zijn schik is met de verwerping van het Maas-traktaat door onze tweede kamer, daar het nu door loven en bieden gun stiger voorwaarden voor den afkoop van den Scheldetol ge looft bedongen te hebben, dan het meende dat het anders zou hebben verkregen. De spanning over die verwerping bij de belgische regering, waarvan de behoudende bladen ten on zent in der tijd zoo hoog hebben opgegeven, is in ieder geval zeer gering geweest. Wanneer de heer Rogier er het Sehelde- traktaat doorhaalt, zal hij er zich waarschijnlijk op baseren als op eene groote overwinning, want de belgische regering heeft, met het oog op de nieuwe verkiezingen, die, te oordee- len naar hetgeen in de laatste tij den te Antwerpen is voorge vallen,ligtelijk eene verandering in de meerderheid der kamer kunnen ten gevolge hebben, groote behoefte aan iets dat haar het oude prestige kan teruggeven." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr.W. G. baron Brantsen van de Zijp, kamerheer van Z. M., dienstdoende aan het hof van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen der Orde van de kroon, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken aan den kapitein-luitenant ter zee G. P. J. Mossel, kom- manderende het schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, in Oost-Indië, tot het aannemen en dragen van het officierskruis der ridderorde van den toren en het zwaard, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonkenen aan den hoofd- ingenieur-direkteurvan scheepsbouw L. K. Turk, tot het aan nemen en dragen van het kommandeurskruis der 2e klasse van de Militaire en burgerlijke orde van Adolf van Nassau, hem geschonken door Z. K. II. den hertog van Nassau. marine. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den lui tenant ter zee 2e klasse O. M. de Munnick, dienende in Oost- Indië. leger. Benoemd bij het wapen der kavallerie, bij het 5e regement dragonders, tot len luitenant de 2e luitenantjhr. W. G. L. i! e Vnvnes van Brakell, van het korps. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 990 's jaars, aan den kapitein administrateur van kleeding en wapening A. Treffers, van de koninklijke militaire akademie. Benoemd tot 2en luitenant administrateur van kleeding en wapening bij het 2e regement vesting-artillerie de sergeant- majoor titulair van het 3e regement infanterie M. de Leeuw. Verleend de titulaire rang van luitenant-kolonel aan den gepensioneerden majoor der artillerie van het leger in Neder- landsch-Indië J. Th. van Bloemen Waanders. belastingen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer D. van der Poort, uit zijne betrekking van ontvan- fer der direkte belastingen en akcijnsen te Zegwaard c. a., ehoudens aanspraak op pensioen. regterlijke magt. Benoemd tot griffier bij het kanton- geregt te Hulst, mr. C. M. W. Schnell, advokaat te Utrecht. waterstaat. Pensioen verleend, ten bedrage van f 465 's jaars, aan J. H. van der Lek, gewezen kondukteur bij 's rijks waterstaat. konsul aten. Benoemd tot vice-konsul te Kronstadt de heer W. Lüders en te Odessa de heer R. Muntz. Kerk- en schoohiieuws. De heer G. J. Gobius du Sart, predikant te Arnemuiden, heeft voor de beroeping naar de gemeente Op en neder Andel bedankt. Door den minister van binnenlandsche zaken is bekend gemaakt dat aan elke der rijkskweekscholen tot opleiding van onderwijzers te 's Hertogenbosch, Haarlem en Groningen met het begin van den kursus 1863/18G4, aanvang nemende den 1 september 1863, gelegenheid zal zijn tot plaatsing van tien kvveekelingen in het eerste of laagste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk hunne opleiding tot hulponder wijzer te ontvangen. Aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te 's Hertogen bosch zal, wanneer zich daartoe een voldoend getal jongelie den aanmeldt, met den aanvang van den kursus 1803/64 ge opend worden een kursus tot opleiding van hen die, reeds in het bezit zijnde van eene akte van bekwaamheid als hulpon derwijzer, de noodige kundigheden wenschen te verzamelen om het examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer te kunnen afleggen. Tot dien kursus kunnen worden toegelaten tien jongelieden. Marii&c en leger. Volgens berigten uit Palermo van den 3 dezer is Zr. Ms. fregat Zeeland, kommandant kapitein ter zee G. Fabius, den 26 maart 11. te Tunis aangekomen. Genoemde