MIDDELBÜRGSCHE COÜ r 59. Zaturdag 1863. 16 Mei. <;«es •-*} Bij dezecourantbehoort eenbij voegsel. Editie van vrijdag avond 8 ure. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Provincie Zeeland. AANBESTEDING. Op zaturdag, den 16 mei 1863, des voormiddags ten 9 ure. zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko- nings in de provincie Zeeland of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het verbeteren en tot den 1 mei 1864 onderhou den der gewone aarde-, kram-, rijs-en steen- glooijingwevkea aan do zeedijken dercalami- teuse polders van Zeeland en zulks in 37 perceelen van aanbesteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod, voor ieder perceel afzonderlijk. I-Iet bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsehe zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, bij de ontvangers-griffier van al de calamitense polders, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den üeu tot den 4en dag vóór de besteding, met uitzondering van den zondag, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den water staat jhr. Ortt te Middelburg voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Goes, te Zierikzee, te Breskens en te Neuzen voor de werken tot elks arrondissement behoo- rende. 's Gravenhage, 25 april 1863. Van wege (len minister, De secretaris generaal, J. SCURÖD.ER. NB. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaarden volledige bil letten in te leveren, aanduidende de namen en voornamen (voluit), het beroep en de woon plaatsen van hen en van hunne borgen, het nummer van het perceel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte billetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. BIN N EXE AND. Middelburg 15 mei Zoo als inde zitting van de tweede kamer van dingsdag bepaald is, heeft de heer Groen van Prinsterer verlof bekomen om den minister van buitenlandsche zaken te interpelleren over den inhoud en de strekking der aan Rusland gerigte nota betrekkelijk Polen. In de zitting van heden is de dag der interpellatie bepaald op woensdag a. s. Daarna zal in behan deling worden genomen het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor de verbetering van den toestand van Enschedé; dat tot verbooging van hoofdstuk VI (marine) (pantsering van oorlogschepen) alsmede dat tot nadere regeling van het tijdstip waarop de wet, houdende eene nieuwe regterlijke inrigting, zal in werking treden. Wij hebben, voor zoo veel bet bestek van ons blad gedoogt, getracht een eenigzins duidelijk overzigt te geven van de belangrijke wetten tot wijziging van het belastingstelsel, welke dingsdag bij de tweede kamer zijn ingediend, en verwij zen onze lezers die daarvan willen kennis nemen naar het bijvoegsel tot dit nommer. Dat wij de ontwerpen met groote ingenomenheid aankon digen behoeft wel geen betoog. Wij lezen toch in de memo rie van toelichting. „Het stelsel, dat aan deze wetsontwerpen ten grondslag ligt, rust op het tweeledig beginsel van afschaffing der akeijn- sen die op eerste levensbehoeften drukken en belemmerend zijn voor de nijverheid, alsmede op dat van eene betere ver deeling van lasten over de verschillende klassen der maat schappij." En deze woorden zijn hier geen ijdele klanken. In de aan geboden wetsontwerpen straalt de genoemde strekking ten duidelijkste door, en de wetten die nog te verwachten zijn zullen niet minder tot bevordering van het beoogde doel hunnen bijdragen. Wat wij echter vooral met genoegen uit de algemeer.e memorie van toelichting vernemen, is. dat de ge meentebesturen in de noodzakelijkheid zullen gebragt wor den hun belastingstelsel in den zelfden geest te hervormen die, bij aanneming der ontwerpen, voortaan in de rijksbe lasting zal doorstralen. De laatste jaren toch hebben aange toond hoe vele gemeenten nalatig zijn gebleven om de rege ring op den goeden weg te volgen, waarop deze een bedui denden stap deed door in 1855 den akcijns op het gemaal af te schaften. Wel erkennen wij dat de gevolgen dezer afschaffing minder bevredigend zijn geweest dan men zich algemeen voorstelde, maar aan de gemeentebesturen, niet aan de regering, is «le gevolgde teleurstelling in de eerste plaats te wijten. Vele gemeenten toch en voor enkele is dit, uit het oogpunt van hun eigenbelang beschouwd, vrij wel te verdedigen wilden tot de afschaffing van de ge meente-belasting op liet gemaal niet overgaan, terwijl andere daartoe besloten om na erloötp van eenigen tijd op nieuw tot dien akcijns hun toevlugt le nemen. De ondervinding heeft daardoor genoeg grond opgeleverd om de zorg