MIDDELBÜRGSCHE ANT. r 60. Dingsdag 1863. 19 Mei. Editie van maanda» avond 8 ure. Middelburg 18 mei. Bij de tweede kamer is thans ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting. waarbij o.a. f206,000, over vier jaren te verdeelen. worden aangeyraagd tot verbetering der uitwatering in het 4de distrikt van Zeeland. De uitvoerige beschouwing over dezeaangelegenheid, welke in de memorie van toelichting tot genoemd wetsontwerp voor komt, deelen wij in een volgend nommer mede. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen en liggen voor belanghebbenden ter inzage: 1. een ver slag van den handel en scheepvaart van Koningsberg over 1862; 2. overzigt van den handel en scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, over de maand en de twee maanden, ge ëindigd 28 februarij jl.3. overzigt van den handel te Bremen over 1862; 4. verslag van den handel, de nijverheid en de scheepvaart van Elburg, gedurende 1862. De zon-eklips welke gisteren avond heeft plaats gehad is wegens het regenachtige weder alhier niet, of althans weinig, zigtbaar geweest. Heden middag is van de marinewerf te Vlissingen met het beste gevolg te water gelaten Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse Den Briel. Een onzer korresponden ten in bet 4de distrikt dezer pro vincie schijft ons „Ter openbaarmaking meen ik u te moeten berigten dat in de afgeloopen week weder groote vertraging in de aankomst van de brievenpost tusschea Middelburg en dit distrikt heeft plaats gehad. „LI. woensdag kwam de post ruim 4 uur en de overige dagen der week 1 a 2 uur over den gewonen tijd. „De oorzaak kan niet gelegen zijn in het slechte weder, waarop anders de schuld wordt geschoven. Het is dus te wenschen dat de reden der vertraging worde onderzocht, op dat, zoo hier willekeur mogt hebben plaats gehad, er af doende maatregelen zouden kunnen genomen worden ter voorkoming dat deze zich tot nadeel der bevolking telkens herhalen." Uit Zuid-Beveland schrijft men ons „Door den regen van de laatste dagen, hoewel spaarzaam ge vallen, zijn de veldvruchten merkelijk verfrischt; inzonder heid zijn de jeugdig geplante meedekiemen, die op vele plaat sen een treurig aanzien kregen, er door opgeknapt. „Het koolzaad dat gedurende eenige weken zoo heerlijk onze velden tooide, is nagenoeg uitgebloeid. Het meestal koele weder is bet bloeijen zeer bevorderlijk geweest. De vrucht- zetting laat zich dan ook voortreffelijk aanzien. De tarwe en rogge staan mede uitmuntend, zoo ook de paardenboonen, erwten, gerst, haver en vlas. Vele vruchten en graslanden toonen echter het verlangen naar meer regen." Het koloniaal batig slot over het jaar 1862, berekend op f23,871,480, is thans gebleken te bedragen f27.674,000. De geheele opbrengst der middelen in het loopende jaar zal, vol gens dezer dagen bij het departement van financiën opge maakte becijfering vermoedelijk tot f 102,589,708 stijgen, terwijl de raming de som van f 98.925,118 aanwees. Men verneemt dat Z. M. de kon: naar het Loo begeven zal. ing zich a. s. donderdag Het traktaat tot afkoop van den Scheldetol bevat de vol gende artikelen Art. 1. Z. M. de koning der Nederlanden doet voor altijd afstand, tegen eene betaling van eene som van zeventien mil- lioen, een honderd een en veertig duizend, zes honderd veertig nederlandsche guldens, van het regt dat geheven wordt op de vaart op de Schelde en hare mondingen krachtens 3 van art. 9 van het traktaat van 19 april 1839. Art. 2. Deze som zal aan