middelburgsche c o r ir.\ x t. r 57. Dingsdag 1863. 12 Mei. Editie van maandag avond 8 ure. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat eene buitengewone vergadering der staten van dit gewest zal gehouden worden op Maandag den 18 dezer, desavonds ten half acht ure. in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur terzijde van het gebouw der Concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 11 mei 1863. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. PROVINCIE ZEELAND, tlevverpachting van Tollen. Op zaturdag tien 30 mei 1863, des voormiddags ten 11 ure, zal. onder nadere goedkeuring, door een der leden van gede puteerde staten, ten raadliuize der gemeente Axel. ten over staan van den Notaris mr. F. van Üeinse, worden overgegilan tot de openbare verpachting, bij inschrijving en af?lag: Van de tollen op de straat-en grindwegen van Neuzen naar Axel, en van Hulst naar Wal- zoorden. De verpachting zal geschieden voor den tijd van driejaren, in te gaan den 1 jnlij 1863. De voorwaarden liggen tevlezing ter provinciale griffie van Zeeland, en ten raad- of gemeentehuize te Hulst, Axel, Neu zen. Ilonlenisse en Sas van Gent; alsmede aan voormelde tollen. Op gemelde plaatsen kan ook inzage worden genomen van het tanef, van de daartoe betrekkelijke besluiten, en van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan el- ken pachter ten gebruike zal worden gegeven. Middelburg, den 1 /8 mei IS63. Gedeputeerde staten van Zeeland, R. W. VAN LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. AASIBESTEDISG van het bouwen van een RAADHUIS TE AARDENBURG. Burgemeester en wethouders van Aardenburg zullen, inge volge magtiging door den gemeenteraad, op dingsdag den 23 junij 1863. des voormiddags 10 ure, in een der gemeente lokalen, in het openbaar aanbesteden Het bouwen van een raadhuis met toren in deze gemeente met al wat daartoe volgens plan behoort. De aanwijzing in loco zal geschieden op woensdag den 3 junij 1863. des voormiddags 10 ure. De voorwaarden, de plans, het uitgewerkt bestek en be grooting, liggen ter inzage ter gemeente secretarie, dagelijks (zon -en feestdagen uitgezonderd) van 9 tot 12 ure voormid dags, alwaar ook afschrift der voorwaarden en begrooting tegen betaling der kosten verkrijgbaar zal zijn. Aardenburg, 4 mei 1863. Burgemeester en wethouders, REEPMAKER. De secretaris. E. A. VERMERE. BEOiEXLAAD. Middelburg 11 mei. Aan het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V de>' staatsbegrooting \oor 1863, waarvan we in ons vorig noramer den hoofdinhoud hebben medegedeeld, ontleenen wij thans al hetgeen daarin betrekkelijk de kalamiteuse polders van Zeeland voorkomt. Het artikel betrekkelijk die polders luidt aldus Art. SI [van hetVde hoofdstuk der begrooting.] Tekort opdegewone wer ken der kalamiteuse polders, mitsgaders buitengewone voor zieningen, wordt verhoogd met eene som van drie honderd zes en twintig duizend gulden (f326.000) en mitsdiengebragt op zeven honderd acht en dertig duizend gulden (f738,000). De memorie van toelichting behelst te dier zake het vol gende. Art. 81. De schade, welke door de hevige stormen van de cember en januarij jl. aan de werken der kalamiteuse polders in Zeeland werd veroorzaakt, maakt eene verhooging van dit artikel noodzakelijk. Eene opgave van hetgeen aan die polders tot herstel dier schade moet worden besteed, gaat als bijlage I hiernevens. 1 Het totaal bedrag dier opgave beloopt ongeveer f252,000, hievbij moet nog gevoegd worden voor de verlenging der rijs- hoofden aan de Oude Hoeve, als een gevolg van duinverlies bij die stormen ontstaan f 14,000, eindelijk vordert het her stel der schade aan den polder Oud-en Jong-Breskens voor dit jaar eene uitgave van f85,000. Te zaraen f351,000. Hiervan kan uif.de som. bij art. 81 toeges-aan. een bedrag van f25,000 worden gevonden, zoo dat f326.000 daarenbo ven noodig zijn. De minister had zich gevleid dat een erooter gedeelte der ontstane schade met de toegestane fond sen kon worden gedekt, doch volgens de verklaring van den waterstaat hebben de uitkomsten der jongste peilingen aan getoond. dat de onderzeesche oevers aan verschillende polders op eene wijze worden aangevallen, die volstrekt kostbare voorzieningen eischt. Wat de gewenschte regeling van het beheer der kalami teuse polders betreft, kan de minister voor het oogenblik niet anders meiledeelen dan hetgeen trouwens bekend kan zijn dat, na eene briefwisseling tusschen hem en gedeputeerde staten van Zeeland, deze aan de provinciale staten in hunne buitengewone vergadering van mei eerstkomende een ontwerp van zoodanige regeling zullen voorleggen. 