weinig is gekend. Te ontkennen valt het niet, dat enkele bepalingen in de voorwaarden die partij in de hand werken, b. v. dat de stukken op naam worden uitgegeven (althans zeker zoo lang het kapitaal niet is vol gefoerneerd) en dat, zoo lang het kanaal nog niet gegraven zal zijn, over de ge- foerneerde gelden de gegarandeerde vier en een half per cent niet worden verstrekt maar, meent men, eene beleenings- interest volgens de gewone notevingen. Ik beu intusschen onderrigt, dat wat dit laatste punt betreft, nog heden in onze dagbladen eene verduidelijking zal voorkomen, die velen zal bevredigen. Buitendien moei eene andere, ook zeer sterke partij, met verdubbelde krachten werkzaam zijn ten voov- deele der inschrijving. Ik vrees dat de zamenwerking. door dien tweespalt, niet zóó belangrijk zal zijn, als men in eene zoo gewigtige zaak wenschen zoude. Overigens weet ik reeds dat ook van elders orders tot inschrijving zijn gekomen, o. a. (en het doet mij groot genoegen dit te kunnen vermelden) van Rotterdam. „Tweespalt, dit zou ik, had ik mijn artikeltje een naam wil len geven, er boven hebben moeten schrijven, tweespalt op de beurs, tweespalt in de vergaderzaal, tweespalt zelfs in de kerk. „Ik heb u reeds voor geruimen tijd het een en ander mede gedeeld, betreffende het op te rigten groote kunst-museum, waaraan men den naam had willen geven van Pinakotheek. Later echter begrepen de heeren ontwerpers dat het gepaster was om aan de zaal een nationaal karakter te geven, en wel daarvan een monument te maken ter eere onzer onafhanke lijkheid sedert 1S13. Men zou dan de eene zaal versieren met het standbeeld van koning Willem I en de afbeeldingen der mannen die zich aan het hoofd der natie hebben gesteld om de Oranje-dynastie te herstellen. Daar koning Willem I in onze stad steeds veel populariteit behoudt (en niet ten onregte want Amsterdam, ja de geheele handelstand van Nederland heeft onberekenbaar veel aan hem te danken) vond dit plan, hoeu el nog niet gepubliceerd, reeds bij velen grooten bijval. Men arbeidde mef ijver, en de prospektussen waren reeds gedrukt, toen alk r onverwachtst door eenige haagsche industriëlen een stuk in de wereld werd gebragt, waarin iedereen werd opge roepen om zich bij hen aan te sluiten ter viering van het groote feest. Vele namen werden daarin genoemd, zonder dat de per sonen zeiven vooruit waren gekend. Men beweerde echter dat dit niet noodig was. omdat men zich overtuigd hield van hunne medewerking voor zulk een schoon plan. Ongelukkig strookte dat plan volstekt niet met dat hetwelk die heeren-reeds had den gevormd. Eene vergadering werd gehouden, men kon het moeijelijk eens worden, en men zou. alvorens zich tot iets te verklaven. de zwarigheden aan Z. K. K. prins Frederik, die zijne adhesie (althans stellig min of meer) reeds aan beide partijen geschonken had. kenbaar maken. „Én nu eindelijk de tweespalt in de kerk. Dat de luthersche predikant Loroan, thans staande te Vlissingen. alhier beroe pen is, staat in alle nieuwsbladen vermeld, doch niet hoe dit door de gemeente is opgenomen. Het schijnt dat eene zekere partij is opgeruid om zich dingsdag avond in zeer grooten getale in het kerkgebouw te begeven, ten einde, zoodra de keuze van den kerkeraad zou worden aangezegd, op aller hande wijze, zelfs met dwarsfluiten, hare afkeuring kenbaar te maken. Het was een waar schandaal, zoo zelfs dat de predikant van de tegenovergestelde rigting van Loman, zich geroepen gevoelde om, waarschijnlijk ter kalmering der massa, den preekstoel te beklimmen. Ilij werd echter door zijne kol lega's daarin