mïddelburgsche c o u iMt. r 67. Donderdag 4 Junij. Editie van wociisiia» avond 8 ure. De burgemeester en wethouders van Vlissingen. Maken bekend dat de Kermis of Jaarmarkt in die gemeente dit jaar invalt op den 20 j«lij en eindigen zal den 25 julij daaraanvolgende. Ter bekotning van stand plaatsen zullen belanghebbenden zich moeten aanmelden bij de marktmeesters. Vlissingen, den 30 met-i SÖS. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. PUBLICATIE De burgemeester en wethouders van Vlissingen, doen te weten dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 21 maart 1863 is vastgesteld de volgende WIJZIGING in het besluit tot heffing van schoolgelden in de gemeente Vlissingen. De gemeenteraad van Vlissingen, In aanmerking nemende, dat alinea b van art. I van het besluit tot heffing van schoolgelden voor de lagere scholen binnen de gemeente Vlissingen, vastgesteld den 29 novem ber 1858, goedgekeurd bij koninklijk hesluit van den 5 maart 1859, no. 62, in de toepassing moeijelijkheid ondervindt. Wenscheude zooveel mogelijk het schoolgaan ook van minvermogenden te bevorderen. B e s1 uit: de in het le lid van letter b art. 1 van dat besluit voorko mende bepaling van „10 cent per week" te vernietigen en daarvoor te bepalen 6 cent. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 21 maart 1863. De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris. P. FORBES WELS. Behoort bij het koninklijk besluit van den 1 mei 1863, no. 45. Mij bekend, De minister van binnentandsche zaken, (get.) THORBECKE. Accordeert met het origineel, De secretaris-generaal bij het ministerie van hiunenland- scbe zaken, (tfefO J- SCIIRÖDER. Voor eensluidend afschrift, zoo veel het geëxtraheerde aangaat, De secretaris-generaal, (get.) J.SCHRÖDER. Voor extract conform, De griffier der staten van Zeeland, (get.) S. VAN DER SWALME. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 28 mei 1863. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg 3 junij* In het nommer onzer courant van IS december des vori- gen jaars bespraken wij met een enkel woord het antwoord door den minister van binnenlandsche zaken gegeven op een tot hem gerigte vraag naar zijne inzigten betrekkelijk de afdamming van het Sloe. Wij zeiden tevens's ministers antwoord nader te zullen beschouwen zoodra de redevoe ring waarin het voorkwam, in het Bijblad zou zijn opge nomen. Nu wij echter eerst in het gisteren verschenen vel van het Bijblad die redevoering aantreffen, geeft zij ons geen aan leiding het bedoelde onderwerp op dit oogenblik ander maal ter sprake te brengen. Met blijkt ons toch dat wij in december den hoofdinhoud van 's minsters woorden heb ben weder gegeven. Zij bevatten niet veel meer dan eene uitdrukkelijke verklaring dat met spoed zal worden beslo ten daar waar eene beslissing noodzakelijk is. Watnnde noodzakelijkeid in deze betreft, gelooven wij dat iedereen daarvan overtuigd is, maar van den spoed is intusschen weinig gebleken. Met vertragen der beslissing heeft thans welligt tot oorzaak het verlangen van den heer Thorbecke om persoonlijk de plaatselijke gesteldheid te komen opne men en zich ophet terrein zelf te doen voorlichten. Is dithel geval dan zal ongetwijfeld de beslissing nog ruim een paar maanden uitblijven, maar wij kunnen dan ook zeker zijn dat zij met volkomen kennis van zaken zal genomen wor den. De minister Thorbecke toch houdt cr van met eigen oogen te zien, zich niet te vergenoegen inet rapporten die hem worden voorgelegd, maar ook elders inlichtingen te verkrijgen en de personen uit te kiezen die hij meehtdat hém deze het best verschaffen kunnen. Wij hebben dus meer dan eene reden om op dit oogenblik eene beslissing omtrent het Sloe stilzwijgend af te wachten. De nieuw benoemde substituut-griffier bij het provinciaal geregtshof in Zeeland mr. A.'W. Hartman heeft gisteren den hij de wet voorgeschreven eed afgelegd. Heden had in eene zeer korte opeubare teregtzitting van het hof de installatie plaats. De prokureur-generaal mr. M. Verbrugge wenscht, na herinnering aan de redenen van het tegenwoordig zamen zijn, den benoemdegeluk met zijne bevorderingen de hem geschonkene gelegenhed om zich verder te bekwamen in den eigenaardigen werkkring van griffier bij het hof. Door zich te onderscheiden in naauwkeurigheid, naauwgezetheid er. werkzaamheid zal de