schroefstoomschip Keinier Claeszen. ten gevolge eener uit- noodiging van den goeverneur van Sumatra's westkust, via Sibogha naar Nias vertrokken, ten einde eenige maleische slavenhandelaars, die zich feitelijk tegen de bemanning eener kruisboot hebben verzet, van daar te verdrijven en zoo moge lijk den gemaakten buit van slaven te verlossen. „De uitslag van deze zending nog niet kunnende bekend zijn, rnoetmhet medegedeelde in een der nieuwsbladen, als zoude deze expeditie mislukt zijn, als voorbarig worden be schouwd." Van de Zuider-en Ooster-afdeeling van Borneo wordt het volgende gemeld „De opstandelingshoofden Ali Achbar en Loera Titing. die de omstreken van Moengoe-Thaijoe en Mangkau onveilig waakten, hebben zich te Martapoera onderworpen. „Op den 24 fehrunrij is Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen, uit de Boven-Doeson ter hoofdplaats Banjevma- sin terug gekeerd. Zijne zending heeft geheel aan het doel beantwoord. De bevolking van de Teweh, Lahey en Lemrao en de voornaamste hoofden aldaar, waaronder Kevta Patti en Mangkoe Sari, hebben hunne onderwerping aangeboden en tevens een schriftelijken eed van trouw en gehoorzaamheid gezonden. De onderwerping is door het bestuur aangenomen en aan de bevolking is vergiffenis geschonken. Ook bij een gedeelte der ten noorden van Lahay langs de Barito wonende bevolking is een verlangen naar onderwerping ontwaard, doch zoo lang Soeroe Patti daar wordt gehoorzaamd, kan haar moei j el ij k vergiffenis worden geschonken. Te Moera Manlallat zal eene militaire hezetting worden gelegd. De ge- heele Mantallaten Barito beneden deze plaats zullen voor den handel weder worden geopend." Gemengde berlgten. Een amerikaan. Hill genaamd, beweert er in geslaagd te zijn om lokomotieven en stoomvaartuigen doov middel van •petroleum in beweging te brengen. Twee barrels steenolie zuuden v^or euu sjioorvvegtogt van New-York naar Albany en 300 barrels voor eene stoomvaart over den Atlantischen oceaan, waartoe 700 tonnen steenkolen vereischt worden, toereikend zijn. De te. verdeelen prijzen voor de tentoonstelling van honden te Parijs welke den 3 mei zal worden geopend, be dragen 12.000 franks. De kommissie tot voorbereiding der stichting van het Museum koning Willem I. te Amsterdam, heeft liet pro gramma vastgesteld van een wedstrijd voor het beste ontwerp van zulk een museum, en aan den vervaardiger daarvan uit geloofd een prijs van f 1500 en voor het in verdienste daarop volgende ontwerp een premie van f300. De ontwerpen moe ten ingeleverd worden vóór 1 februarij 1864. In Gelderland wordt weder geklaagd over het onnoe melijk getal meikevers, dat zich langs den llijn vertoont. Dezer dagen wordt van Deventer verzonden een sierlijk ijzeren gedenkteken ter ecre van de ter zuid-en oostkust van Borneo gesneuvelde of door oorlogsvermoeijenissen bezweken officieren. Men heeft te Londen te vergeefs beproefd koningin Victoria vau haar voornemen te doen afzien om zich weder gedurende eenigen tijd op het kasteel nabij Weimar te vesti gen. waar bijna ieder voorwerp haar aan den dood van prins Albert herinnert. De koningin heeft er alleen in toegestemd beurtelings hare bloedverwanten te ontvangen en zich van een talrijker gevolg dan aanvankelijk bepaald was te doen vergezellen. De tunnel onder den heuvel van Sydenham, waarop het glazen paleis is gebouwd en die tot uitbreiding dient voor den veel besproken onderaardschen londenschen spoorweg is voltooid. Naar