het nederlandsche goevernement door het belgische betaald worden te Antwerpen ofte Amster dam. naar de keuze van laatstgenoemd goevernement, en de frank berekend tegen 17] ned. cent, te weten Een derde onmiddellijk na de uitwisseling der ratifikatiën, en de twee overige dei den in drie gelijke termijnen, die ver vallen zullen den eersten mei 1800 vier en zestig, den eersten mei 1800 vijf en zestig en den eersten mei 1800 zes en zestig. Aan het belgische goevernement is de vrijheid voorbehou den de opgenoemde termijnen vroeger af te betalen. Art. 3. Van den dag dat het eerste derde zal zijn betaald, zal het goevernement der Nederlanden ophouden den tol te heffen. De niet dadelijk betaalde sommen zullen eene rente dragen van vier ten honderd, ten voordeele van de nederlandsche schatkist. Art. 4. Partijen zijn overeengekomen dat de kapitalisatie van den tol geenerlei inbreuk zal maken op de verpligtingen die, voor beide staten, voortvloeijen uit de thans bestaande fraktaten voor zoo veel de Schelde betreft. Art. 5. De thans op de Schelde geheven wordende loods gelden worden verminderd met 20 pet. voor de zeilschepen. 25 schepen die gesleept worden. 30 stoomschepen. Voorts blijft overeengekomen dat de loodsgelden op de Schelde nimmer tot hooger bedrag zullen kunnen worden ge heven dan de loodsgelden die aan de monden van de Maas geheven worden. Art. 6. Het tegenwoordig traktaat zal bekrachtigd worden en de bekrachtigingen zullen te 's Gravenhage uitgewisseld worden binnen den termijn van vier maauden of zoo mogelijk vroeger. Z. M. de koning heeft het ontwerp der akte van oprigting van de naamlooze vennootschap Nederlandsche krediet-en deposito-bank te Arasterdam goedgekeurd. Den 12 mei heeft te Haarlem de kommissie voor de oprig ting van een gedenkteeken voor 1813 beraadslaagd over eene herhaalde uitnoodiging tot het verkiezen van een afgevaar digde voor de'-hoofdkommissie. Met eenparigheid van stem men is besloten, dat aan die uitnoodiging niet kan worden voldaan, vermits de hoofdkommissie niet heeft erlangd de uitbreiding, met welke de natie kan gerekend worden gelijk matig in dezelve te zijn vertegenwoordigd, en bij haar ant woord deswege tevens te verklaren dat zij. vertrouwende op de goede gezindheid van Z. K. H. den prins voorzitter, meent te mogen verwachten dat aan het regtmatig verlangen van zoo velen in den lande, even als aan het hare, op de een of andere wijze zal worden voldaan, met bijvoeging dat zij. doordrongen van eerbied voor Z. K. H., zich alsdan met den raeesten ijver en bereidwilligheid tot bevordering van de be reiking van het groote doel bij de hoofdkommissie zal aan sluiten. Haarlcourt.) Morgen zullen de provinciale staten van Noord-Brabant bui- gewoon vergaderen tot benoeming van een afgevaardigde ter eerste kamer, in plaats van den heer den Dries te Oudenbosch, die om gezondheidsredenen zijn ontslag heeft genomen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw monsignor Vecchiotti, die als pauselijke internuntius bij het nederlandsche hof zal worden vervangen; en tot ridder dier orde de abt Baldassari, tot dus verre sekretaris bij de missie van het hof van Rome alhier de heeren P.L. Rijke en J. E. Goudsmit, hoogleeraren te Lei den; C.W. Opzooraer, hoogleeraar te Utrecht; en A van Daa- len, lid van gedeputeerde staten van Gelderland. Vergunning verleend tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder 3e klasse der orde van Iftihar aan den heer J. J. Jansen, kommies bij de administratie voor de zaken der roomsch-katholieke eeredienst, hem door Z. H. den bey van Tunis geschonken. ministeriële departementen. Benoemd totadjunkt- kommies bij het departement van binnenlandsche zaken de heer W. L. Gerritsen. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. A. Penning, uit zijne betrekking van ontvan ger der direkte belastingen, in- en uitgaande regtenen akcijn- sen te Aalten, behoudens aanspraak op pensioen. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f1000 'sjaars, aan den officier van administratie Ie klasse C. Verbrug; en tot een bedrag van f 1050'sjaars aan den kapitein W. L. Swaan, magazijnmeester 2e klasse te Breda, met toekenning van den rang van majoor. Benoemd bij den staf van het wapen der artillerie tot kapi tein en magazijnmeester der artillerie 2e klasse te Breda, de kapitein jhr. W. G. Wttewaal van Stoetwegen, van het 2e regement vesting-artillerie. Kerk- en schooinieuws. De heer G. D. Kruyf, beroepen predikant naar de her vormde gemeente te Oudewater, nain gisteren van zijne ge meente te Koudekerke afscheid. Hij had tot tekst gekozen Handelingen XX 23a. De heer J. Craandijk, predikant bij de doopsgezinde ge meente te Rotterdam, heeft voor de beroeping naar Haarlem bedankt. De Wekker bevat den staat van den uitslag van het voorjaars-examen 1863 in de verschillende provinciën. Daar uit blijkt dat voor de vakken van het lager onderwijs als hoofdonderwijzers zijn geëxamineerd 155 toegelaten 72 en afgewezen 83; hoofdonderwijzeressen geëxara. 37, toegel. 25, afgew. 12; huisonderwijzers: geëxam. 4, toegel. 4; huison derwijzeressen geëxam. 8, toegel. 2, afgew. 6 hulponderwij zersgeëxara. 325, toegel. 1S8, afgew. 137; hulponderwijze ressen: geëxam. 120, toegel. 92. afgew. 28; voor het meer uitgebreid onderwijs, volgens art. 1in het fransch geëxara. 119 onderwijzers, waarvan 48 toegel. en 71 afgew.; onderwij- zeressen: geëxam. 102, toegel. 71. afgew. 31in het eugelsch: onderwijzers: geëxara. 48 toegel. 20, afgew. 28; onderwijze ressen geëxam. 66, toegel. 48, afgew. 18; in hethoogduitsch: onderwijzers: geëxam. 48, toegel. 27. afgew. 18; onderwijze ressen: geëxara. 44, toegel. 32, afgew. 12; iu de wiskunde: onderwijzers geëxain. 74, waarvan 39 toegel. en 35 afgew.; leekenen, geëxam. 33, toegel. 26, afgew. 7landbouwkunde: 1 geëxam. en toegel.; gymnastie: geëxam. 22, toegel. 21, af gew. 1handwerken: 175 onderwijzeressen geëxam., waar van 158 toegel. en 17 afgew. Voor het voortgezet onderwijs, volgens art. 72, in het fransch geëxam. en toegel. 2 onder wijzers; onderwijzeressen: 3 geëxara., 2 toegel. en 1 afgew.; in het engeisch: geëxam. en toegel, 3 onderwijzers en 1 onderwijzeres; in het IToogduitsch geëxam. en toegel. 1 on derwijzer; in de wiskunde geëxam. en toegel. 3 onderwijzers, eu in de natuurkunde geëxara. 6 onderwijzers, waarvan 4 toe gelaten en 2 afgew, In het geheel zijn dus geëxamineerd 1397 personen, waarvan 894 toegelaten en 503 afgewezen. Marine en leger. Vrijdag namiddag ten 3 ure is te Vlissingen binnenge komen Zr. Ms. korvet 2e klasse Pallas, koramandant de kapi tein-luitenant ter zee J. Gogh, komende van Batavia. liet schip is den volgenden dag in het dok gehaald. De etat-major bestaat uitkoramandant de kapitein-luite nant ter zee J. van Gogh; le officieren de luitenants ter zee 2e klasse J. A. Greve, L. J. E. Hajenius, K. A. Siakraan Bosse, J. P. Mercier, en R. IT. Jarman officier van gezond heid 2e klasse L. J. de Kanter; officier van