MIDDELRURGSCHE COURANT. N- 54. Dingsdag 1863. 5 Mei. Editie van maandag avond 8 ure. AANBESTEDING. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken bekend DatO|> dingsdag den 12 mei 1S63,des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize dier gemeente, in het openbaar, behoudens na dere goedkeuring van den gemeenteraad, zal worden aanbe steed Het bouwen van eene loods tot het bergen van Steenkolen, op het terrein behoorende aan de gas fabriek aldaar, met bijlevering van de noodige mate rialen. Zullende de aanwijzing in loco plaats hebben op maandag den 11 dier tnaand, des voormiddags van 9 ure. door den ge meentebouwmeester, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. Vlissingen, den 30 april 1863. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. BIMEALAAD. Middelburg i mei. De tweede kamer der staten generaal is bijeengeroepen tot hervatting van hare werkzaamheden op dingsdag 12 dezer des namiddags ten 2 ure. De provinciale staten dezer provincie zullen, volgens vroe ger besluit en verleende koninklijke magtiging, morgen avond bijeen komen tot het in behandeling nemen van het door gedeputeerde staten ingediende ontwerp van wijzigingen van het reglement van administratie der polders in Zeeland. B j dat ontwerp worden,zoo als velen onzer lezers reeds zal be kend zijn.deartikelen 1 toten met6,8 toten met 13.18, 25. 28 29, 42, 58 en 59 van het reglement van administratie der pol ders in Zeeland (zoo als die zijn vastgesteld hij de besluiten der staten van Lljulij 1810. 5 julij 1814 en 9 juhj 81-6, goed gekeurd hij koninklijke besluiten van 6 januarij 1841, 10 september 18 11 en 21 augustus 1840) ingetrokken en door andere bepalingen vervangen. Deze bepalingen betreffen hoofdzakelijk: 1) de verdee ling der provincie in negen polderdistrikten (§2—4) de zamenstelling van distriktsbesiuren over ieder distrikt waarin kalamiteuse polders gelegen zijn, bestaande uit drie of vijf heemraden, en de wijze waarop deze worden benoemd 5) benoeming van voorzitter, ontvanger en sekretaris; 6) wij ze van stemming in de vergaderingen van het distriktsbestuur en verhouding van den hoofdingenieur tot deze vergadering; 7) belooning en werking der distriktsbesturen; (§8—12) de begrootingen voor gewoon en buitengewoon onderhoud door de distriktsbesturen te ontwerpen en de bestedingen 13) vaststellingdoorde ingelanden der kalamiteuse polders der door hun bestuur ontworpen begrojting, betreffende het inwendig bestuur, en goedkeuring door gedeputeerde staten 14) aanwijzing der middelen tot onderhoud, bestaande in a. het door gedeputeerde staten te bepalen dijkgeschot, niet te boven gaande de helft van de getaxeerde of te taxeren op brengst der landenb. de eigene inkomsten dier polders; c. de, mede door gedeputeerde staten jaarlijks te bepalen subsidiën der achterliggende polders, niet te bovengaande: voor de 1ste linie f 1.70 per bunder; voor de 2de linie f 1,15 per bunder; en voor de 3de linie f 0,85 per bunder; d. de door de staten jaarlijks als provinciale belasting te heffen opcenten op de direkte belastingen, niet te boven gaande 10 opcenten op de grondbelasting en 5 opcenten op de personele belasting. (In deze paragraaf is tevens de bepaling opgenomen dat het rijk bij ontoereikendheid van alle deze middelen in het te kort komende voorziet) 15) verhooging van hetgeschot bij bui tengewone rampen16 19) aanwending en inning der inkomsten der kalamiteuse polders; 20) teruggave en uit stel van betaling aan achterliggende polders te verleenen bij te hooge uitgaven voor eigen onderhoud22) geldelijk beheer door de distrikts besturen23) verantwoording