kind, volgens deskundigen, veel te wenschen over; het open baar ministerie hield echter vol dat zij met volkomen oordeel des onderscheids had gehandeld en eischte daarom het dub bele van denbaar door de regtbunk later opgelegde straf. Men verneemt dat de veroordeelde zich tegen dat vonnis in hooger beroep heeft voorzien. Gemengde berigten. In de vorige week is te Londen de tentoonstelling der huwelijks-geschenken van den prins en de prinses van Wallis gesloten. Zij is door 3.980,785 personen bezocht. Men meldt uil Frankfort dat dezer dagen nabij Dillen burg eene bende valsche munters is ontdekt en gevangen ge nomen, wier voornaamste handwerk bestond in het namaken van nassausch en ander papieren geld. Men vermoedt dat zij het voornemen hadden, om met den grooten voorraad valsch geld. welke reeds gereed vvasen verder zou vervaardigd worden, naar Amerika over te sieken en van daar het nage maakte papieren geld in omloop te brengen. Te Castellamare (Italië) heeft zich een franschman door middel eener guillotine van het leven beroofd. Men hield hein algemeen voor krankzinnig. Hij woonde geheel afgezonderd op kamers en zag niemand iederen dag ging hij op het zelfde uur uit en kwam op het zelfde uur terug. Hij at lederen dag het zelfde, namelijk op de vastendagen een visch met brood en op de andere dagen een kip met. brood; deze moesten altijd de zelfde zwaarte hebben. Zijne buren waren aan dit zoo geregelde leven gewend, zoo dat het groote verwondering baarde toen hij op zekeren dag niet uitging en de restaurateur die hem het eten bragt zijne deur gesloten vond en op zijn kloppen geen antwoord ontving. Men waarschuwde de po- licie en deze deed de deur openbreken. Toen men binnentrad vond men zijn lijk, waarvan het hoofd gescheiden w -s, op den grond liggen; het hoofd was een eind ver weggerold. Hij had tusschen de deurstijlen van zijne kamer eene guillotine vervaardigd, waarvan hij zelf het mes had gesmeed; twee jaren lang was hij hiermede bezig geweest. Op tafel vond men een testament liggen en een brief, waarin hij berigttehoe hij zich van het leven had beroofd. Hij laat een aanzienlijk fortuin na. Te Keulen is sedert eenige dagen eene levende koe te zien, welke den 17 mei 1860 in Polen geboren is en twee be hoorlijk gevormde koppen heeft, namelijk een stieren- en een koeijenkopterwijl de eene kop eet drinkt de andere. De zanger Tamberlick, die bij den italiannschen schouw burg te Si. Petersburg is geëngageerd, heeft bij zijn laatste optreden te Parijs van keizer Napoleon een fraaije diamanten doekspeld ontvangen als een bewijs van Zr. Ms. tevredenheid. Een verkoudheid, waaraan die zanger langen tijd lijdende was. is thans geheel genezen, en wel ten gevolge van een zeer vreemdsoortig geneesmiddel. Hij is namelijk naar Engeland gereisd, ten einde onder weg zeeziek te zijn hij heeft onder vonden dal voor zijne verhoudheid probaat was. Le Droit verhaalt, dat een goed gekleed heer te Parijs in een magazijn van juweelen kwam en met zeer veel kennis van zaken naar juweelen vraagde. Men gaf hem 20 stuks op een blaauw papier te bezigtigen. en hij bekeek die zeer naauw- keurig met eene loupe. De winkelier zag dat hij iels in zijn zak stak, telde dadelijk de overblijvende diamanten en zag dat er slechts 19 waren. De heer werd gearresteerd en men bespeurde dat er in zijne loupe negen gaatjes waren geslepen, die met was waren gevuld. Door de loupe vlak op de diaman ten te houden, drukte hij die in de was, waarin zij bleven vastkleven. Men vond ook