gezondheid 3e klasse J. J. Dekkers; officier van administratie 2eklasse B. L. van Daalen Wetters, en adjunkt-administrateur L. G. Sas. Door het departement van oorlog is bepaald, dat van elk der regementen infanterie nog een drietal korporaals bij het oost-indisch leger onder genot der vastgestelde gratifikatie van f 125 zullen kunnen overgeplaatst worden. KoIoHiiën. Ook de engelsche overland mail uit Oost-In die is thans aan gekomen. De tijdingen die zij medebrengt zijn slechts van 3 dagen later dan die welke zijn aangebragt door de fransche mail, die bij hare aankomst de engelsche 8 dagen vooruit was. Belangrijk nieuws is er weder niet aangebragt. Regtszak e». Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden, in eene zitting voor korrektionele appèlzaken, uitspraak gedaan in het hooger beroep zoo van den officier van justitie als van J. G. de Koster, kommies der centrale direktie van Walcheren, wonende te Ritthem, van het vonnis der arrondissements regtbank alhier van 13 maart ji. Het hof heeft het vonnis bevestigd voor wat de vrijspraak van diefstal in dienstbaarheid betreften het vonnis te niet ge daan waarbij de nu geintimeerde werd veroordeeld wegens eenvoudigen diefstal,en opnieuw regtdoende hem vrijgespro ken; de kosten te dragen door den staat. Gemengde berigten. Op last der koningin van Engeland werd jl. woensdag in het paleis van St. James in naam van hare majesteit door den prins van Wallis een levëe gehouden, dat zeer schitterend was en ook door den prins van Oranje werd bijgewoond. Donderdag avond werd aan een agent van politie te 's Hage door eene vrouw op de straat gezegd, dat weinige oogenblikken vroeger een zestienjarige jongendoor middel van een stokje met een haak of spijker er aan, uit de brievenbus op de Heerengracht brieven ontvreemd had. De agent begaf zich onmiddellijk naar de aangewezen woning van den jongen, en vond hem de gestolen brieven lezende, terwijl hij de adressen had weggeworpen. De agent nam hem mede naar het bureau van policie, alwaar de knaap, die dan ook naar het huis van arrest is overgebragt, zijne misdaad bekende. Men onderstelt, dat meer deugnieten van den zelfden leeftijd in deze zaak betrokken zijn, en het zelfde misdrijf reeds meermalen door hen gepleegd is. Er is te Londen eene maatschappij opgerigt, om het vloeken te doen straffen volgens eene nog niet ingetrokken wet van de regering van George II. Bij die wet wordteen werk man met 1 sh. en een gentleman met 2 sh. beboet. Een inwo ner van Buck, zekere Scott, is wegens twintig vloeken tot 40 sh. veroordeeld. Hij is in hooger beroep gekomen, omdat hij twintigmaal den zelfden vloek heeft herhaald en dus slechts tot 2 sh. kon zijn veroordeeld. Ook beweert hij, dat men hem voor iederen vloek eene afzonderlijke procedure had moeten aandoen. Voor de policie-regtbank van Marylebone stond don derdag te regt de schout- bij-nacht William Sheppard, wegens weigering om eene rijtuigvracht van 10 sh. te voldoen; de eisch regtmatig bevonden zijnde, werd hij tot betaling dier som en daarenboven 5 sh. kosten veroordeeld de 15 sh. (na genoeg f9) niet kunnende leveren, werd hij met den gevan geniswagen voor zeven dagen naar het verbeterhuis gebragt. In New-Orleans vroeg iemand in een hotel aan een ne ger, waarom hij geen dienst nam: „Heeft massa ooit twee honden om een been zien vechten?" vroeg Scipio Africanus „Ja waarom dat?" „Dan zult gij opgemerkt hebben dat he

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1