kommandant is meteenige officieren ter audiëntie geweest bij den regeren- den bey, ter volbrenging eener opgedragen zending. Bij deze gelegenheid zijn de officieren vereerdde kommandantmet het kommandeurskruis der orde van Niehan Iftahar, de kapi tein-luitenant ter zee C. J. Damme en de luitenants ter zee F. M. Parker Verboom en F. H. P. van Alphen met het offi cierskruis dier orde; de adelborst le klasse J. W. F. ridder Huijssen van Kattendijke is benoemd tot ridder. Den 30 maart zette men weder koers naar Palermo, om binnen weinige dagen weder van daar naar Genua te ver trekken. Handelsblad Regtszaken. I)e arrondissements regtbank te Amsterdam heeft jl. don derdag uitspraak gedaan in eene zaak, waarvan de feiten eene waarschuwing voor het publiek kunnen zijn. Den 12 maart 11. stonden aldaar namelijk leregt twaalf kruideniers, wegens het verkoopen van waren welke met voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen vervalscht waren. Zij hadden gebrande siroop met steenkool vermengd, nadat reeds vroeger door de keurmeesters was ontdekt dat zij voor de vervalsching krijt, kalk of cement gebruikten. Allen weten de schuld aan hunnen leverancier en wendden onbekendheid met de vervalsching voor. Een dertiende kruidenier had eigenhandig peper met meel vermengd. Zijn verdediger betoogde dat deze vermenging echter niet was een bedrog in den aard der koopmanschap, omdat het altijd peper bleef, al was die dan ook minder krachtig. De regtbank heeft de twaalf eerste beklaagden vrijgespro ken, doch den laatstgenoemden veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 45 dagen en eene geldboete van f25. Gemengde berigten. De voorzitter van de Gaiter Club (slobkousenclub) te Londen heeft in de vorige week admiraal sir James Hope een dejeuner aangeboden. Het werd door lord Palmerston bijgewoond. Na den afloop werd hij, op eene motie van den voorzitter, tot honorair lid der club benoemd, en aanvaardde die benoeming met de volgende toespraak; „Ik gevoel mij gelukkig en ben er trotsch op aan zulk eene gedistingeerde korporatie verbonden te zijn. Daar wijtegenwoordig weinig meer van onze beenen laten zien, dewijl wij pantalons dragen die zelfs onze slobkousen verbergen, zult ge mij wel willen vergunnen slechts weinig te openbaren van de gevoelens die thans in mijn gemoed zijn opgewekt, en in weinig woorden mijn dank te betuigen. Ik heb u dus niet anders te zeggen, dan dat, welke ook de lengte mijner slobkousen moge wezen, de herinnering aan en de erkentelijkheid voor uwe welwil lendheid en de onderscheiding mij bewezen, lang, levenslang zal zijn. Deze toesprftak werd metalgemeene toejuiching en gelach begroet. De heer Frith, een engelsch schilder, heeft aan den uit gever Graves, te Londen, zijne schilderij The railway station (Het spoorwegstation) voor 20,000 guinjes verkocht, hetgeen misschien de hoogste prijs is welke immer voor eene schilderij eens levenden meesters besteed is. Te Borsselen heeft van 7 december tot 2 april, op eene bevolking van 897 zielen, geen enkel sterfgeval plaats gehad. De opgewondenheid der bevolking van Weenen voor Adelina Patti schijnt inderdaad onrusbarend te worden voor de jeugdige en bevallige zangeres. Op eersten paaschdag heeft zij in de kerk der Augustijnen gezongen, en van den vroegen morgen af was er reeds zulk een ontzettende toevloed van menschen bij dien tempel, dat een aantal personen flaauw viel. Bij het uitgaan der kerk om in haar op eenigen afstand geplaatst rijtuig te stijgen, geraakte de begaafde cantatrice door het gedrang der jubelende volksmenigte zoo in het naauw, daar ieder haar zien wilde, dat zij van de dame die haar vergezelde en van haar rijtuig werd afgescheiden. Met het angstzweet op het gelaat, was het haar onmogelijk zich een doortogt te banen, en moest zij wel hare toevlugt nemen tot het zoeken van eene schuilplaats in het paleis van den prins von Palffy. Gelukkig was dit tooneel door eene dame van het balkon gadegeslagendeze spoedde zich naar bene den, liet de „diva", die meer dood dan levend was door den angst, in den korridor en wierp de deur digt. De opgewon- dene volksmenigte liet zich echter niet terughouden om ook daar de eenige Patti te vervolgen, die ieder bewonderd had en ieder thans ook wilde zien, en zij drong tot in het paleis door. De prinses Palffy