r es. MIDDELBURGSCHE Zaturdas 1868. COURANT. 6 Junij. D AAA B E§TE9)IA CI Burgemeester en wethouders van Veeree, a. zullen.onder nadere goedkeuring, op vrijdag 26 junij 1868. des middags ten .12 ure, in een der lokalen van het raadhuis aldaar. Openhaar aanbesteden Het bouwen van eene spuisluis m de Haven der gemee-tte en de uitdieping der voor haven. De aanbesteding zal geschieden in twee perceelende beide perceelen in massa bij enkele inschrijving, en ieder perceel afzonderlijk bij inschrij ving en opbod. Het bestek en de leekeningen zullen ter lezing en inzage liggen, bene vens exemplaren van het bestek verkrijgbaar zijn van den 17 junij af op de secretarie der gemeente. De aanwijzing in loco zal geschieden op den 22 en 21 junij aanstaande,des voormiddags van 10 tot 12 ure, terwijl nadere informatien te bekomen zijn bij den burgemeester der gemeente en den opzigter van den waterstaat, den heer J. Bourdrez te Middelburg. Burgemeester eu wethouders voornoemd, SNIJDER. De secretaris. J. P. VAN DEN HEUVEL. DOMSlJRGSCilE JAASII1RKT. Burgemeester en wethouders der gemeente Domburg brengen ter kennis: dat de Kennis of Jaarmarkt aldaar zal aanvangen op donderdag den 25 dezer maand zijnde toestemming verleend r des vrijdags naar de gaai te schieten en des zaturdng naar den ring te rijden. Domburg, den 8 junij 1803. J. J. I. SPRGNGER, burgemeester. L. P. WOUTERSEN, fung. secretaris BIAAE\LAA». Middelburg 5 junij. De meerderheid waarmede het budget van koloniën gis teren door de tweede kamer werd aangenomen is zeer aan zienlijk; 43 leden stemden er vóór. 25 er tegen. Die uitslag is zoo gunstig als men slechts verwachten kon en toont ons. evenzeer als de in de laatste dagen gevoerde beraadslaging, duidelijk aan. dat het aantal voorstanders van „dealge- meene liberale koloniale politiek" niet wij hebben voor dien naam verschooning te vragen langzamerhand toe neemt. 'tls waar, ten gunste van het budget Loudon verhie ven zich op hetlaalst van IS61. 51 stemmen, maar zoo als we meermalen reeds opmerkten, daaronder waren er begrepen van velen bij wie ingenomenheid met de persoonlijke eigen schappen van den minister grooter was dan het vertrouwen op zijne politieke inzigten. De heer Uhlenbeck daarente gen wiens begrooting in december 1S62 slechts met 37 tegen 32 stemmen door de tweede kamer werd aangenomen, werd alleen gesteund door hen die den moed hadden ten opzigte der koloniale politiek openlijk met het verleden te breken. De meening vroeger door ons uitgedrukt dat die 37 leden voor goed voor het nieuwe regeringsbeleid gewonnen waren wordt dus tot heden door de feiten niet weersproken, want met genoegeu merken wij het op uitgenomen de heer van Muiken, is geen hunner van overtuiging veranderd. Wel is hun getal met de heeren Fransen van de Putte en Anemaet, die opgehouden hebben leden der kamer te z.jn. verminderd, maar daarentegen heeft een negental nieuwe bondgenooten zich bij hen aangesloten. De houding dooi de eerste kamer aangenomen heeft dus ter naauwernood een hunner aan het wankelen gebragt. En wat nu verderde eerste kamer ook doen moge, zij zal wel eene stagnatie voor korten tijd kunnen te weeg brengen maar tot geen terug gang meer noodzaken. Meer kurieus dan werkelijk belang rijk blijft dan ook de vraag: wat zij er nu mede doen zal Het is ons aangenaam onze lezers opmerkzaam te mo gen maken op eene dezer dagen door het Zeeuwsch ge nootschap verkregene, zeer belangrijke aanwinst. Een atlas van Zeeland op zoo breeden grondslag aangelegd en zoo rijk van inhoud als men zich