen standaard scharen. Te Parijs zijn dezer dagen wederom ongunstige berigten in omloop omtrent het fransche leger voor Puebla. Hoewel de Moniteur meldt dat de belegering dezer vesting met kracht wordt voortgezet, zegt een telegram van Reuter's agentschap dat de belegeriugsoperatiën te Puebla door den generaal Forey tijdelijk zijn gestaakt tot dat het uit Frank rijk afgezonden belegeringsmatenëel zal zijn aangekomen. Welk \an deze beide berigten juist is kan eerst hij de aan komst eener volgende pakketboot, omstreeks 14 of 15 junij worden uitgemaakt. Uit New-York wordt gemeld dat het den gefedereerden onder den generaal Giant na een bloedigen veldslag, waarin de vijand 29 kanonnen en 4000 man verloor, eindelijk ge lukt is om Vicksburg te omsingelen en te beschieten. Een storm der gefedereerde troepen werd even wel geheel afge slagen. De belegeraars verloren daarbij 5000 man. BOEKBESCHOUWING. Dante's Divina commedia. Metrische vertaling voorzien van ophelderingen en afbeeldingen, door A. S. Kok. Eerste deel: De hel. Te Haarlem big A. C. Kruseman. IS03. De boekhandelaar Kruseman heeft de reeks van vertaaide buitenlandsche klassieken weder vermeerderd door de uit gave van een werk, dat onder de verhevenste scheppingen van den menschelijken geest behoort. Zoo iemand, dan begrijpt hij de edele roeping van de pers; hij maakt haar dienstbaar aan de ontwikkeling der menschheid door het veredelen van haren smaak. Geen middel dat daartoe ge schikter is dan iedereen in de gelegenheid te stellen om de klassieke stukken van vroegeren en lateren tijd te leeren kennen. Geen verlies, noch de slechte rekening die hij zeker maar al te dikwijls maakt, schijnt hem van hetschoone plan dat hij zich heeft voorgesteld, te kunnen afbrengen. Wij brengen hem daarvoor onzen dank. Tot nog toe was Dante's commedia slechts voor weinige nederlandi rs verstaanbaar. Niet alleen dat het italiaansch bij ons op verre na niet zoo algemeen gelezen wordt als het engelsch, fransch of duitsch, maar Dante's taal is evenmin gemakkelijk te verstaan als Shakespeare's treurspelen door iedereen begrepen worden die een engelsch romannetje vrij aardig weet te vertalen. De heer Kok heeft tot nog toe geene inleiding op zijne werken gegeven. Laat ons dus in afwachting of hij dit later nog zal doen, voorshands in dit gebrek trachten te voorzien, in de hoop dat het menigeen zal opwekken om eenigermate met Dante nader kennis te maken. Te Florence in 1265 gehoren valt Durante Alighieri (bij verkorting Dante geheeten) ineen tijdvak van verwarring en onlusten. Geen oproer binnen noch oorlog buiten de stad konden evenwel de beeldende kunsten in hare opkomst ver hinderen, een nieuw en krachtig leven had zich daarin ge openbaard. Deze kunstzin leefde ook bij Dante en bleef hij hem het dichterlijk talent levendig houden, niettegen staande hij zich te Parijs aan de studie van de theologie, dat js in die dagen (is 't bij ons al geheel veranderd aan eene dorre dogmatiek, wijdde. Uit zijn verblijf aldaar schijnen vele plaatsen uit zijne Hel te moeten verklaard worden, die men nooit regt heeft begrepen, zoo als in 't algemeen zijne verklaarders hem veel laten zeggen wat hij nooit gedacht of gedroomd heeft. De beste kommentaar op zijn hoogst avontuurlijk en raadselachtig gedicht, dat mengelmoes van het grootsehe en afschuwelijke van spitsvindigheid en na ïveteit, van geleerdheid en poëzie, is dus des dichters leven. Als een knaap van slechts negen jaren zag hij ten huize var. Tolco Artinari, waar hij met zijne moeder zich eenigen tijd ophield, een achtjarige Beatrice. Zijne verbeelding ont vlamde, er ontwaakte bij hem een geestdrift, waardoor hij t bezield werd en bleef. Hare liefde, hoewel zij nooit zijne j echtgenoot werd, bleef de star die hem voorlichtte op zijn stormachtige levenszee, ook nadat zij op vijf en twintig jarigen leeftijd overleden was. Met haar beeld in 't harte vocht hij in de dienst van zijn vaderland en ging hij als gezant naar verscheidene hoven. Zijn huwelijk met Gemma Donati was niet gelukkig; door partijschappen werd hij uit zijne vaderstad verdreven en tot ellende gedoemd. Waar hij zijn groot en duister gedicht geschreven heeft, weet men niet, maar waar hij ook vei toefde steeds bleef zijn blik naar den vaderlandsehen