1) Deze opgave is als volgt Zuidkraaijert f806.75. Borsselen f 16,273,50. Ellewoutsdijk f35.306. jO.Kruiningen f145 37. Waarden f9 212.81, Sta venisse f 22.902.85, Muije f3061.96, Scherpenisse f3129.40. Zuidhoek f730.81. Borrendamme f 5356,66. havenhoofden van Zierikzee f311,57, Plaauwers f 1397,01. Koudekerke f242,67. Oude Hoeve f 2078,LHScharendijke f 8925.09. Langendijk f5435.34. Brouwershaven f 1339,64. Burgh f 1012.95. Bom- menede f 3567.78. Vliete f 5365.12L Nieuw Noordbeveland f 6504.20^, Oud Noordbeveland f 15,556.92£, Tienhonderd f6510.40 A domes f22 13.70. Oud en Jong Breskensf 50.589.48. Elizabeth f8400.71. Hoofdplaat f 24,823.56. Stad Philippine f 1106,95, Margaretha f625.00. Kleinen Huissens f 3491.05. Eendragt f 3492,40, Walsoorden f 7,20, totaal f 251,975,40. Wij vernemen dat door de erven van den luitenant gene raal graaf van Damme tegen den staat eene regtsvordering voor den hoogen raad is ingesteld, strekkende tot vergoeding van kosten, schadeen interessen, welke genoemde erven be weren te hebben geleden door de pogingen tot in bezit neming der gronden, waarvan in onze laatste korrespondentiën uit het voormalig vierde distrikt vah Zeeland melding is gemaakt. De 17 de algemeene vergadering der ge westelijke vereeni- ging Zeeland van het neijerlandsch onderwijzers gezelschap zal alhier gehouden worden op zaturdag 30dezer. Ter bijwoning zijn uitgenoodigrl alle heeren leden der ge westelijke vereeniging. inzonderheid de bestuursleden der verschillende distrikts-vereenigingen, de heeren donateurs en voorstanders van ons volks-ondervvijs. De redevoering bij deze gelegenheid zal gehouden worden door den heer II. J. Bastmeijer, hoofdonderwijzer te Zierikzee De op de marinewerf te Vlissingen in aanbouw zijnde schroefstoomschepen De Briel en Aart van Nes. beide in 1S61 op stapel gezet, zullen binnen kort te water worden ge laten: het eerste den 18 dezer, het tweede den 2 junij aan staande. Zoo als wij vroeger mededeelden, zal de tweede kamer der staten-generaal morgen hare werkzaamheden hervatten. Een bij het departement van koloniën ontvangen rege ringstelegram, gedagteekend Batavia 31 maart 1863, luidt „De koorts en de dyssenterie. die bijkans in den geheelen archipel, maar vooral te Pafjitan hebben geheerscht, zijn veel verminderd. De Heldin aangekomen." Heden morgen ten half zes ure zou H. M. de koningin per extra trein de residentie verlaten, om zich naar Stuttgart te hegeven. De sekretaris van II. M., de heer von Weckherlin. IIds. kamerheer, jhr. Schimmejpenninck en de eerste hofdame, mevrouw barones van Pabst vau Bingerden, zouden H. M. vergezellen. Uit Parijs wordt gemeld, dat II. K. H. prinses Marianne der Nederlanden met de paketboot ian Rome te Marseille is aangekomen en van daar naar Parijs is vertrokken. De prins van Oranje, reizende onder den naam van graaf van Buren, is donderdag te Londen aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Palace hotel. Jl. donderdag heeft Z. M. de koning in een bijzonder ge hoor ontvangen monsignor Veeehiotti, tot het afscheid nemen in zijne hetrekking van pauselijken internuntius bij het nederlandsche hof. De heer W. C. A. Staring, referendaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken, isdooronze regering afgevaardigd om Nederland te vertegenwoordigen bij de vergadering van de duitsch-oostenrijksche telegraafvereeniging welke heden te Hannover geopend zal worden en denkelijk ongeveer drie weken zitting houden zal. internationale posfc-kongres, dat dezer dagen te Parijs zal worden gehouden, de nederlandsche administratie te verte genwoordigen. Zondag 3 dezer heeft de engelsche prediker Spurgeon, na ongeveer 14 dagen in Nederland vertoefd te hebben, zich weder in the metropolitan tabernacle te Londen doen hooren. In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam van jl. vrijdag is ingekomen eene voord ragt van burgemeester en wethouders ter geleide eener geldieening groot f 16,000,000. Met koucept-besluit bestaat uit 13 artikelen, waarvan het eer ste aldus luidt „Te laste der stad Amsterdam wordt eene aflosbare schuld daargesteld tot een bedrag van f 16,000,000. nominaal kapi taal. rentente 3J pet. in het jaar, waarvoor zullen worden uit gegeven obligatiën aan toonder, iri stukken vau f 1000. Naar verkiezing der geldschieters kunnen daarvan onderdeelen van f 500, f 200 en f 100 worden uitgegeven. „De opbrengst dezer geldieening is bestemd tot deelname in de amsterdamsche kanaal maatschappij, tot aflossing der 4 pets. obligatiën 1S55, en ter voorziening in andere stedelijke behoeften." Binnen 95 jaren zal die schuld afgelost worden. De kon- klusie der voordragt strekt om dit koncept goed te keuren, en onder voorwaarde dat die le.