n Morelos hadden bijgedragen hadden 32 manschappen aange- sneuvelden en gekwetsten, daaronder begrepen twee majoors en rier andere officieren. Het le bataljon van Guanajuato, een half bataljon van Zacatecos en een ander half bataljon van die zelfde divisie van Guanajuato, welke strijdkrachten den aan val heldhaftig doorstonden, hebben 50 man aan dooden en gekwetsten verloren. „Het verlies aan manschappen der divisie onder bevel van den generaal Negrete, welke de verdediging van het fort aan de linkerzijde persoonlijk ondersteund heeft, is mij nog onbe kend, even als het verlies onzer artillerie, welke zich schitte rend en heldhaftig heeft gedragen. Die van de forten Corinen, Morelos, St. Xavier en Santa-Arita heeft aan den strijd deel genomen, alsmede vijf batterijen der artillerie van Vera-Cruz, Zacatecos en Mexiko. welke buiten de muren hebben gea geerd. Het was onnoodig om de reserve te gebruiken onder bevel van de generaals Berriozabad, L. Love en Alatorre, noch een groot gedeelte der troepen onder den genetaal Negrete, welke allen strijdvaardig waren." Wij kennen na 28 maart nog twee mededeelingen omtrent Puebla van mexikaansche zijde. De eene is een berigt in het officieel orgaan van Mexiko, de andere is eene depeehe van den generaal Comonfort. .,nv Wij laten beide hier volgen: „liet fort St. Xavier, waarop de aanvallen der fransche troe pen meermalen werden afgeslagen, is eindelijk door hen be zet geworden. Dit is echter geen voordeel voor den vijand, want daar het fort geheel onverdedigbaar meer was en bijna in puin lag had de generaal Ortega met zijne gewone voor- zigtigheid en zijn militair beleid dit door de artillerie en strijd krachten doen verlaten, met uitzondering van drie honderd man, terwijl achter het fort St. Xavier wederom eene nieuwe versterking was opgeworpen. „In overeenstemming met het aangenomen verdedigings plan wordt nu het fort St. Xavier, terwijl het in handen der franschen is, door een hevig kruisvuur bestookt, zoo dat het leger, hetwelk ons land komt binnendringen, zich toch aldaar niet al kunnen staande houden. Daar, even als elders, heb ben onze soldaten wonderen van dapperheid verrigf" Het tweede bovenbedoelde stuk luidt aldus: „Moyotzingo, 31 maart, middernacht. „Het hevig vuur in de rigting van het fort St. Xavier heeft eensklaps opgehouden. Het schijnt, hoewel ikinij kan bedrie gen, dat men zich het bezit van dit fort niet meer betwist. Tot op dit oogenblik heb ik geen enkel berigt van den generaal Ortega, hetgeen mij eenigzins ongerust maakt. „comonfort." Pr uls sen. De generaal von Hoon. Ik verzoek u mij niet in de rede te vallen De voorzitter, de bel ter hand nemende. Ik wil eene op merking maken en ik ontneem den minister van oorlog het woord. De generaal von Roon. Duidt mij niet ten kwade dat ik, die het woord heb, voortga met mijne redevoering. (De pre sident belt.) Ik heb het woord en bezit dat olgens de kon- stitutievoor mij bestaan geen bel, geer.e bepalingen, geen in de rede vallen.. (De voorzitter beltmen roept: tot de orde!) De voorzitter. Als ik het noodig oordeel om den minis ter van oorlog het woord te ontnemen, dan moet hij zwijgen, (stemmen ter regterzijde: Welzoo! ter linkerzijdeBravo!) daarom maak jk gebruik van de bel, en als de minister niet gevolg wil geven aan mijn verzoek dan verlang ik dat men mij dadelijk mijn hoed brenge. De heer von Roon. Ik heb er volstrekt niets tegen dat de voorzitter zich zijn hoed laat brengen, (stemmen ter linker zijde: zwijg!) maar ik geloof de opmerking temogen ma ken.... (Heftige beweging in de zaal; allerlei kreten ter linkerzijde.) Mijne heeren, 350 stemmen kunnen meer leven maken dan ée'ne. Ik beroep mij op mijn konstitutioneel regt. De konstitutie geeft mij bet regt van spreken en niemand heeft het regt mij in de rede te vallen.De voorzitter schorst nu de vergadering onder een oorverdoovend leven en rumoer. Men herinnert zich dat