MÏDDELRURGSCHE COURANT. n 1863. IV" 61. Donderdag 21 Mei. <5^AXi;xs,;i^N ■O'l'SKin Editie van woensJa^' avond 8 ure. Middelburg SO mei. Ten gevolge van de mededeelingen door den minister van buitenlandsche zaken heden in de tweede kamer der staten generaal gegeven, nnar aanleiiling van de bekende interpel latie van den heer Groen van Prinsterer, is door den heer Groen eene motie voorgesteld waarbij de kamer zou verkla ren dat onze regering bij het zenden der nota aan Rusland er niet op gelet heeft dat zij daardoor afweek van bet steeds door Nederland gehandhaafde beginsel van onzij digheid. De regering verklaarde uit het oogpunt van huma niteit te hebben gehandeld en niet te zijn afgeweken van het beginsel om onzijdig te blijven. De beraadslagingen zijn ver daagd tot dat de nota zal gedrukt zijn. In de zitting van de provinciale staten van heden zijn de beraadslagingen over de. algemeene strekking van het ont werp van wijzigingen van het reglement van administratie der polders in Zeeland afgeloopen en die over de aange vangen. Een door den heer Verhagen voorgesteld amendement, strekkende om den konsiderans van het ontwerp zoodanig te wijzigen dat de artikelen S tot en met II van het thans vige rende polderreglement (de bepalingen omtrent de middelen tot onderhoud) zouden van kracht blijven, is verworpen. Daarentegen is een ander amendement van het zelfde lid aangenomen om art. 57bis van het zelfde reglement op te nemen onder dein den konsiderans genoemde en liet alzoo te doen vervallen. Dit artikel geeft aan gedeputeerde staten, ook buiten tussehenkomst der algemeene vergadering van ingelanden, de bevoegdheid tot voordragt van ontslag aan den koning van den dijkgraaf, de gezworens en den ontvan ger-griffier. wanneer het blijken uiogt dat deze zich aan pligt- verzuim schuldig maken. De konsiderans van het voorstel van gedeputeerde staten is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Voorts is §1 aangenomen met de volgende wijzigingen ten gevolge van een amendement van den heer Verhagen, zijn de Bastiaan de Lange en Calandspolders bij het 4de dis- trikt gevoegd op voorstel van den heer de Smidt is besloten de distrikten Oostburg en Sluis te vereenigen; terwijl de aan vang van deze naar aanleiding van een amendement van den heer Vader thans aldus luidtEr zullen in de provincie Zeeland 9 „polder-arrondissementen" zijn. Het tweede gewijzigd voorstel van gedeputeerde staten, om de 2—6 te doen vervallen, is niet 29 stemmen tegen I aan genomen. De zitting is verdaagd tot morgen ten 10 ure. Het verslag der zitting van maandag vindt men in dit nom- raer onder het opschrift Provinciale staten. In eene gisteren gehoudene vergadering van het departement Middelburg der nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid, is benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering, welke in julij e. k. te Rotterdam zal gehouden worden, de heer J. W. de Raad, sekretaris van het departe ment, en tot plaatsvervangers de heeren A. H. G. Fokker en jhr. A. W. Teding van Berkhout. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn bevracht 25 schepen, waaronder 4 voor Middelburg, zijnde Zeelandia, gezagv. W. Blaakhert; Burgemeester van Middelburg, gezagv. K. Hoek Mana, gezagv. E. N. F. van Wulven, en Susanna Elisabeth, gezagv. C. Ouwehand, en één voor Zierikzee zijnde Schelde, gezagv. A. L. Hoffman. Uit het voormalig 4e distrikt dezer provincie schrijft men ons „Naar ik verneem zijn de kommissiën uit verschillende ge meenten en andere besturen, welke dezer dagen bij de minis ters van financiën en binnenlandsche zaken ten gehoore zijn toegelaten, hoogst tevreden van hunne reis teruggekeerd. Zij hebben namelijk van beide ministers de verzekering ontvan gen, dat de van vele zijden aangeheven bezwaren tegen een verkoop in ée'n perceel en in onbedijkten toestand der Zwin- gronden, even als de belangen van den daarbij in zoo naauw verband staanden kommunikatievveg vanNieuwvlietnaarSluis, waarin de belangen van zes gemeenten betrokken zijn, door lninne exc. nader in gezette overweging zullen genomen worden. ijNog kan ik u met zekerheid berigten, dat de minister van binnenlandsche zaken voornemens is bij zijne aanstaande komst naar de provincie Zeeland, ook deze streken te be zoeken." In de zitting der staten van Noord-Bra ban tl van gisteren de heer air. J. B. Hengst tot lid van de eerste kamer der taten generaal gekozen met 30 van de 56 uitgebragte stein- nen. kommissiën tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 enz. Z. K. H. de prins van Oranje wordt op het einde dezer maand of in de eerste dagen van junij in de residentie terug verwacht. Vrijdag middag heeft Z. K. H. de prins van Oranje bij <len prins en prinses van Wallis te Londen het middagmaal ge bruikt. Onder de genoodigden bevonden zich ook de neder landsche gezant baron Bentinck, baron van Pallandt, de kolonel van den Bosch, de belgische gezant v. d. Weijer en echtgenoot, de hertog van Cambridge en andereu. Te 's Hage zijn gearriveerd en aan het hotel Paulez afge stapt, de baron de Bruck, sekretaris van legatie van Z. M. den keizer van Oostenrijk bij het hof van België, en de heer A. Kinder de Camaracq. resident in Nederlandsch Oost-Iiulië. Men verneemt dat Z. M. de koning, een blijk willende ge ven van zijne bijzondere ingenomenheid met de teekenten toonstelling in de maatschappij Arti etamicitifc te Amsterdam- eenige dagen na Zs. Ms. vertrek uit de hoofdstad last heeft, gegeven tot het aankoopen van de navolgende teekeningen no. 3 van den katalogus, A. Allcbé; no. 16, J. W. Bililers: no. 35, Hein J. Burgers; no. 97 en 255, Jobs. Hilverdink; no. 110, D. F. Jamin; no. 11 1Henns. F. C. ten Kateno. 119, J. H. Mari ten Kate; no. 129, Ch. Leickertno. 176, A. S. van Praag; no. 191, C. Springer; no. 222, P. G. Vertin. II. M de koningin kocht bij haar bezoek ook de teekening no. 193, C. Springer. De sedert vier jaren te Rotterdam gevestigde Nederlandsche zendings-vereeniging herdacht jl. donderdag haar jaarfeest met het houden eener openbare vergadering in de Groote kerk, welke door vele belangstellenden werd hijgewoond. Na het zingen van een tweetal verzen uit psalm 67. hield de heer J. P. Nonhebel. predikant te Middelburg, eene rede, naar aanleiding van Mattheus XXVIII 18—20. Na het zingen van een lied. had de ordening plaats van iRTfontiëlingen A Dijkstra en C. J. Ctisell. bestemd voor het westelijk gedeelte van Java. De heer W. Lagcrwey, voorzitter der vereeniging, rigtte vervolgens een opwekkend woord tot de heide zende lingen, die deze toespraak beantwoordden. De bijeenkomst werd met dankzegging en gebed door den heer Nonhebel be sloten. De kollektc bedroeg bij deze gelegenheid f 414,29. Bij den raad der gemeente Amsterdam is een adres ingeko men van de nederlandsche krediet- en depositobank, omtrent de openbaar gemaakte koncept-verordening tot het aangaan eener geldleening, groot f 16,000,000, ten laste der stad Am sterdam. De bank verzoekt in dat adres dat het den gemeen teraad van Amsterdam moge behage om. indien tot het aan gaan der leening wordt besloten, de koncept-verordering in dien zin te