oesters uitdien put in Duitsehland steeds het meest gezocht waren. Later heeft die zelfde man zich beklaagd over de slechte oesters van den heer van Imschoot en zijne verwonde ring betuigd dat er zich niemand opdeed die genegen was om den put in goeden staat te brengen en daarmede zijn voor deel te doen. Het bevreemdt den heer Uyttenhooven dat de inforraatiën van den heer Pot zoo zeer met de zijne verschillen; de tijd zal echter leeren wie gelijk heeft. Hij meent evenwel de waarheidsliefde te mogen betwijfelen van den handelaar te Wezel, want ware die lof van den oesterput te Vlissingen niet overdreven, dan zou die man wel alle pogingen hebben aan gewend om zelf of door een agent in het bezit van dien put te komen. Het spreekwoord, dat ieder de bruid hebben wil wan neer zij aan den man is, is ook hier van toepassing, want het valt toch te betwijfelen of, zoo eens tot eene openbare verpachting werd overgegaan, er zich werkelijk pachters zou den aanmelden. De heer van Uije Pieterse betoogt nog, dat het onregtvaar- dig is den oesterput onderhandsch te verpachten,en dit te doen aaneen vreemdeling, terwijl een ingezeten zich reeds als open haar pachter heeft aangemeld. Niet dat hij hiermede bedoelt dat men vreemdelingen in het algemeen moet achterstellen, maar men mag hun niet de voorkeur boven ingezetenen geven. Hij dringt nogmaals op eene openbare verpachting aan. Nadat de voorzitter heeft te kennen geget en dat hij het ge voelen van den heer van Uije Pieterse zoudeelen, zoo er sprake van eene openbare verpachting zijn kon. hetgeen echter thans niet het geval is, en de heer Schmidt heeft herinnerd dat het advies der kommissie geene vrijwillige daad maar het gevolg is van het ingekomen voorstel, worden de beraadslagingen gesloten. Het voorstel der kommissie wordt daarop in omvraag gebragt, waarbij de heeren Winkelman, Schmidt, Wels. Uyt tenhooven, van der Hijden, Callenfels en Ruysch zich vóór en <le overige zeven tegenwoordige leden zich daar tegen verkla ren. Daar de stemmen alzoo staken is de beslissing tot de vol gende vergadering aangehouden. Achtereenvolgens zijn goedgekeurd a. het overgelegd proces-verhaal van verhuring van twee derde gedeelten van de oude vischmarkt. voor eene som van f9S; b. het proces-verbaal van aanbesteding van den bouw eener steenkolenloods bij de gasfabriek, zijnde de minste inschrij ver de heer A. Wdlemse, te Oost-Souburg, voor eene som van f4052,16; c. een verzoek van dedirektie der teekenschool tot beschik king over de onvoorziene uitgaven op hunne begrooting over 186-2; d. het bij de leden rondgezonden voorstel tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeentcbegrooting voor 186-2 e. een verzoek der kommissie over de gasfabriek om magti- ging tot uitbetaling der kosten van aanleg der gasleiding in de Groote kerk en in de kaserne. Daar die kosten voor de kaserne ten laste der gemeente komen, vraagt de heer Hector bij dit laatste punt of het wel wenschelijk is dien aanleg te doen en of de gemeente daar door niet meer nadeel lijden zal dan de levering van de gas voordeel oplevert. -- De voorzitter antwoordt dat de kom missie, die de voordragt doet, de zaak wel zal hebben overwo gen. Daarna is de zitting gesloten. Gemeenteraad van ïlerikzee. Avondzitting van 15 mei. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren Ochtman en van der Grijp wegens ongesteldheid, van der Lek de Clercq en Keller, die later binnentreedt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van gedeputeerde staten begeleidende het goedgekeurd kohier der hondenbelasting voor 1863 en eene berigtende de ontvangst van het afschrift van het raadsbesluit tot wijziging van het reglement van poli- cie voor de haven. Beide missives zijn voor kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel een verzoekschrift van A. Verdoorn, om als tweede beurtschipper tusschen Zierikzee en Middelburg te worden aangesteld. De burgemeester geeft te kennen dat art. 1 van het reglement van dit bsurtveer één schipper bepaalt, zoo dat het bestuur van Middelburg zou moeten geraadpleegd worden indien de raad genegen ware, o n aan het verzoek te voldoen. Het bestuur van Middelburg heeft echter vroeger in een schrijven aan burgemeester en wethouders van Zienkzee verklaard dat het een tweede beurtschipper onnoodig acht. Hij stelt mitsdien namens burgemeester en wethouders voor oin te worden gemagtigd aan het bestuur