MïDDELBURGSCHÈ e C O U R A N T. N°- 58. Donderdag 1863. 14 Mei. \sV*V- AVKXS h;\ .'vJi VGjtëA' Editie van woensdag avond 8 ure. Provinciale geldleenfng van ƒ525000. - De griffier der staten van Zeeland herinnert bij deze, voor zoo veel noodig, belanghebbenden aan het besluit van heeren gedeputeerde staten van den 6 maart 1863, no. 92, waarbij onder meerder de termijn voor het inleveren van de inschrij- vingsbiljetten op de eerste serie der bovengenoemde geldlee- ning is vastgesteld van vrijdag denlómeilS63 tot en met vrijdag den 22 daaraanvolgende, dagelijks (de zondag uitge zonderd) des voormiddags van 9 tot 12 en van I tot 4 ure. De griffier der staten van Zeeland, S. VAN DER SWALME. BIMEKLMD. middelburg 13 mei. De tweede kamer der staten generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De minister van koloniën heeft ver gunning verleend om inde afdeelingen en het verslag gebruik te maken van destukken betrekkelijk de indische spoorwe gen. De heer Groen van Prinsterer heeft verlof bekomen om den minister van buitenlandsche zaken te interpelleren over den inhoud en de strekking der aan Rusland gerigte nota be trekkelijk Polen. Men zie verder het verslag op de volgende bladzijde. Bij het ontwerp van wet op de personele belasting, thans bij de tweede kamer ingediend, zijn de grondslagen dienstbo den en paarden weg gelaten en wordt voorgesteld van de huurwaarde 6 percent, van iedere deur of venster 68 cent, van iedere stookplaats f 4,en yan het mobilair een percent te heffen. De verdragen tusschen België en Nederland, behoudens de goedkeuring der wetgevende magtende bekrachtiging der beide vorsten, tot stand gekomen, zijn gisteren te's Graven- hage door de vertegenwoordigers der beide mogendheden ge- teekend. Zoo als bekend is bevatten zij l. eene overeenkomst betrekkelijk den afkoop van de Scheldetol, 2. regeling van bet geschil betreffende de aftappingen van de Maas en 3. re geling van wederzijdsche handelsbelangen. Het algemeen verslag der afdeelingen van de staten dézer provincie, betrekkelijk het ontwerp van wijzigingen van het reglement van administratie voor de polders in Zeeland is gisteren in afdruk aan de leden toegezonden. Onder het opschrift Provinciale staten van Zeeland geven wij er in dit nomraer een beknopt overzigt van. Thans is in druk verschenen het jaarverslag over 1862, naar aanleiding van art. 182 der gemeentewet, door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad van Middelburg uitge- bragt. Even als in vorige jaren zullen wij ook nu daarvan het eeu en ander mededeelen. Onze opgaven kunnen echter ditmaal korter zijn dan gewoonlijk, daar wij onze lezers met de meeste bijzonderheden reeds vroeger hebben bekend ge maakt. Uit Bath schrijft men Heden zal, naar men zegt, een aan vang gemaakt worden met de bedijking van den in december jl. geïnundeerd en tweeden Bathpolder, gelegen onder Rilland en Krabbend ijke. De toebereidselen welke er gemaakt wor den duiden aan dat er met kracht aan gewerkt zal worden. De polder zal nu meer binnenwaarts aan den dijk van Stroo- dorpe aansluiten; ongeveer 1200 ellen nieuwe dijk zullen er gelegd worden. Overigens wordt de vroeger gelegde hersteld. Goessche cour. Sedert onze laatste opgave, van 14 april jl., hebben zich te Bruinisse wederom 12 gevallen van angina diphteritica voor gedaan. Met het oog op vroegere opgaven in kleiner tijdsver loop blijkt dat het aantal ziektegevallen steeds vermindert. