BIHTOLOl). Algemeen overzlgt. De fransche Moniteur bevat de antwoorden van Rusland aan de hoven van Engeland en Frankrijk. Het officieel orgaan bepaalt zich niet alleen tot de roededeeling van den tekst, maar voegt er nog bij dat deze dokumenten den weg openen tot toenaderingen de grondslagen bevatten van onderhande lingen, welke tot eene overeenkomst moeten leiden tusschen de verschillende hoven, die thans de middelen beramen om de billijke belangen va» Polen te waarborgen. De strenge maatregelen der fransche regering tegen de dagbladpers verdubbelen naar mate het tijdstip nadert waarop de verkiezingen zullen plaats hebben. Bijna geen week w er in den laatsten tijd zonder „avertissement" of „communiqué" voorbij gegaan, en nog onlangs werd het Journal desdébats door de ijzeren hand der regering getroffen, welke sedert kort ook zelfs den fluweelen handschoen niet meer noodzakelijk beeft geacht. Thans is het Journal de Rennes voor twee maan den opgeheven wegens de opname van een artikel, hetwelk „lasterlijke aantijgingen voor de keizerlijke regering en aan vallen tegen de waarde welke aan den keizerseed moet ge hecht worden" bevatte. Wij hebben zegt de heerNefftzer bet geinkrimineerd artikel niet gelezen maar het zij ons ver oorloofd in het algemeen aan te merken dat wij deze strenge handelwijze met het oog op de aanstaande verkiezingen in dubbele mate betreuren. Het wordt thans algemeen afge nomen dat deze zullen plaats hebben in het laatst van roei of in het begin van junij, zoo dat aan het Journal de Rennes juist gedurende dit tijdvak het stilzwijgen is opgelegd. Dit is niet alleen voor de vrijheid van diskussie betreurenswaardig, maar ook voor de regering zelve, welke naar onze meening met de grootste zorgvuldigheid zelfs den schijn behoorde te vermijden van te willen zegevieren door intimidatie. Men heeft dezer dagen verzekerd en ontkend dat de prins en prinses van Wallis een bezoek te Fontainebleau zouden komen afleggen. De fransche Moniteur bevat thans de ver klaring dat het berigt, volgens hetwelk de prins van Wallis aldaar verwacht werd, onjuist is. De groote toebereidselen, welke echter tot de ontvangst der vorstelijke personen te Fontainebleau werden gemaakt, doen het waarschijnlijk voorkomen dat het bestaan hebbende plan opgegeven is. Het verblijf van russische troepen op pruissisch grondge bied en de inkwartiering van russische soldaten bij de inwo ners van Inowrazlaw heeft in het huis van afgevaardigden te Berlijn eene motie van den heer Carlovvitz ten gevolge gehad. De minister von Eulenbmg heeft daarop geantwoord dat de keizerlijke troepen wel is waar de grenzen waren overgetrok ken, doch dat men deze niet had ontwapend daar dit bij geeue enkele wet wordt voorgeschreven. Wat de inkwartiering betreft, zeide de minister, het schijnt dat deze ten gevolge van bijzondere overeenkomsten heeft plaatsgehad, terwijl de be woners zich daartegen ook niet verzet hebben. De bewering dat bij kabinets order aan de pruissische burgers de in kwartiering van russische soldaten zou zijn opgelegd was overigens, volgens den heer von Eulenburg, onjuist. Volgens eene mededeeling uit Weenen heeft de oostenrijk- sche regering den vroegeren poolschen diktator Langiewicz uit de citadel van Krakau naar Josephstadt doen vervoeren om dat hij eene poging tot ontvhigting had aangewend. Aan zijn bewaker had hij namelijk driehonderd florijnen aangeboden om hem te laten ontvlugten, met bedreiging tevens om hem te zullen nederschieten als hij den toeleg verraadde. De bewaker gaf hiervan aan de autoriteiten kennis, die bij ingesteld onder zoekalles tot deontvlügtinggereed vonden. Langiewicz moest door middel van een touwladder uit het venster den grond bereiken en in het nabij gelegen dorp Ratschau een rijtuig gereed vinden om zijne vjugi voort te zetten. Deelden wij dezer dagen het gerucht mede dat de mexi- kaansche vesting Puehla steeds hevigen tegenstand bleef bieden en twee malen eene bestorming der franschen had afgeslagen, thans is, naar men zegt, te Cadix in Spanje het berigt uit Vera-Cruz ontvangen dat de generaal Coroonforr, die tot ontzet van Puebla was komen opdagen, teruggeslagen is en de kommandant der vesting Ortega, die met 15.UU0 man getracht had zich door het fransche leger in de rigting van Mexiko heen te slaan, gedwongen werd binnen de muren terug te trekken. De kommandant had daarop eene kapitu- latie .voorgesteld aan den