de missive van het ministerie aan het huis, welke wij in ons vorig nommer bespraken, naar de huishoudelijke kommissie isgezonden teneinde rapport wierd opgemaakt. In dit rapport nu stelt de kommissie voor om aan dit ministerieel schrijven geen gevolg te geven. Een vooraf aan den heer von Bismarck gerigt verzoek om deze kommissie- vergadering bij te wonen, was door dezen afgeslagen. BETALL\G VAJtf COUPONS. De coupons der certifikaten van russische fondsen, adminis tratie van Vloten de Gijzelaar, verschenen 1 januarij 1863, worden betaald de coupons der certifikaten 6 pet. in assigna- tiën metf 14-,96 en dito 6 pet. in zilver metf 26,18; en die der certifikaten van liet algemeen kantoor van administratie onder direktie van Stadnitski van Heukelom de coupons der certifikaten G pet. in assignatiën met f 15,03 en dito 6 pet. in zilver met f 26,32. ZEETIJDINGEN. gronden, die publiek zullen worden verkocht, en waarvan de j opbrengst uitsluitend ten behoeve der overige kalamiteuse polders van het distrikt zullen worden aangewend." In eene andere afdeeling acht men bij de verzwaarde voor waarde om kalamiteus verklaard te worden, de voortdurende betaling gedurende 10 jaren van het kalamiteus geschot min der noodzakelijk daarentegen vermeent zij dat het vvensche- lijk is hier de bepaling op te nemen datgeen polder aanspraak heeft op vrij-verklanng dan na minstens 10 jaren kalamiteus te zijn geweest. Volgens de zelfde afdeeling behoort de „vrijstelling" even als de„kalamiteus-verklaring" door provinciale staten te ge schieden. Bij 39 meende eene afdeeling dat het beter is deze veror dening in werking te brengen zes maanden na de koninklijke goedkeuring, dan met 1 oktober a. s. zoo als is voorgesteld. Eene andere afdeeling daarentegen wenscht deze wijzigingen met 1 januarij 1861 te doen in werking treden. In eene afdeeling is door twee leden bij 40 de wensch geuit om alle polders gelijk te behandelen en de voorgestelde uitzondering voor de polders Walcheren en Schouwen te doen vervallen. Bij 42 wenscht eene afdeeling het beheer der werken van de kalamiteuse polders op den bestaanden voet te doen voort duren tot I mei 1865. Eene andere afdeeling verlangt dat de duur van dat beheer met één jaar worde verlengd, in le gaan bij de in werking treding dezer verordening. BUITENLAND. Algemeen overzigt. Met uitzondering van een paar vrij onbeteekenende berig- ten hebben wij heden geen buitenlandsch staatkundig nieuws mede te deelen. De poolsche kwestie blijft neg even ver van hare oplossing en prins Gortschakoff zal met de meeste bereidvaardigheid ook de noias der staten van den tweeden rang beantwoorden, welke tot adhesie der diplo matieke stappen van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk aan de russische regering zijn of zullen worden gerigt. Het schijnt dat van de duitsche staten Wurtemberg, Hanover, Saksen- Weimar. Oldenburg, Nassau, Hessen en Baden het voorbeeld van Pruissen hebben gevolgd om elke toetreding tot de drie mogendheden te weigeren. Voert prins Gortschakoff, gelijk wij meermalen zagen, op uitstekende wijze de pen, hij schijnt zich ook in de mogelijkheid te willen stellen om deze voor het zwaard te kunnen verruilen. Eenedepecbe uit Hamburg van eergisteren spreekt van eene keizerlijke ukase, waarbij de met verlof afwezig zijnde officieren onmiddellijk naar hunne regimenten worden teruggeroepen, terwijl verder geen verlof doorderegementskommandanten zal mogen verleend worden. Het houden van een kongres om de poolsche kwestie op te lossen wordt ten gevolge van het tegenstreven door Engeland en Oostenrijk min waarschijnlijk. Beide mogendheden zijn bevreesd voor de uitgestrekte vraagstukken, welke bij derge lijke gelegenheid tersjjrake zouden kunnen komen. Is de uitslag der verkiezingen voor bet fransch wetgevend ligchaam voor niemand twijfelachtig ten gevolge van de pres sie door de regering daarop uitgeoefend, nog te