bij hem eene waarde van 350,000fr. aan aandeelen in de fransche en italiaansche rente. Te Cairo zijn in den avond van *'3 april jl., omstreeks I0£ ure, twee schokken van aardbeving waargenomen, waar van de eerste 10 a 12 sekonden en de tweede slechts 5 sekon- den duurde. Ongelukken zijn er echter niet voorgevallen. De fransche Moniteur deelt een post-reglement van 1653 mede. waaruit blijkt dat reeds in dien tijd te Parijs post zegels in gebruik waren. Volgens dat reglement werden brie ven, met zulke zegels voorzien, van het eene gedeelte der stad naar het andere franko bezorgd; de prijs dezer postzegels was één stuiver en werden op bepaald aangewezen plaatsen verkocht. Uit Geneve wordt medegedeeld dat de fotograaf Richard aldaar een nieuw middel heeft uitgevonden om fotografische beelden te vergrootenmen kan thans niet alleen levensgroote figuren vervaardigen maar zelfs van tien voet hoogte en evenredige breedte. Men schrijft uit Meppel dat jl. vrijdag aldaar het vol gende geval plaats had. De 16 jarige dochter van den smids knecht v. O., die dingsdag JI. was overleden, zou worden be graven. De lijkwagen stond daartoe reeds voor de woning. Toen echter de kist voor de fatnielje werd geopend zag men niet verbazing, dat de kleur van het aangezigt rood was, en dat het ligchaam zich bewoog, I)e dokter werd gehaald, die de begrafenis niet toestond, daar het meisje slechts schijndood was. Of zij weder herstellen zal is nog onzeker. Dezer dagen had te Weenen het eerste geval van tele grafische galanterie plaats. Sedert eenigen tijd namelijk wor den in het keizerrijk de vrouwen en dochters der beambten bij de telegrafie tot de dienst opgeleid en als assistenten aan hare echtgenooten en vaders toegevoegd. De vrouw van den station-chef te K. moest nu dezer dagen wegens spoed ook eene staats-depeche telegraferen. De ambtenaar bij den telegraaf te Weenen, die bespeurd had dat deze depeche door eene vrouw was overgeseind, seinde haar in plaats van het gebrui kelijke „begrepen", eenvoudig terug: „Ik kus u de hand." Volgens geloofwaardige berigten heeft de engelsche mailboot The Anglo-Saxon met bestemming naar Quebec, bij kaap Race schipbreuk geleden. Van de 41L personen, welke zich aan boord bevonden zijn 237 omgekomen. Verkoopiagen cm aanbestedingen. Jl. zaturdag is te Oostsouburg ten verkoop aangeboden een huis en erf met tuin, gemerkt no. 12. Verkocht voor f2035. BTITE\LVX». Algemeen overzlgt. De verschillende strenge maatregelen der fransche regering tegen de dagbladpers schijnen nog onvoldoende te zijn voor gekomen hij het verlangen des keizers om de verkiezing van regeringskandidaten te verzikeren. Thans bevat de fran sche Moniteur eene cirkulaire aan de verschillende prefekten en maires, waarhij hun instuktiën worden gegeven bij de aan staande verkiezingen. Na eenigen wierook voor den keizer te hebben gebrand en herinnerd „hoe in weinige jaren het vaderland door hem uit een staat van anarchie en ellende is opgeheven" wordt wederom het ouue thema der staatspar tijen op den voorgrond gesteld. De minister de Persigny trekt een paralel met Engeland en zegt dat de fransche regering lijdelijk zou kunnen blijven bij de verkiezingen als in Frank rijk de partijen.even als in dat land ondanks hun verschil van gevoelen, gehecht waren aan de staatsinstellingen.iets dat niet het geval is. De prefekten worden derhalve uitgenoodigd om „openlijk aan de kiezers de kandidaten aan te wijzen welke (ie regering met haar vertrouwen vereert." Wat men onder dergelijke „openlijke aanwijzingen" te verstaan hebbe is sedert ïang in Frankrijk geen geheim meer. Op 7 Mei is het fransch wetgevend ligchaam ontbonden, terwijl de nieuwe verkiezingen voor Frankrijk op 31 mei en voor Corsika op 7 junij bepaald zijn. De voorzitter van het wetgevend ligchaam de graaf de Morny, heeft bij de sluiting de volgende toespraak tot de vergadering gehouden: Mijne heeren „Wij gaan elkander verlaten; uw mandaat is geëindigd. Ik zou echter mijn pligt- van dankbaarheid verzaken, als ik u niet mijn hartelijken dank betuigde voor het vertrouwen het welk gij steeds in mij gesteld hebt. Het is vooral uwe welwil lendheid welke mij in staat heeft gesteld om mijne taak te vervullen. Ik verlang daarom dat ieder uwer zich wel een ge deelte dezer gevoelens van dankbaarheid zal willen toeëige- nen. (Teekenen van algemeene goedkeuring.) De uitslag van den verkiezingsstrijd en de veranderingen welke de stembus zal te weeg brengen zijn mij onbekend, maar ik durf beweren dat het tegenwoordig wetgevend ligchaam,doorliet voorbeeld te geven van eene gehechtheid, uit overtuiging voortgespro ten, slechts die gevoelens des lands jegens den keizer heeft ontwikkeld,; ik durf beweren dat liet door zijne liberale en talentvolle handelingen heeft hijgedragen om de gemoederen tot kalmte te brengen en liet openbaar vertrouwen heeft ver sterkt door het beleid en de loyauteit zijner kontróle. (Levendige beweging.) „Eene regering zonder kontróle of kritiek is als het ware een vaartuig zonder ballast. Gebrek aan tegenspraak verblindt de openbare raagt en brengt haar op een dwaalweg, zonder de natie eenigen waarborg te schenken. Onze debatten hebben meer tot de algemeene geruststelling bijgedragen dan een be- driegel/jk stilzwijgen zou hebben kunnen vermogen. (Zeer goed! Zeer goed!) „Laat ons echter niet verwijlen bij hetgeen reeds voorbij is, maar werpen wij een blik voor ons. De keizerlijke staats instellingen zijn trapsgewijze ontwikkeld door den keizer zeiven in vrijzinnigen geest; de algemeene rijkdom neemt steeds toe tengevolge des vredesen der werkzaamheid; de jeugdige prins groeit op en vormt zich onder de leiding zijns vaders; de opkomende geslachten, daarbij aan hunne natuur lijke neiging gehoor gevende, doen meer en meer de partij mannen op zich zeiven staan; de bevolkingen geven haar lot in handen van de regering harer keuze, bevredigd als zij zijn wat hunnen nationalen trots en eigen welzijn betreft. In het nabijzijnd beslissend tijdvak zal een nieuw wetgevend lig chaam, even als dit talentvol en getrouw de harmonie tus schen de groote staatsmagten weten te behouden, de besten digheid der dynastieën het geluk van Frankrijk bevorderen. (Levendige blijken van bijval.) „Wat ik derhalve het innigst kan wenschen is dat de kiezers in hunne vaderlandsliefde den gezonden zin inogen bezitten om in het volgend wetgevend ligchaam de elementen te be houden, welke de kracht van de tegenwoordige hebben uit gemaakt, en zich de overtuiging mogen verwerven dat de zes jaren, welke aanstaande zijn ten zeerste gewigtig moeten be schouwd worden voor de toekomst des lands. „De konstitutiën moeten altijd bepaalde waarborgen bezit ten voor het volk; het artikel hetwelk het wetgevend ligchaam na een zesjarigen termijn ontbindt, is een dezer waarboi gen. Het wil dat dit door verkiezing tot stand gebragte staatsligchaain zich wederom uit de natie zelve hernieuwt. Ik waardeer dit en betreur het te gelijk. De dagelijksche aanraking in de poli tiek, het gezamenlijk kennis