der regering, dat bi} de toepassing van de nu voorgestelde herziening van het belastingstelsel de gemeentebesturen de pogingen der regering niet grootendeels onvruchtbaar maken, volkomen te regtvaardigen. Tot eene beschouwing in bijzonderheden van de verschil lende ontwerpen kunnen wij heden niet overgaan, doch spoe dig komen wij op dit onderwerp terug. Het algemeen verslag der afdeelingen van de provinciale staten van Zeeland betrekkelijk het ontwerp van wijzigingen in het reglement van administratie voor de polders - waar van wij het laatste gedeelte'in dit nommer resumeren heeft aan gedeputeerde staten aanleiding gegeven tot wijziging van hun primitief voorstel. Uit de nota dier wijzigingen, heden aan de staten toege zonden, zier. wij dat o. a. wordt voorgesteld aan de afschei ding Tholen en Philipslaml als polderdistrikten tegemoet te komen de betrekkelijk de inrigting en zamenstelling van distnktbesturen te doen vervallen; de verandering in 16 verlangd zie het algemeen verslag hier achter aan te nemen alleen hetgeen boven de helft der opbrengst, genoemd in 16. is uitgegeven aan achterliggende polders, te doen teruggeven; eene schatting der landen (§21) niet te doen plaats hebben, zoo die binnen de 10 jaren is geschied2S in dien geest vast te stellen .iat een polder, na welks bedijking 30 jaar verloopen is, kan worden kalamiteus verklaard wan neer ingelanden bereid zi jn om in de twee eerste jaren telkens het geheel bedrag en gedurende ieder der vijf volgende van den opbrengst der landen als dijkgeschot te betalen niet te vorderen dat een kalamiteuse polder om vrij te worden ver klaard moet bewijzen dat de behoeften gedurende de laatste 10 jaren uit eigen middelen en geschot konden worden bestre den, maar alleenlijk dat het kalamiteus-zijn 10 jaren geduurd heeft en de kosten [voor het vervolg?] uit eigen middelen en geschot kunnen bestreden worden; de tijdsbepaling in 39 en 42 opgenomen 3 maanden later te stellenen eindelijk de bevoegdheid in 14, 31, 32, 35 enz. aan gedeputeerde staten toegekend op de provinciale staten over te brengen. Aan het dezer dagen tot ons gerigt verzoek, om het adres door de kamer van koophandel en fabrieken alhier in maart II. aan den minister van binnenlandsehe zaken gezonden, alsnog door middel van ons blad ter algemeene bekendheid te bren gen, meenen wij te moeten gevolg geven, al is sedert de inzen - ding reeds geruimen tijd verloopen en, zoo wij hopen, de bewuste zaak de afdamming van het Sloe in plaats van overbrugging en principe reeds in den geest van het adres beslist. In het bijvoegsel deelen wij heden dit adres mede. In eene heden gehouden vergadering van het Zeeuvvseh ge nootschap der wetenschappen is tot thesaurier benoemd de heer rar. D. A. Berdenis van Berlekom, ter vervanging van den heer Z. Snijder, die uit hoofde van zijn vergevovderden leeftijd gemeend heeft zijn ontslag te moeten nemen. Volgens eene mededeeling aan de belgische kamer van afgevaardigden van den minister van buitenlandsche zaken is de scheldetol van Nederland afgekocht voor 36,278,566 fran ken, in welke som België het deel zal dragen. De afbetaling der afkoopsom zal in vier termijnen geschiedende eerste verschijnt dadelijk; de andere verschijnen achtereenvolgens op 1 inei 1S64,1865 en 1866. Wat de Maaskwestie aangaat, zeide de minister, zou België 600.000 en Nederland 300,000 gulden betalen voor verbeteringswerken aan die rivier, terwijl voor gemeene kosten te Maastrichteene wateraftapping zal worden tot stand gebragt. De vice-president van den raad van state heeft in de Staats courant opgeroepen de onbekende belanghebbenden in zake het beroep van den kommissaris des konings in de provincie Zeeland van een besluit van gedeputeerde staten dezer pro vincie, van den 10april 1S63, waarbij de loteling Jan van der Hage, uit de gemeente Domburg, van de dienst der nationale militie is vrijgesteld. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons 15 dezer: „Mijn stilzwijgen over de voortzetting der openbare wer ken in dit eiland is gelukkig niet aan oponthoud toe te schrij ven. hoewel ik u toch ook niets kan melden dat van snellen voortgang getuigt. „Het getal werklieden is aan de beide uitgangspunten van het kanaal gering, daar vele polderjongens, rusteloos als altijd, er hunne kruiw;-ens vaarwel gezegd hebben, om deel te ne" men aan de herhedijking van den tweeden engelschen polder onder Krabbend ij ke, die in deze week begonnen is, in de hooP daar een hooger loon te verdienen. De werkzaamheden zijn dan ook van gering belang. Te Hansweert zal weldra het heijen met stoom een aanvang nemen, waarvoor reeds de noo dige toebereidselen gemaakt worden. Daar en te Wemehlino-e gaat de waterbemaling dag ea nacht voort, ten einde de put ten. die sterk wellen, droog te houden. „Het valt intusschen met te ontkennen dat de verwachtin gen, die men omtrent een en ander koestert en gekoesterd h^eft. wel wat hoog waren, en dus bij de uitvoering moeijelijk bevredigd kunnen worden. „In de volgende week zal het uitbaggeren van het gedeelte bij den postweg een aanvang nemen. „Het graven der beküde waterleidingen is voltooid, terwijl de werkzaamheden aan de suatiesluis geregeld haren gang gaan."' Uit Keulen wordt gemeld, dat H. M. de koningin der Ne derlanden dingsdag aldaar met den sneltrein is aangekomen. Na korten tijd in het stationsgebouw vertoefd te hebben, 13 H. M. met den eerstvertrekkenden sneltrein over Frankfort naar Stutgardt verder gereisd. Z. K. H. de prins van Wallis heeft jl. zondag, vergezeld van zijn adjudant, in het Palace-hótel te Londen een bezoek gebragt aan Z. K. H. den prins van Oranje. Naar wij vernemen cirkuleert te Rotterdam een adres aan de tweede kamer der staten generaal ter ondersteuning der vvetsvoordragt tot goedkeuring der koncessie van den spoor weg van Satnarang naar de vorstenlanden. Uit Doesborgh schrijft men ons 12 dezer: „Als. eene kleine bijdrage tot de kennis van de middelen die men in onze hervormde gemeente bezigt om de ware leer uit te breiden, moge het volgende dienen. „Onze kerkevaad heeft besloten eenige kinderen van be deelden van de openbare school voor onvermogenden af te nemen om ze te plaatsen op de bijzondere school, waar na tuurlijk schoolgeld moet betaald worden. Deze gelden zullen gevonden worden uit de fondsen der diakonie. Ieder begrijpt dat de armen zich tegen dezen ir. hun belang genomen maatregel niet mogen of kunnen verzetten, want boven hun. hoofd hangt het zwaard van Damocles: weigering van bedee ling. Gelukkig begrepen eenige leden der gemeente dat de kerkeraad geheel verkeerd gehandeld had met hunne gaven tot zulk eeu doel te doen strekken, te meer omdat het alge meen erkend is dat het onderwijs op de openbare school uit stekend mag heeten. En waarlijk er zijn behoefteu die drin gender voorziening vereischen. Christelijke deugden worden aan de kinderen ook daar ingeprent en voor het godsdienstig onderwijs moeten de predikanten zorgen. Daarom is dan ook iu eene heden gehouden vergadering besloten een adres aan. den kerkeraad te rieten, waarin het onwettige van zijn be sluit zal worden aangetoond. Men hoopt dat dit ligcbaam op zijn besluit zal terugkomen. Velen hebben daarenboven ge weigerd tot de driemaandelijksche kollekte iets bij te dragen omdat zij hunne giften niet voor onnoodigschoolgeld bestem men. maar om te voorzien in den nood der armen, die het hier even als op zoo vele plaatsen volstrekt niet te ruim hebben." Men schrijft uit Vlaardingen 11 mei:.,De geheele vloot is thans binnen geweest, zoodat de winter-visscherij als afge- loopenkan worden beschouwdover hetgeheel is het resultaat slechts middelmatig geweest; de prijzen varieerden van f 17 tot f 21.25 per ton, op welken laatsten prijs men nu ook geble ven is. De voorjaarsvloot, namelijk de schepen ter kol- en beugelvisscherij, is thans in zee, zoodat het nog wel 3 of 4 weken kan duren voor dat nieuwe toevoeren aankomenmen. verwacht dan ook spoedig hoogere prijzen, te meer daar de voovraad gering of ten minste maar middelmatig is." S5enoeniitt{jen eti besluiten. leger. Benoemd bij het wapen der kavallerie, bij het 4e regement dragonders, tot ritmeester 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant E. D. Geukama Bakker, van hel le i'egement dragonders. Op verzoek op non aktiviteit gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt, de ritmeester van het 4e regement dragonders J. A. van Löbensels. Op \erzoek pensioen verleend ten bedrage van f 1005 's jaars aan den officier van gezondheid le klasse J. W. Chris- tan, van het le regement infanterie. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belas tingen en akcijnsen te Wildervank c. a. de heer A.W.'Versfeit, thans in de zelfde betrekking te Aalsmeer; tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Koudum de heer II. Lun- singh, thans in de zelfde betrekking te Ee; tot ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Hoorn de heer H. de Klerk J.Cz., thans ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Assen. gezantschappen. Pensioen verleend aan den heer E.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1