men verneemt is het fotografisch album van officie ren sedert de oprigting van het regement grenadiers en jagers bijna volledig. Daarin bevinden zich o. a. de afbeeldsels van Z. M. den koning, wijlen Z. K. H. prins Alexander en Z. K. H. den prins van Oianje. Nog enkele portretten van jongere officieren ontbreken. De beer de Chastellux, een doofstomme, heeft te Parijs zijn examen ais kandidaat in de natuurkundige wetenschap pen afgelegd in plaats van het mondeling examen heeft hij de gestelde vragen schriftelijk beantwoord. Uit Crefeld wordt gemeld, dat de aldaar den 7 dezer overleden zijdefabriekant, de heer Cornelius de Giveff, de volgende aanzienlijke legaten heeft gemaakt: aan het stede lijk gasthuis 120,000 tb., voor de oprigting van een huis ter verpleging van mannen boven de 65 jaren 50.000 th.voor eene dergelijke instelling voor vrouwen 50,000 th.aan het katholieke en protestantsche weeshuis ieder 50,000 th.voor eene inrigting voor krankzinnigen 50,000 th.ter verdeeling aan behoeftigen, op den verjaardag zijner geboorte, de renten van 50,000 th. voor een lijkenhuis S000 th.tot verfraaijing der begraafplaats 4 000 th. voor de oprigting eener vleesch- hal 20,000 th. voor eene korenbeurs 6000 th. voor de ge meente Linn 8000 th.te zamen 466.000 th. Aan de Sorbonne heeft dezer dagen een jong meisje, mejufvrouw Emma Chenu, een voortreffelijk examen voor den graad van doctor in de letteren afgelegd. De heer Milne Edwards heeft der jeugdige geleerde zijne hoogachting bei uigd en haar met de zoo welgeslaagde proeve geluk gewenscht. Voor twee jaren kwam te Lyon een dergelijk geval voor. Zeker iemand kwam dezer dagen in een manufaktuur- winkel te Utrecht, gelijk hij zeide ter voldoening eener nota van f7ö, die hij sedert eenige dagen ontvangen had. De win kelier herinnerde zich niets daarvan, raadpleegde met zijn boekhouder en vermaande hem tevens uaauwkeuriger te zijn in het aanteekenen van afgegeven goederen, daar de bedoelde heer hem kwam betalen en diens naam niet in het boek stond. De zaak krijgt evenwel haar beslag de winkelier geeft kwitantie en de gewaande schuldenaar koopt daarop voor 500 gulden aan goederen, met verzoek deze in zijn logement te doea brengen, kunnende de winkelier morgen over het geld dispo neren. Wie zou ook geen vertrouwen stellen in iemand die zoo flink voor alles uitkomt! De dag van morgen kwam. maargoederen en kooper waren gevlogen. Hij had 75 gulden gegeven, om den winkelier \oor f500 op te ligtcn. Ten gevolge van de bedriegerijen der in onderschedene steden bestaande bestel- of adreskantoren, hebben de konsuls van de meeste duitsche landen. Frankrijk. België. Zwitser land, enz., benevens de aanzienlijkste handelshuizen te Liver pool, den heer J. Hartmann, secretaris der Society of friends of foreigners te Londen, gemagtigd een bureau op te rigten, alwaar den vreemden kooplieden, fabrikanten en anderen alle gewenschte inlichting omtrent de soliditeit van bestellers van goederen in Engeland zullen worden gegeven. Dr. A. Capadose van 'sGravenhage heeft met zijne echtgenoot, in de gevangenis te Malaga, bezocht de faraielje Matamoros en in een openbaar gemaakten brief de ontmoe tingen medegedeeld, die hij had in die spaansche stad met allen, die zich aan den evangelischen zendeling. Antonio Ma rian, hebben aangesloten en omtrent wier lot weldra de spaan sche regibank uitspraak zal doen, ten zij de koningin de straf vernietigt of verzacht op aandrang der christenen, die zich daarvoor tot haar hebben gewend. De kinderen van Mata moros zijn reeds te Londen aangekomen en worden zaturdag te Alkmaar verwacht. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 20 dezer: J. Abrahamse, jm. 23 j. met F. Pijpe, jd. 21 j. J. Poerstamper, jin. 20 j. met J. F. Gnms, jd. 30 j. A. de Rijke, jm. 27 j. met C. Dingemanse, jd. 22 j. J. Andriessen, jm. 35 j. met J. Min derhout, jd. 26 j. A.Foucliier, wedn. 53j. met F. van Westen, jd. 50 j. C. van Karssen, jm. 23 j. met J. M. Hendrikse, jd. 21 j. H. Step, jm. 26 j. uiet C. Heuzenveldt.jd. 25 j. J. Lalc- ke'e, jm. 24 j. met J. Vervink, jd. 27 j- P. A. ter Smitte, jm. 42 j. met J. W. du Bois, jd. 34 j. J. Vos, jm. 35 j. met M. J. Vogelsang, jd. 30 j. J. H. C. Net, jm. 28 j. met A. du Bois, jd. 26 j. J. F. W. Enunk, jm. 28 j. met E. van den Ende, jd. 29 j. J. G. Grims, jm. 23 j. met W. de Vos, jd. 20 j. W. Kasse, jm. 26 j. met A. M. van Egmond, jd. 25 j. J. Haay, jm. 24 j. met C. Stevense, jd. 22 j. J. A. Bil.jin. 32 j. met A. J. Verwer.jd. 3 Ij. M. J. Hatersel, jm. 35 j. met E. P. Donselaar, jd. 30 j. J. Adamse, jm. 27 j. met N. Schipper, jd. 22 j. H. C. F. van Kampen, wedn. 44j. met D. van Hercules, jd. 37 j. (Van IS tot 25 april.) Vlissingen. Bevallen J. J. Ruysch, geb. de Block, z. J. Roelofs, geb. Christiaanse.z. C. H. van Gelder, geb. Willemse, d. J. Snijders, geb. Verlaat, d. S. Janssens, geb. de Ko ning. z. S. H. Pietersen. geb. Bil, d. L. A. Taut, geb. de Kin der, d. J. de Jager, geb. van Hoorn, d. Overleden: J. van Maldeghetu, jm. 46 j. P. Hoogstraate, vrouw van G. de Vos, 44 j. S. Overgaauw, wed. van L. de Valois, 60 j. B. Brugge, d. 2 j. Goes. Gehuwd: J Scheele, jm. 27j. met C. van Strien, jd. 23 j. Bevallen: P. Hooze, geb. van Boven, d. A. C. Bal, geb. Warrels, z. J. de Jonge, geb. Sleutel, d. Overleden D. M. Derto, d. 2 m. M. Govers, wed. van H. de Wit, 65 j. C. van der Aagen, z. 13 m. M. Proos, z. 3 m. Staten generaal. eerste kamer. In de zitting van dingsdag zijn achtereenvolgens met alge- meene stemmen aangenomen de navolgende wetsontwerpen 1. tot onteigening van perceelen ten behoeve van het station van den staatsspoorweg te Zwolle; 2. van den spoorweg van Zutphen naar Deventer; 3. van Goor naar de duitsche gren zen; 4. van Leeuwarden naar Groningen; 5. tot wijziging van het Vilde hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1862; 6. tot verhooging van hoofdstuk Vlll der zelfde begrooting (loodsgelden); en 7. tot aanvulling der wet van den 20 au gustus 1859 (Staatsblad no. 94), betreffende het verleenen van pensioen en onderstand aan schippers, loodsen, loods- kweekelingen en hulploodsen bij de loodsdienst voorzeesche pen, mitsgaders aan hunne weduwen en kinderen. Bij de behandeling van het eerste wetsontwerp drongen de heeren van Rheuien, Michieis van Kessenich en Tonckens wederom op meerderen spoed aan bij de uitbetaling der ont eigeningssommen. De heer Nobel vestigde de aandacht der regering op het toezigt, gevoerd over den staat der werkzaam heden aan den centraal spoorweg. De minister van binnen- landsche zaken antwoordde, heigeen hij reeds vroegev had verklaard, dat de uitbetaling der soumien voor onteigening niet van hem afhing. De vertraging in de uitbetaling is van verschillende omstandigheden afhankelijk, maar de lijd tus- scben de ontvangst der noodige bescheiden en de uitbetaling is slechts drie weken. Wat het tweede punt aanging, te weten het toezigt op Je 1 werken