MIDDEL BURGSGHE COURTN T. N"- 49. Donderdag t,' DOES 1863. 23 April. Editie van woensdag avond ,8 ure. Middelburg 22 april. Jl. zondag heeft er aan den Ztiid-Kraaijert-polder bij het haventje van 'sHeer Arendskerke eene afschuiving van grond plaats gehad, waardoor eene vrij belangrijke schade is aan- gerigt. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons onder dagteekening van 21 dezer „Als een vervolg op mijn vorig herigt betreffende de open bare weiken in dit eiland, kan ik u het volgende mededeelen „Te Wemeldinge wordt de uitmaling van den sasput aan het kanaal nog steeds langzaam voortgezet en het schuijerèn is er in geringe mate aangevangen. „Aan de uitgraving tan het ten vorigen ja re besteede ge deelte van het kanaal is inen bij den Bonzyweg bezig, van Waar de grond met paarden reeds tot aan den Dankersenweg gevoerd en tot het maken van den dijk gebruikt wordt, die van den postweg tot daar nagenoeg voltooid is. Op het daar onlangs besteede baggerwerk wordt nog altijd de goedkeuring des ministers te gemoet gezien, hoewel de tijd binnen welken men die gewoonlijk erlangt, reeds verstreken is. „Te llansweert gaat men sedert eenige dagen met het heijen van proefpalen voort; hoogstens worden er twee per dag ge slagen. De drooghouding van den sasput geschiedt er met bet herstelde stoomwerktuig en met de lokomobile. „Liet armzalige baggerwerk aan de suatiesluis heeft nog niet opgehouden. De graving der waterleidingen gaat goed vooruit en zal waarschijnlijk binnen vier a vijf weken vol tooid zijn. „Voorts zijn zoo te llansweert als te Wemeldinge de eerste j bij het bestek voorgeschreven werkzaamheden, waaronder ook bet bouwen en verbeteren van woningen, zoo goed als i geëindigd." De hoofd-kommissie ter oprigting van een nationaal ge- denkteeken voor november 1813 enz. deelt in de Staatscou- J rant van gisteveu de benoeming van leden voor verschillende plaatselijke kommissiën mede. De kommissie te Zierikzee bestaat uit de heeren mr. B. C.Cau, tijdelijk voorzitter, dr. P. J. Andrae, jhr. mr. M .J. Schuurbe- i que Boeije, J. G. Broeke, mr. C. van der Lek de Clercq. M. C. de.Crane, 'mr; J. W. D. van Dongen, mr. A. J. F. Egter van Wissekerke, mr. J. P. N. Ermerins, mr. C. J. Fokker, ds. G. j C. Droogleever Fortuyn, S. G. Nauta van der Grijp, EL G. Mulock Houwer, jhr. J. L. de Jonge. jhr. W. M. II. de Jonge, i dr. F. Keller, P. van der Linden, F. J. van Oppen, J. H. Ocht- j man Johz., mr. P. Paulus, J. Gordon, Spandaw, ds. J. D. Stetterrogge, M. Tachi, D. van der Vliet. Naar wij van goederhand vernemen, is in de vergadering j der hoofd-kommissie tot oprigting van een gedenkteeken j voor 1813 van 11 dezer gebleken, dat tot dus verre benoemd zijn ruim zeshonderd plaatselijke kommissiën drie en twin- tig kleinere gemeenten zijn met aangrenzende voor dit doel l gekombineerd; tien hebben zich van deelneming verontschul digd, 1 in Noord-Brabant en 2 in Zeeland, wegens de onbe- duidendheid der gemeente 3 in Gelderland en 2 in Overijs sel, wegens den druk der ingezetenen, ten gevolge van den watersnood. De studentenkorpsen bij de verschillende hooge- en doorluchtige scholen en de delftsche akademie vormen af- zonderlijkekommissiën.Van de provinciale hoofdsteden heeft Utrecht zich nog niet gekonstituëerd. De zatnenstelling van deze plaatselijke kommissie en van die der hoofdstad werd te gemoet gezien. De plaatselijke kommissiën, tot dus verre tot stand gekomen, zijn over de verschillende provinciën ver deeld, in getal als volgtNoord-Brabant 86, Gelderland 80, Zuid-Holland 130, Noord-Holland 76, Zeeland 70. Utrecht 41, Friesland 31, Overijssel 43, Groningen 26, Drenthe 20 en Limburg 25. Het