teruggehouden, omdat zij teregt oordeelden dat daardoor het kabaal nog erger worden zou. Dat dit echter niet kon geschieden zonder dat daardoor weder eenige op schudding geboren moest worden, spreekt van zelf. Velen der opgewonden menigte waren dwaas genoeg te meenen dat hunnen geliefden predikant eenig leed geschiedde en de krachtige toonen van het orgel konden niet zoo dadelijk een eind maken aan het gedruisch en geschreeuw, „Bij al dien tweespalt blijven de amsterdammers vreedzaam gestemd. Geen nood Het geld voor Holland op zijn smalst, het museum Willem I en ds. Loman, alles, alles zal komen, zonder twijfel." Bcnocmlnscn en besluiten. leger. Eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, op verzoek, aan den 2en luitenant der kavallerieW. J. M.Greve, thans op non-aktiviteit, zonder bezwaar der schatkist. Benoemd bij het wapen der artillerie van de landmagt in West-Indië tot Sen luitenant de sergeant J. C. P. la Rose, van het 3e regement vesting artillerie. belastingen. Verplaatst van Eist naar dekontróle Maas sluis (residentie Vlaardingen) de heer C. M.Visser, kontroleur der direkte belastingen, in - en uitgaande regten en akeijnsen. Ingetrokken de \erplaatsing van jhr. T. H. E. Nahuijs, als kontroleur van 's rijks belastingen, van Breukelen naar Maas sluis. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sehagen, de heer D. Raven, thans ontvanger der registratie en domeinen te Woerden; te "Woerden, de heer C. Bergsma, thans ontvanger der registratie en domeinen te Zevenaar te Zevenaar, de heer F.H. Umbgrove, thans ontvanger der regis tratie en domeinen te Goor te Druten, de heer inr. F. A. van Hall, thans ontvanger der registratie en domeinen teTerborg; te Terborg, de heer C. W. Heufke, thans ontvanger der regis tratie en domeinen te Kortgene te Horst, de lieer J. Over man, ontvanger der registratie en domeinen te IJsselmonde te IJsselmonde, de heer G. A. Loeff, ontvanger der registratie en domeinen te Enschedé; te Kortgene, de heer J. A.Mohuy- sen, thans surnumerair der registratie en domeinen te Goor, de heer AK. Dnneels van Wijkhuysen,thans surnumerair der registratie en domeinen; te Enschedé, de heer H. Schaafsma, thans surnumerair der registratie en domeinentot ontvanger der direkte belastingen en akeijnsen te Akkrura c. a. jhr. E. J. van Holthe, thans in de zelfde betrekking te Diever c. a. Afgescheiden de gemeenten Broekhuizen en Grubbenvorst, van het ontvangkantoor te Horst c. a. en gevoegd bij dat te Areen c. a., onder voortdurend beheer van den ontvanger L. Berden; en benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akeijnsen te Horst c. a., de heer T. E. Molké, thans surnu merair der belastingen in Limburg. konsulaten. Erkend als konsulair agent van Frankrijk te Zierikzee en Brouwershaven de heer W. C. de Crane. Koloniën. De tijdingen met de overland-mail, zaturdag uitNeder- ïandsch Oost-lndië aangebragt, zijn weder van geen bijzonder groot belang, doch over het algemeen geenszins ongunstig. Wel wordt er weder als gewoonlijk gewag gemaakt van hevige windhozen, overstroomingen en zware branden die in som mige streken vernieling hebben aangebragt, maar over het algemeen is men in de buitenbezittingen over den gang der zaken, de weersgesteldheid en den stand der gewassen tamelijk tevreden. Op Java wordt echter zeer geklaagd over de drukkende prijzen der levensmiddelen, over den moeije- lijken toestand waarin vele industriëlen, zoo wel partikuliere als goevernementskontraktanten, zich bevinden, door den ongunstigen oogst van het vorig jaar en het zwaar geschokt krediet door den