schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend, wegens verandering van woonplaats, aan de 2e luitenants bij de dienstdoende schutterij, jhr. rar. A. R. P. van Kinschot, te Middelburg, en F. H. de Gelder, te Vlissingenen in hunne plaats als zoodanig benoemd te Middelburg, de heer F. D. Sprenger, thans schutter, en te Vlissingen, de heer J. W. "Calten. hoogescholen. Verleend de titel van hoogleeraar en van conservator der anatomische verzameling bij de hooge- school te Leiden aan den eersten prosector dr. J. A. Boogaard aldaar. Kerk- en sehoolnieuws. Jl. zondag avond heeft de heer N.H. de Graaf, vroeger predikant bij de nederduitsche gemeente te Apeldoorn, te Rotterdam zijne intrede gedaan met eene leerrede naar aan leiding van 2 Tim. II21. De heer J. Craandijk, predikant bij de doopsgezinde gemeente te Rotterdam, heeft een beroep naar die gemeente te Haarlem ontvangen. Omtrent het beroepen van een tweeden predikant bij de waalsche gemeente te Leiden, verneemt men, dat het trakte ment uit's lands kas, aan de plaats van eer. tweeden predikant verbonden, reeds voorleden jaar door de hooge regering is geweigerd geworden, op grond dat de waal che gemeente aldaar geen 800 zielen telde, een getal vereischtom aanspraak te kunnen maken opeen uit 'slands kas bezoldigden tweeden predikant; maar de kerkeraad heeft getracht om uit eigen middelen te voorzien in het traktement van een tweeden leeraar. In zijne pogingen is de kerkeraad gelukkig geslaagd, zoo dat in deze week tot het opmaken van een drietal zal worden overgegaan. De handopening is niet door de hooge regering, maar door de waalsche kommissie, handelende als klassikaal bestuur, ver leend aan de hooge regering is alleen mededeeling van het voornemen van den kerkeraad gedaan, om eenen tweeden predikant loo de gemeente zelve te bezoldigen, te beroepen. Op het daartoe aan de regering gerigte verzoek, om voor den tweeden predikant in het genot te worden gesteld van de voordeelen, bedoeld in art, 40 van het reglement op de vaka- turen, namelijk kinderschool-, akademie-en pensioengelden, is gunstig beschikt geworden, leidsch dagblad.) Marine en leger. De état-major van Zr. Ms.schroefstoomschip4ekl. Delfzijl, jl. vrijdag van Hellevoetsluis vertrokken, bestaat uitde lui tenants ter zee 2e klasse H. W. Walther, W. van Oorschot en A. de Bruijne; den officier van gezondheid 2e klasse M. ST. Holtzapffel en den officier van administratie 3e klasse J. G. Bebeiaar. Bij een dezer dagen door den koning genomen besluit isbepaaïd, dat er, tot. het houden van praktische oefeningen, dit jaar, gedurende de maanden julij, augustus en september zal worden gekampeerd dooreenige kompanjiën van de rege- menten vesting-artillerie in de vlakte van Waalsdorp, en door een gedeelte van het bataljon mineurs en sapeurs, benevens de daarbij gedetacheerde officieren, onder-officieren en verdere manschappen van het wapen der infanterie, op de legerplaats bij Zeist. Gemengde berlgten. Maandag avond had alhier een voorval plaats, hetwelk op zich zelf min belangrijk, wegens zijne gevolgen de aandacht der ingezetenen verdient. De sleper H. J. Euijer had, na eenigen tijd op de kade werkzaam te zijn geweest, zijn paard aan de zorg van een knaap toevertrouwd om nog even een hem opge dragen last in de nabijheid te gaan volbrengen. Onbedreven heid van den jongen die het dier niet meester kon blijven, was oorzaak dat het achteruitloopende in de kade geraakte, waarin bij afgeloopen tij nagenoeg geen water stond. Eenige hulp vaardige personen konden in een paar booten van nabijge- legene vaartuigen slechts met moeite naderen en stelden te vergeefs hunne pogingen in het werk om het dier nog levend op den kant terug te brengen. Eerst bij het opkomen van het tij werd het dood uit het water gehaald. liet verlies van dit paard ontrooft den eigenaar het middel van bestaan. Dezer dagen is te Parijs eene verzameling postzegels voor 1650 franks, met inbegrip der kosten, in eene openbare vei ling verkocht. Het album bevatte een kompleet stel postze gels van 95 staten, zoo binnen als buiten Europa gelegen. Den 15 