aantal kennisgevingen van benoeming door Z. K. H. prins Frederik, als voorzitter der hoofd-kommissie persoonlijk onderteekend bedraagt thans reeds ongeveer 2500. De graaf d'Oriolia, pruissisch gezant te 's Hage, is maan dag ten gevolge van een oproepingsbrief van zijnen soeve rein, uit de residentie naar Berlijn vertrokken. De graaf wordt door twee leden van het gezantschap derwaarts verge zeld, daar men in den laatsten tijd heeft opgemerkt, dat hij in ziekelijken toestand verkeert. De burgemeester van Amsterdam heeft ter algemeene ken nis gebragt dat Z. M. de koning, na gehoord te hebben de inlichtingen, door hem omtrent de deelneming in de kanaal maatschappij gegeven, hem geraagtigd heeft bekend te maken dat Z. M. het gewoon bezoek aan de hoofdstad op donderdag 30 april e. k. bepaald heeft. Men verneemt dat bij het gemeentebestuur te Amsterdam het voornemen moet bestaan om de leening ten behoeve der Kanaalmaatschappij, in geval die alsnog niet binnen zeker tijdsverloop mogt zijn volgeteekend, geheel van stadswege op zich te nemén, of wel daaraan te verbinden eene guarahtie van rente ten bedrage van 4 pet., gedurende den tijd dat de werken nog onvoltooid zijn. In beide gevallen zou het thans gevormde komité op andere wijze zamengesteld of aange vuld worden, in dier voege dat zoowel het bestuur der hoofd stad, als eenige dér in de financiële wereld hoogst geplaatste persouen daarvan ook een integrerend deel zouden uit maken. [Amst. courant.) -acjuüé. Het zesde en laatste volkskor.cert. dat zondag avond onder leiding van den heer J. H. Verhulst in de Parkzaal door de maatschappij Tot bevordering der toonkunst te Amsterdam werd gegeven, was even als de vijf voorgaande zeer druk be zocht. Op den eersten rang hadden omstreeks 400 personen plaats genomen, terwijl voor den tweeden rang ongeveer 1500 toegangkaarten waren afgegeven. Met betrekking tot den brand in de teeken-akademie te 'sllage vernemen wij,dat de haagsche brand-assurantie-maat- schappij bezwaar blijft maken in het vergoeden der geleden schade, en dat zij geweigerd heeft de haar bij deurwaarders- exploit aangeboden premie te ontvangen. Uit de door de feest-kommissie opgemaakte schaderekening blijkt, dat de waarde der in de zalen aanwezige goederen be liep eene som van ruim f 53,000 en de schade, aan die goede ren toegebragt, bedroeg ruim f23,000, terwijl naar evenredig heid der verzekerde waarde van de assurantie-maatschappij wordt gevorderd eene som van ruim f 17,000. Mogt de maatschappij bij hare weigering volharden, dan zou de beslissing der zaak aan scheidslieden worden opge dragen. {Nieuto dagbl.van 's Graoenhage.) Men leest in het dagblad L'isthme de Suez, onder den titel „De heer Conrad en de Koninklijke akademie van beeldende kunsten te Amsterdam," het volgende „Onder de vertegen woordigers der europesche wetenschap, die belangrijke dien sten hebben bewezen aan de groote zaak van het kanaal van Suez, hebben het publiek en de algemeene maatschappij eene eerste plaats toegekend aan den uitstekenden nederlandschen ingenieur, den heer F. W. Conrad. Als lid der internationale kommissie, zamengesteld uit de keur der meest bevoegde lie den uit alle natiën, wier werkzaamheden onvergankelijk ver bonden zullen blijven aan de uitvoering van het werk van het kanaal tusschen beide zeeën, had hij de eer om door zijne ambtgenooten gekozen te worden om hunne beraadslagingen j te leiden.Vroeger behoorde bij tot de gedelegeerden, welke de I kommissie had benoemd om in Egypte het terrein te onder- j zoeken en had daarbij ook het voorzitterschap bekleed. Sedert dien tijd heeft de heer Conrad, die nog steeds, als kommissaris der egyptiscke