MIDDELBÜRGSCHE N°- 55. Donderdag 7 Mei. vfcfAVEYS Ky l Vn OJvS 'A'/fri. ri...i:' Editie van woensdag avond 8 ure. MXBËSTËÜKVC. Op vrijdag, den 15 mei 1863, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 1 le district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het herstellen en verbeteren van den zeedijk van den Oud-en Jong-Breskens-nolder, tus- schen de dijkpalen 23 en 30, over eene lengte van 625 el. Deze aanbesteding za! geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan bet lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en den dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtin gen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den surnu merair van den waterstaat van Ho off. te Breskens. 's Gravenhage, 22 april 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRöDER. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Provincie Zeeland. 1ANBESTEÖÏ SCI. Op zaturdag, den 15 mei 185 1, des voormiddags ten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko nings in de provincie Zeeland of. bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het verbeteren eu tot den 1 mei 1864 onderhou den der gewone aarde-, kram-, rijs- en steen- glooijingwerken aan do zeedijken der calami- teuse polders van Zeelanden zulks in 37 perceelen van aanbesteding- Deze aanbested.ngen zullen geschieden bij inschrijvingen opbod, voor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, bij de ontvangers-griffier van al de calamiteuse polders, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 9en tot den 4en dag vóór de besteding, met uitzondering van den zondag, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den water staat jhr. Ortt te Middelburg voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Goes, te Ziezikzee, te Breskens en te Neuzen voor de werken tot elks arrondissement behoo- rende. 's Gravenhage, 25 april 1863. Van wege den minister, De secretaris generaal, J. SCHRöDER. NB. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaarden volledige billetten in te leveren, aanduidende de namen en voornamen (voluit), het beroep en de woon plaatsen van hen en van hunne borgen, het nummer van het perceel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte billetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur IJ. F. Auer. BIMENLMD. Middelburg O met. Gisterenavond heeft de kommissaris des konings in Zee land de buitengewone vergadering der provinciale staten geopend. Blijkens bet beknopt verslag, 't welk wij mede in dit nommer opnemen, bestonden de werkzaamheden slechts in de voorlezing van het koninklijk besluit waarbij magtiging wordt verleend tot het honden dezer buitengewone vergade ring, ter behandeling van een ontwerp van wijzigingen van het reglement van administratie der polders in Zeeland; de mededeeling der ingekomen berigten van verhindering van verschillende leden; de splitsing der vergadering in afdeelin- gen,enhet besluit om het bedoeld ontwerp van wijzigingen enz. naar de afdeelingen te zenden. De zitting is tot nadere bijeenroeping gesloten. De gemeenteraad alhier heeft in 2ijne zitting van beden middag benoemd tot kommissaris over de beurtveren tusschen deze gemeente en Bergen-op-Zoora en Neuzen de heer J. A. Sisteroians. Naar aanleiding van een adres van A. Verdoorn, om aange steld te worden als beurtschipper op Zierikzee v. v., is beslo ten met burgemeester en wethouders van Zierikzee in korres- pondentie te treden omtrent het wenschelijke der aanstelling van een tweeden beurtschipper. Van een onbekende is ingekomen een brief inhoudende twee muntbiljetten ad f 10, met verzoek die te doen strekken ten bate der stedelijke kas. Die gelden zullen den gemeente ontvanger worden ter hand gesteld. Aan den heer B. A. Fokker is, op door hem gedaan verzoek, een aarden graf op de burgerlijke begraafplaats uitgegeven. Onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten, is aan de heeren van de Kamer Corap. een door hen gevraagd ge deelte der Zoute gracht onderhandsch verhuurd, tegen f 10 's jaars. Nog is besloten, aan den heer P. Verhoeven, bij de sluiting zijner school, eene jaarlijksche toelage uit de gemeentekas te verstrekken van f300, ingaande met 1 augustus; alsmede eene tweede hulponderwijzeres aan te stellen op de school van mevrouw wed. Rochat— Roland-Chedaneau. De heer