-ning tot stand kome. Te besluiten, dat de geldieening. groot f 3,000,000, vast gesteld bij raadsbesluit van 5 december 1855, niet verder zal worden uitgegeven; en dat de uitgegeven en nog niet inge trokken obligatiën dier leening zullen worden afgelost. Voorts om onder gelijk voorbehoud te besluiten, dat in geval in de statuten der amsterdamsche kanaal-maatschappij eenige daarbij opgegeven bepalingen worden opgenomen, voor rekening der gemeente in die maatschappij zal worden deelgenomen vooreen bedrag van f 10,000,000. In deze bepa lingen komt o. a. voor, dat de maatschappij niet in werking treedt vóórdat voor het volle kapitaal is deelgenomen. Voorts wordt de regeling der zamenstelling en benoeming van het bestuur aangegeven. Uit Dordrecht schrijft men ons, 9 dezer „Ik benregt verheugd ueeniggoed nieuws van belang voor onze goede stad, te kunnen mededeelen. Het Japansch goevernement heeft bij de Nederlandsche handelmaatschappij aanzoek gedaan om een groot schroefstoomschip te doen ver vaardigen. Met het houwen daarvan zijn de heeren scheeps bouwmeesters Gips alhier belast geworden. Daar de werf der genoemde heeren te klein werd bevonden voor het te bouwen schip, moet er aan het Wilgenbosch een nieuwe werf aange legd worden. De kosten van dien aanleg worden natuurlijk door het Japansch goevernement vergoed. Dit geeft vele handen werk, en slaagt deze eerste proef naar wensch, ilan zien we, in de toekomst, door de bestellingen voor Japan een nieuwe bron van welvaart voor onze stad geopend. „Gisteren heeft de kommissie, door den minister van bin nenlandsche zak*n benoemd otn zijne exc. voor te lichten bij het bepalen van de lijn Rotterdam-Dordrecht hare laatste zitting gehouden en haar rapport gearresteerd. Dit rapport, dat een lijvig boekdeel vormt, en waarin het voor en tegen der rigtmg door den Alblasserwaard besproken wordt, is op heden aan den minister verzouden. Wij verwachten nu spoedig een beslissing en hopen dat weldra daardoor een einde kome aan de onzekerheid, waarin we zoo lang verkeerden. Ten minste wij verwachten niet dat de minister nog verdere kommissiën zal benoemen. Hij is thans genoeg voorgelicht. Ingenieurs, polderbesturen, kamers van koophandel en wat niet al, zijn geraadpleegd. Komt er nu geen einde aan de zaak, dan. vree zen we, wordt het spreekwoord bevestigd van uitstel komt afstelEn wat dan Naar men verneemt is den inapekteur J. P. Hofstede, bij het departement van financiën de taak opgedragen, op het Uit Groningen schrijft men ons 7 dezer: „Eenige dagen geleden ontving ik een bdjet ter lengte van drie vierde en ter breedte van een halve nederlandsche el, waarop letters van verschillende grootte gedrukt waren, als ware het eene letterproef. Op een afstand had liet veel van eene annonce eetier te houden tentoonstelling of van een be- rigt, dat met toestemming van het edel achtbaar bestuur eene tooneelvoorstelling zal worden gegeven. Een vlugtige inzage van het stuk deed mij al dadelijk zien dat, zoo h(er al van uit voering of van komedie sprake kon zijn, het toch eene voor stelling van bijzonderen en zuiver wetenschappelijken aard was, want de inhoud van het stuk was latijn. 't Is namelijk te Groningen aan de andere hoogescholen niet, voor zoover ik weet een oud gebruik, dat de rektor van den akaderai* schen senaat, bij de inwijingsrede van een nieuw benoemden hoogleernar en bij de jaarlijksche overdragt van het rektoraat, in bovengenoemden vorm uitnoodigingen zendt de plegtig- heiil te komen bijwonen aan allen, die kunnen geaclu worden in de wetenschap belang te stellen. Dit invitatlebiIjet behelst levens eene korte levensgeschiedenis van den nieuw benoem den hoogleeraar: wanneer en waar hij is geboren, wie zijne ouders zijn, hoe de rektor heet van 't gymnasium, waarop hij latijn, grieksch enz. leerde, bij welke professoren hij kolle-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1