minder is zij zulks wegens de weifelingen verdeeldheid der liberale kiezers. De kandidaten der liberale partij zeive zijn insgelijks uiterst voorzigtig en weinig doortastend, zoo dat zij tegen de rege ringskandidaten bijna overal het onderspit zullen delven. Volgens bet Journal des débats heeft de heer Thiers, na lang beraad, de kandidaturen aangenomen voor Valenciennes, Aix en in het tweede kiesdistrikt van Parijs. Dat er geruchten zouden worden verspreid volgens welke Puebla eindelijk is ingenomen was na de laatste berigten uit Vera Cruz wel te verwachten, en met ophef worden deze door sommige dagbladen medegedeeld. De mexikaansche pakket boot Louisiana is echter eergisteren te St. Nazaire aangeko men zonder het berigt eener inneming der vesting. De laatste mededeelingen niet dit vaartuigaangebragt liepen tot 17 april. Toen waren nog slechts twee forten in banden der fransche troepen. Wij zullen nu weldra in den franschen Moniteur eenige sterk gekleurde beschrijvingen vinden van de helden daden der belegeraars. Mexiko. Als vervolg der mededeelingen uit de brieven van den ge neraal Ortega, in ons vorig nommer opgenomen, ontleenen wij hier het volgende rapport des bevelhebbers van Puebla aan Le conrrier des Etats-unis. „28 maart. „Heden ten Ij uur des morgens heeft de vijand uit de meest nabij zijn de liniën op het fort St. Xavier of Iturbide stormen derhand een aanval gedaan en dit fort in het front en de flanken op krachtige en heftige wijze aangevallen, terwijl zijne kolonnes den onmiddellijken grondslag der verdedigings werken, waarop die aanval gedaan werd, bereikten. Men moet daarbij in aanmerking nemen dat de borstweringen van bet bastion grootendeels door het vijandelijk vuur vernield waren. „De vij and liep storm onder een scherp artillerievuur, daar alle zijne opgeworpene batterijen tegen dit fort en dat van Morelos, alwaar de kolonel Auza het bevel voerde gerigt waren. „Ten half drie uur waren de vijandelijke kolonnes geheel teruggeslagen, waarbij zij slechts hun heil vonden in de duis ternis en de nabijheid hunner loopgraven, welke op behen dige wijze en met buitengewone moeite waren aangelegd. Weldra werd ook her vijandelijk kanonvuur door onze artil lerie tot zwijgen gebragt. „Men hoorde in de nabijheid van genoemd fort het o-ekerm der vijandelijke gekwetsten, maar ik had bevel gegeven'daarop geen acht te slaan voor het aanbreken van den dageraad, om dat de vijandelijke werken zich slechts op een afstand van vijftig of tachtig ellen bevonden.De 3e. 4e en 5e bataljons van Zacatecos, welke vooral tot de verdediging van het fort St. Xavier aan de linkerzijde onzer strijdlinie en tot die van Aan het verslag der laatste stormachtige vergadering van het huis der afgevaardigden te Berlijn, welke wij reeds in ons vorig nommer bespraken, ontleenen wij het volgende. Men weet dat de debatten de militaire organisatie betroffen, terwijl de vergadering door haren vice-president, den heer Bockuin-Dolff's werd gepresideerd. Alvorens de heer von Sybel de redevoering hield, welke tot den politieken storm aanleiding gaf, hadden de heeren Becker en Hoverbeck het woord gevoerd, waarbij de laatste betoogde dat, wanneer de bewering des ministers van oorlog, als zou de natie niet met het huis overeenstemmen en eene volledige reorganisatie willen, juist was, men slechts tot het konstitutioueeï middel de toeylugt had te nemen en het huis te ontbinden. De heer von SybelMijnheer de minister van oorlog heeft gevraagd wat het huis dan wilde terwijl het zulke hooge eischen stelde. Mijn antwoord daarop is dat het huis een wet- telijken grondslag wenscht te zien aangenomen. Het wil het einde van allen willekeur en het herstel van de naleving der wet. (Teekenen van goedkeuring.) Het huis heeft sedert het laatst verloopen jaar veel geleerd en vooral de redevoe ringen des ministers van oorlog zijn zeer leerzaam geweest. Gedurende de laatste zitting