generaal Forey, die evenwel eene overgave op genade of ongenade geëischt had. JEnjjeland. De eigenaars van bet door gekonfedereerde kruïssers prijs gemaakte schip Peterhoff hebben de volgende kennisgeving var. het Foreign-Office ontvangen „1 mei. „Mijne heeren, ik heb van graaf Russell den last ontvan gen om u te berigten dat de heer Seward, bij missive van 15 april, aan lord Lyons heeft kennis gegeven dat de regering der Vereenigde Staten bepaald heeft dat het uitvoerend be wind thans op geenerlei wijze tusschen beide behoorde te komen ten opzigte eener teruggave van de Peterhoff, maar dat de attorney der Vereenigde Staten te New-York bevel heeft ontvangen om roe' den grootsten spoed de zaak af te doen. „E. Hammond." De koninklijke akademie van schoone kunsten te Lon den. heeft zaturdag haar jaarlijksch diner gegeven in haar lokaal in Trafalgar-square, onder voorzitterschap van sir Eartlake. Behalve door 170 genoodigden werd het feest bijgewoond iloor den prins van Wallis, prins Lode wijk van Hessen en den hertog van Cambridge. In de toasten werden de politieke aangelegenheden onaangeroerd gelaten, terwijl overigens de prins van Wallis de op hem door den president uitgebragte toast aldus beantwoordde: „Met een levendig gevoel i&n genoegen, trotsch en leedwe zen wensch ik u zoowel uit mijn naam als uit dien van het koninklijk stamhuis dank te zeggen voor de welwillende woorden, door sir Eastlake jegens mij geuit en voor de hartelijke wijze, waarmede deze geëerde vergadering dien toast heeft aangehoord. (Toejuichingen}. „Ik kan echter oji dit oogenblik mijne gedachten niet afhou den van de herinnering aan mijn waarden en betreurden va der. Het schitterend voorbeeld door hem aan mij gegeven moet mij aanmoedigen in mijne pogingen om zijne voetstap pen te drukken (levendige toejuichingen j en, wat ook in mij te misprijzen moge zijn, ik ben ten minste verzekerd evenzeer belapg testellen in de instellingen, welke ten doel hebben om kunsten en wetenschappen aan te moedigen,als dit met hem het geval was (toejuichingen,) en meer bepaald nog inden voorspoed der koninklijke akademie (levendige toejuichin- genL „Ik verzeker deze vergadering van mijnen.dank voor den toast, welke op de prinses van Wallis is uitgebragt en ik waar deer zeer de gevoelens ten haren opzigte uitgesproken. (Da verende toejuichingen.) Ik weet overigens dat ik slechts hare gevoelens uit door de verklaring dat haren dank daarbij de mijne evenaart. „Ik voeg er bij dat geen van ons beiden ooit vergeten zal op welke wijze onze echtverbindtenis door de natie is gevierd, (toejuichingen) er. ik zou meer dan ondankbaar zijn als ik niet de herinnering behield aan de welwillende ontvangst, welke mij hier bij uwe jaarlijksche vereeniging te beurt is gevallen. (Herhaalde daverende toejuichingen.") Rusland. Wij hebben vroeger wel eens gesproken van de verschil lende staatspartijen, welke onder de russische natie zelve voor de regering het voorwerp waren van voortdurend mistrouwen. Omtrent de bestaande voornemens der russische handelings- partij en de poolsche, treffen wij thans in een der oostenrijk- sche dagbladen eenige mededeelingen aan, waaraan wij bet volgende ontleenen Men herinnert zich dat reeds korten tijd na de veldtogten van Napoleon in Rusland geheime revolutie-komités beston den, welke zelfs onder hoog geplaatste personen medeleden telden, gelijk onder meerderen met prins Troubetzkoï het geval was. In het tijdsverloop van 1820 tot 1830 waren deze vereenigingen zelfs reeds vrij talrijk en goed georganiseerd. Hun voornemen was om door eene revolutie te bewerken dat Rusland een soort van statenverhond werd in den vorm der amerikaansche unie, voornamelijk zamengesteld uit Sla vonische republieken en met toetreding van andere gewesten, gelijk de Donau-vorstendommen. In 1825 werden er te Kieuw door gedelegeerden der russische en poolsche vereeni gingen twee konferentiën gehouden, welke echter tot geen resultaat leidden, daar de russen den republikeinschen rege ringsvorm en de polen den monarchaal-konstitutionelen voor stonden. Op dit oogenblik staan Hertzen en Bakunin aan het hoofd der russische revolutionaire partij. De geheime vereeniging welke zij besturen heeft tot leus aangenomen „landbezit en vrijheid," en haar programma is volkomene vrijverklaring der boeren en toekenning van land bezit aan deze. Zij tracht overigens de bestaande russische regering omver te werpen