MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 45. Dingsdag 14 April. Editie van maandag avond 8 ure. PROVINCIE ZEELAND. VERPACHTING VAX TOLLEN. Op onderstaande dagen, zal, onder nadere goedkeuring, dooreen der leden van gedeputeerde staten, worden overge gaan tot de openbare verpachting, bij inschrijving en afslag, van de hierna vermelde tollen, te weten Oh «i» gsdag den 28 april 1863, des middags ten 12 ure, ten vaadhuize der gemeente Hulst, ten overstaan van den notaris mr. F. van Deinse, van de tollen op de straat- en grindwe gen van Neuzen naar Axel, en van ITulst naar Walsoorden En op woensdag den 29 april 1863, des voormiddags ten 10 ure, ten raadhuize der gemeente Oostburg, ten overstaan van den Notaris J. W. Ie Nobel, van de tollen op de straat wegen van Breskens naar Groede, van Groede naar Nieuw- vliet, vanSchoondijke naar IJzendijke, en van Oostburg naar Zuidzande. De verpachting zal geschieden voor den tijd van drie jaren, in te gaan den 1 julij 1863. De voorwaarden liggen ter lezing ter provinciale griffie van Zeeland, en ten raad-of gemeentehuize te Sluis, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg, Schoondijke, IJzendijke, Zuidzande, Hulst, Axel, Neuzen, Hontenisse en Sas van Gent; alsmede aan voormelde tollen. Op gemelde plaatsen kan ook inzage worden genomen van het tarief, van de daartoe betrek kelijke koninklijke besluiten, en van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan eiken pachter ten ge- bruike zal worden gegeven. Middelburg, den 10 april 1S63. Gedeputeerde staten van Zeeland, R. W. VAN LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. BIW E X LVXD. Hliddclburg 13 april. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag, des namiddags ten half twee ure, weder eene openbare zitting houdenter behandeling der volgende onderwerpenmissive van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten a. ge meenschappelijk overleg wegs-verbetering zaagmolendijk b. wijziging der plaatselijke belasting op het gedistilleerd missive van gedeputeerde staten, voorstel tot wijziging van het kohier van den hoofdelijken omslag 1863 idem van de kamer van koophandel en fabrieken, afschrift van hetadre3 aan den minister van binnenlandscbe zaken, betrekkelijk de spoorweg-belangen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een overzigt van den in-, uit- en doorvoer van den handel van Zwitserland gedurende 1862. liet fransche gezelschap dubbel-kwartetzangers en zange ressen uit Toulouse, dat zich in verschillende sleden van ons land deed hooren, bevindt zich ook thans hier ter stede om een koncertte geven. Zij zullen optreden in het kostuum uit den tijd van Hendrik IV, hetgeen reeds dadelijk iets eigen aardigs aan hetkoncert bijzet. Omtrent de verdienste hunner muziekale uitvoeriug kunnen wij geen oordeel uitspreken, omdat wij daarbij zouden moeten afgaan op de opinie van anderen, die, wat de kunstwaarde betreft, geenszins in allen deele overeenstemt. De gemeenteraad van Arnemuiden heeft een adres aan den koning ingezonden waarin onder meer is verzocht, in geval tot de demping van het Sloe wordt besloten, aan de gemeente Arnemuiden, alsdan rnogt worden verleend eene haven, uit komende in die van Middelburg, gelijk in de koncessie van 18-1*5 was vastgesteld opdat de visschers voortdurend blij ven in staat gesteld om van die gemeente hun beroep te kunnen uitoefenen. Ofschoon de veemarkt, op den 10 dezer te Westkapelle gehouden, voor den handel niet veel bijzonders had, wijl on geveer drie vierden van hetaangebragte vee onverkocht bleef, was er nogtans meer vee aan de lijn dan op de