augustus zal het nieuwe standbeeld van keizer Napoleon I op de Vendöme-kolom te Parijs worden onthuld. Het thans daarop staande beeld zal naar Toulon worden over- gebragt. In het museum van natuurlijke historie te Hamburg zijn dezer dagen volkomen gelijkende afgietsels uit gips ten toongesteld der eijeren van den vogel Aepyornis Maximus, de grootste der bekende eijeren in de gebeele wereld, vervaar digd naar de originele, welke zich in het parijssche museum be vinden. Een koopman ontd.kte deze soort van eijeren het eerst in 1850 op Madagascar, en wel in handen van inwoners, die ze in de aarde gevonden hadden. Van den vogel zelf zijn slechts de beenderen bekend; een levend exemplaar heeft nog niemand gezien. De twee in de ornithologische zaal ten toongestelde eijeren zijn onderscheiden van grootte en vorm; het eene is een voet en acht strepen, het andere een voet en vijf streep lang. De grootste omvang van het eerste bedraagt twee voet tien duiin en negen strepen. De ruimte van binnen is zoo aanmerkelijk dat het den inhoud van 6 struisvogel- eijeren, 148 hoender eijeren. of 50,000 kolibri-eijeren kan bevatten. Sedert korten tijd is in eenige koffijhuizen te Weenen eene machine in gebruik om bij het kaartspelen de kaarten te schudden, hetgeen zeer doeltreffend geschiedt. Een zijdehandelaar te Weenen kreeg in de vorige week over den post een brief, met een groot zwart lak verzegeld. Bij de opening las hij daarin tot zijne verbazing zijn dood vonnis, dat de voorloopige regering te Warschau over hem had uitgesproken wegens zijne bekendeanti-poolschegezind heid. Na drie maal vier en twintig uren zou het vonnis met den dolk worden uitgevoerd. In allerijl liep de zeer verschrikte man naar een policie-bureau en toonde daar den vreesselijken brief. Tot zijne geruststelling en ter voorkoming van moge lijke kwade gevolgen gaf men hem daar den raad om op den bepaalden dag zijne woning niet te verlaten. Meer dood dan levend wachtte de ongelukkige dien dag af. In den vroegen morgen ontving hij weder een brief met een zwart lak, dien hij in doodsangst opende, doch waarvan de lezing hem op eenmaal in het leven terugriep: hij bevatte de mededeeling dat de voorloopige regering hem gratie had geschonken uit hoofde van den door hem uitgestanen angst. De poets was hem natuurlijk door een grappenmaker gespeeld. De hertog van Chartres, tweede zoon des hertogs van Orleans is zondag met zijn gevolg te Brussel aangekomen. De graaf van Vlaanderen ontving hem aan het station du Nord, terwijl er des avonds diner ten hove was. De hertog heeft te Laeken een bezoek aan den koning afgelegd en is den volgenden dag weder naar Duitschland vertrokken. Ook te Hoorn is ineu bijna algemeen in verzet tegen den hoogen prijs welke voor de gas moet worden betaald, op grond van de goedkoopte der petroleum. Men verlangt dat de gasfabriekanten, die hunne prijzen reeds van f 5,60 tot f 5 de 1000 kub. voet verlaagd hebben, tot f 4 zullen vermin deren. Volgens de Nieuwe bijdragen van april bedraagthet aantal vakante hulponderwijzersplaatsen in Zeeland 8. In Friesland en Groningen zijn geene vakatures. Op de nota van onkosten, die door Engeland van China worden teruggevorderd, komt voor een post voor de arresta tie van den ex-kommissaris Yeh, ten bedrage van 1,153 p. st. Te Breda en in de omstreken heeft het zaturdag nacht zeer streng gevroren; de vroege aardappelen die reeds hoven den grond stonden zijn totaal afgevroren. Ook de vrucht- boomen hebben veel geleden. Blijkens een officieel rapport zijn er op den dag van de komst der prinses van Wallis en de illuminatie te Londen 23 ongelukken gebeurd; 9 personen zijn daarvan overleden. Toen de hertog van Wellington werd begraven kwamen er slechts 2 personen om. Jl. vrijdag is te Arnhem de kweekschool voor onder wijzeressen, in tegenwoordigheid van 34 kweekelingen, pleg- tig geopend. Onderscheidene dagbladen behelzen het berigt, dat de heer J. C. van Maanen, na een verblijf gedurende eene reeks van zeventien jaren als kapelmeester bij het engelsche leger, achtereenvolgens in Canada (Amerika), Cephalonia (Ionische eilanden) en