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 11 mei: „Heden morgen ten 11 ure is de tentoonstelling van schil derijen enz. alhier in tegenwoordigheid van een aantal auto riteiten en genoodigden door den burgemeester, als president der akademie van beeldende kunsten geopend met eene rede, waarin hij o. a. zijn leedwezen betuigde dat er voor deze tentoonstelling geene rijksmedaljes waren beschikbaar gesteld, maar de hoop uitdrukte dat de regering deze gele genheid niet voorbij zou laten gaan om de kunst aan te moe digen. In antwoord daarop gaf de minister van binnenland- sche zaken met korte woorden te verstann, dat dit ook wel geschieden zou, indien er stukken ten toon gesteld waren, die eene dergelijke onderscheiding verdienden. „De katalogus wijst 568 nommers aan de gravures en tee- keningen zijn weinig in getal, en de beeldhouwwerken nog geringer. Voorzoo veel wij bij een eerste bezoek hebben kunnen nagegaan is het gehalte dezer tentoonstelling boven het middelmatige, namelijk wat de technische uitvoering be treft; want er komen geene doeken onder voor, die wegens het onderwerp of de gedachte époque zullen maken. „In volgende brieven zal ik tot bijzonderheden overgaan." De Staatscourant van gisteren deelt weder een aantal be noemingen mede van leden voor plaatselijke kommissiën voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 enz. Meer en meer wordt me» overtuigd dat de goede of slechte woningen der arbeidende klasse een overwegenden invloed bezitten op den gezondheidstoestand. Op verschillende plaat sen in ons vaderland hebben zich dan ook reeds geruimen tijd geleden vereen (gingen gevestigd ter verbetering dier woningen der arbeidende klasse en mag men zich ginds en elders in werkelijke verbeteringen verheugen. Volgens het onlangs publiek gemaakt verslag der zwolsche vereeniging tot dit doel blijkt ook dat het financie-wezen van dergelijke vereenigingen bij een regelmatig en goed bestuur zeer gun stig kan zijn. De woningen waren steeds alle verhuurd geweest en bij het te huur komen eener enkele, deden zich vele huurders op. Door de vereeniging is thans wederom een stuk land aange kocht, waarop arbeiderswoningen zullen gebouwd worden. Als eene goede verbetering kan het beschouwd worden dat daarin de bedsteden door ijzeren ledikanten zullen vervan gen worden. Van de gunstige bepaling dat de bewoners, door per week 10 cent boven den huurprijs te betalen, eige naars der woningen kunnen worden, wordt reeds veel gebruik gemaakt. Vrijdag is de centraal-spoorweg te Harderwijk van den IJssel tot de stad Utrecht voor het eerst bereden in tegen woordigheid van de heeren baron van Reede van Ouds hoorn en van der Lee, (hoofdingenieurs van den waterstaat in de provinciën Utrecht en Overijssel,) die hunne bijzondere tevredenheid over den aanleg der werken te kennen gaven. De opening van den weg voor het publiek verkeer zal nu in de volgende maand plaatshebben. Kerk- en schoolnicuws. De heer J. A.C. Nonhebei, predikant bij de hervormde ge meente te Serooskerke (Walcheren), is beroepen te Resteren (klassis Tiel). De kerkeraad der waalsche gemeente te Leiden heeft maandag uit het vroeger medegedeelde drietal tot tweeden predikant beroepen de heer J. A. van Hamel, predikant bij de waalsche gemeente te Groningen. De waalsche kommissie heeft in hare laatste vergade ring te Delft bepaald dat de aldaar bij de waalsche gemeente beroepen leeraar E. Rochedieu, laatst hulpprediker te Sedan, om verschillende redenen beschouwd moet worden als te heb ben