regering bij de algemeene kom missie. met het toezigt over het werk is belast, voortdurend wet de grootste aandacht en zorg al de bijzonderheden daar van nagegaan. Den 28 maart jl. heeft hij aan de Koninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam, waartoe hij be hoort, me/ledeeling gedaan van den staat, waarin zich het werk thans bevindt. Dit is voorzeker een van die dokumen- ten, welke het vertrouwen van het publiek zullen vermeerde ren omtrent den tegen woo rdigen toestand en nopens de toekomst van het grootsche werk, waarvan de heer Conrad een der ijverigste bevorderaars is geweest." Daarop laat het blad de bijdrage volgen door den heer Conrad op genoemden datum in de akademie van wetenschappen gehouden. Benoemingen cn besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den len luitenant van het bataljon no. 4 der rustende schut terij in Zeeland F. van 't Groenewout. belastingen enz. Ingetrokken de benoeming van den heer H. H. van Boeckholt als ontvanger der direkte belastin gen en akcijnsen te St. Maartensdijk c. a., en genoemde ont vanger op zijne tegenwoordige standplaats Brouwershaven bevestigd. Kerk- en scltoolnieuws. Te Wemeldinge is bij het vijftiende beroep in de zelfde vakature tot predikant beroepen de heer A. Mac-Pherson, thans te Nijkerk. Dr. Kogel, predikant bij de duitsche gemeente te 's Hage, is benoemd tot hofprediker te Berlijn en zal zich in augustus derwaarts begeven. Marine cn leger. De minister van marine heeft ter kennis gebragt dat dit jaar 16 jongelingen als adelborst 3e klasse voor de zeedienst, na afgelegd examen, op het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De ad missie heeft plaats op den 16 september e. k. Het op zegel geschreven verzoek om plaatsing moet vóór of op 15 junij a. s. aan den minister van marine zijd ingezonden. De vereischten voor het examen enz. worden in de Staatscourant van gisteren medegedeeld. Deraciigdc herigten. Uit San Francisco wordt berigt dat aldaar in de maand maart jl. twee honderd vennootschappen voor goud-, zilver en koperdel ving zijn opgerigt, die alle de exploitatie van den delfstoffelijken rijkdom van Californië, Nevada en noordwes telijk Mexiko ten doel hebben. Het nominaal kapitaal dier vereenigingen bedroeg te zamen meer dan tachtig raillioen dollars. Uit Szegedin wordt de volgende bijzonderheid mede gedeeld. Een aldaar gevestigd handelaar B. had vóór eenige maanden liet leven van zekeren Z. R. bij eene maatschappij van levensverzekering voor 5000 florijnen geassureerd. óór eenige" dagen overlijdt plotseling de verzekerde en de eerst genoemde poogt zich de verzekerde som te doen uitbetalen. Alvorens dit echter geschiedt wordt door het bestuur der maatschappij onderzoek gedaan en ontdekt dat er twee per sonen van gelijken naam te Szegedin worden gevonden, van welke een is gestorven, terwijl de overblijvende juist degeen is op wiens leven de verzekering niet is aangegaan. Laatstge noemde was door den handelaar voor 25 florijnen overgehaald om zich door den geneesheer der maatschappij te doen onder zoeken. Hij was gezond en sterk en zijn naamgenoot tering achtig. De maatschappij heeft B. aangeklaagd wegens be driegerij, terwijl er tegen den bedrieger tevens vermoeden vau moord is opgerezen. Het lijk van den overledene zal tot een onderzoek worden opgegraven. De gezondhe ds kommissie te Brussel geeft in een door haar uitgebragt rapport over de aardolie (petroleum) de vol gende wenken aan de gebruikers; 1. De olie moet kleurloos en zorgvuldig van het koolwaterstof, naphta genaamd, gezui verd zijn. Men herkent de naphta gehalte van de aardolie aan den meer doordringenden, scherpen reuk. gelijk die bij de ge wone mineraal-oliën wordt waargenomen. Ten einde de ont vlambaarheid te beproeven, giete men eenige olie ongeveer een duim hoog in een schoteltje, houdt dan digt bij de opper vlakte een brandende fidibus en laat ilie vervolgensbrandend in de olie vallen. Goed van naphta gezuiverde uiineraal-olie mag geeti vuur vatten. De fidibus moet, nadat hij eenigen tijd brandende op de olie gedreven heeft, uitdoqven. Alle olie, die bij dusdanige proef ontbrandt, moet als gevaarlijk be schouwd worden. 