naauvvelijks voorstellen kan, kwam namelijk in zijn bezit. Het is ons volstrekt onmogelijk eene eenigzins voldoende beschrijving te geven van het werk dat in 12 zware portefeuilles bijkans alles bevat wat over Zee land in plaat is gebragt en dat dan ook te regt den naam draagt van „Zeelandia illustrata." Van hetgeen wij echter vernamen en zagen geven wij gaarne een kort verslag. De naam van den laatsten vasten bewoner van het tegen woordig deerlijk vervallen slotPopkensburg is aan allen die in de geschiedenis onzer provincie belang stellen genoeg bekend. En wij behoeven aan onze verbeelding geene te groote eischen te doen om de nu helaas kale wanden we der met achtbare portretten te bekleeden en ons den heer Verheye van Citters voor te stellen, gelijk deze in het laat ste deel der vorige en in het begin dezer eeuw zijne groote kennis en uitgestrekte hulpmiddelen dienstbaar maakte aan het werk waarover de nakomelingschap zich verheugen zou. Ongeveer 80 jaren geleden kwam de heer van Citters in het bezit van eenen atlas van Zeeland door zekeren Hen drik Busserus te Amsterdam aangelegd,en hoewel er in deze verzameling reeds »ele belangrijke en zeldzame stukken ge vonden werden, zoo was het toch vooral de uitbreiding en verrijking door den heer van Citters er aan gegeven die aan het werk zulk eene geheel eenige waarde verleenen zou. Want deze vergenoegde zich niet met het verzamelen van alles wat door de plaatsnijknnst ten opzigte van Zeeland was geleverd, maar li liet door hr&ftiiute teekenaars ge lijk hij zich uitdrukte in een brief, welke in de 11. woensdag gehouden vergadeving van direkteuren van het Zeeuwsch genootschap werd voorgelezen alles afbeelden wat hem voor de geschiedenis <ler provincie belangrijks voorkwam Op hoe groote onkosten hein dit ie staan kwam kan ieder zich voorstellen. Naauwkeurige afteekeningen van graf zerken, monumenten en ruines vinden wij in elke porte feuille, en onder deze verraste ons de uitvoerige al beelding der voor onze geschiedenis zoo hoogst belangrijke tapijt werken in de abdij, niet minder als die der graven en oravinnen van Zeeland mor het middelburusch raadhuis. Dat de verzameling rijk is in kaarten van de uiterste zeld zaamheid Iaat zich gissen, terwijl de platen en portretten enkelen op satijn, velen proefdrukken allen keurig ook len met geschiedkundige een waar kunstgenot verschaffen. De erfgenaam van den heer Verlieije van Citters heeft voor billijken prijs de Zeelandia illustrata aim het zeeuwsch genootschap afgestaan. Wij verheugen #r ons over dat juist deze instelling in het bezit der verzameling gekomen is, want nergens beter behoort deze schat te huis. nergens beter kan hij worden aangevuld en vergroot. Maar. ver meerderd met hetgeen het genootschap in dit opzigt bezit, wij denken aan de verzameling door den heer mr. S. de Wind nagelaten en door diens erfgename op de meest on bekrompene wijze ten ge<chenke aangeboden kan hij hier worden tot een rijke h'-on voor allen die in de geschie denis van Zeeland belangstellen. En indien ook de aankoop eene groote opoffering vereischen moge. zoo zal deze zeker gemakkelijk gemaakt worden door verhoogde belangstelling in eene inrigting die in elk gewest waar men op wetenschap pelijke ontwikkeling prijs stelt, door hulp van alle be schaafden ondersteund zou worden. Wij hopen dat het Zeeuwsch genootschap met den verkre gen schat moge woekeren en dat het meer en meer blijken moge geven van opgewekt leven, van liefde voor ons gewest en van een wetenschappelijken geest. Wij vernemen