der direktiën der kalamiteuse polders aan ingelanden 2836) kalamiteus- en vrijverklaring der polders; 39) in werking- treding der wijzigingen op 1 oktober 1863; 40) uitzonde ring betreffende Walcheren en Schouwen gedurende een jaar na het in werking komen van de wijzigingen (§41) behan deling van de voordragt van een nieuw reglement door die polders in te zenden; 42) voortduring van het beheer der werken van de kalamiteuse polders op den bestaanden voet tot 1 januarij 1861. In de memorie van toelichting bij dit ontwerp gevoegd zeggen gedeputeerde staten o. a.dat de leidende gedachte die, na overleg met zijne excellentie den minister van binnenland- sche zaken, aan de ontworpen wijzigingen ten grondslag ligt, in het algemeen deze is: vooreerst, dat liet beheer van, en het toezigt op de kalami teuse polders behooren te worden teruggebragt onder hen die de naaste belanghebbenden en de door de grondwet geroepe nen zijn, behoudens het oppertoezigt des konings; een toezigt strenger en uitgebreider dan gewoonlijk, uithoofde van de voorziening uit 's rijks kas in het tekort op de middelen ten andere, dat de regeling van, en de beschikking over de middelen, die binnen de provincie ten behoeve der kalimi- teuse polders moeten worden npgebrngt, is een onderwerp van provinciaal bestuur. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag, des namiddags ten half twee ure, weder eene openbare zitting houdenter behandeling der volgende onderwerpen missive van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten adres van de Kamer en Comp., gebruik van een gedeelte der Zoute grachtuitgifte van een aarden graf op de begraafplaats aan den heer B. A. Fokkeradres J. A. Sisterraans. verzoek om definitief aangesteld te worden als komrnissaris van het beurtveer op Bergen opZoom eu Neuzen adres A. Verdoorn, om aangesteld te worden als beurtschipper op Zierikzee v. v, Uit het voormalig 4e distrikt dezer provincie schrijft men ons onder dagteekening van 4 dezer „Vreemdeen voor on ingewijden in domein zaken onverklaar bare voorvallen zijn hier als het ware aan de orde van den dag. Deelde ik u toch weinige dagen geleden mede, na het zoo krachtig als algemeen toegejuicht begin van handelen, het wederom zoo onbegrijpelijk haastig verlaten der door wijlen den generaal van Damme in 1813 en 1827 bedijkte twee polders, thans wordt die geschiedenis nog vreemder en meer ingewikkeld, daar, zoo als ik u met zekerheid "kau tnede- cleelen, het domeinbestuur eerlang de onbedijkteZwin-schor ren in een of meer perceelen in het openhaar zal verkoopen. „Niemand begrijpt alhier zulke met elkander geheel en al in strijd zijnde handelingen. Indien er toch nog bezwaren op de in bezithouding der bedijkte gronden drukken, zoo als uit het schielijk verlaten er van schijnt af te leiden te zijn, dan drukken die immers evenzeer op de in de zelfde koncessie be- grepene onbedijkte schorren waarbij daarenboven nog ver schillende kwestiën met inede-eigenfyen. uitwaterings-aange- legetiheden. ook met België, ongeregeld zijn, en die tot de meer dan waarschijnlijke uitkomst leiden zullen, dat deze heerlijke schorgronden nog jaren lang inproduktief kunnen blijven liggen en. als met vele ra oeij el ijk lied en bezwaard, voor luttel geld in handen van waaghalzen en vreemde spekulanten ge raken zullen; terwijl de vroeger eerst bepaalde bedijking en daarna verkoop in kleine kavels van 1 tot 10 bunders, de inge zetenen zelve tot aankoop in de gelegenheid zou gesteld heb ben, onder opening eener konkurrentie voor het rijk, waaruit zeker duizende guldens, zoo al geen tonnen gouds, meer in de schatkist zouden gevloeid