verscheen echter in persoon voor de menigte en wist door hare kalme en waardige houding de vreedzame maar niettemin zorgwekkende zamenscholing uiteen te doen gaan. Adelina Patti was zoo ontsteld, dat zij des avonds niet kon zingen. De oorlogs-budgetten voor 1862 der verschillende na tiën van Europa worden door Daily telegraph als volgt op gegeven Rusland 16,500,000 p. st., Engeland 16,000,000 p. st.. Frankrijk 15.000,000 p. st., Oostenrijk 10,000,000 p.st., Pruissen 6,000,000 p. st., Spanje 6,000,000 p. st., België 1,300,000 p. st., Nederland 1,000,000 p. st., Portugal 700,000 pond sterl. In de 101e vergadering van het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde, jl. donderdag te Leeuw arden gehouden, is o. a. besloten dat ter gelegenheid der 50- jarige gedachtenisviering van Nederlands herstelde onafhan kelijkheid van wege het genootschap eeu geschiedkundig ver haal zal worden uitgegeven van hetgeen in 1813 in Friesland is voorgevallen. De heer W. Eekhoff heeft de bewerking hier van op zich genomen. Mejufvrouw Pustowojtoff vertoeft thans te Praag. Zij is den 3 dezer met den ochtendtrein uit Brünn, vergezeld van haar ouden bediende, zeer onverwacht aangekomen. Indien de kondukteurs in het station niet verteld hadden, dat zij met dien trein was aangekomen, had niemand in de in het zwart gekleede en met een dikken sluijer bedekte dame, die uit een der rijtuigen van de tweede klasse stapte, de gewezen adju dant van Langiewicz kunnen herkennen. Mejufvrouw Pus towojtoff bleef aan het station, tot dat de reizigers zich verwij derd hadden, en reed vervolgens in een fiacre naar het Hotel de Saxe. Haar eerste bezoek bragt zij aan eene aldaar wo nende landgenoot. Noch aan het station noch aan het hotel kreeg iemand haar gelaat te zien, daar zij haar sluijer niet op sloeg. Zij spreekt poolsch, fransch en een weinig duitsch. Een gentsch blad verhaalt de volgende anekdote, ten bewijze dat de grappen, op 1 april in zwang, soms een ernstig einde kunnen hebben. Zekere heer C. is geabonneerd op den antwerpschen Précurseur en leest daarin schier niets anders dan de handelsberigten over koloniale waren, die hem het meest belang inboezemen. Den 1 april jl. kwam hij met zijn Prëcurseur in zijn gewoon gezelschap, waar eenige grappen makers zeer behendig dit blad met het nommer van 1 april 1859 wisten te verwisselen. De heer C., dadelijk daarin de marktberigten naziende, zag tot zijne blijdschap een verschil van 20 centimesin de koffijprijzen, liep onmiddellijk naar het telegraafkantoor en liet eene aanzienlijke order tot den koers van den dag naar Antwerpen overseinen. Nu is de vraag hoe de zaak moet afloopen. Als de heer C. ten gevolge van de grap verliest, zijn dan de grappenmakers tot schadevergoe ding genoodzaakt, of moeten zij in het tegenovergestelde ge val in de winst deelen Bij ee.i der voorstellingen in het cirque Napoleon van den leeuwentemmer Crockett is het publiek door het vol gende voorval in hevige opschudding gebragt. Onlangs had men de leeuwen in een veel grooter hok opgesloten,.waardoor zij zich vrijer konden bewegen. Crockett doet bij een zijner voorstellingen, welke niettegenstaande zijn opmerkelijken invloed op den koning der dieren niet zonder gevaar zijn, een zijner grootste leeuwen op den grond liggen en staat vervol gens eenige oogenblikken met beide voeten op het ligchaam van liet dier, hetwelk gewoonlijk daarbij rustig in dien liggen- den toestand blijft. Eenige dagen geleden verloor Crockett bij dergelijke kunstverrigting het evenwigt zoo dat een zijner voeten bij het uitglijden den hals van den leeuw drukte. Het dier rigtte zich op en wierp zich kwaadaardig op den voet zijns meesters. Een schrik beving alle toeschouwers, doch met de grootste koelbloedigheid deed Crockett met zijn stem de woede van het dier bedaren terwijl eenige slagen met de karwats den leeuw tot de gewone onderwerping terugbragten. Na eenige chirurgikale hulp zette hij zijne kunstverrigtingen voort. Meteorologisclie waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Ylissingen, des middags 12 ure. April 1863. West. Zw.t.Z. West. West. West. Zo.t.O. O. ZO. april 760.1 756.5 751.2 757.1 759.2 759.2 758.4 Thermometer C. rSii '3 o g. i 3 a J .2 |l 1 co (3 9.8 0.75 7.22 0.2 lü.i 0.71 6.95 0.0 8.0 0.84 7.30 0.0 8.8 0.77 7.00 0.6 L2.0 0.87 9.40 0.9 L4.9 0.90 11.53 6.5 14.2 0.75 9. 