val van groote handelshuizen veroorzaakt. Op politiek terrein is zeer weinig voorgevallen. Niet van gevvigt ontbloot acht men de toepassing van het kontrakt in 1S5S met het rijk van Siak Sri Indrapoera gesloten, waardoor thans de chinezen tot regtstreeksche onderdanen van het Nederlandsch-Indiesch goevernement verklaard en bij de residentie Riouw ingedeeld worden, eD de in die residentie bestaande regeling der opiumpacht in de afdeeling Siak van kracht is geworden. Bij de vervanging van den luitenant-kolonel Verspijck door den kolonel Happé als resident en militairen bevelhebber ter Zuid- en Oostkust van Borneo wordt aan eevstgenoemden van onderscheidene zijden veel lof toegezwaaid voor de voort varendheid waarmede hij onder zeer moeijelijke omstandig heden gedurende driejaren gewerkt heeft en waarvan de uit komsten hoogst belangrijk 2ijn. Hetgeen ons verder van de Zuid- en Oostkust van Borneo wordt medegedeeld is niet zeer volledig, doch voldoende om den twijfel te regtvaardigen of de laatste expeditie naar Teweh wel heel vruchtbaar is geweest en een beslissende uitkomst heeft opgeleverd. In de Javasche courant lezen we daarom trent het volgende „Bekompay en de Beneden-Doeson schijnen thans gezui verd tc zijn van zwervende benden muitelingen. Het blijkt, dat Goesti Kasan, na den dood zijner zonen al zijnen invloed verloren heefthij moet zich met zijne vrouwen en dochters, benevens vijf of zes volgelingen, diepin de wildernissen terug getrokken hebben. Nu en dan worden, vooral in het Amoen- thaijsche, de welgezinde kampongs nog door muitelingen verontrustde hoofden en de bevolking verdedigen zich ech ter over het algemeen krachtig tegen den vijand en noodza ken dezen meestal tot den aftogt. De oproerlingen weten steeds zorgvuldig een treffen met onze troepen te vermijden. Toe- menggoeng Anom, die gedurende den geheelen opstand een der voornaamste hoofden in het Tabalongsche was, is den 1-1 januarij jl. in onderwerping gekomen. Den 20 januarij is Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen naar de Boven- Doeson gestoomd de kommandant van dien bodem is ge- magtigd om de eventueel door de bevolking van de Teweh en Lahai aan te bieden onderwerping aan te nemen. Eenige opstandelings-hoofden uit de Boven-Kahajan zijnteBand- jermasin in onderwerping gekomen. Volgens berigten zouden ook de overige aldaar nog in verzet zijnde hoofden spoedig met het zelfde doel willen afkomen. Den 0 januarij heeft Zr. Ms. stoomschip De Vecht gunstige tijdingen van de Oostkust medegebragt." Een bij het departement van koloniën van den goever- neur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram luidt: „De korvet Prins Maurits is aangekomen. Voorliet overige niets nieuws." Staatscourant Regtszaken. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden in hoo- ger beroep uitspraak gedaan in de zaak van Robert van den Boogaart, gedetineerd alhier, appellant van een von nis der arrondissements regtbank te Goes, van den 2 februarij jl., waarbij hij ter zake van het moedwillig toebrengen van kwetsuren, waaruit een beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, en zulks na reeds te voren tot eene ge vangenisstraf van meer dan een jaar te zijn veroordeeld ge weest, is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren als mede in de kosten, hebbende de regtbank zich bij dat vonnis tevens onbevoegd verklaard om van de vordering der belee- digde partij tot schadevergoeding kennis te nemen. Het hof heeft het vonnis der regtbank bevestigd, met ver oordeeling van den appellant in de kosten, op het hooger be roep