M. Pot maakt ons de opmerking dat hetgeen door hem in de jongste bijeenkomst van den gemeenteraad van Vlissingen, betrekkelijk de afdamming van het Sloe is gezegd, in het door ons van die zitting gegeven verslag zoodanig is ingekrompen, dat het voor den oningewijde onmogelijk is te begrijpen wat zijne ware bedoeling is geweest. Velen maken daaruit, volgens den heer Pot, eene verkeerde gevolgtrekking, zelfs zoodanig dat men hein voor een openlijken tegenstander van de geheele goede zaak aanziet. Eene dergelijke gevolgtrekking wij hopen dat zij ge maakt wordt door enkelen en niet door velen is zeker niet billijk, en zoo wij geen gevolg kunnen geven aan het door den heer Pot tot ons gerigt. verzoek, om al hetgeen door hem over die zaak in genoemde zitting is gesproken zoo getrouw als hij zich dat nog herinnert weder te geven, dan is dit toe te schrij ven aan de onmogelijkheid om aan het verhandelde in den vlissingschen gemeenteraad en hetgeen daarmede in betrek king staat, nog meerdere uitbreiding te geven dan wij reeds gewoon zijn te doen. Over ons bezwaar zouden wij echter moeten beenstappen indien het door ons vermelde in billijkheid eene andere be doeling aan den heer Pot had kannen doen toeschrijven dan hij werkelijk koesterde. Er blijkt echter duidelijk uit dat hij tegen eene afdamming was maar vóór eene overbrugging en dus geenszins tegen de geheele spoorwegzaak. Hiermede komt zijn nadere mededeeling overeen, die ons doet zien dat alleen vrees voor eene mogelijke benadeeling van dereede van Vlissingen waarbij hij zich nog altijd op het antwoord, in der tijd door den hoofdingenieur Schraver aan Napoleon 1 gegeven beroept tot zijn voorstel had aanleiding gegeven. Hoe weinig sympathie wij ook gevoelen voor de oprigting van bijzondere scholen in den geest als die welke 11. maandag te Vlissingen is geopend, willen wij toch aan onze lezers het volgende verslag medeileelen, opgemaakt door onzen kon-es- pondent, die daarbij de strengste onzijdigheid heeft gemeend te moeten in acht nemen. Wij kunnen ons daarbij ontslagen rekenen van de taak om dat gebrek aan sympathie hier te motiveren, daar het onzen lezers genoegzaam bekend is dat, volgens onze overtuiging, van het godsdienstig onderwijs op de lagere school gegeven, in den regel slechts schadelijke vruchten te verwachten zijn. „Gisteren namiddag 2 ure aldus schrijft hij onder dag- teekenmg van 5 dezer is de alhier opgerigte bijzondere school voor christelijk schoolonderwijs op plegtige wijze ingewijd. „Een groot aantal genoodigden waaronder het dagelijksch bestuur dezer gemeente, de schoolkommissie en anderen die tot het kerkelijk bestuur of inrigtingen met het bij zon der onderwijs in betrekking staan, woonden de inwijing bij. „De predikant van Toorenenbergen voorzitter der plaat selijke vereeniging tot bevordering van christelijk onder wijs alhier, opende de plegtigheid met gebed en door het laten zingen van Psalm 1 IS vers 7a en 12Ó. Daarna las hij den 103 Psalm „als zoo eigenaardig geschikt om de gevoelens van blijdschap uit te drukken welke het bestuur der vereeniging op dezen feestdag gevoelde en waarvan het: „Loof den Heer mijne ziel" de grondtoon genoemd mogt worden." De gelegen heid was niet geschikt om van de krachtige redevoering der sprekers eenige aanteekeningen te maken, en ik moet mij dus alleen op den bijstand van mijn feilbaar geheugen verlaten wanneer ik u een enkelen trek van het gesprokene mededeel. De heer van Toorenenbergen dan schetste de dankbaarheid van het bestuur, en de blijdschap die in hun hart was, omdat zij thans de eerste vruchten mogten zien, van eenen arbeid onder allerlei bezwaren en icoeijelijkheden begonnen, doch nu door Gods zegen en ongedachte ondersteuning, zoover gevorderd dat de openstelling van deze school zou plaats hebben. „Hij bepaalde de vergadering bij de behoefte aan en de roeping van het bijzonder christelijk onderwijs. Hij wees er verder op dat het openbaar onderwijs volgens den eisch der wet gegeven door zoo vele ouders onvoldoende wordt geacht voor de opvoeding hunner kinderen, omdat daar geweerd wordt, juist-datgene waarin zij het hoogste belang stellen: de kennis van den persoonlijken Jezus als Zaligmaker, als den grondslag van alle wijsheiddat het bijzonder onderwijs niet verborgen of bedekt, maar zijn moet, als eene stad lig gende