benoemde, volgens spreker, niet alleen zich de achtingen het vertrouwen maar ook de gene genheid verwerven van hen met wie hij in betrekking komt, en daarenboven een waardig opvolger van zijn voorganger zijn. Hij wenscht hem eerie voortdurende genoegelijke waarneming zijner betrekking toe en beveelt hem, onder verzekering zijner persoonlijke welwillendheid, tevens in de welwillendheid van het hof aan. Naar aanleiding van het vervolgens genomen rekwisitoir, waarvan het hof akte verleent, geschiedt door den griffier voorlezing van het koninklijk besluit van benoeming en der akte van eedsaflegging. Daarna neemt de voorzitter mr. C. W. E. Vaillant het woord. Hij zegt niet le willen uitweiden over hetgeen aan het koninklijk besluit tot benoeming is voorafgegaan „manet alta mente repostum; hij wil alleen met weinige woorden den benoemde geluk vvenschen met de genoten on derscheiding. Hij geeft hem dc verzekering dat hij met wel willendheid ontvangen wordt, cn vertrouwt dat hij den gunstigen naam, reeds elders verworven, door ijveren werk zaamheid ook hier zal handhaven. Daar in dit kollegie hooge prijs gesteld wordt op zamen werking en kollegiale vriendschap, drukt de voorzitter de hoop uit dat ook de nieuw benoemde daarmede zal instemmen en verklaart hem daarna geïnstalleerd. De geïnstalleerde bedankt den voorzitter voor de ge sproken woorden, onder verzekering dat hij de hem toege zegde welwillendheid op hoogen prijs stelt. Hij zegt te beseffen welke zware verpligtingen er thans op hem rusten en verzekerd te zijn dat er dikwijls moeijelijkheden voor hem zullen ontstaan. Hij vertrouwt echter dat het hof zijne pogingen zal ondersteunen en beveelt zich daartoe bij allen aan. - In het bijzonder rigt hij het woord tot den griffier jhr. mr. W. C. de Jonge en hij vertrouwt dat deze zijne zwakke pogingen schragen zal. Hij brengt hem dank voor de onder- dervondene welwillende ontvangst en beveelt zich verder bij hem aan. Hierna sluit de voorzitter de zitting. Gisteren middag is met goed gevolg van de marinewerf te Vlissingen te water gelaten Zr. Ms. schroefstoomschip Aart van Nes. De Staatscourant van gisteren deelt weder verschillende benoemingen mede van plaatselijke kommissiën voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor 1813 enz. Daaronder komen in deze provincie nog voor: Hulst. P. P. T. Pierssens, burg., voorl. voorz., II. J. van den Berghe, L. J. Blemel, P. Burm, C. P. Buyzc, J. E. Callenfels, J. J. Ciaassen. mr. F. van Deinse. A. van Hecke, A. G. van Hombacb, L. J. Janssens, J, C. Kegelaer, A. D. Kluijskens, K. d„- Lozanne, Pli. J. Maertens, mr. P. v. d. Meer Mohr, F. van Met-vennée, G. J. Oosterhondt, C. C. P. Pterssens, J. Rottier, P. Schenkenberg van Mierop, A. J. Steenput, F. H. Stubbe', A. E. Susijn, J. J Verwilghen, J. van Vessem, J. F. Voet, dr. E. Vogelvanger, L. J. F. van Waesberghe. Oostburg. F. L. Benteyn, burg., voorl. voorz., J. F. van Aert, A. Bax, J- F. Bonte, C. van Boven, H. J. van Braam beek, A. J. Bronswijk, B. de Die, A J. Fokker, Iz. le Grand, mr. F. J. Hennequin, Iz van IToute, J. Karelse, P. Kotvis, H. B. Maal Henry, L. Mabesoone, M. L. Mazure, J. W. le Nobel, Jobs. Nortier, J. O. Risseeuw, Jozs. Ris- see uw Pz,, mr. J. E. Risseeuw, B. J. Koegiers, R. Scheel e, L. TheriMz., M. Theiï, Iz. Versluys, G. Wisse. Tholen en Oud-Vossemeer. C J. rleVultler van Noor den. burg., voorl. voorz., W. Boogaard, J. M. Boom, A. van den Burgts. J. J. Byban, jhr. F. C. de Casembroot. jhr. J. L. de Casembroot, J. L. Chnstiaanse, H. Cornelisse. M. C. van Elsacker. B. G. Friderichs, A. Geluk jAz.. J. Geluk JMz., II. van Gorsel, A. de Graaf Gz., M. van Keulen, li. Mol, rar. C. J. Pické, D. Prince, H. van den Stel, A. Ver meulen, H.Vermeulen, I. Vermeulen, mr. F. A. Wagtho, A. de Wilde Cz. Sluis. J. H. Hennequin, burg., voorl. voorz.. J. Bekaar, J. B. Bekaar, J. II. van Dale, mr. W. F. van Deinse, H. E. J. Heytnans, J. C. Hennequin, J. M. Hennequin, P. F. Hen nequin, W. P. V. Hennequin, I. F. Hennequin, T. J. Jan sen, Maertens, A. Noest, J. Noest, II. J. Parker Ver boom. P. A. Pieterse, F. van de Plassche, A. dePriester, P. Renier, Jac. le Koy, C. Schout Velthuys, J. F. Stern, J. L. Stern. Op de punten van beschrijving voorde algemeene ver gadering der Maatschappij tot nut van 't algemeen, d:e den II augustus aanstaande zal plaats