heb ik een compromis aange raden ten einde een konstitutioneel konflikt te vermijden. Op dit cogenblik weet ik niet of wij elkander niet moeten geluk wenschen dat dit compromis niet tot stand is gekomen. Eene goede militaire organisatie kan slechts op eene juiste en gezonde politieke basis gegrondvest zijn. Het goeverne- meut stelt er echter eene voor welke als plant aan andere luchtstreek eigen in ons vaderland geene wortels kan schie ten. Nooit heeft eenig koning van Pruissen er tot nog toe aan gedacht o;n het leger te organiseren gelijk men dit thans wil, noch Frederik de groote, noch Frederik Wilhelm III en zijne groote staatslieden. Meermalen heb'ien daarentegen unzf" koningen regementen ontbonden omdat dergelijke maatregel wegens den flnanciëlen toestand noodzakelijk scheen. Had iemand aan den grooten Frederik gezegd dat het gezag des legers daaronder zou lijden, hij zou met zijn kruk den spreker tol zwijgen hebben gebragt. „De minister van oorlog noodigtons telkens uit om blijken te geven van vaderlandsliefde. Ons antwoord daarop is dat niemand in deze vergadering minder vaderlandsliefde dan hij bezit, en niemand de kroon daarvan aan den minister van oorlog afstaat. Men kan aan het huis waarlijk niet zijn gebrek aan vaderlandsliefde verwijten, terwijl men zelfde konstitu tie geschonden heeft. Het beste bewijs hetwelk de ministers konden geven van hunne vaderlandsliefde zou zijn om hun ontslag in te dienen. De generaal von Roon, minister van oorlogMijn plan was niet om in deze algemeene debatten nogmaals het woord te voeren. De tendenz van personaliteit welke in de uitgespro- kene redevoeringen doorstraalt maakt mij dit echter ten pligt. Men kan de overtuiging bezitten ik neem dit aan dat de konstitutie geschonden is, maar als men personele aanvallen rigt tot het ministerie door dit uit te noodigen om van va derlandsliefde te doen blijken, dan moet ik zeggen dat dit» eene verwaandheid (Anmassung) is, die De voorzitter (vice-president von Bockum-Dolffs)Ik moet den minister van oorlog doen opmerken Den 6 april jl. is van Cardiff naar Simonsbaai gezeild het barkschip Pauline, gezagv. B. J. Post; alles wel aanboord. IIANDEL.SE5ERIGTEN. Graanmarkten enz. Oostburg 13 mei. De aanvoer van granen was heden niet groot en er bestond niet veel kooplust, houders waren iets meer tot afgeven gezinden daardoor kon onder anderen tarwe en gerst wel iels lager worden gekocht. Men betaalde voor tarwe f 8,80 a f 9,20, gemeenere f8af8,75. Rogge f6,25 a f 6,60. Wintergerst f5,50 a f6,25. Zomer dito f 5,75 a f 6. Haver f3 a f 3,20. Paardenboonen f 5,70 a f 6. Middelburg 13 mei. Het uit onze naburige eilanden aan gevoerde, was van weinig beteekenisen uit Walcheren wa3er ook minder graan ter markt. Voor handel werd niet gekocht maar alleen voor konsumtie die vorigen weekprijs heeft moeten betalen voor tarwe en rogge. Walchersche witteboonen en erwten zijn 15 a 25 cent hooger verkocht. Overigens bleef alles in een doen. Prijzen van eUekten. Amsterdam 15 mei. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2Jpct. 63J dito dito dito 3 dito dito dito 4 991 Aand. Handelmaatschappij 44 1 lï België. Certifikaten bij Rothschild *4 Rusland. Ohligatien 1798/1816 5 lüli Certifik. Hope co 4 m Oblig. dito 1855,6de serie 5 90 J dito dito Leening 1860. 4| üüHt- 6 Aand. spoorweg 2031 Polen. Schatkistobliga'tien 4 Oostenrijk. Obligatien metalliek 5 Bij dito 1847/1852 24 32j, dito rente Amsterdam 5 SbJ 681 fiA2 3 - Italië. 5 664 Spanje. Obligatien (binnenlandsche) 2 508 47} Portugal. Obligatien 1S53 O 474 dito 18561862 3 298 Grlekenl. dito (blaauwe) 5 Vereen.Stat. (Oblig. 1847) 5 634 Mexiko. 3 34 J Grenada. 4* Kij Venezuela. 2 22J /r ADVEKTJENTIEN. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. C. J. C, ROLDANUS, geliefde Echtgenoot van Middelburg, F. P. J. SI BM ACH ER ZIJNEN, den 13 Mei 1863,

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3