vorige aldaar gehouden markten. Dit laatste was ook in 1862 het geval, en in dit opzigt wordt de markt dus telkens van eeuig meer belang. Sedert onze laatste opgave van het aantal gevallen van angina diphteritica teBruinisse is dit wederom met 19 ver meerderd. Daar echter deze opgave zich thans over een groole tijdruimte uitstrekt, blijkt daaruit dat het aantal geval len steeds vermindert. Overigens blijft de sterfte zeer gering. Een der parijssche avondbladen deelde dezer dagen mede dat eene kommissie van gedelegeerden van Frankrijk, Engeland, België en Nederland aan het ministerie van financiën te Parijs eene bijeenkomst had gehouden, tot het zamenstellen van een ontwerp-tarief voor de suiker, hetwelk in de vier genoemde landen geldig zou zjjn. Volgens La patrie is dit berigt echter niet volkomen juist en zou dé kommissie zich uitsluitend heb- J ben bezig gehouden met het beschouwen der suikerkwestie ten opzigte der raffinaderijen en tot het zoeken van middelen om de voorwaarden, in de verschillende landen aan de raffina- deurs gesteld, in overeenstemming te brengen. Zij zou zoo naauwkeurig mogelijk elke oorzaak van ongelijkheid trachten op te sporen, het zij deze in verschil van inkomende regten gelegen zijn, of uit het hooger of lag. be.>ag der op de ruwe suiker toegestane tarra voortspruiten, en eindelijk de wettige opbrengst bepalen die aan de raffinadeurs moet worden opge legd. Volgens La patrie zouden de verschillende oorzaken va^ ongelijkheid eigenlijk worden terug gebragt tot een ver schil van ongeveer 2 pet. in het voordeel van den nederland- schen boven den franschen raffinadeur en zou het evenwigt genoegzaam kunnen hersteld worden door de wettige op brengst in Nederland te verhoogen of die in Frankrijk te ver minderen. De kommissie zegt La patrie heeft reeds zes bijeenkomsten gehouden en stelt zich voor haar doel te zullen bereiken. De plaatselijke kommissie voorde oprigting yan een natio naal gedenkteeken voor 1813 te Leiden heeft zich jl. don derdag gekonstitueerd, in afwachting van besluiten welke later zullen worden genomen. Woensdag zal er eene tweede bijeenkomst gehouden worden. De plaatselijke kommissie te Leeuwarden heeft in hare tweede bijeenkomst op woensdag 11. zich evenzeer gekonsti tueerd, nadat men was bekend geworden met de van prins Frederik ontvangen inlichtingen, namelijk dat aan het plan tot oprigting van het gedenkteeken tevens de vereering der nagedachtenis van wijlen koning Willem I is verbonden en dat de werking der kommissie te Leeuwarden een plaatse lijke zal zijn, ten zij daaraan later mogten worden toegevoegd gemeenten in de provincie, alwaar men in de vestiging van plaatselijke kommissiën niet mogt slagen. Een der be noemde leden, mr. J. W. Tromp, heeft voor zijn lidmaatschap bedankt en de vergadering verlaten, omdat hij omtrent de zamenstelling der hoofdkomtnissie geen opheldering heeft ontvangen. Van de plaatselijke kommissie teUtrecht hebben de heeren J. C. Schuurman, Y. D. Suermondten mr. G. W. Vreede hun ontslag genomen. Zaturdag heeft de dordtsche kommissie, daartoe door den burgemeester bijeengeroepen, zich voorwaardelijk gekonsti tueerd. Na eenige korte diskussie zijn de opgeroepen personen, met uitzondering van een tweetal, wegens ambtsbezigheden afwezig, terstond overgegaan tot de benoeming van een be stuur. Te Delft is ook een plaatselijke kommissie benoemd, be staande uit 28 leden. In eene zaturdag gehouden bijeenkomst heeft zij zich gekonstitueerd. Z. M. de koning heeft zaturdag in een bijzon der gehoor ontvangen den graaf Bylandt, nieuw benoemd nederlandsch j gezant te Konstantinopel, die