dat zich in het voormalig vijfde distrikt dezer provincie, te Wesidorpe, eenige gevallen van kinder ziekte hebben voorgedaan. In het Provinciaal blad no. 63 heeft de kommissaris des konings in «leze provincie aan burgemeesters en wethouders der verschillende gemeenten medegedeeld dat voor het dienstjaar 1863/64 op de personele belasting de zelfde op centen zullen worden geheven als volgens de mededeelitig bij Provinciaal blad no. 58 van 1862 heeft plaats gehad, met deze uitzondering echter dat ten behoeve van de gemeente Biervliet nu 4 tot 20 opcenten zullen worden geheven. In de Staatcourant van woensdag wordt in haar geheel medegedeeld de wet van den 2 met 1862, houdende regeling van het middelbaar onderwijs. Een bij het departement van koloniën ontvangen rege ringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 29 april, luidt: „Het berigt dat de koning de koncessie Poolman heeft goedgekeurd is met algemeene vreugde ontvangen. Den 20 mei vertrek ik om een gedeelte van Java te bezoeken." (Staatscourant. Jl. dingsdag werd te Amsterdam, onder voorzitterschap van den beer O. R. van Andnnga de Kempenaar, de alge meene vergadering van afgevaardigden der Maatschappij van weldadigheid gehouden. Daarin is onder anderen een voorstel van kotnmissarissen ingekomen [waarvan wij reeds in ons nommer van 2(5 mei gesproken hebben]strekkende om pogingen aan te wenden om «len ongunsiigen toestand waarin de inaatsenappij verkeert te doen ophouden. Daartoe zou vooreerst de bevolking «net 552 personen verminderd en op een cijfer van 1778 moeten gebragt worden, en daarna een kapitaal van f 25Ü.0U0 moeten opgenomen of door ver koop van een gedeelte der buiten de kolonie gelegen gron den verkregen worden, tot het houwen van zes boerderijen. Voorts zouden moeien worden aangekocht betere werktui gen en gereedschappen, rundvee paarden en mest, tot ver betering van de ligging der gronden enz.voorschotten van arbeidsloon zouden hehooren te worden gedaan en 't fabriek wezen zoo veel mogelijk ontwikkeld worden. Dit voorstel gaf tot veel gedachten wisseling aanleiding, waarna besloten is het in handen eener kommissie te stellen, die daarop bin nen twee maanden rapport zal uii brengen, waarna kointriis- sarissen weder zoo spoedig mogelijk eene algemeene verga dering zullen beleggen. De gemeenteraad cm Amsterdam heeft woensdag avond met 21 tegen 1'3 steun..u verworpen het voorstel van bur gemeester en wetliouii strekkende om eene geldleening aan te gaan van f 16 UUQ.QÜ0 nominaal kapitaal, rentende 3j percent 'sjaars. bestemd tot deelname in «Ie amsterdara- sche kanaalmaatschappij, tot aflossing der 4 percent ohli- gatiën 1855 en ter bestrijding van andere uitgaven ten be hoeve der gemeente, ïTnar wij vernemen is door de Nederlandsche credit en deposito bank te Amsterdam, in verband met haar adres van 15 mei 11.. waarbij zij verzocht, dat de gelegenheid tot alge meene deelneming of mededinging in de ten behoeve der kanaalmaatschappij uit te schrijven geldleening zal worden verzekerd, op dingsdag aan den gemeenteraad het aanbod toegezonden, om «le geheele geldleening groot f 16.000,000, over te nemen en wel onder voorwaarden, welke de voor noemde bank in hare missive verklaart, voor de stedelijke financiën veel gunstiger te zijn dan tlie in de koncept-ver ordening worden voorgesteld. Terwijl het tot stand komen van het Noordzeekanaal eene levensvraag is voor Amsterdam, die al de offers verdient, welke daarvoor weden gevraagd, zoo is liet desniettemin van groot gewigt zorg te dragen, dat niets