bekleed een vaste standplaats, zoo dat hij is vrijgesteld van het proponenten-examen. Na het houden van een col loquium doctum met de waalsche kommissie zal genoemde predikant zich eerlang herwaarts begeven en zijn arbeid aanvangen. De voorjaarsvergadering van de algemeene synodale kommissie der nederlandsche hervormde kerk is, onder voor zitterschap van den beer J. Witkop, te 's Ilage geopend. Marine en leger. Volgens partikulier berigt van Buenos-Ayres van den 16 maart was Zr. Ms. flotiljevaartuig Apeldoorn, komman- dant de luitenant ter zee le klasse J. A. H. Hugenholtz, den 19 maart van daar vertrokken en had de veis naar Batavia verder voortgezet, alwaar men op het laatst dezer maand dacht aan te komen. Aan boord was alles wel. Voor bet in de volgende maand te Breda te houden examen, om als kadet aan de koninklijke militaire akademie te worden geplaatst, hehhen zich, naar wij vernemen, reeds uieer dan 200 aspiranten aangemeld. Dezer dagen worden 300 personeD, tot de zeemilitie behoorende, in het Nieuvvediep verwacht, om aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Neptnnus, in de zeedienst te worden geoefend. Naar wij vernemen, zullen in de tweede helft dezer maand vijf en dertig korporaals titulair van het instruktie- bataljon te Kampen ter vervulling der bij de regimenten infanterie aanwezige korporaals vakaturen, van daar vertrek ken. Een vijf en twintigtal aspiranten zijn, in verband hier mede, tegen den 21 mei naar Kampen opgeroepen, ten einde na geschikt te zijn bevonden, tot eene dienstverbindtenis bij het instruktie-bataljon te worden toegelaten. Gemengde berigten. Bij het steeds toenemend gebruik van petroleum Jieeft de Stoompost het van genoegzaam belang geacht een eenvoudig middel op te geven, om gezuiverde aardolie van de ongezui verde te onderkennen. Men vult namelijk een proefglas voor een derde met olie en giet er dan eene gelijke hoeveelheid water op van 70 a 80 graden warmte. Is de olie niet gezuiverd, dan zal zich'door de warmte van het water gas ontwikkelen, dat, in de nabijheid eener vlam gebragt, van zelf zal ontbran" den. Bij gezuiverde olie daarentegen heeft dit niet plaats. Volgens The times wordt de handel in bronolie meer en meer van gewigt en is de uitbreiding zoodanig als men zelden bij eenig handelsartikel heeft gezien. De invoer te Liverpool bedraagt dit jaar reeds meer dan 70,000 vaten, ter» wijl in den zelfden tijd van het vorige jaar slechts 8000 vaten werden ingevoerd. De heer Richard Hol, thans te Utrecht, heeft dezer dagen van wege de Amsterdamsche zangvereeniging een ge schenk ontvangen, bestaande in eene verzameling keurig gebonden partituren van de voornaamste werken van Beetho ven, Schuurmann, Liszt en Wagner. In het Cirque te Lyon is een der akrobaten. die den zoogenaamden trapeze-sprong uitvoerde, van eene hoogte van 30 ellen gevallen. Hij leefde nog, maar verkeerde in hopeloozen toestand; een zijner armen, zijne beide dijer. en eenige zijner ribben waren gebroken, en zijn hoofd was ge spleten. Uit Alkmaar wordt gemeld dat men voornemens is den dezer dagen aldaar aangekomen zoon van Matamoros voor- loopig in de hollandsche taal te onderwijzen en hem verder de vereischte opleiding te geven, ten einde als zendeling in zijn vaderland, Spanje, werkzaam te zijn. Men meldt uit Meppel dat het schijndoode meisje, waar van wij in ons vorig noramer spraken, is overleden en ter aarde besteld. Het aantal personen die zich hebben aaugebodeu om een werkzaam deel te