gevallen. lieden werden alhier gevankelijk binnen gevoerd zekere Seraphinus Standaart, horologiemaker te IJzendijke, laatst als zoodanig gefaljeerd, met diens vrouw en eene werk vrouw, verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan het onttrekken en verbergen van aan dien faljieten boedel be- hooiende goederen. De aanhouding is op last der regterlijke autoriteit gjschied, als zijnde op vrijdag en zaturdag ten woonhuize van genoemden Standaavt doov den officier van justitie en regterkommissaris met den griffier verschillende voorwerpen in beslag genomen, tot welke in beslagneming de regtbank alhier in de afgeloopene week een bevel uitvaar digde. Gemengde berigten. Een industriëel heeft aan de regering te Parijs een voorstel gedaan, om aan de Porte St. Dénis een kolossalen schouw burg te bouwen, waarin men in alle talen spelen zal. De kos ten worden op vijftien millioen franks geraamd. Naar men zegt is de keizer zeer met het plan ingenomen en heeft hij het door eene kommissie laten onderzoeken. Blijkens de officiële statistiek var. Engelands uitvoer handel is in het vorige jaar aan produkten en fabriekatie uit het Vereenigd koningrijk eene waarde van 121,137,812 p. st. uitgevoerd, dat is bijkans een millioen minder dan in 1861. De uitvoer naar Nederland bedroeg in 1862 eene waaide van 6,055,000 p. st., tegen 6,431,919 p. st. in 1861. Buitendien is in 1S62 uit Engeland eene waarde van 777,100 p. st. (tegen I,091,511 p. st. in 1861) regtstreeks naar Javaenz. uitgevoerd. In Arabië stelt men zoo veel belang in de afkomst der paarden, dat daarvan geregelde registers aangelegd worden. De overzetting der geboorte-akte van een arabisch paard, dat naar Europa werd overgebragt, luidt aldus: „In den naam van God den almagtige. De aanleiding van dit schrijven is dat wij getuigen dat het grijze paard Derrish van Mohamad- beij het eerste veulen is van de paarden van Nedgi, «laar zijne moeder, de schimmel-merrie Hadba, en zijn vader, het schirn- melpaard Daihoftgi, de beroemde paarden van Benliihaled zijn. Wij getuigen op ons geweten en onder verbeurte van ons goed, dat het van de vrucht is, waarvan de profeet gezegd heeft: de ware renners slaan onder het loopen vuur; zij geven voorspoed tot op den dag des oordeels. Wij hebben verklaard wat bekend is, en God kent hen, die opregte getuigenis afleg gen." (Hierop volgen 2cs handteekeningen.) De kanarievogel kan thans als een te Londen genatura liseerde vogel worden aangemerkt, daar het is gelukt hem in de open lucht en geheel in vrijheid te doen leven en voortte len. Dit is vooral het geval op het verblijf der koningin, Os borne, op liet eiland Wight en nog eenige andere plaatsen. De zucht om het prachtige caroussel te Weenen bij te wonen vermindert niet, niettegenstaande de hooge prijzen, welke van de toeschouwers worden gevorderd. Wie toegela ten wordt in de loge des keizers, betaalt voor eene voorstelling 1000 fl., in de loge der aartshertogen 500 fl. enz., en eiken avond der gegeven drie voorstellingen waren alle loges eivol. Het bedrag der gelden op die wijze verkregen zal zeer aan merkelijk zijn en in zijn geheel gestort worden in de handen der kommissie van onderstand. De heer Meijer, als dramatisch schrijver algemeen be kend onder het pseudoniem van Dennery. oiul-direkteur van den schouwburg de la Gaité, is in 63jarigen ouderdom te Pa rijs overleden. Hij was de broeder van onzen beroemden zee schilder Louis Meijer. Van de 161 doofstommen, welke gedurende het school jaar 1862—-1S63 aan het instituut voor doofstommen te Gro ningen worden onderwezen en opgevoed, zijn 13 uit de pro vincie Noord-Holland, 33 uit Groningen, 20 uit Friesland, 20 uit Gelderland, 12 uit Overijssel, 11 uit Zuid-Holland, 9 uit Utrecht, 6 uit Drenthe, 1 uit Zeeland. 