van Middelburg kennis te geven.dat dezerzijds voor alsnog geen termen aanwe zig zijn om opliet vroeger besluit van slechts één beurtschipper aan te stellen, terug te komen. Dien overeenkomstig wordt besloten, met bepaling dat, alvorens op het adres te beschik ken, het besluit van Middelburg te dier zake zal worden afge wacht. In handen der heeren Fokker, Goemans en Moloch Hou wer worden gesteld de rekeningen van het roorasch katholiek armbestuur, van kommissarissen van den straatweg naar Brouwershaven en van het hannoniegezelschap Kunst en eer over 1862, en een verzoek van het laatstgenoemde om ver hooging der toelage. Voorts in handen van de heeren Fok ker, Landsknegt en van der Vliet de gewijzigde begrooting over 1802 en de begrooting voor 1863 van het burgerweeshuis. De voorzitter deelt namens burgemeester en wethouders mede dat zekere jufvrouw voor eigen rekening eene school voor nuttige handwerken voor meisjes wil oprigten indien zij door de gemeente wordt gesubsidiëerd. Hij stelt voor aan die onderwijzeres, zijnde mej. J. P. Phaff, tot dat doel eene subsidie van f 50 voor e'én jaar, bij wijze van proef, uit de ge meentekas te verstrekken, onder bepaling, dat het schoollo kaal en het getal der toe te laten kinderen ter beoordeeling zij van en het schoolgeld worde geregeld in overleg met burge meester en wethouders, en dat de schooluren in dier voege worden ingerigt dat de leerlingen barer school ook de andere scholen van openbaar lager onderwijs kunnen bezoeken. Al dus is besloten. In behandeling komt een voorstel van burgemeester en wet houders tot het verstrekken van een aandeel in de gelden noodig tot het maken en onderhouden van eenige kunstwe gen in den polder Schouwen,volgens daarvan opgemaakt plan, hetwelk door den voorzitter wordt toegelicht. De heeren de Crane en van Dongen zijn van meening dat het bedrag van het aandeel dezer gemeente te hoog is en niet in verhouding staat tot dat der andere gemeenten. De voorzitter, benevens de heeren Fokker en de de Jonge, wederleggen die bewering, waarna overeenkomstig het voor stel van burgemeester en wethouders wordt besloten. Wei nige oogenbhkken vóór het nemen van dit besluit komt de heer Keiler ter vergadering. De voorzitter deelt namens burgemeester en wethouders mede dat de kommissie voor de gasfabriek en straatverlich ting eene vermindering van den prijs van het gas heeft voor gedragen en wel 2 cent per kuh. el, te rekenen van 1 julij e. k. en mitseien den prijs op 16 cent per kub. el te brengen. Hij stelt namens burgemeester en wethouders voor daartoe te be sluiten omdat het gebruik van petroleum toeneemt, op grond waarvan reeds elders de prijs van het gas is verminderd, en ook omdat die vermindering zonder bezwaar kan plaats heb ben als men op de gunstige financiële uitkomsten van het afgeloopen jaar let. Aldus is besloten, zoo dat art. 8 der voorwaarden voor het gebruik van gas door partikuliereu dienovereenkomstig wordt gewijzigd. De heer de Crane had vóór het nemen van dit besluit zijn wensch te kennen ge geven, dat de prijs nog meer werd verminderd. De heer de Jonge rapporteert namens de kommissie ad hoe omtrent de gewijzigde begrooting van het burgerlijk armbe stuur over 1862, met advies tot goedkeuring. Dienovereen komstig is besloten en wordt liet subsidie met f 1209,96 ver hoogd, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Voorts wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijvingen op de gemeentebegrooting van 1S62, als een gevolg van genoemd besluit, waarop de goedkeuring van gedeputeerde staten zal worden gevraagd. Namens de kommissie ad hoe brengt de beer Goemans ver slag uit op het voorstel der plaatselijke schoolkommissie tot wijziging van art. 10 van het plaatselijk regiement op het openbaar lager onderwijs, strekkende tot niet goedkeuring van de wijziging door de schoolkommissie voorgesteld, maai den wensch bevattende dat de leeftijd der toelating op 5 jaar en 9 maanden bepaald worde. De heer Fokker stelt voor. het voorstel van de schoolkom missie dus te wijzigen dat in plaats van de woorden „vijf en een halfjaar", worde gelezen„vijfjaar en negen maanden". Noch het voorstel der kommissie ad hoe, noch het voorstel van den heer Fokker, noch dat der plaatselijke schoolkom missie wordt aangenomen, zoo dat art. 1(J geene wijziging ondergaat. Tot leden der kommissie voor de zaken der schutterij wor den benoemd de