nemen ian staatsaangelegenhe- deu hebben u nader tot elkandergebragt en tot wederkeerde achting geleid. Welnu, ge moet het iuuners bekennen dat <le verst verwijderde opiniën, ondanks de heftigste diskussiëu eenigzins gematigd en een w einig tot elkaar genaderd zijn. „Wat al vooroordeelen der eerste dagen zijn verdwenen; wat al wantrouwen is uitgewischt(Dat is waar! dat is waar!) Ik ben verzekerd dat niemand in deze vergadering,al behoort hij tot eene der uiterste zijden, dit zal ontkennen. Wat mij zeiven betreft, ik heb in u slechts amhtgenooten gevonden jegens mij met voorkomendheid en welwillendheid vervuld, en ik uit den wensch dat gij van mij dezelfde herinnering met u zult dragen, welke mij van u zul bijblijven. Bij het vaarwel zou ik wenschen u tot wederziens te kunnen toeroepen (Alge meene en daverende toejuichingen.) De reorganisatie-kwestie des pruissisehen legers is dezer dagen weder bij het huis van afgevaardigden in behandeling. De regering heeft eergisteren op nieuw verklaard dat de veiligheid des lands geene vermindering van het aantal man schappen gedoogde, en daarmede elke toenadering/otimoo-e- lijk gemaakt Uit Amerika wordt gemeld dat de expeditie onder bevel van den generaal Banks in verschillende gevechten aan de rfrijpr Teche de overwinning op de zuidelijken had behaald'^De gekonfedereerden waren overigens westelijk Virginiëbinnen^ gerukt. BOEKBESCHOUWING. Fabriekskinderen. Eene bede, doch niet om geld, van J. J. Cremer. Te Arnhem bij D. A, Thieme1863. Soms is een ernsiig, luidklinkend, opzienbarend woord noodig om de oogen der natie te openen voor gruwelen ra haar midden geschiedende, waarvan velen onder haar ter naauwernood een denkbeeld hadden. Niet ieder heefc tijd, lust of gelegenheid oin te lezen al water in dit of dat tijdschrift over het fabriekwezen in Nederland werd geschreven. Niet ieder kan gelijktijdig van alles zich op de hoogte stellen. Eere daarom dr. S. Sr. Coronel voor zijn doorwrochte, met zaakkennis en gemoed geschreven, pleitrede in „De gids" (maart- en aprilnummer van dit jaar), Eere niet minder den novelleudichter J. J. Cremer voor zijn warm hartvermurwend woord in bovengemelde „Bede" ten gunste van neêrlands fabriekskinderen uitgebragt Fabriekskinderenrampzalige klasse van wezentjes! arme, vroegtijdig naar ziel en ligchaam verstompte, ontzenuwde, uitgemergelde schepseltjes, die vaak voor de luiheid en het dierlijk egoïsme der ouders moeten boeten! die armelijk ge kleed, ellendig gevoed, 13 l i 15 uren daags moeten werken, soms staaude werken in een klein bestek, terwijl de vader zich een roes drinkt of zijn dug met niets doen verbeuzelt, en dus zijne schapen van kinderen voor zich den kost laat verdienen. „Gij zoudt zweren dat het uwe natuurgenoten waren, ew- zens van gelijken aanleg, met de zelfde behoeften als gij maar gij bedriegt u, zie slechts hoe ze wielen en keeren negen duizend maleu op den langen dag voortgejaagd door den werkman die grootsch als zijn oorsprong doch gesard door zijn duivel steeds woedender brult: voort raderen, voort!" Die werkman is de fabriek, de stoomfabriek, en die schep seltjes, akelig kleine en arme oude mannetjes en vrouwtjes, met bleeke uitgeteerde gezichtjes en holle flikkerende oogjes. Zij gaan onophoudelijk voorbij uw aangezigt heen, in de stra ten en stegen der grijze akaiiemiesfad Leiden en elders; zij groeijen op, zij teren weg, zij lijden eu sterven als 't ware voor uwen voet en, niemand steekt de hand naar hen uit, nie mand ontfermt z.cll over