van den centraal spoorweg, zeide de minister, dat daarover nooit eenige klagt bij hein was ingekomen. In den loop dev diskussie antwoordde de minister nog, naar aanleiding van gedane vragen, dat spoedig de dag zal bepaald worden waaropde onderhandelaars over de aansluiting met Pruissen zullen bijeen komen, en dat die zaak alsdan spoedig haar beslag krijgen zal. Wat de aansluiting met den hannover- schen wesibaan aangaat, verklaarde de minister dat beide aansluitingen niet op eene lijn te stellen waren, want dat men het eerst over de rigting eens moest z jn, alvorens aan eene aansluiting met Hannover te kunnen denken. Bij het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg-sektie Leeuwarden-Groningen drongen de heeren van Eysinga en van Andringa de Kempenaer aan op de spoe dige voliooijing der lijn Zwolle-Leeuwarden en het aanleg gen van meerdere halten bij deze spoorweg sektje. Het eerste punt werd ondersteund door den heer Tonckens. Donderdag zal beraadslaagd worden over de wetsontwer pen, houdende wijziging van eenige bepalingen in het han dels- en scheepvaart verdrag met Frankrijk, en tot regeling van het middelbaar onderwijs. BUITEIÏLOS). Algemeen ovenigt. Volgens de Augsb. Zeitung luidt de depechevan den frau- schen minister van bui.enlandsciie zaken aan den hertog van Montobello betrekkelijk de poulsche aangelegenheden aldus: „Mijnheer de hertog, „Ue onlusten, waarvan het koningrijk Polen thans het too- neel is, hebben in Europa een levendigen indruk gemaakt te midden van een vrede, welke door geene enkele aanstaande gebeurtenis gestoord dreigde te worden. Het betreurens waardige bloedvergieten waartoe deze vvorsieling aanleidinc geeft en de smartelijke gebeurtenissen welke daaraan hun oorsprong zijn verschuldigd, hebben ter zelfder tijd eene alge- meene en diepe ontroering te weeg gebragt. „L)e keizerlijke regering vervult derhalve een pligt door aan het russiscii hof de overwegingen kenbaar te maken welke door dergelijken stand van zaken worden opgewekt, daarbij zijne waakzame zorg inroepende voor de moeijelijkheden en gevaren welke deze toestand ten gevolge heeft, „Wat vooral de onlusten in Polen kenschetst, mijnheer de hertog, en de belangrijkheid daarvan nog grooter maakt, is dat zij niet het resultaat zijn van eene tijdelijke krisis. „Gebeunenissen, welke zich bijna altijd bij ieder geslacht voordoen kunnen toch moeijelijk aan toevallige omstandig heden worden toegeschreven. Die periodiek gewordene ge weldige bewegingen zijn de verschijnselen van een diep ingrijpend kwaad; zij bewijzen de zwakheid der tot hiertoe uitgedachte kombinauën om Polen mei den toestand waarin men het gebragt heeft te verzoenen. „Van eene andere zijde zijn deze te veelvuldige onlusten bij hare uitbarsting telkens eene bron van ongerustheid en spanning. „Polen, hetwelk op het vaste land van Europa zulk eene centrale positie inneemt kan niet in opstand zijn zonder dat de verschillende staten, daaraan grenzende, door zulk eene verwikkeling geschokt worden, waarvan de werking zich in geheel Europa doet gevoelen. Dit is dan ook tel neus geschied als de polen de wapenen hebben opgevat. „Konflikten als die, waarvan wij op dit oogenblik getuige zijn, hebben overigens niet alleen ten gevolge dat de gemoe deren op onrustbarende wijze in spanning worden gebragt, maar zij zouden ook, bij eene voortduring, de vriendschap pelijke verhoudingen tusschen de verschillende regeringen kunnen schokken en de