MIDDËLBURGSCHE C O UlfXN T. r 52. Donderdag 1863. 30 April. i*' JK s '4»\ Bij deze courant behoort een bij voegsel. Edilie van woensdag avond 8 ure. De commissaris deskonings iu de provincie 2>eeland, maakt bekend, dat eene buitengewone vergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 5 mei aan staande, desa* onds ten half acht ure. in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg den 28 april 1863. De commissaris des koirngs voornoemd, 11. W. VAN LIJNDEN. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken bekend Dat op dingsdag den 5 mei 1863des namiddags ten 2 ure ten raadhuize dier gemeente, in het openbaar en onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, zal worden verhuurd net Erf, gelegen in de Korte noordstraatop den perceels gewijzen kadastralen legger dier gemeente bekend in sectie E no. 506. Vlissingen, 24 april 1863. De burgemeester en wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS De secretaris, P. FORBES WELS. Op de laatste bladzijde van dit nommer en in het bijvoeg sel vindt men opgenomen de Lijst der 55 hoogst aangeslage- nen in 's rijks direkte belastingen in de province Zeeland, zoo als die door gedeputeerde staten is vastgesteld. BIMEXLAAD. Middelburg 39 april. Zoo als in de zitting van de eerste kamer van maandag be paald was zijn heden de beraadslagingen aangevangen over het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling tier tienden. Al de leden die daarover het woord voerden hebben zich tegen het wetsontwerp verklaard. Morgen zullen de diskussien worden voortgezet. De overige aan de orde gestelde wetsont werpen zijn aangenomen De gewone kollekte ten behoeve van het fonds voor nood lijdende kerken en personen, dezer dagen alhier gehouden, heeft opgebragt eene soin van f 340,61. De opbrengst der gehouden kollekte ten behoeve van het fonds voor de gewapende dienst bedroeg f2l4,9l£ en niet f346,64 zoo als in ons vorig nommer is vermeld. Een gewezen bode tusschen deze gemeente en Vlissingen, J. Kloprogge, die, zoo als we in der tijd hebben medegedeeld, in den avond van den 10 april des vorigen jaars uit laatstge noemde gemeente vertrokken was. eene belangrijke som die hem in zijne betrekking als bode was toevertrouwd, met zich nemende, is gisteren alhier per stoomboot van Rotterdam aangekomen en onmiddellijk naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. De gemeenteraad te Vlissingen heeft heden middag eene zitting gehouden. Onder anderen is daarin het besluit geno men om den prijs der gas van 20 tot 15 cent per teerl. el te verminderen. Op verzoek van het israëlitisch kerkbestuur is besloten gratis afstand te doen van de Botermarkt, tot stichting eener kerk voor die gemeente. Het verzoek om een subsidie uit de gemeentekas is afgewezen. Uit de daartoe opgemaakte voordragten zijn tot huipon- derwij zeis benoemd, op de school van den heer Stuart de heer W. Hamakers, hulponderwijzer te Aardenburg; en op de school voor on- en minvermogenden de heer K. Heeröldt, hulponderwijzer alhier. Aan den heer M. Verhage, hulponderwijzer op de school van den heer Puijpe, is op verzoek eervol ontslag, en aan de hulponderwijzers G. Wisse en J.J. Antheunisse eene verhoo ging hunner bezoldiging van f25 toegestaan. Deze laat ste bepaling geldt cok hen die als jongste hulponderwijzers in gelijke termen vallen. In eene o-isteren gehouden vergadering der benoemden, daartoe door den voorloopigen voorzitter bijeengeroepen, is de kommissie gekonstitueerd en benoemd tot voorzitter de heer dr. J.W. Callenfels. plaatsvervangend voorzitter de heer J. F. Seharten. sekretaris de heer P. F. Wels en penningmees ter de heer J. B. A. Mabilot. In de Goessche courant.lezen we: „Ook in onze stad is éëfle sub-kommissie benoemd van de hoofd-komtnissie ter oprigting van een monument voor de ge beurtenissen van 1813. De kommissie bestaat uit de heeren mr. M. P. Blaaubeen, mr. B. V, van der Bilf, C. C. van den Bosch, dr. G. T. Callenfels, mr. J. J. van Deinse, J. A. A. Fransen van de Putte, mr. C. de Witt Hamer, P. A. ELochart. J. G. Jacobson, wonende te Cappelle a/d. Yssel, J.H. C. Kakebeeke, H. C. Pilaar, J. G. Risseeuw, M. J. Soutendam A. Nortier. „Men merkt hier niet zonder belangstelling op. dat ée'n lid elders woonachtig is, waardoor het onheilspellend getal 13 bij de vergaderingen zal worden voorgekomen. Evenzeer verdient het opmerking, dat de kommissie in hare zaraenstelling exclu sief is, zoo als geene andere in het geheele vaderland. Overal elders zijn de onderscheidene godsdienstige gezindheden ver