hebben, komt o. a. voor: beraadslaging over liet wensciielijke van zich tot de regering te wenden, in 't belang van de afschaffing der doodstraf; van pogingen aan te wenden ter bevordering van de zedelijke belangen van den dienstbaren stand; van te hep roeven een patronaat over de armen te vestigen of door degelijke mid delen hun toestand te verbeterenen over het belang dat de maatschappij dient te stellen in de zaak der volksver maken. Bij gelegenheid van het pinksterfeest, naar russische tijd rekening, is zondag in de kapel van li. M. de koningin moeder eene plegtige dienst gehouden, diedoor den gene raal Mansouroff, minister van Z. M. den keizer aller russen, te 'sHage.de leden van het gezantschap en de russische onderdanen, die zich in de residentie bevinden, werd bij gewoond. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk be sluit van den 20 april jl., houdende bepalingen omtrent het opnemen der sterkte van gedistilleerd enz. met verschil lende bijlagen. Hcutoeminsem en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan rar. D. M. M. d'Hangest baron d'Yvoy van Mydrecht, Zr. Ms. kamerheer, dienstdoende bij Li. M. de koningin-moeder, tot het aanne men van het kommandeurskruis 2e klasse der Hertogelijk- Saksen-Ernestische huisorde, hem door Z. H. den hertog van Saksen Altenburg geschonken. leger. Benoemd tot len luitenant bij het 5e regement dragonders (naar ouderdom \an vang) de 2e luitenant jhr. J. A. de Jong van Beek en Donk, van het korps. belastingen enz. Benoemd tot kontroleur-komman- deur der ambulante recherche te water in de tweede afdee- ling, de lieer J. Houwing, thans hoofd visiteur te Rotterdam en lijdelijk met voormelde betrekking belast. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1 523. wegensou- denlom en diensttijd, aan den heer P. Vermftat, ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te St. Maartensdijk. konsulatbn. Erkend als konsul van Italië voor Curasao en onderhoorigheden de heer Abraham Cohen Ilenriquez, en benoemd tot r.ederlandsch konsul voor de Sandwich eilanden de heer F. Bauning, te Honolulu. Kerk- en schoolnicuws. Tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Koudekerke is beroepen de heer J. E. Steenbakker Moriiijon Loysen, te Bodegraven. LI. zaturdag werd alhier de 17e algemeene vergadering gehouden van de Gewestelijke vereeniging Zeeland van het Ned. onderwijzers genootschap. Behalve de vertegenwoordigers der verschillende dis- trikts-vereenigingen en nog eenige leden, waren daarbij met het uitvoerend bestuur ook tegenwoordig de provin ciale inspekteur, de schoolopziener van dit distrikt en twee leden der plaatselijke schoolkoinruissie van Middelburg. De vergadering werd geopend met eene toespraak door den voorzitter, den onderwijzer W. Auer, onder wiens lei ding de vastgestelde werkzaamheden vervolgens plaats had den. Daarna trad de heer II. J. Bastmeijer, hoofdonderwij zer te Zierikzee, op en hield eene allezius gepaste redevoe ring, ten onderwerp hebbendede ondervinding is de beste leermeesteres. Het verslag door den sekretaris van vvege bet gewestelijk bestuur des genootschaps uitgebragt, gaf ruime stof van tevredenheid, zoo over den bloeijenden toestand der gewes telijke vereeniging als over de ijverige werkzaamheid der distrikts-vereenigingen en hare afdeelingen. Op de prijsstof in het schoonschrijven, ten verleden jare door het gewestelijk bestuur voor de hulponderwijzers uit geschreven, waren acht stellen schriften ingekomen, waar van, op grond der beoordeeling, aan het stel geteekend H. den eersten prijs, en aan dat, aangewezen door het woord Middelburg, den tweeden prijs was toegekend. Bij de ope ning der naambriefjes bleek dat van het eerste stel schrijver was de hulponderwijzer J. Buis te Axel en van het tweede de hulponderwijzer K. Fret te Vlissingen. Tot afgevaardigde voor de gewestelijke vereeniging bij de algemeene vergadering van het genootschap, dit jaar te Amersfoort te houden, werd benoemd de heer J. Reijers te Yzendijke. Tot de voorgestelde werkzaamheden behoorde ook het spreken over de scb rij fleer wij ze van de heeren Gebroeders Callewaert. Veel werd voor en tegen deze schrijfmethode aangevoerd, en men kwam tot het besluit, dat eerst later, wanneer door ondervinding nog meer resultaten zullen

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1