wijzigen, dat de gelegenheid tot algemeene deel neming of mededinging uitdrukkelijk verzekerd wordt. In de Staatscourant van gisteren worden weder verschil- ende benoemingen medegedeeld van leden voor plaatselijke Het houwen van de pijlers in de rivier te Zntplien gaat thans geheel naar wensch. Met den 1 dezer was men reeds 2£ voet boven den gewonen waterspiegel gevorderd, terwijl de tweede in zoo verre is afgewerkt, dat men de tweede rij blaauwe stee- nen op de betonlaag heeft gelegd. Zonder onvoorziene om standigheden zal alzoo deze belangrijke arbeid tegen ultimo junij kunnen volbragt zijn. Benoeminsen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den luitenant ter zee le klasse jhr. H. O. Wichers, tot liet aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van officier der orde van Nichan Iftihar, hein geschonken door zijne, hoogheid den bey van Tunis. leger. Benoemd tot direkteur van het garnizoens-hospi- taal te 's Gravenhage, de le luitenant-kwartiermeester M. A. Visser, van den stafder infanterie; tot len luitenant-kwartier meester bij het 2e regement vesting-artillerie (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant-kwartiermeester J. W. Smeets, van het korps; tot 2en luitenant-kwartiermeester hij het le regement infanterie, de sergeant J. Gruys, van het 3e rege ment infanterie. In aktieve dienst hersteld bij het 2e regement vesting-artil lerie, de kapitein der artillerie P. C. Swaving, die bij besluit van den 16 mei 1861, op de daartoe door hem gedane aan vrage, op non-aktiviteit is gesteld. belastingen enz. Benoemd, met intrekking van het ko ninklijk besluit van 27 februarij jl. tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen voor het openstaande ontvangkan toor te Dievers c. a., de heer F. C. G. von Molman, in de zelfde betrekking te Meden c. a. posterijen. Benoemd tot direkteur van het postkantoor te Loenen. de heer B. J. Her weijer, thans kommies der poste rijen van de 2e klasse; tot kommies der posterijen 2e klasse, de heer C. baron de Vos van Steenwijk. thans kommies 3e klasse; tot kommies 3e klasse, de heer F. C. Pastor, thans surnumerair bij het zelfde vak van administratie. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Mar- garethapolder (Zeeland) de heer W. de Klerk. Rcfk- ei» scïiooinïeuws. In ons vorig nommer deelden wij mede dat de heer G. D. Kruyf te Koudekerke, bij zijne afscheidsrede tot tekst had ge kozen Hand. XX 23a, dit moet zijn 32a. IScgtszakeii. Maandag avond is naar het huis van burgerlijkeen mili taire verzekering alhier overgebragt IT. B. Verheijen, gea- greëerd klerk ten kantore van den ontvanger der in- en uitgaande regten en akcijnsen alhier. Naar wij vernemen is hij verdacht van zich een belangrijke som gelds, welke hem in zijne betrekking was toevertrouwd, te hebben toegeëigend, daar door hein herhaaldelijk ontvangsten zouden zijn gedaan welke onverantwoord zijn gebleven. De arrondissements regtbank vergaderd in raadka mer, heeft den S dezer een bevel tot gevangenneming uitge- vaardigt tegen W. C. Oost Lievense vroeger bode bij de hulpbank alhier, zich thans vermoedelijk te Antwerpen ophoudende. Wij vernemen dat hij in evengeinelde betrek king handelingen zou gepleegd hebben welke tot deze vervol ging aanleiding geven. Volgens het policieblad verzoekt de justitie opsporing, aanhouding en overbrenging. Op heden is bij de arrondissements regtbank alhier de zaak van het bestuur der domeinen tegen de erven van den generaal van Damrne aangebragt. strekkende tot ontruiming (ioor die erven van de gronden, in 1805 aan dien generaal