worde verzuimd om de lasten voor de ingezetenen zoo dragelijk mogelijk te maken. Het aanbod tier Nederlandsche credit-en deposito-bank zal met belangstelling worden vernomen en door het ge meentebestuur naar waarde onderzocht. Handelsblad Wij vernemen dat honderd negen en veertig personen heden hebben ingeschreven voor een gezamenlijk bedrag van acht en vijftig en een half millioen gulden, ten behoeve der rotterdamsche bank. Men zal zich herinneren dat van tie eerste serie ad vijf millioen. welke voorloopig zal worden uitgegeven, slechts e'e'n millioen disponibel was. aangezien het overige bedrag door de primitieve oprigters was genomen. Roticour.) iSenoeniln^en uu besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den gepensi oneerden kolonel met rang van generaal-majoor J. IT. KÖoig, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2e klasse tier orde van tie Kroon van Pruissen, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. marine Op verzoek pensioen verleend, met ingang van 1 julij. aan den vice-adtniraal D. B:jl tie Vroe, adjudant ties konings in buitengewone dienst, ad f3000, onder dankbe tuiging voor zijneaan den lande bewezen diensten aan den kapitein ter zee J. C. Baak. ad f 1S00, tnet toekenning van den titulairen rang van schout bij nacht; aan tien inspek- teur van administratie C. J. Lina. ad f 1500aau den kapi tein ter zee H. F. Valentiniad f 1S00; en aan den kapitein- luitenant ter zee R. C. Sloos. ad f 1500, met toekenning van den titulairen rang van kapitein ter zee. Eervol ontheven van de betrekking van direkteur en kommandant der marine te Hellevoetsluis en van het bevel over het wachtschip altlaar, de benoemde schout bij nacht A. A. de Vries, onder dankbetuiging voor tie in die betrek kingen bewezen diensten; en beide betrekkingen met den 1 jul ij e. k. opgedragen aan den kapitein ter zee P. A. Mat- i hij sen. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van fS8ö 'sjaars, aan den kapitein van het 3e regement vesting artillerie A W.Muysken. Benoemd tot kapitein 3e klasse bij het 3e regement ves ting-artillerie (naar ouderdom van rang) de le luitenant van tien staf van het wapen M. C. F. Siinon, werkzaam bij de Koninklijke militaire akadetnie; en tot len luitenant (naar ouuerdom van rang) de 2e luitenant J. JB. van den Oudendijk Pieterse. van liet korps. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen te Schiedam c a., de heer J. R. Boeije, thans kontroleur der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen altlaaren tot ontvanger der direkte belastin gen. in- en uitgaande regten en akcijnsen te Locbetn c. a. de heer E. C. H. Phaff. thans ontvanger der direkte belas tingen en akcijnsen te Almkerk c. a. Marine en leger. ITet te Hellevoetsluis liggende stoomschip Ardjoeno zal met 1 julij a. s. in dienst gesteld worden, met bestemming naar Oost-Iudië. en het bevel over dien bodem opgedragen aan tien kapitein-luitenant ter zee E. M. C. Baak. Voorts worden met gezegden datum mede op gemeld s'oomschip geplaatstde luitenant ter zee 1ste klasse K. F. R. Antlrau, als 1 e officierde initenants ter zee 2e klasse J. II. Haakman. P. M. Cochins en R Wijinans; de officier van gezondheid 2e klasse H. L. Koning; de officier van admi nistratie 2e klasse F. Wolfson en de scheepsklerk J.W. Terlaak. Regtszaken. Heden stond voor de arrondissements regbank alhier teregt H. B. Verheijen. 53 jaren, geboren te Utrecht, wo- I nende alhier,vroeger geagreëerd klerk bij den ontvanger der

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1