en eene konfederatie der-oude pro vinciën van het keizerrijk tot stand le brengen. Zij willen alle verlangens der polen voldoen opdat deze zich met haar mogen vereenigen. Eenigen tijd geleden werd er tusschen de hoofden der beide partijen eene korrespondentie geopend waarbij het centraal poolsch bestuur het initiatief nam. Djt verklaarde zich ten gunste van de vrijverklaring der lijfeige nen, en van het beginsel der vrije beschikking van iedere nationaliteit over haar lot, in Polen optredende door de ver eeniging der polen, 1 ithauers en rutheniërs, zonder oppermagt van een dezer volken,- deze eerste brief zweeg echter over den regeringsvorm, en maakte den gunstigsten indruk op de hoofden der russische partij. Zij beantwoordden op 10 oktober den brief door eene verklaring van levendige sympathie cn uitten de hoop op eene verbroedering der revolutionaire komités in Rusland en Polen. Ter zelfder tijd deed de redak- tie van deKolokol een beroep op de russische officieren in het poolsch koningrijk, om hen krachtige pogingen in het werk te doen stellen ter voorkoming eener ontijdige uitbarsting des opstands maar om met «le polen te strijden als het juiste uur daartoe zou geslagen zijn. De lente van 1863 was tot het tijd stip der uitbarsting van den opstand gekozen-, de russische regering had echter waarschijnlijk daarvan kennis gekvegen en beval nu de gewelddadige rekrutering om den opstand te doen verstikken en hem te doen mislukken door eene ontijdige uitbarsting uit te lokken. Het wantrouwen van het goevernement jegens de officieren en het gebrek aan krijgstucht der soldalen, hetwelk daarvan het gevolg was, deden wreedheden bedrijven welke den opstand algemeen maakten. liet godsdienstig element deed nu insgelijke zijn invloed gelden, terwijl vele russische officieren tot de opstan delingen overliepen, ten gevolge waarvan deze, vooral ook daar zij de sympathie van de fransche militairen ondervon den, talentvolle bevelhebbers erlangden. Het schijnt dat ook in Rusland zelf eene expeditie georganiseerd wordt tot hulp der polen. Men berekent het aantal der manschappen, welke deze zullen uitmaken, op vijf of zes duizend. De talrijke moeijelijkheden waarmede dergelijke expeditie te kampen zou hebben om het tooneei des opstands te bereiken, waar borgen daaraan echter geen gunstigen uitslag, M E1V« ELINQEN Iets over de eerste dagbladen In lSuropa. Wanneer men beschouwingen leest over de verschillende uitvindingen welke in den loop der tijden in Europa zijn ge daan, en over de personen waaraan daarvan de eer moet voor den toegekend dan zal men er immer de clausule bij verthéftL vinden: voor zoover de chinezen zulks niet reedssed.er|t/ón- heugchelijke tijden hebben geweten en toegepast. TerwijVdït raet zoo vele uitvindingen het geval schijnt te zijn. raag qien zich volgens Voltaire in zijne Dictionnaire philosophiqué óojc," voorstellen dat de chinezen reeds sedert langen tijd aan hun ontbijt in de morgenbladen de verslagen van proefnemingen met geschut lazen, vóór dat eenig sterveling in Europa ooit van kruid of dagbladen had gehoord. Veiligheidshalve hebben wij dan ook uitdrukkelijk in het opschrift dezes slechts „iets" beloofd over de eerste dagbladen „in Europa" èn om het wonderlijke chineesche volk buiten rekening te kunnen laten èn omdat er zoo weinig omtrent bekend is. De gegevens voor eene volledige geschiedenis der dagbla den zijn zeer schaarsch en het gaat daarmede als met die van zoo vele andere uitvindingen, waarvan meu de voordeelen geniet zonder zich te bekommeren om haren oorsprong. Wij ontvangen in de gewesten waar de kommunikatie de trekschuiten-periode en het diligence-tijdperk heeft doorge worsteld en derhalve geen sneeuw of vorst behoeft te vreezen, de morgen en- avondbladen op zulk een geregeld uur, met tijdingen opgevuld van alle oorden der wereld; wij vinden dit zoo natuurlijk, dat wij bijna zouden beginnen te denken als wij ons daarvoor de moeite wel willen geven dat dit alles altijd aldus heeft plaats gehad. Toeh was er een tijd dat alles geheel anders was en het ei genlijk begrip van dagbladea of couranten is slechts een paar honderd jaren oud. Hadden echter de vroegere beschaafde volken geen gere gelde dagbladen; zij hadden iets hetwelk daarvan de plaats verving. Reeds in de oudste tijden vinden wij sporen van geschriften, welke min of meer geregeld belangrijk nieuws uit andere streken bevatten. De grieken