door Napoleon I in pacht gegeven en welke pacht, volgens twee arresten van den hoogen raad reeds met den 23 septem ber 1857 was geëindigd voor zoover die gronden zijn gelegen in de Aavdenburgscliehaven- en Diomedepolders en in het nog onbedijkte gedeelte van den zeearm het Zwin. Op de gedane dagvaarding is slechts ééne dier erven in reg ten verschenen, ten gevolge waarvan de prokureur Pieter Rekker, als prokureur van voornoemd domeinbestuur heeft verzocht, dat de regtbank mogt verleenen verstek tegende niet-verschenen gedaagden, met aanhouding der zaak ten op- zigte der verschenen gedaagde, ten einde, na vernieuwde dag vaarding der eerstgenoemden. overeenkomstig art. 7'J van het wetboek van burgerlijke regtsvordering tusschen aide partijen bij een en het zelfde vonnis worde uitspraak gedaan. Dienovereenkomstig heeft de regtbank, in overeenstem ming met het openbaar ministerie, beslist. In onsnotnmer van 9 dezer meldden wij dat de prokureur J. M. Brieve ter rolle der arrondissements-regtbank alhier, namens mejufvrouw Céctly Strasburger, luchtzeizigster te Parijs, eisch had gedaan ten laste van den burgemeester der gemeente Sint Kruis, kosten, schaden en intressen bij de eischeres geleden door de vernieling haver luchtballon „Le zephyr," ten gevolge van de nalatigheid en de onregtmatige daad van den gedaagde, op te maken bij staat, met veroor- deeling tevens in de kosten van het proces. Heden heeft de prokureur P. Rekker voor den gedaagde ter rolle der regtbank konklusie van antwoord genomen en gekonkludeerd dat het der regtbank moge behagen de eische res, overeenkomstig de verpligting aan vreemde eischers op gelegd tot het stellen van borgtogt, zekerheid te doen stellen voor de betaling van kosten, schaden en intressen, tot welke zij zou kunnen veroordeeld worden, en zulks tot een bedrag van f 1500. De prokureur Brieve verklaarde de eischeresse tot borgtogt bereiddoch alleen tot zoodanig bedrag als de regtbank in billijkheid zou vertneenen te behooren, daar f 1500 te hoog moet gerekend worden. Nadat de prokureur van den gedaagde had verklaard te persisteren bij zijne genomen konklusie, heeft de regtbank gedelibereerd en vervolgens bevolen dat de eischeresse vóór den 15 junij e. k. zekerheid zal moeten stellen voor de betaling der kosten, schaden en interessen waartoe zij zou kunnen ver oordeeld worden tot een bedrag van f 400. Gemengde beiiglen. Zaturdag werd in de fabriek der nederlandsche maatschap pij van spoorweginaterieël te Utrecht een feest gevierd. Er werden namelijk de eerste wagens afgeleverd, dte geheel door hollandsche werklieden zijn vervaardigd het waren de eerste voortbrengselen der fabriek uit de vele otider handen zijnde soorten, waarbij wel (nag worden opgemerkt, dat alles ook in de onderdeden op de fabt iek is bewerkt. liet voorloopig ge tal van ruim 100 werklieden bestaat alleen uit hollanders. De maatschappij wil het bewijs leveren, hoezeer hollandsche hoofden en handen in staat zijn met alle vreemdelingen, ook in fabrieks-nijverheid, te wedijveren. Te Groningen is weder een gulden ontvangen met de beeldtenis tan koning Willem II en het jaartal 1S 47, welke bij onderzoek van het muntkollegie gebleken is te bestaan uit zink, koper. lood. tin en zilver, en te zijn vervaardigd naar een echt guldenstuk. Dit geldstuk is derhalve valsch ver klaard. Sedert eenige dagen is bij de jury te Berlijn een mon sterproces aanhangig tegen zekere vrouw Mader, restauratie houdster. Deze vrouw heeft reeds vroeger tien jaren tucht-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1