2 l 0.0 Aanmerkingen, Thermometerstand. s morg. 7 u. 54 's midd. 1 u. 62 's s morg. 7 u. 46 's midd. 1 u. 58 's a morg. 7 u. 46 's midd. 1 u. 58 gr. helder heijig hew. bewolkt heijig. bew. betr. regeu. ligt bew. lieij.natt. natfc.keld.ligt bew. bew.betr.buij. d.h. bew. betr. heijig. av. 11 u. 50 gr. av. 11 u. 47 gr. BOTEIVLAKB. Algemeen overzigt. V erschillende mededeelingen omtrent den stand der onder handelingen tusschen de drie euro pesche hoven van Engeland, Frankrijk en Oostenrijk om tot eenige overeenstemming te geraken betrekkelijk de stappen bij de russische regering ten gunste der poolsche natie te doen, maken steeds het onder werp uit waarop het grootste gedeelte der nieuwstijdingen betrekking hebben of waartoe zij in betrekking worden ge bragt. Le courrier du dimanche verzekert dat Oostenrijk het eerst van de drie mogendheden eene diplomatieke nota tot de russische regering rigten zal, waarbij vooral de bijzondere oostenrijksche belangen in de poolsche kwestie zullen worden herinnerd. Daarop zullen Engeland en Frankrijk het voor beeld der oostenrijksche regering volgen. The times zegt dat de drie notas reeds te St. Petersburg zijn aangekomen. I Overigens is in Pruissen het komediespel der herinnering 1 aan 1813 nfgespeeld. De koning heeft met ophef in eene pro- klamatie zijn dank betuigd voor de vele bewijzen van sympa- i thie en gehechtheid welke hem volgens ontvangene berigten in alle oorden des rijks zijn ten deel gevallen. Hij verklaart zich getroffen bij het zien „dat op nieuw het bestaan is bewe zen van den onverbreekbarer. band tusschen vorst en volk in de dankbare herinnering van het volk aan de krijgslieden, die hun leven en bloed veil hadden voor den troon en het vaderland." Men ziet derhalve dat men in 1813 in de eerste plaats voor den troon en eerst in de tweede plaats voor het vaderland heeft gestreden. Dergelijke ongerijmdheden kun nen waarlijk slechts in liet brein van koning Wilhelm opko men. Overigens is deze proklamatie als de laatste vuurpijl j te beschouwen welke het groote feest moest besluiten, waarbij reeds zoo veel kruid verschoten was, door den metalen mond j der kanonnen bijvalsbetuigingen te doen uiten, welke als J kunstmatig de meer hartelijke uit den mond der bevolking moesten vervangen, die al de plegtigheden slechts met een yeelbeteekenend stilzwijgen bijwoonde. Dat het deensche stamhuis slechts voorwaardelijk voor j George I den troon van Griekenland zal aannemen, wordt I door The times nader bevestigd. Dit blad toch wederspreekt I eene bewering van de Dagbladet, volgens wiens verzekering j de koning van Denemarken van Engeland zou gëeischt heb- 1 ben dat het bezit van Sleeswijk hem zou gewaarborgd wor- j den. Uit de bewoordingen van het engelsch dagblad blijkt j echter dat zoo er geene voorwaarden zijn gesteld, welke niet I met Griekenland in verband staan, er nog anderen zijn, welke op Griekenland betrekking hebben. De grieken heb- J ben intusschen eene deputatie benoemd van drie personen, die de kroon aan George I zullen gaan aanbiedende depu- tatie bestaat uit de heeren Bulgaris, Londosen den admiraal Can ar is. Het schijnt overigens aan de grieksche bevolking vrij on- verschillig te zijn of George I de kroon van Griekenland al dan niet zal aanvaarden, terwijl ook Frankrijk sedert den grooten invloed welken Engeland in Griekenland verkregen heeft, gaarne de bevolking nog eenigen tijd door anarchie zou j zien demoraliseren, daar het zich van een engelsch Grieken- I land weinig goeds kan beloven. Dat het echter voor de grie- j ken zeer noodig is eindelijk een koning te ontvangen blijkt j uit de voortdurende onlusten, welke te Athene voorvallen. Nog dezer dagen heeft een besluit der nationale vergadering I om uit de schatkist maandelijks 300 drachmen aan elk harer leden toe te kennen, Athene in groote onrust gebragt, zoo dat I er gedurende een paar dagen weder straatgevechten hebben j plaatsgehad. Polen. De dagbladen bevatten steeds de meest verschillende berig- I ten omtrent den stand der onderhandelingen betrekkelijk de poolsche aangelegenheden tusschen de hoven van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk, en omtrent de houding der fransche J en russische regeringen tegenover elkander.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2