zijn. „Dezerzijds worden dan ook pogingen aangewend om de regering van haar voornemen te doen terugkeeren en te be werken dat zij de zoo veel waarde bezittende Zwingronden, zoo als vroeger scheen aangenomen te zijn. eerst na indijking geraamd op f 33,000, in kleine perceelen zal verkoopen, waar toe men meent dat zij zeker zal overgaan zoo zij zich door gewestelijke of lokale deskundigen laat voorlichten." H. M. de koningin bezocht des morgens de Sophia-school en het museum Fodor, en Z. K. H. de prins van Oranje de ambachtsschool der Maatschappij van den werkenden stand. Aldaar werd den prins een album aangeboden, bevattende onder anderen de naamlijst der leden van het bestuur en der ouderwijzers; eene in kleuren geteekende opdragt aan den kroonprins, omgeven met de wapens der provinciën het por tret van Z. K. H. op 1 Sjarigen leeftijd de afbeelding van het paleis van volksvlijt; afbeeldingen van machineriën, meetkunstige werkstukken, bouwkunstige teekeningen, orna menten naar pleister enz. De verschillende vervaardigde proe ven van beeldhouw-, kunstdraai-, timmer-en boetseerkunst werden doorZ. K. H. met belangstelling bezigtigd. Des avonds woonde de koninklijke fara:elje het koncert van Ainstels mannenkoor, onder direktie van den heer Richard Hol, in het Park bij. Zaturdag heeft H. M. de koningin een bezoek aan Utrecht gebragt ter bezigtiging van het Diakonessenhuis aldaar. Ten huize van den komrnissaris des konings gebruikte H. M. een dejeuner en hield daarna receptie van dames. Des middags was er in de hoofdstad weder diner ten hove van 36 couverts, waarop ook leden der eerste kamer van de staten generaal genoodigd waren. Des avonds bezocht de koninklijke famielje den stads-schouwburg. Gisteren morgen heeft de vorstelijke famielje degodsdienst- oefening in de Nieuwe kerk bijgewoond,welke door den pre dikant J. G. Schuuring werd geleid, die tot tekst had gekozen Johannes XIV 4: „Waar ik henen ga, weet gij. en den weg weet g'j." Des middags ten twee ure bezocht zij Naturis artis magistra. Des namiddags had er ten hove weder een diner plaats van ruim 60 couverts. Onder de genoodigden bevonden zich de komrnissaris des konings in Noord-ITolland, de burge meester, de leden van den gemeenteraad, de leden der regt- bank, de plaatselijke kommandant, de kolonel der stedelijke schutterij, de predikant Schuuring enz. Jl. donderdag heeft te Zierikzee eene vergadering plaats gehad van de ingelanden van den polder Schouwen. Deze vergadering was belegd tot het bespreken van een reeds lang opgevat plan tot aanleg van eenige grindwegen in dien pol der. Bij meerderheid van stemmen is besloten om tot dat einde jaarlijks van 1865 af. gedurende 13 jaren, 25 cent per bunder en voorts, gedurende 9 jaren, 40 cent per bunder zoo wel van het dijkgeschot als van de vroonen te voldoen. Het tot stand komen dezer zaak hangt echter af van de goede gezind - heid der belanghebbende gemeenteraden tot het verstrek ken eener jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas gedurende 22 jaren. O.n het gewigt dezer aangelegenheid meent men echter te mogen vertrouwen dat de gemeentebesturen hunne medewerking niet zullen onthouden, vooral nu de voorwaar den tot het verkrijgen van een renteloos voorschot uit de pro vinciale fondsen zoo bijzonder gunstig zijn voor de verwe zenlijking van het plan. In ons notnraer van 17 februarijjl. meldden wij dat zich ook te St. Maartensdijk (Tholen) de besmettelijke keelziekte had voorgedaan. Het is toen niet bij een enkel ziektegeval gebleven-, van het begin der maand februarij tot 23 april werden elf personen aangetast, waarvan zes zijn overleden