Meerut (binnenlanden van Bengalen, koning rijk Oude), eerlang hier te lande zal terugkeeren. Verschil lende tijdschriften en dagbladen, b. v. Revue canadietine, Minerva, Montreal-gazette, Naval and military gazette enz., gewagen van hem als van een groot violist. De heer van Maa nen is een élève van Vieuxtemps. Bloemkweekers onder Roelofarendsveen getuigen, dat de verkoop van bloemen dit jaar zeer gering is, vermits zij met weinig minder dan de vracht waarmede zij uitgaan, huis waarts keeren. Voorname kweekers getuigen het zelfde, ook wat den bloemenhandel aangaat, en schrij ven deze kalmte aau den afgeloopen winter toe, waardoor er bijna niets is ver loren gegaan. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. April mei 1863. Wind. P3 Aanmerkingen. P3 I 26W.t.N. 27, w.t.z. 2S West. 29| W.Nw. 30,NOost. j NOost. No.t.O I 763.9 11.8 764.7 12.8 757-5 i 10.6 755.8 763.6 768 9 764.8 0.74 0.81 0.69 0.79 0.79 0.66 0.62 7.95 9.53 6.96 6.90 7.00 7.10 6.82 11,9 0,79 helder heijig bew. held. heij bew-reg. bew buijig en reg. bew.butjig en reg. bew. helder regen, ligt bewolkt. 0.0 i bewolkt heijig. De grootste wind kracht is geweest op den 22 april 1863, des morgens 9 uur, W. ZW. gemiddelde kracht, 30 p. op ds vierk. el en zw. druk 131 p. op do vierk. cl. De onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand april, op den middag ten 12 ure. Thermometerstand. 4 mei. 's av. 11 u. 52 gr. s morg. 7 u. 54 's raidd. I u. 63 "s av. 11 u. 50 gr. s morg. 7 u. 52 's midd. 1 u- 62 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Wetsontwerpen. Nadere bepalingen betreffende den akcijns op de auilter. Dit wetsontwerp strekt om het koninklijk besluit vau 31 j augustus 858, tot verzekering der heffing van den akcijns op de beetwortelsuiker, hetwelk niet langer dan vijfjaren kan werken, nog voor drie jaren te verlengen, ten einde die zaak later wettelijk te regelen, wanneer men daartoe genoegzame j gegevens zal bezitten. Voor het oogenblik bestaan er hier te j lande vier beetwortelsuikerfabrieken als te Zevenbergen, I Dubbeldam, Rijswijk en Oudenbosch. 6 Memoriën van beantwoording. Nadere regeling i m het gebruik van bet koloniaal batig slot over 1860. Het wetsontwerp betrekkelijk de indische komptabiliteit j is bij den raad van state onderzocht en zal eerlang worden j ingediend. De minister van koloniën is van oordeel, dat de verkregen uitkomsten pleiten ten voordeele van het stelsel eener voort gaande verminderingen eindelijk geheele intrekking der assu rantiën op goevernements produkten. In het vorige jaar is bepaald dat de regeling der koffijvei- lingen voor het tegenwoordige geene verandering zou onder gaan. De minister erkent echter, dat aan de tegenwoordige inrigting dier veilingen, in verband vooral met de kombina- tiën der makelaars, groote gebreken kleven, en heeft daarom de kamers van koophandel te Amsterdam en te Rotterdam opnieuw uitgénoodigd haar oordeel over dit onderwerp aan de regering mede ie deelen. Eer die adviezen ingekomen zijn kan geene beslissing worden genomen. Provinciale staten van Zeelainl. Buitengewone zitting van 5 mei. Tegenwoordig de kommissaris des konings, voorzitter, 29 leden en de griffier. Afwezig de heeren Iloogenboom, Blaaubeen, de Sinidt, Schout Velthuis, Onghena, Iloinbach. J. L. de Jonge, Buteux, en Benteijn met en de heeren Callenfels, Vis, Hoelands Jans sen en Uyttenhooven zonder kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering in naam des konings. De griffier doet voorlezing van Zr. Ms. besluit van den 14 maart 1 863, no. 67, houdende inagt;ging om de staten van dit gewest buitengewoon bijeen te roepen tegen den 5 mei, ten einde daarin over te gaan tot de behandeling van een door de gedeputeerde staten opgemaakt ontwerp van wijzigingen van het reglement van administratie der polders in Zeeland. Deze mededeeling is voor kennisgeving aangenomen even als die des voorzitters van de ingekomen schriftelijke herigten van verhindering der negen eerstgenoemde afwezige leden. Wordt overgegaan tot de splitsing der vergadering in afdee lingen. Bij de trekking zijn aangewezen te