heeren Goemans en Landsknegt en tot plaatsvervangers de heeren van der Vliet en de Crane. Uiteen door de distrikts-kommissie voorgedragen dubbel tal, bestaande uit de heeren C. J.Kijn en R. Koole, wordt als lid der kommissie voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van degewapende dienst benoemd deheerC. J.Kijn, en zulks ter vervanging van den heer J.P.van Borrendara, die op zijn verzoek eervol is ontslagen. Hierop gaat de zitting in eene met gesloten deuren over. Na de heropening komt in behandeling een adres van C. Chivat, houdende kennisgeving dat hij bij burgemeester en weihouders, wegens zijn hoogen ouderdom, eervol ontslag als gemeentebode heeft aangevraagd en verzoek om, wegens het geringe bedrag (ongeveer f 133 'sjaars) dat hij als pensioen zal genieten, eene toelage uit de gemeentekas te ontvangen. Namens burgemeester en wethouders ondersteunt de voor zitter dit verzoek, op grond vau den hoogen oudenlom en den langdurigen diensttijd van den adressant. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad aan den adressant voor den tijd van één jaar eene toelage uit de gemeentekas toe te kennen van f 150 boven zijn pensioen, ingaande op den dag van zijn ontslag. Naar aanleiding van een voorstel van burgemeester en wet houders wordt besloten deze te magtigeu tot verkoop van water uit den regenbak van het raadhuis en den prijs te bepa len zoodanig als zij zullen geraden oordeelen. De heer van Dongen merkt op, dat die regenbak niet ten dienste van den koncierge behoort te zijn indien hij daaraan geene be hoefte heeft. De voorzitter geeft de verzekering dat hierop zal worden gelet. Hierna wordt de vergadering gesloten. lUUMLAXP. Algemeen overzigt. Ondanks alle verzekeringen der engelsche regering dat de zwarigheden, welke voor de aanneming der grieksche kroon door prins Wilhelm van Denemarken bestonden, weldra uit den weg zouden geruimd zijn, is de kwestie nog niet opgelost. De deputatie welke zich steeds te Küppenhage bevindt wordt zeer ongeduldig over de besluiteloosheid van de deensche dynastie en men verzekert dat een termijn zal worden gesteld, binnen welken het antwoord moet gegeven zijn. Intusschen schijnen er te Athene tooneelen voor te vallen, waaruit blijkt dat de treurigste anarchie in de grie.ksche hoofdstad troont, eu de troepen straffeloos allerlei ongfeVegelilhedeti en gruwe len bedrijven, waarvan de burgerij het slagtoffer is. Volgens berigten uit Koustantinopël is ook Turkije toege treden tot het voorstel der fransche regering om van zijne adhesie te doen blijken bij het russische hof ten opzigie der diplomatieke stappen, welke ten gunste van Polen door de drie mogendheden gedaan zijn. Wat de verdere handelingen van deze mogendheden zelve zullen zijn,ligt nog geheel in het duister. Het gerucht dat eeu der mogendheden aan Rusland het voorstel wilde doen om gedurende een jaar een wapen stilstand te sluiten met de opstandelingen waardoor der halve Rusland aan de polen de hoedanigheid van oorlogvoe rende partij zoude toekennen is thans als vrij ongerijmd weder op den achtergrond getreden. De fransche verkiezin gen zullen waarschijnlijk thans meer de aandacht van Napo- leon bezig houden dan het heil van Polen, zoo dat men vóór den afloop van gene, weinige doortastende maatregelen kan verwachten. Het pruissisch huis van afgevaardigden heeft eer. besluit genomen in het belangrijk incident door ons uitvoerig mede gedeeld. Met 295 stemmen tegen 20 is het rapport der kom missie aangenomen, terwijl aan de ministers, volgens art. 40 der konstitutie, een formeel verzoek is gerigt om «le zittingen bij te wonen. Het rapport der kommissie luidt aldus „Het huis van afgevaardigden verklaart: 1. dat de voorzit ter, krachtens het regt, hetwelk hij alleen bezit om de diskus- sieu te leiden en de orde te handhaven (art. 78 der konstitutie en II van het reglement), de bevoegdheid heeft om eiken spreker en ook den vertegenwoordiger der regering in de rede te vallen 2. dat het konsütutioneel regt der ministersom ten allen tijde te worden gehoord door dergelijk in de rede vallen niet geschonden wordt; 3. dat het in tegendeel aanmatiging is der ministers om hunne tegenwoordigheid ter zitting afhankelijk te stellen van willekeurige en tnet schending der konstitutie gestelde voorwaarden; 4. dat het huis derhalve geene aanleiding vindt om zich op het standpunt te plaatsen in den brief van het ministerie op 11 der loopende maand aangenomen." Mededeehngen uit New-York van 5 en 6 mei bevatten het berigt van eene reeks van ontmoetingen tusschen de gefede- reerden en gekonfedereerden onder de generaals Hooker en Lee. De overwinning was daarbij nu eens aan deze zijde, dan weder aan gene; men verwachtte weldra een beslissenden veldslag. 