bodem ge keerd. Het mogt hem evenwel niet gelukken zijn geboor tegrond weer te betreden, even als vóór hem de groote romeinsche dichter Ovidius. stierf hij in tien vreemde. D.n 14 september 1361 ontsliep hij bij zijn beschermer Guido Novello. den heer van Ravenna. Naauwel.jks hadden de floretïtijnen deze tijding ontvangen of men wilde den doode een rustplaats schenken waar men den leven..'e steeds het verblijf had ontzegd. Helaas! van al te velen geldt het ook nog in onze dagen. He asked bread and got a stone. Ge leerden werden aangesteld om voorlezingen over de Divina commedia te houden. Italië verklaarde zijn gedicht voor het grootste werk dat ooit een menschelijke geest schiep en het dagteekent van Dante de wedergeboorte zijner dicht kunst wier vader het hem noemt. Meer dan 100 uitgaven moet de Divina commedia reeds beleefd hebben. Zij voruit met al hare kommentaren eene literatuur die geheel op zich zelf staat. Niet alleen letter kundigen maar ook schilders, beeldhouwers en graveurs hebben hunne krachten aan hare verklaring beproefd. Vooral in de laatste jaren zijner talrijke schilderijen en pla ten vervaardigd over onderwerpen aan haar ontleend. De dichter dwaalt na de levensbnan te halverwege te hebben afgelegd van den regten weg af en komt in een somber woud. Op den goeden vrijdag van het jaar 1300 begint hij zijn togt. II.j komt bij eeuwoud, wil een heuvel beklim men, maar ziet zich eensklaps door een panther, een leeuw en eene wolvin in zijn weg gestuit. Daarop verschijnt hem op last van de zalige Beatrice de groote romeinsche dichter Virgihus, die hem belooft, zijn leidsman en gids door de Hel en langs den Berg der boete te zullen zijn. Hij kan hem slechts zoo ver begeleiden omdat hij, hoewel hier voorgesteld als het zinnebeeld van menschelijke wijsheid, de christelijke theologie miskend heeft, de eenige ware wetenschap die omdat zij van God zelf uitgaat den sterveling den weg door het Paradijs kan toonen. Als representante van deze hei lige treed zijne heilige, innig geliefde en hoog vereerde Beatrice op, die hij (laardoor heeft vereeuwigd. Op won derdadige wijze komt hij in de hel die hij zich op het voet spoor der toenmalige theologie voorstelt als geschapen vóór dat het menschdom nog op aarde was en in de gedaante van een trechter, waarvan het toeloopende einde juist in het middenpunt der aarde sluit. In 24 uur bezocht hij de ongelukkigen die naar hunne zonden in verschillende kringen zijn verdeeld, tot dat hij eindelijk de sterren weer ziet. Dante moet nu eens diep ern stig, dan eens weemoedig zacht, dan weer bitter en verdrie- tig gesterad geweest zijn. Zijne geaardheid spiegelt zich af in zijn werk. Het is onmogelijk in korte woorden eenig denkbeeld te geven van den rijkdom van gedachten die het bevat en van de gebeurtenissen en historische personen die beschreven of bedoeld worden. Wat er duister is, heeft de heer Kok in de aanteekenin- gen trachten op te helderen. Van enkele betwiste punten kon hij slechts met een woord gewagen. Wij danken hem dat hij zoo kort is geweest. Hoe veel is er b. v. niet over den Veltro (windhond) in den eersten zang geschreven Wij misprijzen het even wel dat hij de aanteekeningen ach ter iederen zang geplaatst heeft. Waarom zijn zij niet aan den voet van de pagina waarbij zij behooren gedrukt? Het is lastiger misschien voor den zetter en korrektor, maar het is eene kleinigheid die den lezer zijne lektuur zeer veel ver aangenaamt. Het omslaan wordt vaak te lastig en men heeft niet het genot dat men hebben kon van de zoo noodige ver klaringen. Te regt is voor iederen zang een korte inhoud geplaatst en door eene plaat wordt de lezer in staat gesteld den reiziger op zijn togt beter te volgen. Wij hebben enkele aanmerkingen op de noten en de spelling opgetee- kend maar laten die achterwege. Wij hopen dat de heer Kok zijn werk verder zal voortzetten zoo als hij dat begon nen is. Eerst gaf hij ons een proef van de werken van Shakespeare, van den man met wien de nieuwe poëzie werd geboren, wiens naam tegenover de oudheid de geheele poë zie der latere menschheid vertegenwoordigt. Nu wijdt hij zijne krachten aan Dante, den jongen Italiaan tegenover de oude romeinen. Wij wenschen hem lust en moed om de zware taak, die hij op zich