vier herstelden en één is nog onder behandeling. De jongste lijder was 12 maanden, de oudste 21 jaren oud. Het diner ten hove, te Amsterdam jl. donderdag gegeven, werd bijgewoond door den komrnissaris des konings in Noord- Holland, den burgemeester en de wethouders van Amsterdam en de generaal-majoor Engelbregt van Haarlem. Vrijdag na middag hield H. M de koningin receptie van dames. De audiëntie werd vrijdag druk bezocht. Ongeveer negen tig personen hadden zich doen inschrijven. Op het diner, dien dag ten hove gegeven, waren onder anderen de leden der gedeputeerde staten van Noord-Holland uitgenoodigd. Uit Dordrecht schrijft men ons, 1 dezer: „Heden vertrokken van hier per eerste boot naar Rotter dam om terstond de reis naar Bri 11c, de plaats harer be stemming, voort te zetten, de beide kompanjiën artillerie, die gedurende twee jaren alhier garnizoen gehouden hebben. Wat liet leedwezen over het vertrek der militairen, die met de burgerij in voortreffelijke harmonie verkeerden, verhoogt is dat er, in weêrwil van de pogingen door het dagelijksch be stuur en bepaaldelijk door den burgemeester bij den minister van oorlog aangewend, geen ander garnizoen hen vervaagt en alhier slechts een 20tal manschappen onder één luitenant overblijft, zoo dat we ook deze bron van inkomst en vertier in de. stad missen zullen. „Genoegen doet het mij echter dat ik een verblijdend be- rigt hiertegenover kan stellen en u wijzen op een blijk van ondernemingsgeest, dat hier is gegeven. Een paar handelaren hebben het voornemen opgevat een schroefbootdienst in het leven te roepen op Amsterdam. Dat plan heeft grooten hij val gevonden want, wordt het verwezenlijkt, dan wordt er voor zien in eene bepaalde behoefte. Er bestond tot nog toe tus- schen de derde koopstad des rijks en de eerste geen direkte verbinding. Er is bereids eene kommissie benoemd om de statuten voor de vereeniging, die opgerigt zal worden, te vervaardigen, ten einde dan tot het konstitueren daarvan over te gaan." De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebragt van degenen die mogten verlangen tot den in septem ber aanstaande aan te vangen kursus der koninklijke akade- mie te Delft te worden toegelaten, dat de kommissie, belast met het onderzoek der kandidaten, hare zittingen zal houden in het akademie gebouw te Delft in de volgende maand junij, op de dagen en uren, welke zullen worden bekend gemaakt aan allen, die zich ter bekoming van berigt dienaangaaude vóór het einde der loopende maand mei schriftelijk bij den direkteur der akademie zullen hebben aangemeld. De ver- eischten worden opgegeven in de Staatscourant van 2 dezer. Tijdens het japansche gezantschap hier te lande vertoefde, hoorde men allerlei sombere voorspellingen over het lot dat die heeren bij hunne terugkomst in hun vaderland te wachten stond. Ten deele zijn die voorspellingen reeds bewaarheid. Wel hebben zij tot dus ver de zoo beruchte buik-operatie niet moeten ondergaan, maar volgens officiële berigten van het zwitsersche gezantschap, in Japan ontvangen, zijn zij reeds van al hunne waardigheden en ambten ontzet. Dagblvan 's Gravenkage.) Dezer dagen werd te Antwerpen te water gelaten het drie mast-klipperschip Marnix van St. Aldegonde, de laatste bodem aldaar op de werven in aanbouw. Naar aanleiding hiervan redeneert de Grondwet van Ant werpen aldus „Het afloopen van de Marnix is de laatste stuiptrekking van onzen stervenden scheepsbouw. Laat het kanaal van Am sterdam naar de Noordzee voltooid, de haven van Vlissingen in verbinding met den Rijnspoorweg gebragt, de haven van

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1