tegenwoordigd en ook een of meer kerkelijke personen in de kommissie opgenomen, maar onze kommissie wijkt daarvan ten eenenmale af. „Bij het ter perse gaan van onze courant ontvangen wij berigt dat de sub-kommissie voor het nationaal gedenkteeken heden, door den burgemeester opgeroepen, zich heeft gekon- stitueeid. De heeren van den Bosch, van Deinse, de Witt Ha mer, Kakebeeke en Risseeuw hebben voor de benoeming bedankt. De kommissie heeft eenparig tot haren voorzitter gekozen mr. M. P. Blaaubeen vervolgens zijn bij meerderheid van sternmen benoemd tot vice-president de heer van de Putte, tot penningmeester A. Nortier en tot secretaris H. C. Pilaar. „De kommissie zal eerstdaags in persoon aan de huizen der ingezetenen inteekeningsüjsten aanbieden tot het bekomen van bijdragen voor het beoogde doel. Bij den raad van state, afdeeling geschillen van bestuur, is eergisteren onder meerder behandeld het beroep van den ge meenteraad alhier van de weigering van gedeputeerde staten dezer provincie tot goedkeuring van het raadsbesluit tot ver hooging van het subsidie van het burgerlijk armbestuur over 1862. De plaatselijke kommissie voor de oprigting van een ge denkteeken voor 1813 te Amsterdam heeft maandag eene ver gadering gehouden. Onder meerder heeft het bestuur den inhoud van drie brieven gearresteerd, een aan prins Frederik, een aan de kommissie voor het Museum koning Willem I en een aan de ingezetenen van Amsterdam, waarbij zij tot ruime deelneming worden uitgenoodigd. In den brief aan prins Frederik wordt onder anderen te kennen gegeven, dat vele leden der kommissie nog steeds niet ingenomen zijn uiet de zamenstelling der hoofdkominissie en hare aanvulling met afgevaardigden der voornaamste sub-kommissiën, als geene waarborgen van eetiheid aanbiedende, en dat zij liever had den gezien, dat eene nieuwe hoofdkommissie ware zamenge- steld uit afgevaardigden der voornaamste sub-kommissiën, terwijl daarin wijders eenige aanmerkingen worden medege- gedeeld op sommige bepalingen der algeineene regelen. De brief aan de kommissie voor het museum Willem I behelst eene kennisgeving van de aanvaarding van zijne betrekking door het bestuur en heeft eene verzoenende strekking. Uit de diskussie is nog gebleken, dat men voornemens is ook eene algemeene inzameling van gelden te houden, opdat ook aan liet eigenlijke volk de gelegenheid worde aangeboden van zijne sympathie voor deze nationale zaak te doen blijken. In de Staatscourant van gisteren wordt weder mcdedeeling gedaan van de benoeming van leden voor verschillende plaat selijke kommissiën voor de oprigting van een gedenkteeken voor 1813. De plaatselijke kommissie te Vlissingen. met den heer dr. J. W. Callenfels als tijdelijk voorzitter, bestaat uit de hee ren J. Bots, H. Benier, T. C. Dommisse, W. C. van Duuren Dutilh, J.B. de Groof, J. B. A. Mabilot, W. van der Os, A. Ruijsch, J. F. Seharten. J. W. A. Schneiders van Greyffens- wertli,Stuart, Uyttenhooven, II. F. Valentini, dr. J. C. de Vijver, M. Wels, P. F. Wels, H. P. Winkelman. Jhr. B, II. C. K. van der Wijck, benoemd hoogleeraar in de letterkundige fakulteit aan de hoogescliool te Groningen, heeft den 12 dezer van de waalsche gemeente te Leiden, waaraan hij in de betrekking van hulpprediker verhonden was, afscheid genomen met eene rede naar aanleiding van Hosea XII vers 7 en zal donderdag 7 mei te Groningen zijne intreerede houden. De werkzaamheden aan den staats-spoorweg tusschen Breda en Tilburg gaan steeds goed vooruit, zoodat men met grond verwachten tnag, dat die lijn binnen een paar maanden voltooid zal zijn. De wachthuisjes en afsluitingen zijn langs den geheelen weg geplaats; de onderbouw voor de groote draaischijf is gereed, terwijl de gebouwen tot berging van lokomotieven en rijtuigen enz. reeds onder de kap gebragt zijn het ■tatiousgebouw. dat met 1 juuij gereed moet zijn. nadert zijne voltooijing. Behalve de gewone lijn zijn er rteds een zestal wisselsporen gelegd, welk getal nog op achttien gebragt moet worden. Men is thans ook druk bezig met het inrigten van den geheelen weg voor dubbel spoor. Te Harlingen heeft men dezer dagen een aanvang gemaakt met het leggen der fondamenten voor het station van den spoorweg. De werkzaamheden worden met ijver voortgezet, voora! het leggen der rails, zoo dat de weg reeds bijna een uur ver dagelijks door de lokomotief wordt bereden tot vervoer van raaterieël enz. ISenoentiiigen ent besluiten. regterlijke magt. Benoemd tot substituut griffier bij liet provinciaal geregtshofin Zeeland mr. A. W. Hartman, thans