genomen heeft, de vertaling van die zeer moeijel.jke moderne klassieken, te vervolgen en ge lukkig te volvoeren. IIANDELSBEBIGTEN. Mcekr apprijzen RotterdamS junij. In de prijzen der granen is heden zeer weinig verandering op te geven. Tarwe werd lOenpaar- denboonen 20 cent hooger betaald. Graanmarkten enz. Amsterdam 8 junij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 49*. Lijnolie op zes weken f "47*. Rotterdam 8 junij. De handel was heden ■zéér onbe duidend en de stemming flaauw. Axel. 6 junij. Tarwe f9,35 a f9,80; Rogge ff),70 a f7, Wintergerst f5,60 a f5,90; Zomer dito f5.05 a f5,30; Haver f 3,05 a f 3,4-5Paardenboonen f 5,80 a f 6.15; Duivenboo- nen fafGroene erwten f6,55 a f6,75; Gele dito f6,30 a f6,55 Boekweit f 5,60 a f 5,90. Nederland. België. Rusland. Polen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Grieken!. Vereen.Stat. Mextko. Grenada. Venezuela. Prijzen van cffekfen. Amsterdam 8 junij. Certifik. Werkelijke schuld 2*pct. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* Certitikaten bij Rothschild 2* Obligatiën 1798/1816 5 Certifik. Hope Sc co4 Oblig. dito 1855,6de serie 5 dito dito Leening I860. 41 Certifikaten6 Aand. spoorweg Schatkistobligatiën.4 Obligatiën metalliek5 dito IS47/1852 2J dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Bank aktiën3 Leening 1861 5 Obligatiën (binnenlandsehe) 3 dito3 thans 2 Amortisable schuld Obligatiën 1853 3 dito 1856—1862 3 dito (blaauwe)5 dito (1874)5 dito 3 dito (afgestempeld)4* dito 2 148J 57* 101| 771 90* 2051 63J 32g 83* 67* 835 661 50* 32* 67* 31* Coupons cn losbare obligation. Amsterdam 4junij. Metalliek f25,60; Napels, f Diverse engelsche in Ef 11,70; Engelsche Port. f 11,70; Fransche f55,50; Belgische f 55,62* Pruissische f 34,50; Spaansche piasters f ;Spaansche coupons per fr. f— Hamburger Russen f34.12*; Russische in zilveren roebels fPoolsche in fl. f 27, Nationale metalliek f28,10. 1VELBADIG11EID. Diakenen der nederduitsche hervormde gemeente alhier berigten met hartelijke dankzegging de ontvangst eener gift van f 50 ineen muntbiljet uo. 991 A. S., gewikkeld in een omslag met het opschrift Diaconie, gevonden in de kol- lekte in de Nieuwekerk des namiddags op zondag 7 dezer. Middelburg, 8 junij 1863. Diakenen voornoemd, A. P. SNOUCK IIURGRONJE, voorz. JAC. DE KANTER. secretaris. ADVERTENTIEN. Bevallen van eene Dochter Vrouwe C. M. L. LAM- BRL.CHTSEN VAN RIT THEM VAN PANHUYS. 5 Junij 1863. Middelburg 6 Junij. Voovspoedig bevallen van een Zoon Mevrouw KÜCH, geb. TILANUS. Heden overleed na eene kortstondige ongesteldheid, ten mijnen huize, tot onze groote droefheid, mijn ge liefde Broeder de Heer WILLEM HENDRIK KaM Orgelfabnekant te Rotterdam, in den ouderdom van ruim 56 jaren nalatende eene diepbedroefde Weduwe en drie Kinderen, te jong om hun groot verlies te beseffen. Oost-Souburgv VT i ci iv-ê-j C. A. KAM. den 5 Junij lb63. Eenige kennisgeving, ook voor Vrienden en Bekenden. Serooskerke, 5 Junij 1863. Heden overleed, na een langdurig lijdenonze geliefde Moeder en Bekuwdmoeder MAltlA KOENE, Weduwe HOUTERMAN ALLAART, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Uit aller naam, Algemeene kennisgeving. C. ALLAART Hz. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van mijne Echtgenoot ELIZABETH COM- MERINA KLOOTWIJK, betuig ik, ook namens hare nagelatene Betrekkingen, mijnen hartelijken dank. Vlissingen, J. ANDRIESSEN Sr. den 8 Junij 1863. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de menigvuldige hlijken van deelneming, bij het overlijden, van zijne geliefde Huisvrouw en hunne dierbare Moeder. Middelburg, F. H. KOOMAN den 8 Junij 1863. en Kinderen. Die iets te vorderen heeft vanof verschuldigd is aan de Nalatenschap van JANNETJE DE GRUTTER, over leden te Middelburg den 1 Mei jl.gelieve daarvan opgaaf of betaling te doen bij den Notaris D. VER HULST, vóór 20 Junij aanstaande. .BETALING van Traktementen, bij den Betaal meestel en" Heeren Ontvangers der Directe Belastingen. De belanghebbenden in de Onderlinge Brand- waarborg Maatschappij voor de Provincie Zeeland, gevestigd te Middelburg, worden bij deze uitgenoodigd •tót eene bijeenkomst op Donderdag den 11 Junij 1863, des namiddags ten één uur, in de Tuinkamer van de

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3