ook bij de overige leden der koninklijke fainielje zijne opwachting heeft gemaakt. Het bal op 28 dezer door Z. K. H. den prins van Oranje in zijn paleis te geven, zal door een prachtig diner, waarop al de genoodigden zullen verschijnen en dat des middags ten 5 ure zal aanvangen, worden voorafgegaan. De zalen worden aller prachtigst gedekoreerd. Donderdag heeft de lokomotief, welke woensdag op het spoorwegterrein bij Harlingen op de rails was gebragt, zijn eersten togt ter vervoer van materieel geuaan. Men denkt dat de weg tot aan Franeker binnen vier weken zal kunnen bereden worden. Ter beurse te Antwerpen is den 7 dezer geopend de inschrij ving voor den aankoop van den Précurseur, welk blad in den laatsten tijd het orgaan der partij van van Rijswijck was. In een half uur heeft die inschrijving ongeveer 300,000 fr. opge leverd, en daar dit bedrag meer dan voldoende is ora dat blad op goede grondslagen te reorganiseren, werd de inschrijving gesloten, ondanks de bezwaren van velen, die gaarne hunne namen op de lijst van deelnemers hadden zien staan. De nieuwe Pre'curseur zal den 1 mei e. k. het licht zien. (Y. dagbl. van 's Gravenhage). Uit Arasterdam schrijft men ons, 9 dezer „De inschrijvingen voor de kanaalmaatschappij ziedaar het eenige onderwerp waarover hier gesproken wordt, en zoo als gebruikelijk is, de geruchten zijn zoo met elkander in te genspraak, dat men naauwelijks er iets van durft mede te deelen. Dit is zeker dat dagelijks nog sommen worden inge schreven, terwijl ik ook geloof op vrij goede gronden te mo gen berigten dat men verder dan halfweg is gekomen. Vraagt gij mij of de geheele inschrijving vol zal komen, zoo wil ik als tnijne bijzondere opinie eeneopinie welke echter niet geheel op zich zelve staat uitspreken dat ik daaraan geen oogen- blik twijfel, en wel op dezen grond. De zaak is in zich zei ven goed, en vatbaar met niet zeer belangrijke wijzigingen, zelfs zeer goed te worden, maar de eenige reden van het aan vankelijk niet slagen ligt in de groote leemten, die in het pros- pektus bestonden. Daar zijn fouten begaan die men bijna on verklaarbaar zou kunnen noemen, maar wie heeft die fouten, begaan? In de allereerste plaats de koncessionaris. Welnu, daar de maatschappij is gekonstitueerd, heeft de koncessiona ris, die als zoodanig de eenige tnagthebber was, de koncessie overgedaan, en daardoor is de geheele toestand veranderd. De heer Jager is nu wel een lid van het bestuur, maar heeft krachtdadige hel pers naast zich, en het gevolg zal zijn dat de zaak helder zal worden voorgesteld en dat de ten onregte zoo gehavende renteniers en geldaristokraten zich niet onbetuigd zullen laten. Reeds is bij van Kampen een open brief uitge komen, die veel licht verspreidt. „Zoo ooit, dan wel in deze zaak heeft men den waren aard der inschrijving geheel uit het oog verloren, door er al te veel over te praten en te schrijven. De groote woorden van „nati onaliteitsgevoel, liefde voor deschoone zaak, opoffering'' enz., kwamen hier eigenlijk volstrekt niet te pas. Toen men van Amsterdam eene opoffering wenschte van drie millioen, is dat offer dadelijk gebragt, en niet alleen door den koopman- stand. Bij eene kanaalmaatschappij, waarvan de rente door den staat gegarandeerd is, ligt het in den geest van de zaak dat men er in gaat. als men het als geldbelegging wenschelijk acht. Dat de primitief ingeschreven mi'lioenen uitsluitend- althans nagenoeg uitsluitend door den middenstand en de kooplieden zijn bijeen gebragt geloof ik dat waar is, maar men vergete dan ook niet, dat het bij deze zaak ook alleen voor die standen kon te