hadden hunne ephemerides,een soort van historische annalen waaraan men echter meent, dat elk begrip van onze dagbladen vreemd is geweest. Bij de romeinen, wier eigenbelang eene kennis van belangrijke ge beurtenissen in verre gewesten wenschelijk maakte, waren reeds vroegtijdig de annates pontiticum in zwang, op welke wijze evenwel meer in het hijzonder belangrijke historische gebeurtenissen en godsdiensuge aangelegenheden werden opgeteekend. Later verschenen de acta diurna, waarin niet alleen gelijk in de annales slechts historische feiten voorkwamen en voor namelijk zaken betrekkelijk de godsdienst en hare plegtighe- den werden ojigeteekend, maar ook bijzonderheden van dage- lijksch belang werden vermeld. In deze geschrevene bladzijden vond men in la teren tijd zelfs bijzonderheden vermeld, welke reeds aan onze moderne dagbladen doen denken: ongelukken, misdrijven, benoemin gen van magistraatspersonen, beschrijving der volksspelen en reeds toen vertoonde zich bij de romeinen de begeerte om in de acta diurna te staan vermeld. Zoo leest men bij Dio Cas- sius dat Livia in de acta eene lijst liet plaatsen van de senato ren en aanzienlijke personen, die haar bij zekere gelegenheid een bezoek hadden gebragt. Dat het begrip van diskussie of polemiek vreemd was aan deze acta diurna zal geen betoog behoeven; men kan hen beschouwen als iets, hetwelk ons aan eene soort van staatscourant doet denken. De acta diurna hebben in later tijd eenige wijzigingen on dergaan, waaromtrent wij echter hier mei in bijzonderheden willen treden; genoeg dat wij gewezen hebben op enkele spo ren van hetgeen wij onder den oorsprong nieuwsbladen ver staan hebben. Na den \al van het keizerrijk ziet men echter deze sporen geheel verdwijnen, daar de „barbaren," welke het wegstervende romeinsche rijk eindelijk deden ineenstorten, geen begrip schijnen gehad te hebben van dergelijke versprei ding der nieuwstijdingen. De moderne volken, waarvan het sociaal leven in den eer sten tijd nog zoo weinig was ontwikkeld, hadden geene be hoefte aan dagbladen, en de weinige betrekking, zamenhang en gemeenschap, welke tusschen de verschillende gewesten des rijks en in de gewesten zelve tusschen de met wallen en sloten omgeven versterkte steden bestonden, beperkte den gezigtskring der individuën al tot zeer kiemen omtrek. Dat het buiienlandsch nieuws behalve aan zeer groote handela ren en dit nog slechts ten deele toen nog minder belang inboezemde dan thans nog wel bij velen het geval is, was natuurlijk. De godsdienstoorlogen in Nederland en Duitschland en de gemakkelijkheid der nieuwsverspreiding door de drukkunst, deden de nieuwsbladen geboren worden, wier vorm echter nog geheel verschilde van de tegenwoordige. Godsdienstoorlogen plegen de aanhangers eener zelfde partij naauwer aan elkan der te verbinden en belang te doen stellen in de lotgevallen van een gedeelte der partij, waartoe men behoort, zij het ook in andere streken. De eerste sporen van nieuwsbladen zijn derhalve te zoeken in de zestiende eeuw, en de eerste berigten hebben vooal betrekking op ons vaderland en Duitschland. De natiën «lie elkander de verschijning van het eerste dag blad betwisten zijn Nederland, Frankrijk, Engeland en Ve netië. Wij willen hier deze pnoriteits-kwestie slechts even aanstippen en ten slotte die eerste nieuwsbladen nog kortelijk bespreken. Volgens de venetianen duidt het woord gazctta genoeg zaam aan dat zij door in den oorlog met de turken om de volksnieuwsgierigheid te bevredigen een resume'der krijgs- gebeurtenissen op de markt aan het volk te doen voorlezen, waartoe ieder een muntstukgazetta moest betalen, in Europa het eerste dagblad grondvestten. In Duitschland worden door den heer Sichel in het tijdschrift Athenaeum francais van 2 september 1854, de eerste nieuwsbladen gezocht, daar de „notizie scritte" te Venetie nog slechts in hare eerste levens periode waren, toen reeds te Augsburg Ordinari-Zeitungen .en Extraordinari-Zeitungen werden uitgegeven, ontstaan uit de berigten der korrespondentiën.van verschillende handels huizen, welke van algemeen In'Engeland vond men geiHjffcïTde de laatste jaren derrege- ring van Elisabeth eene soorFyan vliegende blaadjes „news" welke gebeurtenissen bevatfen van het vaste land, terwijl later aan hunne verschijning'ëene zekere periodiciteit werd gegeven en de weekly News Verden uitgegeven.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3