behooven tot de eerste a)deelingde heeren Hammacher, van Eek, de Lange, van den Bosch, Pierssens, Moolenburgh, de Visser en Kake- beeke, en als leden van gedeputeerde staleu de heeren Spren ger en van Citters; tweede afdeeling: de heeren Sergeant, Lambreclitsen, Ma- zure, van der Vliet, Risseeuw, Verhagen, Vader en de Jonge van EUemeet, benevens de heeren van der Bilt en Becius als leden van gedeputeerde staten derde afdeeling: de heeren de Casembroot, Cau, H. J. van Deinse, F. van Deinse, van der Have, Dronkers, Bijbau en Snijder, alsmede de heer Fokker als lid van gedeputeerde staten. De voorzitter stelt voor het ontwerp van wijzigingen van het reglement van administratie der polders in Zeeland ter behandeling naar de afdeelingen te verzenden, alsmede aan iedere afdeeling een der drie afschriften van een overzigt, getrokken uit de herigten van de polderbesturen omtrent de verschillende artikelen van dat ontwerp. De heer de Jonge van EUemeet vraagt, onder opmerking dat de staten van Zeeland op dit oogenblik in een exceptione- len toestand verkeeren, verlof om het standpunt aan te wij zen waaropzij thans geplaatst zijn. In den regel worden de voorstellen van gedeputeerde staten naar de afdeelingen ge zonden en daar onderzocht. Vindt een voorstel bijval in de afdeelingen, dan wovdt het gewoonlijk aangenomen, aan de regering opgezonden en aan de goedkeuring des konings on derworpen. De laatste zinsnede van den brief van den minis ter van binnenlandsche zuken aan gedeputeerde stateD, ge- dagteekend 25 februarij jl., verdient echter de aandacht. Zij luidt: „Deze opmerkingen toonen dat ik de door mij ge- wenschte regeling niet in het ontwerp terug vindt; zij schij nen mij ook van dien aard dat ik de bekrachtiging der bepa lingen van het ontwerp niet wel zou kunnen bevorderen," Op grond van dezen volzin acht spreker het overbodig om over het koncept te beraadslagen, want al droeg het de goed keuring der vergadering weg, dan zou de minister zich daar mede toch niet vereenigen. Diskussie kan tot niets leiden, daar ieder op de hoogte is van hetgeen vroeger gesproken is en kennis heeft genomen van de verschillende verbalen, bro chures, notas enz. Spreker weet niet wat men in de afdeelin gen doen moet. Daarom stelt hij voor dat, zoo het ontwerp naar de afdeelingen gezonden wordt, de voorzitters een paar uren vroeger dan de leden zullen bijeen komen, ten einde in staat te zijn volledige inlichtingen aan de leden omtrent de wijze van behandeling te verstrekken. De voorzitter verklaart zich bereid de voorzitters der afdee lingen, overeenkomstig het verlangen van den heer de Jonge van Elleineet, daartoe uit te noodigen. Overigens beschouwt hij het in den geest van het reglement van orde, dat het ont werp naar de afdeelingen worde gezonden. De heerVerhagen meent dat, zoo ver hij den heer de Jonge van EUemeet bij het aanvoeren zijner argumenten heeft kun nen volgen, in het voorstel van dat lid eene strekking ligt welke de zelfstandigheid der afdeelingen zou kunnen schok ken. Hoewel bereid zich volkomen te onderwerpen aan de leiding van den voorzitter der afdeeling, mag deze toch geen invloed uitoefenen op de leden en hunne zelfstandigheid van handelen. De voorzitter gelooft dat het voorstel die strekking niet bevat en stelt thans op nieuw voor het ontwerp naar de afdee lingen te verzenden. De heer Vader erlangt nog het woord en uitzijn verlangen dat de gedeputeerde staten aan de af deelingen een opgaaf zullen doen van de kosten welke in de laatste 10 jaren in ieder polder arrondissement zijn verstrekt ten behoeve der kalamiteuse polders, daar het blijkt dat het thansernst isoru de komptabiliteit voortaan arrondissements- gewijze te doen plaats hebben. I De voorzitter ncht het onnoodig de verzekering te geven dat gedeputeerde staten bereid zijn tot het verstrekken der verlangde inlichtingen, voor zoo ver die niet reeds m de jaar- lijksche verslagen te vinden zijn. Daarna is besloten om het ontwerp naar de afdeelingen te j verzenden en de zitting tot nadere bijeenroeping gesloten.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2