griffier bij het kantongeregt te Alphen. MiNiSTERiënE departementen. Benoemd bij het depar tement van justitie tot kommiesen C. P. van iVfaanen, M. C. Feithen inr. EI. Nagtglas, allen thans adjunkt-kominies, en tot adjunkt-kommiesen J. G. Tinbergen en L. E. T. Ande- regg, beiden thans eerste klerk. leger. Benoemd bij het personeel en militaire administra tie van het leger in Oost-Indië, tot 2en luitenant-kwartier meester de sergeant A. J. Brandenburg van der Gronden, vaa liet 6e regement infanterie, en de sergeanttitulair H. J. Ilen- nige, van het instruktie-bataljon. belastingen enz. Pensioen verleend ten bedrage vau f534, aan mevrouw A. V. de Jonge, weduwe van jhr. C. P. L. van Kinschot, in le*en provinciaal direkteur der direkte be lastingen, in-en uitgaande regten en akeijusen in Zeeland. Marine en leger. Naar wij vernemen is bij koninklijk besluit bepaald, dat het kader van officieren der Koninklijke nederlandsche ma rine eene wijziging zou ondergaan. Het aantal luitenants ter zee 2e klasse wordt daarbij op 30 minder gesteld dan in de tegenwoordige formatie is vastgesteld. (W. dagbl. van 's Gravenh. Koloniën. Terwijl, zoo als we reeds in de tweede editie van ons vorig nommer gemeld hebben, de bataviasche couranten geen ge wag maken van den uitslag der expeditie tegen Nias.geeft de Sumatra courant daarvan het volgende relaas. „Zoo als onze lezers bereids bekend is beeft Zr. Ms. stoom schip Reinier Claeszen te Sibogha aan boord genomen den resident van Tappanoeli. den len luitenant Kakebeen en 25 onder-officieren en manschappen, en te Goenong Sit olie den civilen en militaire gezaghebber van Nias, den len luitenant Meijer, 19soldaten en de mortier van 13 duim, en van daar zijne reis vervolgd tot Seroernboe, ten einde eene expeditie te maken legen de kampong Leulownoe op de westzijde van ge noemd eiland, al waar sla venhandelaars andermaal in terzet waren gekomen tegen het goevernemen'. „Na de troepen aldaar aan wal gezet te hebben, zetten deze laatsten, onder het bevel van den luitenant ter zee 2e klasse Spanjaard, twee en een halve dag den marsch voort en kwamen den 19 februarij des morgens ten 9 ure voor de ver sterking Leulowaoe; deze is gebouwd op een berg inden vorm van een suikerbrood, ongeveer 400 voeten hoog en be stond uit twee gedeelten, het eerste boven op den berg, afge sloten door eene zware palisadering, het tweede een vijftig voet benedenwaarts, eveneens afgesloten. Ongeveer vijf soor ten van blokhuizen waren binnen en in de lijn der palisade- ring opgerigt. De wanden van den berg waren zeer stijl, bijna onbeklimbaar, men schatte het aantal menschen daarboven volgens geruchten op 2 a 300. „De luitenant ter zee Spanjaard liet een 30tal worpen op die vijandelijke verschansingen doen, waarvan er eenige daar binnen sprongen en volgens latere herigten een 30tal dooden en gekwetsten den vijand bezorgden; deze worpen geschied den onder het hevige vuur van den vijand, die ons 2 zwaar geblesseerden bezorgde. Daarop werd de storm bevolen, de le luitenant F. W. Meijer, plnatsie zich vrijwillig voorop eu de geheele kolonne, sterk 4 officieren, 30 raatrozen en 30 sol daten, volgde; de reserve bleef beneden. Onder een lievig vuur van den vijand, kogels, steenen en pijlen, kwam ineu boven en stuitte op een zwaar planken huis, gelegen inde palisadering; het was onmogelijk daar binnen te dringen. Toen beproefde de le luitenant Meijer, geholpen door den fuselier Seckinger en den kettingganger Si Rangoli, eene opening door de palisadering te maken. Het was hun bijna gelukt, toen de fuselier Seckinger door een geweerschot doo- (lelijk getroffen nederviel, de lste luitenant Meijer door een steenworp aan het hoofd en een hevjgen stoot met een bamboe onder het regteroog gewond, achterover den berg aftuimelde en de kettingganger Si Rangoh door een lanssteek getroffen werd. De luitenant ter zee Schuurman viel neder door een steenworp. Binnen eenige oogenblikken hadden wij een 15 tal gekwetsten, en de luitenant ter zee Spanjaard, het ondoen lijk achtende langer den aanval voort te zetten, beval terug te trekken.dat in goede orde geschiedde. „Naar wij vernemen zal door het goevernement spoedig eene grootere inagt naar die kampong gezonden worden." In verband hiermede mag niet onopgemerkt blijven de volgende mededeeling welke wij in de Staatscourant van gis teren aantreffen. „Volgens een bij het departement van marine, onder dag- leekening van den 14 maart jl. ontvangen berigt, is Zr. Ms,

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1