pas komen er gelden aan op te offeren, om de indirekte voordeelen die er uit geboren moeten worden. „Onder de vele zaken, die men vertelt, behoort ook dat onze burgemeester van plan zou zijn, zijn ontslag te nemen. Ik geloof er niets van. Ik geloof zelfs niet dat het waar is, dat hij,door het plaatsen van het vorstelijke telegram in de nieuws papieren, werkelijk tegen 's konings begeerte zou hebben ge handeld, maar gesteld zelfs dat hier een misverstand heeft plaats gehad, dan nog zouden wij amsterdammers het. zeer betreuren, als's burgemeesters ontslag daarvan het gevolg moest zijn, immers hij heeft te dikwijls getoond, bij tact en bekwaamheid, lust voor zijne betrekking te bezitten." Uit 's Gravenhage schrijft men ons nog van 11 april „De diplomatiseh-politische berigten, welke verscheidene bladen in de laatste dagen hebben medegedeeld, zullen onge twijfeld uwe aandacht hebben getrokken en uwe belangstel ling gewekt. L'inde'pendance beige is begonnen met te mel den, dat de zaak van den Scheldetol geheel afgehandeld was, hetgeen onze bladen, die gunstig voor het ministerie gestemd zijn. zonder aanmerkingen hebben overgenomen, terwijl de konservatieve daarentegen voorspellen dat er niets tot stand zal komen. Het (oude) Dagblad van 's Gravenhage nam een. telegram uit Brussel op, houdende dat de onderhandelingen over een traktaat van handel en scheepvaart tusschen ons land en België afgeloopen waren, en wist er nog bij te voegen, dat het de zelfde basis had als het fransche traktaat. „Deze berigten waren alle zeer belangrijk, doch berustten ongelukkiglijk op geen grond. Al wat van dien aard is mede gedeeld, is uit de lucht gegrepen. „Gelijk ik u in een vorig schrijven meldde, duren de onder handelingen over den afkoop van den Scheldetol nog altijd voort. Een hoofdpunt dat de afdoening vertraagt, is de bewe ring van de belgische zijde, dat Nederland zelf 1,039,000 franks in de afkoopsom behoort bij te dragen omdat ook nederlandsche schepen van deScheldegebruik maken. Neder land wil daarin niet bewilligenmen betoogt van onze zijde dat wij het regt van tol te verkoopen hebben, en dus niet be- hoeveu te koopen. Voor beide stellingen ontbreekt het niet aan goed klinkende argumenten. „Eerder echter dan de zaak te doen afspringen, schijnt Bel gië bereid te zijn om de volle 36 millioen franks te betalen, of liever de 12 millioen die het zelf zal dragen, want de 21 ove rige milüoenen worden, zoo als uit de becijferingen in mijn vorigen brief bleek, over de andere natiën verdeeld. „Met de regeling der Maas-kwestie is, wel verre dat die zott zijn afgeloopen, zelfs nog geen aanvang gemaakt. Gelijk blijken kan uit de roeger door onzen minister van buiten- landsehe zaken afgelegde verkip.ringenmoesten er eerst onderzoekingen plaats hebben. Die ouderzoekingen zijn maar even afgeloopen en luidens den voor mij liggendea brief uit België, afkomstig van iemand die geheel op de hoogte dezer zaak is, zijn depreliminairen over dat onderzoek nog niet vastgesteld. Ér kan dus van het sluiten van het trak taat nog in de verte geene sprake zijn. „Een handelstraktaat tusschen België en Nederland zal wel geen bezwaar opleveren, want onze nabuur is geenszins ongezind ora ons de zelfde voordeelen toe te kennen die aan andere natiën verleend zijn: doch voorshands is er aan liet onderteekenen van een dergelijk traktaat niet te denken. Er zal niets van komen, zoo lang de twee andere traktaten, die betrekkelijk de Maas en de Schelde, niet vooraf zijn gegaan. „Ik heb hooren verzekeren, dat het belgisch bewind zeer in

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1