nemen aan het groot muziekfeest te Dusseldorf is zeer grootvoor de koren alleen bedraagt dit reeds 730 zangers. -- De opvoering van Wagners opera Tristan en Isolde is thans, nadat evenwel reeds 57 repetitiën waren gehouden, definitief door de direktie der keizerlijke opera te Weenen afgekeurd, daar frl. Duitmann verklaard heeft, dat zij niet in staat is de hoofdpartij van buiten te leeren. In den avond van den 6 dezer had te Naarden een aan slag op het leven \an eenige personen plaats door een der manschappen van het algemeen depot van discipline. Bij het terugkeeren van de namiddag exercitie namelijk trad plot seling een der manschappen van de le kategorie der gestraften uit het gelid, en bragi met een scherp mes achtervolgens aan drie korporaals van het kader vrij ernstige en aan een der manschappen minder belangrijke wonden toe, terwijl den len luitenant-adjudant Dorre' de wapenrok van den hals tot aan (len sabelkoppel werd opengesneden. De tegenwoordigheid van geest van genoemden luitenant-adjudant en de bedaarde orders, die hij uitvaardigde, verdienen allen lof. Hij deed alle manschappen in de beste orde in de kaserne rukken, terwijl enkele personen van het kader zich met den delinquent bezig hielden en hem in verzekerde bewaring stelden. Zonder dat bedaard overleg hadden groote ongelukken kunnen plaats hebben, daar het voorloopig onderzoek moet hebben bewe zen, dat verscheidene personen aan een komplot hadden deelgenomen. Eenige ingezetenen van Hardenberg, die veel door rat ten geplaagd werden, hebben de raadgeving van een boer opgevolgd, om op de plaatsen waar de ratten kwamen stukjes gedroogde gist te leggen, met dit gevolg dat zij de ratten in menigte dood vonden en er totaal van bevrijd zijn. Het adres aan H. M. de koningin van Spanje, ten gun ste der wegens bijbelverspreiding vervolgde spaansche protes tanten, met welk adres de baron van Lijnden derwaarts is vertrokken, is door 44,993 personen onderteekend. Le monde illustre" zegt het Handelsblad van Ant werpen kondigt in zijn nommer van zondag drie gravuren aan, voorstellende de nieuwe uniform der belgischekavallerie. Van de talrijke veranderingen sprekende, in de fransche ar mee, zegt le Monde illustre; „België kon niets anders doen dan het voorbeeld volgen van hare gebuur en vriendin." Men heeft gelijk: wij zijn gewoon alles na te apen wat van Parijs komt: wij doen ons best om ons dagelijks wat meer te ver- franschen. Des te gemakkelijker, als de uniformen der twee legers de zelfde zullen zijn Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 10 dezer S J. de Jonge, weduwn. 61 j. met A. Quekkeboom, wed. 71 j- A. de Jong, jra. 30 j. met M. C. le Fever, jd. 27 j. J. Wierges, jm. 23 j. met A. M. Smit, jd. 20 j. S. H. Franc, jra. 31 j. met M. de Smid, jd. 35 j. J. M. Boone, jm. 24 j. met K. van Melle, jd. 25 j. C. van der Hoeff, jm. 27 j. met H. E. J. van Kniker, jd. 23 jaren. (Van 2 tot 9 mei.) Vlissingen, Gehuwd; P. Horneman, jm. 29j. inet M, Levie.jd. 22 j. J. H. Paceaud,jm. 40 j. met J. M. Heimsoth, jd. 35 j. P. G. Daamen, jm. 27 j. met J. P. Pennings, jd. 26 j. J. Baljé. jm. 33 j. met C. G. Wannée, jd.34j. J. van Zwijn- dregt, jm. 25 j. met P. van der Kuyl jd. 23 j. BevallenT. P. de Kam geb. Laernoes, d. R. S.S. Everaert, geb. Sesée, d. A. C. de Roo geb. van der Meer, z. E. Vogel vanger geb. Harinck, d. A. M. Toebaerts geb. Janssen, d. Overleden; E. C. Klootwijk, vrouw van J. Andriessen

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1