MIDDELBURGSCHE Nu 69. Dingsdag 1863. COURANT. 9 Junij. V.li W E8 I,V>V GOES K K H \N U Zs Editie van maandag avond 8 ure. riBLICATI E. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, Maken bekend, dat bij de op den II december 184*9 plaatsgehad hebbende uitloting van obligatiën van de ge vestigde schuld dezer gemeente, tot aflossing in dit jaar zijn aangewezen, de obligatiën letter A. folio no. 618 1000. B. 33 - 800. O. 15 - 600. D. 43 - 400. L. 36- 200. E. llf 13.14,15 en 16 ieder - 200. Welke dus met 1 julij aanstaande hij den gemeente-ont vanger behooren te worden ingewisseld tegen certifikaten 2^ percents Nationale werkelijke schuld, overeenkomstig het plan van uitlating. Vlissingen. den 4j»nij 1863. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris. P. FORBES WELS. BINNEXLAXP. Middelburg 8 junij. De eerste kamer der staten generaal is tot hervatting haver werkzaamheden bijeengeroepen tegen dingsdag 16 dezer. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag, des namiddags ten half twee ure, eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende onderwerpenmissives van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten voor drag! boekhouder-kassier leenbank idem hulponderwijzer school A; uitgifte erfpacht van gemeentegrond aan I. Jon- gepier; voordragt onderhandsche verhurmgen idem aan vulling besluit tot heffing van roeiloon staten van onwaarde hoofdelijke omslag over 1862; af- en overschrijving op de gemcentebegrooting over 1862; benoeming leden stem bureau. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage: de ham- burgsche verordening van den 1 mei 1863, houdende voor schriften ter voorkoming van aanzeilingen op zee. Wij vernemen dat bij de Znid-Hollandscbe maatschappij tot redding van drenkelingen het voornemen bestaat om een reddingsboot hij Zoutelande te plaatsen en dat reeds voor- loopig maatregelen genomen zijn om aaa dat voornemen uitvoering te geven. Jl. vrijdag is te Leiden tot doctor in de geneeskunde be vorderd de heer A. P. Fokker, geboren te Middelburg, na openbare verdediging van een akademisch proefschrift Over de temperatuur van den utensch in gezonden en zieken toestand. Uit liet voormalig 4e distrikt dezer provincie schrijft men ons van 6 dezer „lioogst voldaan over den uitslag hunner reis naar'sHage, zijn heden nacht de zeven afgevaardigde landbouwers van daar teruggekeerd, als naar hunne meening volkomen het doel hunner missie bereikt hebbende, daar zij zoo wel van den minister van financiën, als in bijzondere audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken, de meest gunstige uitzigten verkregen hebben, dat aan het algemeen verlangen: eerst bedijking der Zwingronden van rijkswege en daarna verkoop in kleine kavels, zal voldaan worden. „Ontbrak het hen aan woorden om hunne erkentelijk heid uit te drukken voor de zoo welwillende wijze waarop zij door beide ministers ontvangen en aangehoord zijn. niet minder tevreden waren zij, over de zoo heusche ontvangst bij verschillende autoriteiten en vooral bij de zeeuwsche vertegenwoordigers genoten. Wat echter alles afdoet is, dat volgens hun oordeel, de overtuiging van de redelijkheid van het verlangde algemeen gevestigd scheen, terwijl een iege lijk zich verzekerd hield, dat de regering door daden en handelingen eerlang het zegel zoude drukken, op die thaas reeds mondeling gegeven gunstige uitzigten." Uit Hontenisse schrijft men ons 5 dezer „Ten gevolge van het uitbreken der besmettelijke long ziekte in den sta! van den landbouwer P. J. de Schepper m den Kruispolder, eu de door gedeputeerde staten bevolen voorzorgsmaatregelen, bevinden enkele veehouders zich in groote verlegenheid. Zij toch die het besmette of verdachte terrein bewonen, kunnen hun daar buiten gelegen weiland, zonder speciale autorisatie, niet bereiken terwijl enkelen, die hun vee op den dag der afkondiging buiten hadden, dit buiten moeten laten, wat hier anders niet gebruikelijk is. Volgens rapport van den provincialen veearts Berghuys, van den 27 der vorige maand, bevatte de besmette stal nog 13 runderen van welke de onteigening door gedeputeerde staten, bij besluit van den 29 daaraanvolgende bevolen werd. terwijl bij de uitvoering van dit besluit nog slechts 11 stuks aanwezig waren. Deze zijn onmiddellijk afgemaakt en, [op een enkel na, ts hun vleesch gezond verklaard. Van het gezond verklaarde vleesch heeft de verkoop heden bij pu blieke veiling plaats." Uit Leiden schrijft men ons 5 dezer „Gisteren arriveerden alhier