betreurenswaardigste verwikkelingen ten gevolge hebben. Het is derhalve in het algemeen belang der natiën vieze telkeus tevugkeerende gevaren voor altijd te zien afgeweerd. „Wij durven vertrouweu, mijnheer de hertog, dat het rus- sisch hof van deze overwegingen, welke zijne aandacht zoo waard zijn, zal kennis nemen met de zelfde gevoeleus welke ons bezielden toen gene bij uns opkwamen. „Wij zijn verzekerd dat het russische hof zich vervuld zal betooneu van de liberale staatkunde, waarvan de regering van zijne majeste.t den keizer Alexander reeds zulke scimte- rnnde bewijzen heeft gegeven en in zijne wijsheid de noodza kelijkheid zal erkennen van middelen te beramen om Polen in een toestand van duurzameri vrede te brengen. Gij zult van deze depeche wel kopie willen laten aan zijne excellentie prins Gortschakoff." Omtrent het antwoord van Rusland op deze depeche wor den door de verschillende dagbladen steeds gissing 11 gemaakt. Volgens liet Journal des débats zou dit antwoord vrij gunstig wezen, en vervat zijn in een soort van memorandum, waarbij de regering hare hervormingsplannen zou openbaren en daar omtrent de inzigien vragen der drie mogendheden, welke de laatste stappen ten gunste van Polen hebben gedaan. Mag men het dagblad Le Nord gelooven, dan is gisteren een adju dant van keizer Alexander met depeches te Parijs aangeko men, welke misschien met het russiscb antwoord m vei band 3taan. Terwijl de poulsche onlusten Rusland noodzaken om een deel zijner troepen in de poolsche provinciën te doen verblij ven, hebben de cirkassische bergvolken weder eene schoone gelegenheid verkregen om de wapenen tegen hunnen ouden vijand op te vatten. Bij een der invallen op russiscb grondge bied hunner vlugge ruiterij hadden zij bijna den grootvorst Michael krijgsgevangen gemaakt, daar zij reeds zijne eskovte hadden omsingeld. Het gelukte den grootvorst evenwel nog zich door eene overhaaste vlugt te redden en aari velerlei ge varen blootgesteld het fort Ghebiz te bereiken. Men weet dat het bergachtig land der cirkassiers hun voortdurend in de mogelijkheid stelt om tegen de magtigste legers van Rusland steeds een guerrilla oorlog te voeren. Als een bewijs hoe de pruissische regering sedert eenigen tijd tegen de dagbladpers woedt, welke zich niet als werktuig in hare hand laat gebruiken, dienedatde hoofdvedakieuv der Kölnische Zeitung, de heer Kr use, in hechtenis is genomen omdat hij geweigerd had zijn korrespoiulent te Dautzig te noemen, die eene uiededeeling omtrent de luantie-aUtniuisua- tie had gedaan. Na eenige uren in hechtenis te zijn geweest is de heer Kruse onder borgstelling in vrijheid gesteld. Is de verbolgenheid dev engelsche natie tegen deVereenigde staten zeer gioot, niet minder hevig is die der amerikanen tegen Engeland. De kans voor eene uitbarting wordt dan ook van verschillende zijden als zeer groot voorgesteld en The daily telegraph berigt dat de engelsche regering besloten heeft om met het oog op een eventuelen oorlog eenige ge pantserde oorlogschepen naar de amenkaansche wateren te zenden. Behalve The black-prince zou ook de trot>che bodera die onlangs op de vlissingsclie reede veler aandacht trok, The warrior, daarvoor zijn aangewezen. BETALIVG TAX COUPONS. De coupons der 6 pet. russische certifikaten, administratie Hope co., Ketwich Voombergh en wed. W. Borski, ver schenen 1/13 januarij 1S63, worden betaald: de coupons

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2