9Ic'.iko. Wij kennen thans de rapporten van den generaal Forey omtrent de belegering van Puebla. Daaruit blijkt dat de strijd aller moorddadigst is geweest en de mexikanen zich heldhaftig .hebben verdedigd. Daar de regeringsberigten de meerderheid der mexikaansche natie steeds voorsielden als gunstig gezind voor de fransche interventie, moest het ieder vrij duidelijk wezen dat dergelijke schitterende verdediging inet deze be wering in strijd was. Men heeft deze omstandigliedeid dan ook trachten voor te stellen als ware zij toe le schrijven aan het groot aantal spaansche en engelsche soldaten, die uit het leger dei' Spanjaarden en engelschen aldaar vroeger gedeser teerd waren, alsmede aan de veleamerikaansche manschappen waaruit de bez.-tting van Puebla bestaat. Het zal echter wel geen betoog behoeven dat hun aantal niet zoo groot kan zijn om als de oorzaak te kunnen beschouwd worden der held haftige verdediging van de mexikaansche vesting. Naar onze meening blijven steeds de gebeurtenissen in Mexiko de bewe ring van een engelsch parlementslid bevestigen. Hij toch ver- laarde dat zekerlijk het gebied van Juarez door bloedige burgertwisten van een werd gescheurd, maar dat niets voor den president der republiek geschikter kon geacht worden om zijn oppergezag te handhaven dan eene gewapende inter- veutie van een of meer europesche mogendheden. Dan zou den alle partijtwisten vergeten worden en was het te voor spellen dat de echt amerikaansche-moxikaansche natie, wars van alle vreemde inmenging der europeanen, zich als een en kel man om den standaard van Juarez zoude scharen om het vaderlaud tot allen prijs tegen de vreemde indringers te ver dedigen. Men ziet dat deze profetische stem in het engelsch parle ment waarheid heeft gesproken. Engeland en Spanje hebben zich nog bij tijds uit uegevaarlijke expeditie teruggetrokken Frankrijk alleen oogst luttel eer ten koste van stroomen bloeds bij de puinhoopen van Puebla. Volgens La inessager franco-americain waren de fransche troepen op 0 april tot oj> Plaza de Armas, midden in de stad doorgedrongeu, doch op den volgendeu dag na een bloedig gevecht door de mexikatieu teruggeslagen tot bij Cholula. liet dagblad National guard van Mataiuoras stelt deze nederlaag der fransche troepen op 27 april eu voegt er bij dat de vijand ingeruimen tijd met zijne belegeringswerken niet zal kunnen voortgaan. Bijzondere mededeelingcn stellen het verlies der fransehen hij die gelegenheid op GD stukken ge schut en 8000 man. Ofselioon dit berigt eener nederlaag ver van geloofwaardig schijnt, is het echter niet geheel ongerijmd, daar men onder stellen kan dat, zoo de vesting door den generaal Forey ware ingenomen, het berigt daarvan reedsin Frankrijk zou zijn aan- gebragt. Frankrijk. De verkiezingsstrijd in Frankrijk brengt telken dage hel derder aan het licht dat het eerste vereischte der regering, welke men steeds voorstelt als door de volkskeuze tot stand gebragt en noodwendig vertrouwen moet blij ven stellen in dat volk waaraan zij haar ontstaan verschuldigd is, uit het oog wordt verloren. Zelfs neemt het fransch goevernemeut den schijn niet meer aan gelijk vroeger van dat vertrouwen te bezitten en de slagen zijner ijzeren hand vallen loodzwaar op alle oppositie neder, zonder dat het de moeite neemt om de Üuweelen handschoen aan te trekken. Die ijzeren hand heeft thans zelfs het dagblad van den heer de Laguéronnière niet gespaard en La FraoeeThévait aan het hoofd barer kolommen eene eerste waarsahitfy'ing. Als reden hiervoor wordt opge geven dat dit dij^jïad „den schijn aannemende van de ge heime gedachte ifev-xegering te kenneu, zich dagelijks en met name in het hierboven bedoeld artikel (en pligc heeft gesteld hare politiek ten opzigte der verkiezingen geheel verkeerd voor te stellen en daaraan eene andere beteekenis te geven, zoo dat de publieke opinie opeen dwaalspoor wordt gebragt." Het dagblad La France laat deze waarschuwing van de volgende regelen vergezeld gaau, waardoor het zich welligt

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3