op een grooten berg, die van alle zijden kan gezien en bezien worden, bijzonder goed en volkomen beantwoor dende aan den eisch b j art. 1 der wet voor het lager onderwijs gesteld. Ten slotte beval de spreker deze inrigting aan, in de bescherming en de welwillendheid van het bestuur der ge meente en der schoolkommissie. „Na tot verpoozing gezongen te hebben het 5e vers van Gezang 63, naai de predikant de Vijver het woord als voor zitter der huipvereeniging van hijzonder nationaal christelijk onderwijs gevestigd te Amsterdam. In hartelijke bewoordin gen werd door hem namens de vereeniging de oprigting dezer bijzondere school toegejuicht.de voortdurende ondersteuning en belangstelling der hoofd vereeniging ondersteld en toege zegd en eindelijk de plaatselijke vereeniging geluk gewenscht met het welslagen van haren aangevangen arbeid, en haar den zegen Gods op hare verdere werkzaamheden toege beden. „Nadat ook de beroepen hoofdonderwijzer nog eenige woorden gesproken had om zich althans eenigermate bij het publiek in te leiden en van zijne bedoelingen te doen blijken, werd de inwijing door den predikant Merens met dankzeg ging besloten, waarna door de vergadering staande nog ge zongen werd het 96e der evangelische gezangen." Naar wij vernemen hebben de heeren J. Bots, A. Ruijsch, II. F. Valentini eu dr. J. C. de Vijver, te Vlissingen,bedankt voor de eer der benoeming tot lid der plaatselijke kommissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor 1813. Gisteren is van wege de gemeente Vlissingen openbaar verhuurd geworden, de helft der voormalige scheepstimmer werf in de Noordstraat aldaar. Met pand is gehuurd door den heer J. B. de Groof voor f99 's jaars. De pacht in vorige jaren voor de geheele werf betaald bedroeg f 30 'sjaars. terwijl zij nu met de kaai gelijk is gemaakt en een afgesloten terrein vormtgeschikt tot nederlegging van goederen, Daaruit blijkt dus dat men van eene verlevendiging van den scheeps bouw vooreerst geene groote verwachting heeft. Zijne excellentie de graaf van Bijlaadt, nieuw benoemd gezant van Nederland bij de ottomanische porte, is maandag morgen van 's Hage naar Konstantinopel vertrokken. De Staatscourant van gisteren deelt weder mede een aantal benoemingen van plaatselijke kommissiën voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 enz. Maandag morgen hebben Z. M. de koningen Z. Iv. H. de prins van Oranje de metaalwaren-fabriek van den heer Schol te in de Plantage te Amsterdam bezocht. Het gebouw was van buiten als binnen smaakvol gedekoreerd. De bezoekers bezig- tigden verschillende voorwerpen met belangstelling. De heer Scholte bood den koning eene pendule aan, in de fabriek ver vaardigd en bestaande uit een zwart marmeren voet waarop een groep beelden. De voornaamste figuur dezer groep is de koning; voor Z. M. knielt de nederlandsche maagd, die hem de wet tot verbetering der waterwegen van Amsterdam en Rotter dam naar zee aanbiedt; aan de beide zijden bevinden zich de beelden van koophandel en nijverheidaan de voorzijde is het nederlandsch wapen en langs de wijzerplaat een af beeld ing der faam aangebragt. Nadat Z. M. dit geschenk had aanvaard, bezigtigde hij de vervaardiging van ijs. op eene nieuwe manier in zeven minuten tijds gereed, en daarna de verschillende deelen der fabriek. In de metaalgieterij goot Z. M. zelf een. beeldje. Na van 10 tot 1 ure des voormiddags in de inrigting te hebben doorgebragten de ambachtsschool der maatschappij van den werkenden stand bezocht te hebben, reden de koning en de prins van Oranje naar het Apollo-lokaal, waar een onderhoud met dr. Sarphati plaats had, en van daar naar het paleis van volksvlijt en het museum Fodor. Des namiddags bezigtigden de koninklijke bezoekers de tentoonstelling van teekenmgen der maatschappij Arti et amicitiae. HH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje, benevens gevolg, zijn gisteren tegen den middag uit Amsterdam in de residentie terug gekeerd. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het 5e regement infanterie tot kapi tein 3e klasse, naar ouderdom van rang, de le luitenant C. M. W. Kamps, van het regement grenadiers en jagers. Overgeplaatst in rang bij het regement grenadiers en jagers de kapitein van het 5e regement infanterie S. L. J. Queysen,

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1