2. De lamp moet,van welke konstruktie ook, steeds goed gesloten zijn. Wanneer door het gebruik ergens eenige opening komt, die den oliehouder in direkte verbin ding met de vlam brengt, mag de lamp niet gebruikt worden. In den houder kan meer olie aanwezig zijn dan voor eenmaal te branden bepaald noodig is. De oliehouders moeten zoo veel mogelijk uit doorzigtige stoffen vervaardigd zijn, opdat men immer de kwantiteit olie daarin aanwezig, kunne zien. De voet moet steeds zoo zwaar mogelijk en breed zijn om het omv allente voorkomen. 3. Vóór het aansteken der lamp moet zij voldoende met olie gevuld en zorgvuldig gesloten worden. Wanneer de olie te ongelegener tijd is opgebrand, mag men de lamp niet weder vullen dan na haar uitgebluscht te hebben en eenigen tijd te hebben laten staan. Binnen kort zullen in vijf steden van Wurtemberg. Mar bach, Tubingen, Weilerstadt. Reutlingen en Weinsberg, monumenten worden opgerigt voor Schiller, Uhland, Kepler, Liszt en Kerner. Het kinder-bal, zaturdag avond ten hove ter eere van prins Alexander gegeven, werd door een 150 tal kinderen bijgewoond, die door hunne ouders vergezeld werden. Het heeft tot omstreeks 11 ure geduurd. Dezer dagen heeft mil. Carlotte Patti zich in de konink lijke italiaansche opera te Londen voor de eerste maal iti een koncert na afloop der Norma doen hooien. Zij heeft blijkbaar eene zorgvuldige opleiding genoten hare stem is eene hooge sopraan en sedert mile. Anna Zerr heeft niemand het aria van de Koningin der Nacht zoo volmaakt en met zoo weinig inspanning voorgedragen. De stem van Carlotte Patti is ove rigens niet buitengewoon genoeg om met die barer zuster Adeline te kunnen wedijveren. Zaturdag heeft te Parijs wederom eene belangrijke ver- koopiDg van schilderijen plaats gehad. Een Diaz bedong daarbij 1420 franks, een Wouwerman 1405 fr., Jan Steen 2250 fr., Robert Fleury 3010 en 3550 fr.. Bellange 3120 fr., Madou 5400 fr., Luyckx 3250 fr., Koekkoek 5800 fr., Gallaifc 11,000 fr., Ary Scheffer 13,650 fr., Leys 6800 fr., Teniers 12,250 fr., Ostade 7700 fr., Jallabert S900 fr., Mieris 5600 fr. Deze belangrijke verzameling, waartoe nog vele andere kapi tale stukkeu behoorden was de eigendom van den lieer Gilkinet, notaris te Luik. Ouder de vlaamsche werklieden die ten vorigen ja re door de firma Rousselt Co. in België waren aangeworven om naar China te worden overgebragt, bevond zich ook zekere Theodoor van Eycken. Wegens omstandigheden ge noodzaakt zijne vrouw te Antwerpen achter te laten, begaf hij zich met zijne raedgezellen op reis en arriveerde den 2 februarij II. ter reede van Shanghae. Men kan dus denken hoe verbaasd hij stond op te kijken, toen hij het naderen van den chineschen wal, zijn vrouw hem in een bootje tegemoet kwam. Het zonderling geval was intusschen spoedig opge helderd. Onmiddellijk na zijn vertrek uit het vaderland ging er een tweede schip naar China op reis. Zij vond gelegenheid aan boord van dien bodem tot het verrigten van eenige werk zaamheden te worden opgenomen, en kwam alzoo reeds den 19 januarij te Shanghae, terwijl het schip waarop haar man

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1