3 uit Noonl-Brabant en 3 uit Limburg. 126 van hen worden geheel gratis gevoed, onderwezen en gehuisvest, terwijl voor de overigen eene grootere of kleinere tegemoetkoming wordt betaald. Men schrijft uit Madrid, dat koningin Isabella een harer kooplieden in diamanten de zamenstelling van een diadeem heeft opgedragen, met welke zij zich op het door den hertog en ile hertogin de Fernando Nudez te geven groot feest wil tooijen. Edelgesteenten ter waarde van 8 millioen realen moeten in deze diadeem worden aangebragt, terwijl het ove rige van haven opschik, halssieraad, armbanden enz. eene ge zamenlijke waarde van 12 millioen realen hebben zal. Al de edelgesteenten komen uit de koninklijke juweelkoffers, zoo dat de kunstenaar niets anders te doen heeft dan die volgens de hem voorgelegde teekeningen te rangschikken. Uit het Westland wordt gemeld, dat de stand der veld gewassen aldaar zeer gunstig is. Meest overal staan de vroeg gepoote aardappelen geregeld boven den grond, en als het weder medewerkt, rekent men aldaar omstreeks half mei de nieuwe te kunnen rooijen. Voor weinige dagen werd met het leggen van latere aardappelen voortgegaan. Het winterkoren en het koolzaad hebben door de vorst niet geleden en vertoo- nen zich krachtig boven den grond. Ook de vruchtboomen beloven meer dan aanvankelijk te wachten was en beginnen hun bloei-beginsel te vertoonen. De nieuwe boulevards van Parijs zullen de namen dra gen van alle maarschalken van het eerste keizerrijkmaar schalk Marmont alléén wordt van die eer uitgesloten men schijnt hem op de Tuilerien de fouten\an de laatste dagen van hetkeizerrijk nog altijd niet te kunnen vergeven. Verkoopingeii en aanbestedingen. Jl. vrijdag zijn te Vlissingen ten verkoop aangehoden de volgende perceelen I. Een huis en erve, staande op de Oost zijde der Oude haven, wijk G. no. 1. Verkocht voor f1720. II. Een pakhuis en erf, staande achter de Groote kerk, wijk G. no. 113a. Verkocht voor f1201. III. Een huis en erf, staande in de Korte Walstraat, wijk H no. 191. Verkocht voov f2317. IV. Een huis en erf, staande in het Korte Gvoe- newoud, wijk I no, 6. Verkocht voor f 1300. mfÏTKÏTL BS. Algemeen overligt. In den stand van zaken op het poolsch woelingstooneel is sedert den val van Langiewicz, gelijk wij voorzagen, geene gunstige verandering waar te nemen. Talrijke ontmoetin gen van rnssische legerkorpsen met poolsche afdeelingen, waarin de laatste worden uiteen gejaagd en neergeschoten, ware mensclienjagten door de kozakken, tooneclen van moord en plundering door de ongeregelde russische troepen, zijn ons slechts te vermelden, en hoewel door sommige dagbladen wordt beweerd dat de opstand in verschillende streken nog in kracht toeneemt, is dit in strijd met de volgende twee onbe twistbare feiten de pruissische regering heeft de reserve, ter bewaking van de poolsch-posensche grenzen opgeroepen, naar huis gezonden, terwijl verder een aanzienlijk russisch versterkingsleger, naar Polen op marsch, tegenbevel heeft ontvangen. De Kölnische Zeitung bevat een telegrram uit Weenen, waarbij wordt gemeld dat de franscbe regering aan Rusland het voorstel zou hebben gedaan om een onafhankelijk poolsch koningrijk in het leven te roepen met den hertog von Leuch- tenberg tot vorst, welk voorstel reeds aan de ambassadeurs der groote mogendheden zou zijn medegedeeld. Het is zeer

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2