met den laatsten trein uit Rotterdam de verwachte zestien japannezen, waarvan en kelen onder leiding van prof. Hoffmann, zich op het verder aanleeren van liet hollandsch zullen toeleggen. Zij zijn tus- schen de 20 en 30 jaren oud en spreken alle onze taal. hoewel zeer gebrekk g. Behalve het opperhoofd, zijn er twee doctoren en vier officieren, verder onder-officieren en bedienden. Prof, Hoffmann heeft hen van Hellevoetsluis afgehaald. Gelijk men denken kan had zich zoowel aan het station als voor het logement De zon. waar zij zijn afgestapt, een talrijke volksmenigte verzameld, 't Geelt een onge wone drukte in het stille Leiden, 't Is nog onbekend waar de meeste hunner zich zullen heen begeven." H. M. de koningin wordt den 14 dezer uit Stuttgart op het Loo verwacht. Donderdag is te 's Hage het berigt ontvangen dat de graaf d'Oriolla, laatstelijk gezant van Z. M. den koning van Pruissen alhier, is overleden. De kommissie van Haarlem voor het nationaal gedenk- teeken voor het jaar 1813 is den 29 mei vergaderd geweest om te raadplegen over een brief van wege het hoofdbestuur bij welken zij andermaal, op daarbij aangevoerde gronden, is uitgenoodigd, een afgevaardigde te benoemen, teneinde zitting te nemen in de bestaande hoofdkommissie. Genoeg zaam met eenparigheid van stemmen isbesloten. in antwoord te verklaren, dat zij geenszins aan deze nitnoodiging kan beantwoorden, vermits niet is voldaan aan baar verlangen om een meer gelijkmatige vertegenwoordiging van de natie in den geheelen omvangrijken werkkring der hoofd-kom- inissie te verzekeren, welke, naar haar bescheiden oordeel, zoo noodig is om de grootscbe beoogde taak naar wensch te doen slagen. Uaarlcourant.) Volgens de mededeelingen, door den heer Jager woens dag in de openbare zitting van den gemeenteraad te Am sterdam gedaan, hebben ongeveer 1900 personen ingeschre ven voor de kanaal-maatschappij aldaarhiervan hebben 274 ieder deelgenomen voor f 10,000 en hooger; 279 ieder voor f 5000 tot f 10,000; 1343 ieder voor een bedrag van minder dan f 5000; totaal acht miilioen. Naar wij met zekerheid vernemen heeft eene engelsche maatschappij onlangs stappen bij de belgisehe regering gedaan, ten einde koncessie te bekomen voor een kanaal, dat bij Blankenberg België met de Noordzee nog op eene andere wijze dan door de Schelde zou verbinden. De aan vragers hebben getracht de wenschelijkheid van het inwilli gen van hun verzoek aan te toonen. door te wijzen op het plan in Nederland hestaande tot het graven van een kanaal van Amsterdam naar zee, hetgeen volgens hen des te min der onverNchillig kon worden gadegeslagen, aangezien zij na een naauivgezet onderzoek van de Schelde, door eene kommissie van deskundigen gedaan, de overtuiging hadden erlangd dat die rivier hoogstens nog vijf jaren bevaarbaar zou wezen. Ongelukkigerwijze echter werd dit voorstel ge daan op het oogenblik dat België met de vreemde mogend heden nopens de bijdrage in den afkoop van denScheldeto! onderhandelde, zoo dat men daarin niet kon treden (niet tegenstaande de maatschappij in plaats van eene subsidie te verlangen, integendeel eene zekere som in de belgisehe schatkist voor de koncessie wilde storten) en wet omdat men zoo doende de meening der deskundigen nopens de verzan ding der Schelde zou hebben bekrachtigd, en de mogend heden aanleiding zou hebben gegeven niet tot den af koop van den tol mede te werken en veeleer de toekomst af te wachten. Den 27 mei heeft te Parijs plaats gehad de uitwisseling der akten van bekrachtiging op de schikking, den 1 februarij jl. tusschen Nederland en Frankrijk getroffen, tot wijziging van het in 1840 gesloten handels- en scheepvaartverdrug. Benoeniinseiii en besluiten. kroondomein. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den honorair staatsraad L. van Mesritz. uit zijne betrekking van administrateur van het kroondomein, onder dankbe- tuiging voor de vele en trouwe diensten als zoodanig door hem bewezen; en in zijne plaats benoemd de heer J. G. A. Gallois, oud-resident van Rembang in Nederlandscb Indië. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Waalwijk c. a. jhr. P. J. G. Martini, titans in de,zelfde betrekking te Oisterwrjk c a. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den beer D. J. Vleugels Schutter uit zijne betrekking van ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Nieuwe.rkerk c. a., be houdens aanspraak op pensioen. waterstaat. Benoemd tot aspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandscb lndie de civiel ingenieur H. W. de Roos. Kerk- en $choolnieuws. De heer II. V. Hogerzeil, kandidaat en on der-director van het Zendelingshuis te Rotterdam, heeft het beroep tot predikant bij de hervormde gemeente te Sluis aangenomen. Marine en leger. Volgens de Arnhemsche courant heeft men besloten om de breuk en de scheuren in het nieuwe dok te Nieuwediep uit te hakken en op nieuw digt te metselen, waarin men meent met goed succes te zullen 3lagen. Ten gevolge der tweede oproeping van jongelingen, die bij de te Schoonhoven gevestigde artillerie ïnstruktie- kotnpanjie wensctien geplaatst te worden, zijn in levu ige week 25 jongelingen opgekomen, waarvan 23 zijn geëxa mineerd en als kweekelingen voor het wapen der artillerie ingelijfd. IRcgtszaken. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft lieden, in eene zitting voor korreMionele ap; èlzaken, uitspraak gedaan in het hooger beroep van A. P. Pabst, vroeger dienstbode bij den heer C, J. Boogaert, tegen het vonnis der aiTondisse- ments regthank alhier van 2 1 april jl., waarbij de beklaagde werd schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende jegens zijn meesteren veroordeeld tot eene gevangenisstraf van driejaren en in de kosten van het proces. Het hof heeft overwogen dat er geen reden bestaat tot vernietiging of verbetering van het vonnis der regthank, wat het bewezeue der feiten en hunne kwa ifikatie betreft, doch dat uit hoofde van de geaardheid der appellante er ter men zijn tot wijziging der opgelegde straf. Het heeft dan ook het vonnis ten aanzien der feiten en hunne kwalifikatie bevestigd, doch. met wijziging der straf op nieuw regt- doende. de appellante veroordeeld tot eene gevangenisstraf van één jaar in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten zoo in eersten aanleg ais in hooger beroep ge vallen, zoo noodig hij lijfsdwang te verhalen, met bevel tot teruggave der stukken welke als overtuiging gediend hebben. Nog heeft het hof uitspraak gedaan in het hooger be roep van den officier van justitie tegen het vonnis der arrondisseinents regthank te Goes van 20 april jl., waarbij Louis van Peenen, heelmeester te Stekene (België), be klaagd van onder de gemeenten St. Jansteen en Chnge ge neeskundige hulp te hebben verleend en geneesmiddelen aan zieken te hebben voorgeschreven en toegediend, zonder daartoe bevoegd te zijn, als niet voorkomende op tie lijst der bevoegd erkende geneeskunstoefenaren dezer provincie, werd vrijgesproken uit hoofde het feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding te weeg bragt. Het bof heeft, op nieuw regtdoende, den beklaagde schul dig verklaard aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde als niet voorkomende op de lijst der bevoegd erkende ge neeskunstoefenaren dezer provincie, en hem veroordeeld tot eene geldboete van f 25 en in de kosten, ook in hooger be roep gevallen, een en ander zoo noodig te verhalen bij lijfs dwang. Gemengde berlgten. Er wordt te Londen weder eene nieuwe onderneming aan het publiek aanbevolen. The photogenic gas company, wier doel hierin bestaat, om bet photogeen licht, dat zoowel uit gewoon gas als uit dampkringslucht kan verkregen wor den, meer algemeen te maken. Het licht levert de olgende voorileelen op 1. wanneer men dampkringslucht gebruikt, kau het in elk gebouw gemaakt worden-, het kost minder dan gewoon gas. heeft een witter en sterker licht en is ge zonder; 2. het is niet noodig om eenige veranderingen te maken in de bestaande gas-inrigtingende eerste aanleg kost minder dan die van gas; 3. het heeft geen nadeeligen invloed op verw of verguld en is niet ontplofbaar; 4. wan neer het gebruikt wordt om gewoon gaslicht te versterken, verkrijgt men door eene eenvoudige inrigting reeds spoedig eene versterking van licht van 15Ü tot 4U0 pet.; 5. in laatst genoemd geval vermindert het verbruik van gas meer dan 60 pet., terwijl de hitte en andere nadeelige gevolgen van het gasbranden in de zelfde verhouding verminderen. Mnandag morgen vroeg is bij Zutphen delaatstehand gelegd ter bevestiging van een zwarten marmeren steen aan de binnenzijde van het linkerhoofd van de spoorwegbrug over den IJssel, zoodanig geplaatst dat hij bij het overgaan der brug, zoodra deze zal gebruikt worden, dadelijk in het oog moet vallen. Die steen is nagenoeg 4 voet breed en 2 voet hoog. en draagt het volgende inschrift in vergulde let ters: „Koning Willem de derde heeft in het hart van den

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1