hen, niemand, en dit is het ergste, het wreedste van de zaak, niemand kan, zoo lang alles gere geld blijft als liet is, ze helpen. Want men werpe met voorba rig alle scliuid op de fabuekantenook deze zijn onvermo gend. Er zijn er genoeg wier liane meedogend kiopt voor de armen. Maar, wdlen ze den vinger uitsteken oin te helpen, aanstouds staat daar de onverbiddelijke, konkukkentie, de vrije, met dreigend opgeheven vingeren waarschuwt hen niets aan de werkuren te veranderen, tenzij z.j zich zelfs den ondergang willen bereiden. Ziedaar voorwaar eene ijzingwekkende gedachte, een ver pletterend alternatief. Wij juichen dan ook de poging van den heer Cremer van harte toe en zeggen hem dank voor zijn sprekend, vlammend tableau, waarin hij hei ontstond op verzoek van eenige Leid- sche fabriekanten zelve de aandacht van *s lauds regering en ook van het algemeen, op dit betreurenswaardig feit heeft gevestigd. Wel hadden wij, uit een aesthetisch oogpunt bezien, de schikking en inkleeding hier en daar anders ge wenscht. Vooral de episode van den student, baron Willem van Hogenstad, achten wij een zeer ongelukkige greep. Zij werpt zulk een waas van onnatuurlijkheid over de voorstelling. En dit is te meer te bejammeren omdat die voorstelling in de hoofdzaak wat ook het Handelsblad ertegen moge inbrengen waar lijk niet overdreven of te sterk gekleurd is. Door vele be voegde der zake hoogst kundige personen werd ons veeleer ten sterkste het tegendeel verzekerd. Het lot van Leideus fabriekskinderen, en helaas niet van de lenlsche alleen, schreeuwt werkelijk ten hemel. „Aan uwe en mijne kleedereu (Cremer bl. 39) waarvan de handjes dier kleinen werkten, kleven droppelen bloeds der arme in Nederland (naar ziel en ligchaam beide) vermoorde fabriekskinderen." Wat is hieraan te doen? Cremer wil dat men zich wende tot s lands regering en stelt zich daarvan blijkbaar zeer veel verbetering voor. W j zijn in onze verwachting gematigder, Och! Wetten wat zijn zij dikwijls gebrekkig m de toepas sing! Maar toch zij kunnen ten goede medewerken. Opmer kelijk en verblijdend is het in elk geval dat bereids te Leiden een dertigtal fabriekanten bezig zijn een adres op te stellen, het verzoek inhoudende dat een wet lot beperking der werk uren worde ingediend: een blijk voorwaar dat vele fadriek» eigenaars van liet groot gewigi der zaak en hunne eigene verantwoordelijkheid doordrongen, daartoe de hand, en tot vermindering der ellende, willen in een slaan. Mogt zoodanige wet eens werkelijk tot stand komen er zou dan althans ook aan meer geregeld en vooral meer vruchtbaar schoolgaan kunnen woeden gedacht. Men zou dan alligtook gaandeweg du hand der bescherming en beschaving verder naar hen kunnen uitsteken (gebruik makende van de uitste kende wenken door dr. Coronel dienaangaande in zijn straks aangehaalde opstel gegeven) en alzoo de voldoening stnakea van lieverlede deze diep ongelukkige wezens aan de maat schappij, waarvan zij nu in werkelijkheid „de versiootelin- geu" zijn, en aan zich zelve terug te geven. HANDELS1IEIUGTEN. Meekrapp sijzen. Rotterdam 11 mei. Er werd heden weinig aangeboden terwijl de handel gering was. L)e prijzen bleven onveranderd. Graanmarkten enz. Amsterdam 10 mei. Tarwe en gerst prijshoudend. Raap olie oj*,zes weken f 49. Lijnolie op zes weken f 46. '^Rotterdam 11 mei. De prijzen der granen ondergingen -hénen slechts eene geringe wijziging. Gerst, en erwten werden 20 en boekweit 10 cent hooger betaald.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3